Справа № 159/3339/25
Провадження № 3/159/1698/25
12 листопада 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Смалюх Р.Я., розглянувши справи, які надійшли від Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно не працевлаштованої, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна, повторно27.04.2025 о 10 год 25 хв, перебуваючи у приміщенні магазину «Сім 23», розташованого за адресою: м. Ковель, бульвар Лесі Українки, 12, вчинила дрібну крадіжку, а саме - викрала товар на загальну вартість 77 грн. 64 коп., вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна, повторно06.05.2025 о 13 год 01 хв, перебуваючи у приміщенні магазину «Сім 23», розташованого за адресою: м. Ковель, вул. Незалежності, 101, вчинила дрібну крадіжку, а саме - викрала товар на загальну вартість 77 грн. 64 коп., вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 51 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна, повторно06.05.2025 о 19 год 57 хв, перебуваючи у приміщенні магазину «Сім 23», розташованого за адресою: м. Ковель, бульвар Лесі Українки, 12, вчинила дрібну крадіжку, а саме - викрала товар на загальну вартість 207 грн. 64 коп., вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 51 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна, повторно10.05.2025 о 10 год 23 хв, перебуваючи у приміщенні магазину «Сім 23», розташованого за адресою: м. Ковель, бульвар Лесі Українки, 12, вчинила дрібну крадіжку, а саме - викрала товар на загальну вартість 38 грн. 82 коп., вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 51 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна, повторно11.05.2025 о 16 год 04 хв, перебуваючи у приміщенні магазину «Сім 23», розташованого за адресою: м. Ковель, бульвар Лесі Українки, 12, вчинила дрібну крадіжку, а саме - викрала товар на загальну вартість 38 грн. 82 коп., вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 51 КУпАП.
Згідно ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.51 КУпАП, слід розглядати одночасно.
Диспозиція ч. 4 ст. 51 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені особою, яка три і більше разів протягом року піддавалася адміністративному стягненню за дрібне викрадення чужого майна.
Диспозиція ч. 1, ч. 2 ст. 51 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за:
-дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
-дія, передбачена частиною першою цієї статті, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 169.1.1 ст. 169, п. 5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, для кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, розмір неоподаткованого мінімуму становить 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року (3028,00 грн станом на 01.01.2025).
Отже, 0,5 прожиткових мінімуми для ч. 1 ст. 51 КУпАП становить 757,00 грн ((3028,00/2) х 0,5).
Згідно матеріалів справи вартість викраденого майна 77 грн 64 коп, 77 грн 64 коп, 207 грн 64 коп, 38 грн 82 коп, 38 грн 82 коп, що окремо не перевищує 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд неодноразово рекомендованими листами викликав особу, яка притягується до адміністративної відповідальності у судові засідання: 0610256142255 - на 11.06.2025, 0610269055467 на 24.07.2025, 0610272074324 на 27.08.2025, R067033185470 на 12.11.2025. Однак особа, яка притягується до адміністративної відповідальності у судові засідання не прибула.
Крім того суд постановами від 11.06.2025, 25.06.2025, 16.07.2025, 27.08.2025, 17.09.2025 застосовував до особи яка притягується до адміністративної відповідальності привід, однак він виконаний не був.
Також суд здійснював виклик ОСОБА_1 у судове засідання 15.10.2025 шляхом опублікування оголошення в мережі Інтернет на сайті судової влади України.
Отже суд здійснив усі можливі заходи для інформування особи про судовий розгляд та забезпечення її присутності у судовому засіданні у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Отже присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час розгляду цієї справи, є обов'язковою.
Відповідно до ст. 6 Європейської конвенції з захисту прав людини кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
На думку судді, принцип безсторонності буде порушено, якщо суд, нехтуючи передбаченими законом процедурами, притягне особу до відповідальності без її участі у справі, яка може розглядатися виключно за її присутності. Подібні дії суду свідчили б про його обвинувальний ухил, що суперечить вимогам статті 6 Європейської конвенції з прав людини.
Крім того, суддя звертає увагу на те, що законодавець свідомо визначив перелік адміністративних правопорушень, розгляд яких вимагає обов'язкової присутності особи, яка притягується до відповідальності. Суд не має права перебирати на себе функції законодавчої влади та змінювати встановлені законом правила.
Держава має повноваження змінювати законодавство, зокрема, коригувати перелік правопорушень, розгляд яких здійснюється за обов'язкової присутності особи. Так, частина 2 статті 268 КУпАП неодноразово змінювалася. Законодавець доповнював та виключав із неї певні правопорушення. Зокрема останньою зміною, внесеною Законом № 1604-IX від 01.07.2021, зі списку було виключено адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 КУпАП. Водночас правопорушення, яке є предметом встановлення у цій справі, з переліку ч. 2 ст. 268 КУпАП, виключено не було.
Передбачивши обов'язкову присутність особи під час розгляду справи, держава повинна дотримуватися цього правила та реалізувати його виконання, створивши ефективні механізми для забезпечення присутності особи у процесі. А тому, якщо держава не може забезпечити явку такої особи у судове засідання, не зважаючи на всі потужності наявних у неї органів примусу або у зв'язку з не встановленням дієвих засобів, то негативні наслідки неприбуття такої особи у судове засідання не можуть покладатись на цю особу.
Оскільки держава, через систему правоохоронних органів, має незрівнянно більші можливості для забезпечення виконання встановлених нею правил, ніж особа, яка притягується до відповідальності, у реалізації своїх засобів захисту, суд не може ставати на бік держави, допускаючи порушення передбаченої законом процедури притягнення особи до відповідальності.
Отже, суддя дійшов висновку, що законодавець передбачив розгляд цієї категорії справ лише за обов'язкової присутності особи, яку притягують до відповідальності. Відтак, суд не має права відступати від цієї вимоги чи змінювати встановлений порядок.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення, подія, яка ставиться у провину ОСОБА_1 відбулись 27.04.2025, 06.05.2025, 10.05.2025, 11.05.2025, однак протоколи про адміністративні правопорушення складені 14.05.2025 отже встановлений ч. 4 ст. 38 КУпАП шестимісячний строк сплив 27.10.2025, 06.11.2025, 10.11.2025, 11.11.2025 відносно кожного правопорушення відповідно.
Відповідно до вимог п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 38, 221, 247, 284, 287, 294 КУпАП, суддя
Об'єднати в одне провадження справи №159/3339/25 за ч. 4 ст. 51 КУпАП, №159/3340/25 за ч. 4 ст. 51 КУпАП, №159/3341/25 за ч. 4 ст. 51 КУпАП, №159/3342/25 за ч.4 ст. 51 КУпАП, №159/3343/25 за ч. 4 ст. 51 КУпАП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, присвоївши справі єдиний унікальний номер 159/3339/25.
Провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 4 ст. 51 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 4 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, при цьому строк давності призупиняється на час розгляду скарги у разі оскарження постанови або на період відстрочки її виконання згідно зі статтею 301 КУпАП.
СуддяР. Я. Смалюх