Справа № 420/21754/25
12 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А. розглянувши у письмовому провадженні в приміщені суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач) щодо не внесення інформації про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до військової служби та його виключення з військового обліку на підставі ст. 22 «а» графи І Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402 (в редакції, що діяла станом на 01.06.2023 року) до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі ст. 22 «а» графи І Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402 (в редакції, що діяла станом на 01.06.2023 року) з внесенням запису про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку. В обгрунтування вимог вказує, що 01.06.2023 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 22 «а» графи І Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.Через електронний застосунок «Резерв +» він виявив наявність його персональних даних, які не відповідають дійсності та його правовому статусу, а саме те, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 за категорією обліку «військовозобов'язаний». 30.05.2025року він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .
22.06.2025 року з ІНФОРМАЦІЯ_7 надійшла відповідь № 11382 у якій повідомлено, що перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС «ОБЕРІГ») ІНФОРМАЦІЯ_7 , встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 з 06.05.2024 року (переданий з обліку призовників). Також повідомлено, що ОСОБА_1 має військове звання солдат, склад - рядовий, військово-облікову спеціальність - 956 647 А.
Привернуто увагу на те, що у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 не зазначені відомості в графах 2-5, тобто не відповідають даним, наявним в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, таким чином, зроблено висновок про те, що такий військово-обліковий документ вважається недійсним. Вказано, що відсутність картки обстеження та медичного огляду свідчить про сумнівне походження довідки ВЛК від 01.06.2023 року та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного. Проте, повідомляє, що картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 видано не було, а відповідно до абз. 1 п. 22.5. документи з постановами ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), надсилаються до ТЦК та СП за місцем перебування на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Довідка військово-лікарської комісії №60/4732 від 01.06.2023 року оформлена належним чином відповідно до вимог чинного законодавства України та містить усі необхідні реквізити, включаючи печатки ІНФОРМАЦІЯ_9 , печатку та підпис лікаря. Довідка ВЛК є підставою для внесення змін до Реєстру в частині виключення його з військового обліку, а неналежне виконання посадовими особами Відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності. Вказує, що до заяви про внесення відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Позивачем було додано копії документів, що підтверджують його непридатність до військової служби.
Відповідач надав до суду відзив у якому вимоги не визнає та вказує, що перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС "ОБЕРІГ"), встановлено, Позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 з 06.05.2024 року (переданий з обліку призовників), є порушником військового обліку з 01.12.2024р. Має військове звання - солдат, склад - рядовий, військову-облікову спеціальність - 956 647 А. Перевіркою наданої Позивачем копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 зазначені відомості у графах 2-5 відсутні, тобто не відповідають відомостям, oо містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У розділі 13 «Відмітки про військовий облік» наявна відмітка наступного змісту: «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 01.06.2023», однак на зазначену дату. За віком він перебував на обліку призовників ІНФОРМАЦІЯ_5 , що унеможливлювало взяття його на облік як військовозобов'язаного. Крім того, у розділі 13 «Відмітки про військовий облік» наявна відмітка наступного змісту: На підставі абз.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційнe підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації, але дата такого висновку не зазначена, тоді як згідно з абзацом 3 частини 1 етапі 23 Закон) №3543- ХП, в редакції, чинній до 18 травня 2024 року передбачалось, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово- лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби та станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово- лікарської комісії).
Відповідно до пункту 22.3 Глави 22 Розділу II «Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України» передбачено, що дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК. Підпунктом "в" пункту 22.3 Глави 22 Розділу II передбачено, що діагноз та постанови ВЛК записуються на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. Перевіркою поданих документів встановлено відсутність картки обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення), яка б свідчила про проходження Позивачем медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 . Позивач маючи намір звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про виправлення відомостей у Реєстрі, повинен був особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_7 , а не направляти документи Укрпоштою. Тим більш, обраний спосіб звернення не дає можливості ідентифікувати заявника та ознайомитись з оригіналами документів. Зазначене було повідомлено Позивачу у листі ІНФОРМАЦІЯ_7 від 16.06.2025р. №11382. Таким чином, враховуючи вищенаведене, законних підстав для внесення відомостей до ЄДР про виключення Позивача з військового обліку, немає.
Від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 08.09.2025 року зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 12.11.2025 року поновлено провадження у справі.
Дослідивши заяви по суті справи, та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 отримав інформацію проте, що у військово-обліковому документі Резерв+, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 наявна наступна інформація: військовозобов'язаний; звання -солдат, ІНФОРМАЦІЯ_12 ; дата уточнення даних 06.07.2016.
30.05.2025 року засобами поштового зв'язку він направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву у якій просив внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку на підставі ст.22 «а» графи І Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №1) до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ до якої додав копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 , Військово-обліковий документ Резерв + , копію паспорта, копію довідки ВЛК та копію рнокпп.
16.06.2025 року за вих.№11382 відповідач надав відповідь у якій зазначив, що перевіркою наданої позивачем копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 відомості у графах 2-5 відсутні, тобто не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У розділі 13 «Відмітки про військовий облік» наявна відмітка наступного змісту: «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_13 01.06.2023», однак на зазначену дату, за віком, Ви перебували на обліку призовників ІНФОРМАЦІЯ_5 , що унеможливлює взяття Вас на облік як військовозобов'язаного. Крім того, у розділі 13 «Відмітки про військовий облік» наявна відмітка наступного змісту: На підставі абз.З ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації, але дата такого висновку не зазначена. Перевіркою поданих документів встановлено відсутність картки обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення), яка б свідчила про проходження Вами медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 (на т.ч), тому законних підстав внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів (далі ЄДРПВР) про виключення з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі поданих документів немає.
Судом встановлено, що в довідці військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_14 №60/4732 від 01.06.2023 року зазначено, що ОСОБА_1 1998р.н. проведений медичний огляд ВЛК 01.06.2023 року встановлений діагноз -Епілепсія з гіперолізованими тоніко-клонічними нападами. На підставі статті 22-А графи І Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Протокол №66 від 01.06.2023 року. На постанові стоїть печатка та підписи голови та секретаря ВЛК.
Згідно п.13 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 01.06.2023 року ОСОБА_1 1998р.н. взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_15 01.06.2023 року та знятий з військового обліку на підставі абз.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Пункти 2-6 посвідчення не заповнені. У пункті 7 міститься запис : 01.06.2023 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.22 -А гр.І Наказу МОУ 402/08р.
Також судом встановлено , що згідно витягу з Оберіг щодо позивача обліковується порушення позивачем військового обліку 01.12.2024 року -не прибуття вчасно за повісткою до ТЦКтаСП (ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію) та дані про створення повістки від 08.11.2024 року в автоматичному режимі номер відправлення 0610205210690 номер звернення Е441546, дата звернення 01.12.2024 р.
Позивач не погодився з відмовою у знятті з військового обліку та звернувся до суду з позовом.
Джерела права та висновки суду.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Частина 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначає, що щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Стаття 33 «Про військовий обов'язок і військову службу» визначає загальні правила військового обліку , згідно яких військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.13 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Згідно статті 18-1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ( в редакції станом на час взяття позивача на військовий облік 01.06.2023 року) під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.
Під час дії воєнного стану призовні комісії утворюються для розгляду питань щодо:
організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку;
направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України:
1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України):
приписані до призовних дільниць;
які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;
звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов'язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку;
2) на військовий облік військовозобов'язаних:
звільнені з військової служби в запас;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;
які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно п.1 ч.1 ст.18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України:
які визнані особами з інвалідністю або за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час;
Аналіз вищенаведеного дає підстави для висновку, що позивач як особа яка визнана ВЛК неприданою для військової служби в мирний час правомірно був взятий на облік як військовозобов'язаний з оформленням тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та в той же день знятий з військового обліку через непридатність до в/служби.
Приписами абз. 3 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції станом на 01.06.2023 року) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Та саме на цю статтю йдеться посилання у п.13 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 .
Водночас в п.14 Тимчасового посвідчення зазначено - З 01.06.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 за ст.37 ЗУ Про військовий обов'язок та військову службу», що відповідає даним Довідки ВЛК, а тому ця розбіжність не є підставою не враховувати довідку ВЛК, та к як саме її данні повинні переноситися до посвідчення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок № 559).
Згідно п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.
Відповідно до п. 2 Порядку № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Положеннями п. 3 Порядку № 559 визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином позивач при подачи заяви до відповідача про виключення з військового обліку виконав приписи п. Порядку №559.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII із змінами (далі Закон № 1951-VIII) визначено, що основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі. Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
В ч. 4 ст.14 Закону № 1951-VIII зазначено, що надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.
Відповідно до п.1, п.3, п.9 та п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються зокрема і районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. При цьому територія відповідальність районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначена відповідно до адміністративно-територіального устрою України.
Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
Згідно п.1.1 Наказу №402 Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:
до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);
військовослужбовців до військової служби;
військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;
військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті;
кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв;
кандидатів до військової служби за контрактом;
кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу;
військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;
а також з метою визначення:
можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;
необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.
Згідно п.1.2 Наказу №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідач вказує, що позивачем не подана разом із заявою картка обстежень та медичного огляду, що є однією із причин не внесення відомостей до Рєестру.
Та суд враховує, що пункт 3.6 Розділу 3 «Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період» Наказу № 402 встановлює, що Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно, тобто її облік та зберігання є обов'язком відповідача , та позивач не має повноважень на здійснення контролю за зберіганням документів які знаходяться у РТЦКтаСП.
Тому зауваження відповідача щодо її відсутності у позивача не може прийматися судом як обгрунтоване, так як саме у відповідача повинен зберігатися даний документ.
Згідно п.22.1 Наказу від 14.08.2008 № 402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).
Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:
в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.
Суд зазначає, що відповідач не спростував відповідно до ст.77 КАС України належними доказами (журналом протоколів та карткою амбулаторного обстеження та медичного огляду) інформацію, щодо видачи ВЛК довідки про непридатність позивача до військової служби у якій зазначено номер протоколу ВЛК -№66 від 01.06.2023 року, а тому суд доходить висновку, що відповідач вчинив бездіяльність щодо невнесення до Реєстру оновлену інформацію щодо виключення позивача з військового обліку.
Щодо зауважень про не прибуття позивача особисто із заявою до відповідача, то суд враховує наступне.
Відповідно до ч.11 ст.38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487.
Згідно з п.п.8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Таким чином, з аналізу наведених вище правових норм суд доходить висновку, що військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
У той же час, обов'язок "особисто повідомити" та "особисто прибути" не є тотожним у спірних правовідносинах. При цьому, відповідачем не ставиться під сумнів, що заяви позивача були направлені ним особисто, а не через представника, а тому суд вважає вказану вимогу відповідача безпідставною, та відхиляє її.
Щодо позовної вимоги -зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Таким чином, із аналізу наведених приписів чинного законодавства слідує, що відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію бази даних, які до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Згідно до п.2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додаток 2 до Порядку №1487 до правил військового обліку віднесено, зокрема, прибуття військовозобов'язаного за викликом ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно п. 79 Порядку №1487 Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки);
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Статтею 210 КУпАП за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку передбачено адміністративну відповідальність.
Повноваження щодо притягнення до такої адміністративної відповідальності має керівник територіального центру комплектування (ТЦК) шляхом складання відповідної постанови за ст.210 КУпАП.
Так, у відповідності до положень п.56 Порядку №1487 передбачено, що Національна поліція, за зверненням районних (міських) РТЦК та СП, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Таким чином, із наведеного можна зробити висновок, що затримання та доставлення військовозобов'язаних осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, до районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_5 відбувається за зверненням таких районних (міських) РТЦК та СП, яке оформлюється (за відсутності технічної можливості передачі даних) у паперовій формі, встановленою додатком 20 Порядку №1487.
А після затримання і доставлення такого військовозобов'язаного саме до повноважень відповідача належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови у спосіб та порядку, що наведений вище, а також і внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності та даних про порушення ним правил військового обліку.
Відтак, саме посадова особа відповідача наділені повноваженнями вносити наведені вище дані до електронної системи (реєстру) «Оберіг», які у подальшому відображаються у мобільному додатку військовозобов'язаного «Резерв+».
А за наведеною процедурою, такі відомості про порушення правил військового обліку до реєстру «Оберіг» мають бути внесені посадовими особами районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_5 лише після притягнення особи до адміністративної відповідальності за постановами, складеними за ст.210, ст.210-1 КУпАП.
Та як встановлено судом в системі Оберіг міститься запис про не прибуття позивача вчасно за повісткою до ТЦК таСП, та відповідач у відзиві також зазначив, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, через неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці.
Зокрема, у повістці від 08.11.2024р. №1088993 було зазначено, що ОСОБА_1 належить з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 21.11.2024 о 14:00 для уточнення даних. 08.11.2025р. повістка направлена поштовим відправлення №0610205210590 на адресу позивача АДРЕСА_1 , однак своєчасно він не з'явився, у зв'язку з чим відносно ОСОБА_1 було створено та надіслано до національної поліції повідомлення від 01.12.2024 №Е441546 про розшук та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів повернення до відповідача рекомендованого повідомлення з відміткою про вручення повістки позивачу, або причин її не вручення.
Також у матеріалах справи відсутні докази, щодо здійснення дій посадовими особами відповідача з доставлення позивача, як особи яка вчинила адміністративне правопорушення за ст. 210 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_16 .
А отже, факт порушення позивачем правил військового обліку та необхідність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за таке правопорушення у встановленому законодавством порядку у ході судового розгляду відповідачем не доведений.
При цьому судом враховуються правові висновки п.п.70,71 рішення Європейського суду з прав людини «Рисовський проти України», де Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», за яким на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Таким чином, із аналізу встановлених вище обставин та приписів чинного законодавства у їх сукупності, суд приходить до висновку, що дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи «Оберіг») про порушення позивачем правил військового обліку, без дотримання процедури, встановленої вищенаведеними нормами законодавства, були вчинені всупереч вищенаведених положень законодавства, а відтак, такі дії підлягають визнанню судом протиправними.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які підлягають задоволенню.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то відповідно до ст.139 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума сплаченого ним при подачи позову судового збору у сумі 968,96грн.
Керуючись статтями 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо не внесення інформації про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до військової служби та його виключення з військового обліку на підставі ст. 22 «а» графи І Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402 (в редакції, що діяла станом на 01.06.2023 року) до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності з Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_17 виключити з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі ст. 22 «а» графи І Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №2) до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402 (в редакції, що діяла станом на 01.06.2023 року) з внесенням запису про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 968,96грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) рнокпп НОМЕР_2 .
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_4 АДРЕСА_2 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Суддя Е.А.Іванов