Справа № 420/32782/25
11 листопада 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення позовної заяви без руху по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області як фактичного представника Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) з невнесення вірних даних, інформації/відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) відповідно до відповідачем підтвердженою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, за особистим підписом й печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК, та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_3 ); вчиненому запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає (реквізит 7, 9) за штампом, особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (полковник ОСОБА_2 ): « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 ( НОМЕР_3 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у сукупності з даними, інформацією/ відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті (категорія обліку: не на обліку) від 31.07.2024, - визнати протиправною;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) внести вірні дані, інформацію/відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) відповідно до відповідачем підтвердженою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, за особистим підписом й печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК, та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_3 ); вчиненому запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає (реквізит 7, 9) за штампом, особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (полковник ОСОБА_2 ): « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_3 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у сукупності з даними, інформацією/ відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті (категорія обліку: не на обліку) від 31.07.2024, - окреслити:
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: військовозобов'язаний», «Звання: Рекрут», «ВОС: 956647») як недостовірні видалити;
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: не військовозобов'язаний», «Звання: солдат», «ВОС:900025», «Підстава зняттявиключення: абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» \ за станом здоров'я») як достовірні внести/ окреслити;
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Вас розшукує ТЦК від 20.06.2025. Порушення правил військового обліку») видалити, оскільки 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_3 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстроване зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043);
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (40108740) як фактичного представника Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (41411524), що зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС не має, видалити (виключити) дані, інформацію/відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт громадина України: НОМЕР_4 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області від 10.06.1996, зареєстрована адреса місця проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) з системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, як такого, що зверненням ТЦК від 20.06.2025 № Е2562428 перебуває у розшуку.
Ухвалою від 02.10.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з урахуванням висновків викладених в ухвалі суду з копією для відповідачів.
14.10.2025 року до суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків до якої долучена уточнена позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) з невнесення вірних даних, інформації/відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) відповідно до відповідачем підтвердженою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, за особистим підписом й печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК, та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_3 ); вчиненому запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає (реквізит 7, 9) за штампом, особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (полковник ОСОБА_2 ): « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 ( НОМЕР_3 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у сукупності з даними, інформацією/ відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті (категорія обліку: не на обліку) від 31.07.2024, - визнати протиправною;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) внести вірні дані, інформацію/відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) відповідно до відповідачем підтвердженою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, за особистим підписом й печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК, та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_3 ); вчиненому запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає (реквізит 7, 9) за штампом, особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (полковник ОСОБА_2 ): « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_3 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у сукупності з даними, інформацією/ відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті (категорія обліку: не на обліку) від 31.07.2024, - окреслити:
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: військовозобов'язаний», «Звання: Рекрут», «ВОС: 956647») як недостовірні видалити;
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: не військовозобов'язаний», «Звання: солдат», «ВОС:900025», «Підстава зняттявиключення: абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» \ за станом здоров'я») як достовірні внести/ окреслити;
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Вас розшукує ТЦК від 20.06.2025. Порушення правил військового обліку») видалити, оскільки 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_3 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 22.02.2023);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстроване зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043);
- зобов'язати Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (41411524) видалити (виключити) дані, інформацію/відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт громадина України: НОМЕР_4 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області від 10.06.1996, зареєстрована адреса місця проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) з системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, як такого, що зверненням ТЦК від 20.06.2025 № Е2562428 перебуває у розшуку;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (40108740) видалити (виключити) дані, інформацію/відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт громадина України: НОМЕР_4 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області від 10.06.1996, зареєстрована адреса місця проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) з системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, як такого, що зверненням ТЦК від 20.06.2025 № Е2562428 перебуває у розшуку.
Ухвалою від 17.10.2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі, залучив ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та ухвалив розгляд справи № 420/32782/25 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 11.11.2025 року.
24.10.2024 року до суду від Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, в якому відповідач просить суд залишити позов ОСОБА_1 по справі №420/32782/25 до ІНФОРМАЦІЯ_6 та ГУНП в Одеській області як фактичний представник Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області треті особи ІНФОРМАЦІЯ_10 та ІНФОРМАЦІЯ_11 (в/ч НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 )) без руху для усунення недоліків. Клопотання мотивовано тим, що в позовній заяві вказаний неіснуючий відповідач, оскільки Головне управління Національної поліції в Одеській області як фактичний представник Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області за кодом ЄДРПОУ 40108740 відсутній. В свою чергу за вказаним кодом наявна юридична особа Головне управління Національної поліції в Одеській області. Одеське районне управління поліції №1 ГУНП в Одеській області є окремим суб'єктом владних повноважень та має свій ЄДРПОУ 41411524, а отже у відповідності до положень КАС України може бути позивачем і відповідачем у справі. Враховуючи зазначене наявна необхідність уточнити хто саме має бути стороною по справі, ГУНП в Одеській області або ж ОРУП №1 ГУНП в Одеській області. ГУНП в Одеській області не є представником ОРУМ №1 ГУНП в Одеській області та не зрозуміло до кого саме з цих двох відповідачів заявлений зміст позовних вимог. Ба більше не вказано обставин щодо буд-яких дій або ж бездіяльності ані ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, ані ГУНП в Одеській області. Враховуючи, що в позові зазначений невідомий відповідач Головне управління Національної поліції в Одеській області як фактичний представник Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області та відсутній зміст позовних вимог до ГУНП в Одеській області та ОРУП №1 ГУНП в Одеській області вважається за доцільне уточнити позовні вимоги та вказати відповідача до якого пред'являються позовні вимоги.
В підготовчому засіданні 11.11.2025 року представник Головного управління Національної поліції в Одеській області наполягав на задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без руху.
Представник позивача заперечував проти клопотання про залишення позовної заяви без руху, вважав, що підстави для залишення позовної заяви без руху відсутні.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпунктів 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті.
За змістом пункту 3 частини третьої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду.
Таким чином, учасники справи наділені процесуальними правами на звернення до суду із заявами та клопотаннями, що стосуються розгляду справи по суті.
Разом з цим, згідно з частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Повноваження щодо залишення позовної заяви без руху відносяться до виключних повноважень складу суду, який розглядає конкретну позовну заяву, та стосуються судової процедури щодо здійснення провадження у справі.
Відтак, позовна заява не може бути залишена без руху за клопотанням іншого учасника справи. Натомість, такий учасник наділений правом наводити доводи та міркування, що стосуються предмета спору.
Суд звертає увагу, що ухвалою від 02.10.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з урахуванням висновків викладених в ухвалі суду з копією для відповідачів.
Залишаючи позовну заяву без руху, судом звернуто увагу на те, що Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області є самостійним суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України, виступає як окремий суб'єкт владних повноважень, а відтак заявнику необхідно визначитись зі суб'єктним складом даної справи.
Також, суд зазначив, що позивач заявив позовні вимоги до Головного управління Національної поліції в Одеській області як фактичного представника Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії. Водночас вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, які обумовлюють покладення на нього відповідних обов'язків, позовна заява не містить.
У свою чергу виклад обставин, якими позивачка обґрунтовує свої вимоги, не дозволяє визначити підстави адміністративного позову до Головного управління Національної поліції в Одеській області, зокрема, встановити: які правовідносини виникли між позивачем та відповідачем, час їх виникнення, які саме рішення, дії чи бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах позивач вважає протиправними, чим вони порушили його права або законні інтереси.
14.10.2025 року до суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків до якої долучена уточнена позовна заява ОСОБА_1 , в якій Головне управління Національної поліції в Одеській області та Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області визначено в якості окремих відповідачів, а також в позовній заяві визначені вимоги зобов'язального характеру як до Головного управління Національної поліції в Одеській області, так і до Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області. Крім того, в позовній заяві зазначено, що ці вимоги не є самостійними вимогами, а є похідними від самостійної вимоги, задля ефективного виконання рішення суду. Крім того, в позовній заяві представник позивача наполягає, що саме такий спосіб захисту є об'єктивно виправданим та обґрунтованим, ефективним.
Крім того, в заяві про усунення недоліків представник позивача зауважив, що обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини викладені у тексті позовної заяви та у додатку 11 до позовної заяви.
Слід зазначити, що саме позивач є ініціатором процесу. Саме він визначає, чиї дії (або бездіяльність) він вважає такими, що порушили його права, і до кого він пред'являє вимоги.
Право на звернення до суду включає право особи обрати на власний розсуд належний спосіб захисту свого права.
Суд, у свою чергу, зобов'язаний перевірити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту вимогам закону та чи призведе він до відновлення порушеного права.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 160, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд -
Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення позовної заяви без руху по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Г. В. Лебедєва