12 листопада 2025 р. № 400/8531/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправними дії щодо поновлення на військовому обліку,
-визнання протиправну бездіяльність щодо невнесення запису/відомостей/змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , з військового обліку, у зв'язку засудженням до позбавлення волі за вчинення особливо тяжкого злочину;
-зобов'язання привести у відповідність відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача шляхом внесення змін щодо статусу ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 про виключення з військовою обліку, у зв'язку з засудженням до позбавлення волі за вчинення особливо тяжкого злочину.
Позивач обґрунтовує позов тим, що вироком суду від 05.09.2003 він визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення, тому відповідно до ч. 6 ст.37 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» був виключений з військового обліку. Позивачу після встановлення застосунку (Резерв+) при формуванні військово-облікового документа в електронній формі стало відомо, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Миколаєві. Позивач звернувся до відповідача із заявою про виключення його з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.. За результатами розгляду заяви змін чи усунення невідповідності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів усунуто не було.
Відповідач надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові, оскільки редакція статті 37 Закону України № 2232-ХІІ, яка є чинною з 18.05.2024, вже не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, тому з часу набрання чинності змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу" він поширює свою дію на всій території України і розповсюджується на всіх осіб, що не досягли граничного віку перебування у запасі. З наведеного слідує, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку призовників та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку. Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Отже, ІНФОРМАЦІЯ_3 має повноваження на взяття Позивача на військовий облік військовозобов'язаних з 18.05.2024 у разі, якщо він був виключений до цієї дати з військового обліку військовозобов'язаних як особа, яка вчинила особливо тяжкий злочин.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку: Позивач у позові зазначає, що вироком Ленінського районного суду міста Миколаєва від 05.09.2003р він визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3ст.152, ч.2 ст.153 КК України з призначенням покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років 3(три) місяці, тому він відповідно до ч. 6 ст.37 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» повинен був бути виключений з військового обліку. Позивач після встановлення застосунку Резерв+ при формуванні військово-облікового документа в електронній формі дізнався, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Миколаєві, тому він 19.02.2025, 21.05.2025 звертався до відповідача із заявою про внесення змін щодо запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку; усунення невідповідності, доповнення інформації відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За результатами розгляду його заяв змін чи усунення невідповідності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів усунуто не було.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ч.1 ст.33 ЗУ № 2322).
Згідно з частиною першою статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст. 37 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
2) на військовий облік військовозобов'язаних:
які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
Відповідно до п. 7 ч.5 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232 ( в редакції чинній на момент прийняття судом вироку 05.09.2003) було передбачено, що виключенню з військового обліку у військових комісаріатах
підлягають громадяни: г) які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких
злочинів.
В подальшому, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX, ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" була викладена в новій редакції, а саме:
виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Ця редакція набрала чинності з 18 травня 2024 р.
16.03.2017 був прийнятий Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», яким передбачено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України(ст.1).
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.(ст.5).
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
Органами ведення Реєстру є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки,.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ст6).
Ведення Реєстру включає:
внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним(ст.14).
Відповідно до постанови КМУ №599 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа»:
п.3. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним .
4. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
-у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
-в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Позивач, зазначає у позові, що не належить до жодних з категорій громадян, зокрема і до військовозобов'язаних, резервістів, яких можуть мобілізувати. За своєю правовою природою, виключений з військового обліку увільнений від виконання військового обов'язку, а відтак і не може бути призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Крім того, нормами чинного законодавства України не передбачено процедури взяття та/або поновлення на військовому обліку раніше виключених громадян з військового обліку, обов'язку громадянина поновлюватись на військовому обліку, після виключення з військового обліку.
Стосовно цих доводів позивача суд зазначає, що інститут виключення з військового обліку, з підстав передбачених ст.37 Закону, не є інститутом на підставі якого особа набуває якийсь незворотній правовий статус.
Виключення з військового обліку, це віднесення законодавцем особи до певної категорії, яка на думку законодавця в цей час не підлягає призову на військову службу. Але, це виключення дії саме на час дії відповідного Закону. Зміна законодавцем підстав виключення з військового обліку, та відповідно категорій осіб, які не підлягають призову, відповідно може змінити становище особи.
Станом на 2003 рік, позивач користувався зазначеним звільненням від військового обов'язку. Станом на 2024 рік, позивач вже не користується зазначеним звільненням від військового обов'язку, на нього покладений військовий обов'язок і відповідач має право взяти його на військовий облік.
Зазначене є законним способом регулювання з боку Держави кола осіб, на яких безпосередньо покладається обов'язок, передбачений ст.65 Конституції України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Держава має суверенне право шляхом прийняття відповідних законів, як зменшувати, так і збільшувати коло цих осіб. Межи цього коло визначені у ст.65 Конституції лише одним критерієм - громадянством України. Як вбачається з поданих позивачем додатків до позову, він цьому критерію відповідає.
Виключення позивача з військового обліку у вересні 2003, коли йому було 20 років, повинно було відбутись на підставі чинній на той час норми Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу». Але суд зазначає, що матеріали справи не містять військово-облікового документа позивача та суду не надано доказів того, чи перебував позивач на обліку до 2003, чи був він виключений з обліку в 2003, в зв'язку із засудженням його до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів.
Суд зазначає, що нова редакція статті 37 ЗУ №2232 від 18 травня 2024 встановила нові підстави виключення з військового обліку та взяття на облік. Наслідком нового унормування стало те, що якщо особа, яка була виключена на законних підставах з військового обліку, після того як такі підстави відпали і за умови, що вона відповідає законодавчо встановленим критеріям взяття на військовий облік, підлягає взяттю на такій облік, тому відповідач правомірно взяв на облік військовозобов'язвних позивача.
Посилання позивача на практику окружних адміністративних судів суд не бере до уваги, оскільки відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За встановлених обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко