Рішення від 11.11.2025 по справі 380/8634/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 рокусправа № 380/8634/25

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх (надалі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (надалі - відповідач-2), у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії від 13.02.2025 №134650024826 ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно із зверненням №1036 від 06.02.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи з 07.06.1994 по 16.05.2023 - 28 років 11 місяців - на посаді рентген-лаборанта у Львівській обласній клінічній стоматологічній поліклініці (Львівській обласній державній стоматологічній поліклініці, структурному підрозділі «Стоматологічний центр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького», «Медичному центрі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького») до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 30.12.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що право на виплату грошової допомоги та її розмір визначається згідно зі статтями 27 та 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з наступного дня після досягнення пенсійного віку. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком із цього часу перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України у Львівській області. Як вважає позивач, у своєму рішенні відповідач-1 протиправно вказав, що до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів Украйни від 04 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

21.05.2025 та 30.05.2025 від відповідача-2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечує повністю. Відзив обґрунтований тим, що до пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано періоди роботи згідно з довідкою № 983 від 08.05.2023, оскільки довідка не відповідає вимогам Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженому наказом МП та СПУ № 383 від 18.11.2005р.; не зазначені посилання на постанови Кабінету Міністрів України; згідно з книжкою НОМЕР_2 від 01.02.1989 та акту перевірки № 1300-6002-1/9050 від 18.07.2023 заявниця працювала в лікувально-ортопедичному відділенні, а атестація проведена рентген-кабінету, не зазначено, де знаходилось робоче місце заявниці. Отже, згідно з поданими документами право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач відповідно до статті 114 Закону № 1058 матиме після підтвердження пільгового стажу роботи.

29.05.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій проти просить позов задовольнити повністю. Вказана відповідь обґрунтована тим, що робота за період з 07.06.1994 по 16.05.2023 - 28 р. 11 міс. - у Львівській обласній клінічній стоматологічній поліклініці (Львівській обласній державній стоматологічній поліклініці, структурному підрозділі «Стоматологічний центр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького», «Медичному центрі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького»), на посаді рентгенлаборанта. Така робота передбачена в Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. № 162, розділ ХIХ «Установи охорони здоров'я», шифр 12300000-24577, рентгенлаборанти. Така робота передбачена в Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36, розділ ХIХ «Охорона здоров'я», підрозділ 19, рентгенлаборанти. Дана робота передбачена в Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016р. № 461, розділ ХIХ «Охорона здоров'я», молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів). Наказ МОН від 23.11.2007 № 742 кваліфікує посаду «рентгенолаборант» як таку, що належить до молодших спеціалістів з медичною освітою. Тож відповідна позиція списку професій та виробництв, які є підставою для надання пільгових пенсій медичним працівникам, включає в себе усі посади рентгенлаборантів, враховуючи і працівників рентгенвідділень/кабінетів, у тому разі, якщо вони повний робочий день зайняті на роботах і в умовах, передбачених цією позицією.

05.06.2025 від відповідача-2 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких проти задоволення позову заперечує повністю. Вказані заперечення обґрунтовані тим, що відповідно до абзаців 1-2 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, зокрема Виписки з наказів, особові рахунки і відомості па видачу заробітної плати, які підтверджують факт роботи із шкідливими і важкими умовами праці упродовж повного робочого дня.

16.06.2025 від позивача до суду надійшли додаткові пояснення, обґрунтовані тим, що у акті перевірки № 1300-6002-1/9050 від 18.07.2023 зазначено, що перевіркою особових рахунків за 1994-2023 роки встановлено, що заробітна плата ОСОБА_1 нараховувалась як рентгенлаборанту з доплатою 15% за шкідливі умови праці. Відповідно до наказів від 17.06.2002 № 983-з, від 09.04.2007 № 896-з, від 16.05.2008 № 1275-з, від 08.05.2013 № 1281-з, від 19.12.2014 № 3442-з, від 26.10.2015 № 3018-з, від 25.10.2019 №3736-з «Про затвердження робочих місць, робіт, професій і посад, робота на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення», в установі проводилась атестація робочих місць, до списку яких входить робоче місце рентгенлаборанта.

Відповідач -1 відзиву на позовну заяву до суду не подав.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 05.05.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Заходи забезпечення позову та доказів не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

06 лютого 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до відповідача-2 із заявою № 1036 та документами про призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява розглянута за принципом екстериторіальності відповідачем- 1, який рішенням від 13.02.2025 номер справи 134650024826 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовив позивачу у призначенні даної пенсії.

Оскаржуване рішення відповідач-1 обґрунтував ттим, що необхідний страховий стаж становить: не менше 20 років у жінок. Страховий стаж заявника становить: 35 років 10 місяців 27 днів. Необхідний пільговий стаж становить: 7 років 6 місяців. Пільговий стаж заявника становить: не визначено.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених посадах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

До пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано періоди роботи згідно з довідкою №983 від 08.05.2023, оскільки довідка не відповідає вимогам Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженому наказом МП та СПУ 3383 від 18.11.2005; не зазначені посилання на постанови Кабінету Міністрів України; згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 від 01.02.1989 та акту перевірки № 1300-6002-1/9050 від 18.07.2023 заявниця працювала в лікувально-ортопедичному відділенні, а атестація проведена рентген-кабінету, не зазначено, де знаходилось робоче місце заявниці. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.

Враховуючи зазначене, вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого п. 1 ч. 2 статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заявник працює. Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату: 30.12.2034. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії від 13.02.2025 номер справи 134650024826 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керується такими мотивами.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України від 05.11.1991 № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі - Закон № 1788-XII), від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення

Згідно з пунктом а частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Порядок застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - порядок № 383).

Відповідно до пункту 3 порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктом 10 порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Отже, однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до Списків, що діяли в період такої роботи.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За змістом пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

За відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Такими документами, зокрема, є архівні та уточнюючі довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання, тощо. Уточнюючі довідки мають подаватися у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Згідно з вимогами Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, таке підтвердження здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Аналіз наведених норм дає підстав вважати, що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону №1788-XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1.

Суд встановив, що відповідно до трудової книжки позивача НОМЕР_2 позивач, зокрема:

01.02.1989 позивач прийнятий у Львівську обласну клінічну стоматологічну поліклініку на посаду санітарки реєстратури;

01.09.1993 позивач переведений на посаду медичної сестри реєстратури;

07.06.1994 позивач переведений на посаду рентгенлаборанта;

03.05.2001 позивач переведений на посаду рентгенлаборанта лікувально ортопедичного відділення.

Львівська обласна клінічна стоматологічна поліклініка перереєстрована у Львівську обласну державну стоматологічну поліклініку, довідка про включення до Єдиного державного реєстру № 4791 від 30.09.1999.

Лікувально-ортопедичне відділення перереєстроване на ортопедичне відділення, наказ № 36 від 12.04.2007 Наказом МОЗ України № 75-о від 05.05.2010.

Львівська обласна державна стоматологічна поліклініка у зв'язку з реорганізацією приєднана до Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

Наказом ЛНМУ імені Данила Галицького № 3073-з від 28.12.2010 створено структурний підрозділ «Стоматологічний центр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького».

Наказом МОЗ України № 13-о від 01.02.2012 «Стоматологічний центр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького» назву змінено на «Медичний центр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького».

01.02.2022 позивач переведений на посаду рентгенлаборанта рентгенкабінету Стоматологічного медичного центру.

Згідно з довідкою № 983 від 08.05.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої Львівським національним медичним університетом ім. Данила Галицького (копія додається), позивач працював повний робочий день на (в) Стоматологічному медичному центрі ЛНМУ ім. Данила Галицького і за період з 07.06.1994 по 16.05.2023 - 28 років 11 місяців - виконував з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (робота в сфері іонізуючого випромінювання) за професією, посадою рентгенлаборанта, що передбачена Списком № 1 розділ ХІХ підрозділ 19 код КП 3229 підстава КМУ № 461 від 24.06.2016 за період з 07.06.1994 по 16.05.2023 - 28 років 11 місяців.

Суд зазначає, що у розділі ХІХ Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, передбачалася посада рентгенолаборанта, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюрографічних кабінетах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», яка набрала чинності з 03.08.2016, затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

До розділу XIX ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я Списку №1 (в редакції, чинній на час прийняття Постанови №461) включені наступні посади:

- лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок);

- молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок);

-рентгенолаборанти, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

У свою чергу, до розділу XIX ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я Списку №1 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017 року) включені наступні посади:

- лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

- молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

Враховуючи перелік посад, що включені до Списку №1 у зазначених вище редакціях, суд зазначає, що посада рентген-лаборанта була включена до Списку №1 до часу прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №479 від 04.07.2017.

Натомість спірними є періоди роботи на посаді рентгенлаборанта з 07.06.1994 по 16.05.2023.

Водночас суд також звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4.14 Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженим Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.11.2007 року №742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою», робота на посадах рентгенлаборантів, технологів з рентгенологічної діагностики зараховується до стажу роботи для атестації за спеціальністю «рентгенологія».

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України, викладеного у листі від 31.03.2017 № 1007/9/101-17/283, щодо застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, згідно з розділом ХІХ Охорона здоров'я вищезазначеного Списку №1 право на відповідну пенсію мають ренгенлаборанти, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

Окрім того, професійна назва «рентгенлаборант» міститься у Національному класифікаторі професій України ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту №327 від 28.07.2010. Згідно з Положенням про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №742 від 23.11.2007 робота на посаді рентгенлаборантів зараховується до стажу роботи за спеціальністю «рентгенологія», що включена до номенклатури спеціальностей й молодших спеціалістів з медичною освітою, відповідно позиція Списку №1 "молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою рентген лаборант інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)" поширюється на рентген лаборантів, у разі їх зайнятості повний робочий день на роботах і в умовах передбачених цією позицією Списку.

Враховуючи викладене, суд вважає, що на позивача поширюється дія розділу XIX ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я Списку №1 «…молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів…», навіть після виключення посади рентгенолаборанта з Списку №1.

Слід зазначити, що в даному конкретному випадку розділом XIX "Охорона здоров'я" Списку №1, зазначені працівники, зайняті виконанням певних робіт, без вказання їх конкретних посад, зокрема "молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів)", до яких, як вже зазначено судом раніше відноситься й посада, яку позивач обіймав у спірні періоди.

Отже, посада рентгенолаборанта рентгенівського кабінету також відноситься до посад за Списком №1, що надає право на отримання пільгової пенсії.

Виходячи з викладеного, суд зазначає, що в матеріалах справи містяться довідки, в яких, зокрема, наявна інформація про характер роботи, період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків, куди включається цей період роботи.

З таких підстав, суд вважає, що час роботи позивача на посаді рентгенлаборанта у Львівській обласній клінічній стоматологічній поліклініці (Львівській обласній державній стоматологічній поліклініці, структурному підрозділі «Стоматологічний центр Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького», «Медичному центрі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького») у період з 07.06.1994 по 16.05.2023, підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначеного розділом XIX. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я Списку № 1 «…молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів)…».

Щодо посилання відповідача у рішенні на те, що право на пільгове пенсійне забезпечення повинне бути підтверджене результатами атестації робочих місць за умовами праці, суд зазначає таке.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання, згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (надалі Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (надалі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41 (надалі Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій, атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Так, статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб'єктів господарювання. Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі, якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров'ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.

Атестація робочих місць, відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442, проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому, суд звертає увагу на ту обставину, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Водночас, суд встановив, що згідно з наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 983-з від 17.06.2002 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічної поліклініки» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар-рентгенолог; б) рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Згідно з наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 45 від 02.04.2003 «Про атестацію робочих місць в рентгенкабінеті» наказано провести атестацію робочих місць в рентген кабінеті з оформленням протоколу.

Згідно з протоколом № 6 від 28.02.2003 роботу рентген-лікаря, рентген-лаборантів віднесено до списку № 1 (на пільгове пенсійне забезпечення) та встановлено надбавку до заробітної плати 15%, скорочено робочий день, надаються молоко, соки.

Відповідно до наказу ЛНМУ ім. Данила Галицького № 896-з від 09.04.2007 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічної поліклініки» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар-рентгенолог; б) рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Згідно з наказом Львівської обласної державної стоматологічної поліклініки № 142 від 23.10.2007 рентген-лаборанта ОСОБА_1 віднесено до категорії «А» і допущено до роботи в умовах іонізуючого опромінювання.

У наказі ЛНМУ ім. Данила Галицького № 1275-з від 16.06.2008 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічної поліклініки» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар-рентгенолог; б) рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Наказом Львівської обласної державної стоматологічної поліклініки № 88 від 14.08.2008 рентген-лаборанта ОСОБА_1 віднесено до категорії «А» і допущено до роботи в умовах іонізуючого опромінювання.

Наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 1281-з від 08.05.2013 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар рентгенолог; б)рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 3442-з від 19.12.2014 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар рентгенолог; б)рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 3018-з від 26.10.2015 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар рентгенолог; б) рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 3877-з від 04.11.2019 «Про атестацію робочих місць в рентгенологічному кабінеті стоматологічного медичного центру ЛНМУ імені Данила Галицького» затверджено перелік професій, що надають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком № 1 і 2), а саме: а) лікар рентгенолог; б)рентгенлаборанти; в) середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів).

Наказом ЛНМУ ім. Данила Галицького № 2906-з від 15.10.2024 перелік професій, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за списком №1) (затв. у 2019 році) вважати чинним.

З таких підстав, суд відхиляє посилання відповідача-1 на відсутність атестації робочих місць за умовами праці та зайнятість позивача у рентгенкабінеті.

Додатково суд зазначає, що аналіз зазначених норм свідчить про те, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме: про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Як наслідок, атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення пункту б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за результатами атестації робочих місць як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за не проведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера.

При цьому, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

На підставі викладеного, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а вказала, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник. З огляду на викладене, Велика Палата Верховного Суду вказала про неправомірність дій органу Пенсійного фонду України щодо відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії у зв'язку з відсутністю доказів проведення роботодавцем атестації робочого місця.

Відтак, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії від 13.02.2025 № 134650024826 ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено відповідача-1, рішенням якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії.

Тому, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що відмовив позивачу у призначенні пенсії, тобто відповідач-1, а не відповідач-2 як помилково вважає позивач. У зв'язку з цим у задоволенні позовних вимог до відповідача-2 необхідно відмовити повністю.

Водночас за відсутності правової оцінки, наданої територіальним органом Пенсійного фонду України щодо наявності усіх умов для призначення позивачу пенсії, суд позбавлений у межах цієї справи можливості дійти висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії.

У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-1 зарахувати до пільгового стаж роботи позивача, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період роботи з 07.06.1994 по 16.05.2023, повторно розглянути заяву від 06.02.2025 про призначення пенсії на пільгових умовах та вирішити питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. Судові витрати

Відповідно до статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який прийняв протиправне рішення, необхідно стягнути сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.02.2025 №134650024826 "Про відмову у призначенні пенсії".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період роботи з 07.06.1994 по 16.05.2023

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2025 про призначення пенсії на пільгових умовах та за наслідками її розгляду вирішити питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім)грн 96 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович