Рішення від 12.11.2025 по справі 200/6751/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року Справа№200/6751/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не надсилання до акціонерному товариству “Державний ощадний банк України» в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією списки одержувачів пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які є внутрішньо переміщеними особами та виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) яким здійснюється/здійснювалася на рахунки, відкриті в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 95, ст. 2736; 2015 р., № 70, ст. 2312), листа щодо повернення страхових виплат ОСОБА_1 до Пенсійного фонду з рахунків у банку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виконати дії щодо ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінет Міністрів України від 25.06.2025 № 745 «Деякі особливості застосування статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік»», а саме направити листа до АТ Ощадбанк про повернення страхових коштів з рахунків ОСОБА_1 відкритих у АТ Ощадбанк назад до Пенсійного фонду.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою «Відповідно до постанови Кабінет Міністрів України від 25.06.2025 № 745 «Деякі особливості застосування статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік»» АТ Ощадбанк повинен був повернути грошові кошти, сплачені у грудні 2022 року в розмірі 149633,18 грн. Позивач вказує, що з грудня 2022 року по сьогодні не користуюсь Ощадбанком та не проходив ніякої ідентифікації у них. Таким чином АТ Ощадбанк повинен був повернути до Пенсійного фонду грошові кошти у сумі 149633,18 грн. чи Пенсійний фонд повинен був їх забрати з недіючого рахунку. Згідно листа відповідача у грудні 2022 року він зарахував на недійсний рахунок Ощадбанк 149633,18 грн. На заяву позивача щодо повернення коштів відповідач вказав звертатись до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Натомість ГУ ПФУ в Запорізькій області вказало звертатись у Донецьку область. Вважаємо дії відповідача протиправними.

Вказує, що матеріалів справи вбачається що з 2022 року позивач не проходив ніякої ідентифікації. Отже вважає, що з аналізу вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що пенсійний орган зобов'язаний був надіслати акціонерному товариству “Державний ощадний банк України» в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією списки одержувачів пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які є внутрішньо переміщеними особами та виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) яким здійснюється/здійснювалася на рахунки, відкриті в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 95, ст. 2736; 2015 р., № 70, ст. 2312) (далі - одержувачі), у якому вказати позивача.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.09.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що Головне управління зазначає, що повернення коштів до ПФУ стосується пенсіонерів, які одночасно відповідають кільком критеріям. По-перше, це особи, які мають або мали довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, отриману до 24.02.2022. По-друге, це ті, хто отримував пенсію через Ощадбанк відповідно до Постанови 637, згідно з якою внутрішньо переміщені особи могли отримувати пенсійні та соціальні виплати лише через Ощадбанк. Найголовнішою умовою для повернення коштів є те, що пенсіонер не здійснював жодних операцій зі своїм рахунком в Ощадбанку більше року. Йдеться про будь-які дії: зняття готівки, платежі чи інші операції, ініційовані власником рахунку. Додатковою умовою є відсутність фізичної ідентифікації понад шість місяців. Частиною 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Отже Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» поширює свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набутті закону чинності, тому підстави для застосування статті 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» щодо повернення коштів Пенсійному фонду України акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» у Головного управління відсутні. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.07.2022 по справі №200/536/22 щодо нарахування та виплати заборгованості по щомісячним страховим виплатам ОСОБА_1 було виконано в грудні 2022 року Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області у повному обсязі.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебував на постійному обліку в Макіївському міському відділені у Гірницькому районі управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

В листопаді 2021 року Добропільським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.07.2021, залишене без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі №200/6550/21, ОСОБА_1 була нарахована та виплачена заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період з 01.05.2014 по 30.09.2014 та з 01.11.2014 по 31.01.2015 у розмірі 50 449,65 грн., а в грудні 2021 року - за період з 01.02.2015 по 31.07.2021 у розмірі 654 476,77 грн. Заборгованість по страховим виплатам була перерахована на особовий рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Ощадбанк» згідно з постановою відділення Фонду від 07.12.2021 «Про зміну в напрямку проведення страхових виплат», яка була винесена на підставі заяви потерпілого від 10.11.2021.

В грудні 2022 року відділенням Фонду на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.07.2022, залишене без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2022 у справі № 200/536/22, позивачу була нарахована та виплачена заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період з 01.08.2021 по 31.07.2022 у розмірі 149 633,18 грн.

В паперовій справі потерпілого ОСОБА_1 знаходиться заява адвоката Корнієнка Андрія Андрійовича, з яким у позивача було укладено договір про надання правової допомоги, щодо виконання судового рішення від 14.07.2022 по справі № 200/563/22.

В даній заяві зазначено, що реквізити банківського рахунку позивача не змінилися, на підтвердження чого була додана копія картки реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Ощадбанк» на ім'я ОСОБА_1 .

Відповідно до даної заяви постановою відділення Фонду від 08.12.2022 було проведено нарахування щомісячних страхових виплат у розмірі 149 633,18 грн. і виплачено на вищезазначений картковий рахунок позивача, про що свідчить витяг з Реєстру потерпілих.

На звернення ОСОБА_1 до Головного управління від 18.06.2025 та від 02.07.2025, що надійшли через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, відповідачем листами від 18.06.2025 № 19213-16585/К-02/8-0500/25, у якому відображено суми нарахованих та фактично виплачених щомісячних страхових виплат позивачу; від 29.07.2025 № 27056-4047/К-02/8-0500/25 було надано роз'яснення про те, що звернення позивача були перенаправленні за належністю до ГУ ПФУ в Запорізькій області, у якому перебуває позивач на обліку.

Також, судом встановлено, що за результатами проходження ідентифікації ОСОБА_1 шляхом відеоконференцзв'язку Головним управлінням прийнято рішення про встановлення особи від 13.05.2025 № 713905 опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції позивач встановлено.

У позовній заяві позивач стверджує, що позивач звернувся до відповідача з заявою наступного змісту: «Відповідно до постанови Кабінет Міністрів України від 25.06.2025 № 745 «Деякі особливості застосування статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік»» АТ Ощадбанк повинен був повернути грошові кошти, сплачені у грудні 2022 року в розмірі 149633,18 грн. ніби то на мій рахунок. Я з грудня 2022 року по сьогодні не користуюсь Ощадбанком та не проходив ніякої ідентифікації у них. Таким чином АТ Ощадбанк повинен був повернути до Пенсійного фонду грошові кошти у сумі 149633,18 грн. чи Пенсійний фонд повинен був їх забрати з недіючого рахунку. Вимагаю грошові кошти у сумі 149633,18 грн. перерахувати на мій пенсійний рахунок НОМЕР_3 відкритий у А-БАНК.».

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Спірним у даній справі є дії відповідача щодо не надсилання до акціонерного товариства “Державний ощадний банк України» в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією списки одержувачів пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які є внутрішньо переміщеними особами та виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) яким здійснюється/здійснювалася на рахунки, відкриті в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 95, ст. 2736; 2015 р., № 70, ст. 2312) (далі - одержувачі), листа щодо повернення пенсійних виплат ОСОБА_2 до Пенсійного фонду з рахунків у банку

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 745 “Деякі особливості застосування статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Постанова № 745), яка набула законної сили з 01.07.2025, затверджено Порядок відновлення та виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), кошти на виплату яких повернуті Пенсійному фонду України акціонерним товариством “Державний ощадний банк України» (далі - Порядок № 745).

Порядок № 745.

Цей Порядок визначає механізм відновлення та виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), кошти на виплату яких повернуті Пенсійному фонду України АТ “Ощадбанк» відповідно до статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - повернуті суми коштів).

Повернуті суми коштів обліковуються у відповідному розділі електронної пенсійної справи одержувачів пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які є внутрішньо переміщеними особами та виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) яким здійснюється/ здійснювалася на рахунки, відкриті в АТ “Ощадбанк» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 95, ст. 2736; 2015 р., № 70, ст. 2312) (далі - одержувачі).

За одержувачем зберігається право власності на повернуті суми коштів в обсязі нарахованих сум коштів на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), на які одержувач мав право.

Виплата повернутих сум коштів здійснюється на підставі заяви одержувача про виплату повернутої суми коштів за формою, визначеною правлінням Пенсійного фонду України (далі - заява). Затверджена форма заяви протягом трьох робочих днів надсилається до АТ “Ощадбанк».

Заява подається одержувачем особисто до територіального органу Пенсійного фонду України або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (за наявності технічної можливості) з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Заява також може подаватися одержувачем до АТ “Ощадбанк». Під час звернення одержувача до АТ “Ощадбанк» із заявою та документом, що посвідчує особу, банк здійснює фізичну ідентифікацію одержувача, про що робить відповідну відмітку в заяві, та надсилає її Пенсійному фонду України в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією протягом п'яти календарних днів з дати отримання банком заяви.

Поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється після з'ясування обставин та наявності підстав для відновлення її виплати у порядку, визначеному законодавством.

Виплата повернутих сум коштів здійснюється одержувачам, яким згідно із законодавством поновлено виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання).

У разі відсутності підстав для поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) одержувачу виплата йому повернутих сум коштів здійснюється шляхом перерахування коштів на рахунок, відкритий в уповноваженому банку, після проведення фізичної ідентифікації особи відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виплата повернутих сум коштів здійснюється одноразово у повному обсязі одержувачу шляхом перерахування коштів на рахунок, відкритий в уповноваженому банку, на який здійснюється виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), або на рахунок, зазначений у заяві:

у поточному місяці - якщо заява надійшла до 20 числа поточного місяця;

у наступному місяці - якщо заява надійшла після 20 числа поточного місяця.

Виплата повернутих сум коштів, які були повернуті Пенсійному фонду України АТ “Ощадбанк» відповідно до статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», здійснюється за рахунок коштів солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Водночас Постановою № 745 установлено, що:

Пенсійний фонд України протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою надсилає акціонерному товариству “Державний ощадний банк України» в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією списки одержувачів пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які є внутрішньо переміщеними особами та виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) яким здійснюється/ здійснювалася на рахунки, відкриті в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 95, ст. 2736; 2015 р., № 70, ст. 2312) (далі - одержувачі);

акціонерне товариство “Державний ощадний банк України» перераховує залишок коштів, що утворився у нього станом на 1 січня 2025 р. на рахунках одержувачів, зазначених у списках одержувачів, у разі коли рух коштів на таких рахунках не здійснювався більше одного року (під рухом коштів розуміється відсутність операцій за рахунком, ініційованих одержувачем), у сумі, зазначеній у списках одержувачів, але не більше залишку коштів на рахунку одержувача (без урахування кредитних коштів), на рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в банку, уповноваженому на провадження розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України, визначеному розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2004 № 25 “Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України», згідно з графіком, установленим Міністерством фінансів за погодженням із Національним банком. Акціонерне товариство “Державний ощадний банк України» разом із перерахуванням коштів подає Пенсійному фонду України в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією списки одержувачів, з рахунків яких повернуто кошти, із зазначенням сум повернутих коштів.

Списки одержувачів формуються територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких зазначається інформація про одержувачів із зазначенням номера рахунка, реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відповідну відмітку в паспорті громадянина України), стосовно яких:

відсутня інформація щодо проходження фізичної ідентифікації протягом шести місяців з дати, коли така ідентифікація мала бути здійснена відповідно до законодавства або;

відповідно до абзацу п'ятнадцятого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» наявна інформація про відсутність операцій за рахунком, ініційованих одержувачем, і протягом шести місяців з дати надходження такої інформації не проведено фізичну ідентифікацію одержувачів.

У списках одержувачів також зазначається інформація про суми коштів, перераховані Пенсійним фондом України як пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) на рахунки одержувачів, відкриті в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» за період починаючи з місяця, що настає після закінчення шести місяців з дати проходження ними останньої фізичної ідентифікації.

Акціонерне товариство “Державний ощадний банк України» не здійснює перерахування суми коштів з рахунків одержувачів, зазначених у списках одержувачів, отриманих від Пенсійного фонду України, за наявності таких підстав:

банку відома інформація про те, що рахунок одержувача або майнові права на грошові кошти, що розміщені на такому рахунку, є предметом обтяження, арешту або законодавством заборонено перерахування відповідних коштів з інших причин або;

одержувач, зазначений у списках одержувачів, до дня перерахування таких коштів Пенсійному фонду України пройшов фізичну ідентифікацію в установі акціонерного товариства “Державний ощадний банк України» відповідно до законодавства.

Акціонерне товариство “Державний ощадний банк України» інформує Пенсійний фонд України про наявність однієї з підстав (без зазначення самої підстави).

Акціонерне товариство “Державний ощадний банк України» інформує щомісяця до 25 числа Міністерство фінансів, Міністерство соціальної політики та Пенсійний фонд України про суми перерахованих коштів з рахунків одержувачів, зазначених у списках одержувачів.

Якщо одержувачем, зазначеним у списках одержувачів, у період до перерахування коштів з рахунка пройдено фізичну ідентифікацію, Пенсійний фонд України інформує про це акціонерне товариство “Державний ощадний банк України», який зупиняє повернення коштів з рахунка такого одержувача.

Суми коштів на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), що були помилково повернуті Пенсійному фонду України, за запитом акціонерного товариства “Державний ощадний банк України» перераховуються Пенсійним фондом України протягом трьох робочих днів на рахунки одержувачів, з яких було здійснено їх повернення.

Кошти, повернуті Пенсійному фонду України акціонерним товариством “Державний ощадний банк України» відповідно до статті 40 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», використовуються для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Судом встановлено, що за результатами проходження ідентифікації позивача шляхом відеоконференцзв'язку Головним управлінням прийнято рішення про встановлення особи від 13.05.2025 № 713905.

Отже у відповідача наявна інформація щодо проходження фізичної ідентифікації протягом шести місяців з дати, коли така ідентифікація мала бути здійснена відповідно до законодавства, тому суд вважає, аналізуючи вищенаведених норм чинного законодавства, у відповідача не з'явились підстави для надіслати акціонерному товариству “Державний ощадний банк України» в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку згідно з протоколами обміну інформацією списки одержувачів пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які є внутрішньо переміщеними особами та виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) яким здійснюється/здійснювалася на рахунки, відкриті в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 95, ст. 2736; 2015 р., № 70, ст. 2312), у якому потрібно було вказати позивача.

Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що у грудні 2022 року відповідач зарахував на недійсний рахунок Ощадбанк грошові кошти у сумі 149633,18 грн, оскільки у паперовій справі потерпілого ОСОБА_1 знаходиться заява адвоката Корнієнка Андрія Андрійовича, з яким у позивача було укладено договір про надання правової допомоги, щодо виконання судового рішення від 14.07.2022 по справі № 200/563/22. В даній заяві зазначено, що реквізити банківського рахунку позивача не змінилися, на підтвердження чого була додана копія картки реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Ощадбанк» на ім'я ОСОБА_1 . Відповідно до даної заяви постановою відділення Фонду від 08.12.2022 було проведено нарахування щомісячних страхових виплат у розмірі 149 633,18 грн. і виплачено на вищезазначений картковий рахунок позивача.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, покладений на суб'єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення не звільняє позивача від обов'язку доказування своїх тверджень чи заперечень.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.

При цьому, суд враховує, що згідно практики Європейського Суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).

У пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15.11.2007, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Крім того, згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Підсумовуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька