Рішення від 12.11.2025 по справі 200/6489/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року Справа№200/6489/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Костянтинівського міського центру зайнятості (надалі - Костянтинівський ЦЗ, відповідач), про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви від 02 листопада 2024 року про поновлення в статусі безробітної особи в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року по суті, із прийняттям вмотивованого рішення;

- зобов'язання повторно розглянути заяву від 02 листопада 2024 року про поновлення в статусі безробітної особи в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 02.11.2024 року позивач звернувся з письмовою заявою до Костянтинівського міського центру зайнятості про поновлення його в статусі безробітної особи в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року. В своїй заяві позивач просив відповідача направити на його адресу відповідне рішення, прийняте за результатами розгляду заяви. 06.02.2025 року засобами поштового зв'язку позивач отримав від відповідача письмову відповідь на свою заяву від 02.11.2024 року, але відповідне рішення відповідач на адресу позивача не направив. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не направлення на його адресу відповідного рішення за результатами розгляду заяви від 02.11.2024 року незаконною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року відкрито провадження у справі № 200/6489/25, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

15 вересня 2025 року до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що з 05.03.2024 відповідно до Наказу Міністерства економіки України «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості» № 5923 від 05.03.2024, Костянтинівський міський центр зайнятості перебуває в стані реорганізації та припинення. Заява позивача розглянута у встановлений законодавством строк та Краматорською філією Донецького обласного центру зайнятості було надіслано відповідь Позивачу (вих. від 27.01.2025 № 13.7.1/458/13.1-15-25) та ним отримана, що позивачем не заперечується. Заочним рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04.01.2024 по справі № 233/6253/21 позовні вимоги Костянтинівського міського центру до ОСОБА_1 про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задоволені, а саме: стягнути з ОСОБА_1 на користь Костянтинівського міського центру зайнятості суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 15 030 грн. 74 коп. (п'ятнадцять тисяч тридцять 74 коп.). Постановою Дніпровського Апеляційного Суду від 21.10.2024 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 скасовано заочне рішення Костянтинівського міськрайонного суду від 04 січня 2023 по справі № 233/6253/21. Проте, в даній постанові відсутнє зобов'язання Костянтинівського міського центру зайнятості поновити позивача в статусі безробітного з 10.01.2018 по 01.04.2018. Виходячи з вищенаведеного, правові підстави для поновлення позивача в статусі безробітного в Костянтинівському міському центрі зайнятості з 10.01.2018 по 01.04.2018 відсутні. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Костянтинівського міського центру зайнятості з письмовою заявою від 02.11.2024 про поновлення його в статусі безробітного в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 по 01.04.2018, яка зареєстрована в системі електронного документообігу Державної служби зайнятості «Інтегра Флоу» 13.01.2025 вх. № Ж-1/13.1-09.

Листом від 27.01.2025 № 13.7.1/458/13.1-15-25 Краматорська філія Донецького обласного центру зайнятості повідомила позивача, що наказом від 10.01.2018 № НТ 180110 Костянтинівським міським центром зайнятості було прийнято рішення про припинення позивачу реєстрації безробітного у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до абз. 19 п.п. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу від 20.03.2013 № 198 (чинного на момент прийняття рішення) та відповідно п. 8. ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції від 01.01.2018). Крім того, у постанові Дніпровського Апеляційного Суду від 21.10.2024 відсутнє зобов'язання Костянтинівського міського центру зайнятості поновити позивача в статусі безробітного з 10.01.2018 по 01.04.2018. Також, заява про поновлення позивача в статусі безробітної особи з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року була направлена до Костянтинівського МЦЗ, який на даний час перебуває у стані припинення. Враховуючи наведене, правові підстави для поновлення позивача в статусі безробітної особи в Костянтинівському МЦЗ з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року відсутні.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не направлення на його адресу відповідного рішення за результатами розгляду заяви від 02.11.2024 року незаконною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI статус зареєстрованого безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам у день подання ними особистої заяви про надання статусу зареєстрованого безробітного до будь-якого обраного ними територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування).

Індивідуальне надання послуг безробітному, який подав заяву про надання статусу зареєстрованого безробітного, здійснюється кар'єрним радником, а безробітним, які потребують сприяння в адаптації до умов ринку праці, - спеціалізованим кар'єрним радником.

Послуги зареєстрованому безробітному надаються відповідно до індивідуального плану працевлаштування, що складається кар'єрним радником або спеціалізованим кар'єрним радником спільно з такою особою.

Порядок реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, в територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2023 року № 446 (далі Порядок, тут і далі в редакції, чинній на момент звернення позивача 12.01.2025).

На підставі п. 3 Порядку облік осіб, які шукають роботу, проводиться будь-яким обраним ними центром зайнятості незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Обробка персональних даних осіб, які шукають роботу, здійснюється центром зайнятості відповідно до закону.

Як слідує з положень п. 12 Порядку, статус зареєстрованого безробітного надається особам, які зазначені у частині першій статті 43 Закону України «Про зайнятість населення», у день подання ними особистої заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного до будь-якого обраного ними центру зайнятості незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Заява про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного подається до обраного центру зайнятості особисто особою, яка шукає роботу, під час безпосереднього відвідування або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), засобами мобільного додатка Порталу Дія, а у разі технічної можливості в електронній формі - засобами офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості або за допомогою технічних засобів електронних комунікацій з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті.

Форма заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного, що подається під час безпосереднього відвідування центру зайнятості, а у разі технічної можливості - засобами офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості, затверджується Державним центром зайнятості.

До заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного в електронній формі особа додає скановані копії (фотокопії) документів, передбачені пунктами 18-20 цього Порядку. Документи не подаються у разі, коли отримання та підтвердження відомостей про такі документи здійснюється в порядку електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія та електронними інформаційними ресурсами або інформаційними системами органів державної влади під час формування заяви.

Під час воєнного стану у разі подання заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного та заяви про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю в електронній формі засобами Порталу Дія особою, яка після введення воєнного стану перебуває на територіях, визначених абзацом дев'ятим пункту 4 цього Порядку (починаючи з 7 травня 2022 р.), вимоги щодо подання нею до центру зайнятості документів, перелік яких визначено пунктами 18-20 цього Порядку, не застосовуються.

Після реєстрації заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного посадова особа центру зайнятості, яка має доступ як користувач до роботи на Порталі Дія та/або у мобільному додатку Порталу Дія або у разі технічної можливості - за допомогою інших технічних засобів електронних комунікацій з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті, на підставі отриманих відомостей, що містяться у заяві, та документів, доданих до заяви, проводить дії, необхідні для формування даних, зокрема персональних, в Єдиній системі. На підставі таких даних формується персональна картка.

За наявності технічної можливості заява про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного, заява про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю та заява про припинення реєстрації безробітного можуть подаватися за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (зокрема, мобільного додатка Державної служби зайнятості) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Під час воєнного стану особа, яка перебуває на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), може звернутися до будь-якого центру зайнятості будь-якими доступними їй засобами комунікації, у тому числі електронними, із заявою про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного.

Відповідно до п. 22 Порядку рішення про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного чи відмову у наданні (поновленні) такого статусу приймається центром зайнятості в день подання особисто особою, яка шукає роботу, заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного (та/або реєстрації такої заяви засобами Порталу Дія, в тому числі мобільного додатка Порталу Дія, та офіційного веб-сайту Державного центру зайнятості), а для осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 19 цього Порядку, - з наступного дня після припинення трудових відносин (іншого виду зайнятості) у порядку, визначеному Законом України "Про зайнятість населення".

Отже, за результатами розгляду заяви центром зайнятості приймається рішення про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного чи відмову у наданні (поновленні) такого статусу.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до Костянтинівського міського центру зайнятості з письмовою заявою від 02.11.2024 про поновлення його в статусі безробітного в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 по 01.04.2018, яка зареєстрована в системі електронного документообігу Державної служби зайнятості «Інтегра Флоу» 13.01.2025 вх. № Ж-1/13.1-09.

Однак, всупереч вимог п. 22 Порядку №466, Краматорська філія Донецького обласного центру зайнятості листом від 27.01.2025 № 13.7.1/458/13.1-15-25 повідомила позивача про відсутність підстав для поновлення позивача в статусі безробітної особи в Костянтинівському МЦЗ з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року, без прийняття відповідного рішення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви від 02 листопада 2024 року про поновлення в статусі безробітної особи в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України та необґрунтовано, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі,зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також обґрунтовано.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Костянтинівського міського центру зайнятості щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 листопада 2024 року про поновлення в статусі безробітної особи в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

3. Зобов'язати Костянтинівський міський центр зайнятості (місцезнаходження: 85110, Донецька область, м. Костянтинівка, пл. Перемоги, буд. 8, ЄДРПОУ 23119554) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 02 листопада 2024 року про поновлення в статусі безробітної особи в Костянтинівському центрі зайнятості з 10.01.2018 року по 01.04.2018 року по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

Повне судове рішення складено 12 листопада 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.М. Чучко