12 листопада 2025 року Справа № 160/27667/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
25 вересня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» в особі представника Машко Ганни Ігорівни, через систему "Електронний Суд" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13173214/45582229 від 14.08.2025;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «АРНІ 2024» (ЄДРПОУ 45582229) від 15.07.2025 № 66 за датою її подання до реєстру.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що спірне рішення прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства. Посилається на вимоги Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року та Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165. Вказує, що на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації податкової накладної платником податків були надані усі належні документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК за наведеною податковою накладною з поясненнями, вичерпний перелік яких встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165. Проте надані пояснення та документи не були взяті контролюючим органом до уваги. Натомість податковий орган, як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної, вказав про надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Отже, позивач вважає, що таке рішення відповідача суперечать приписам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 29.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 14.10.2025 надано письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що ТОВ "АРНІ 2024" виключено з переліку ризикових платників Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 25.08.2025 № 8518, отже на момент прийняття рішення платник перебував у статусі ризикового.
Також 14.10.2025 на адресу суду від Державної податкової служби України надійшов відзив на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному державному органу та особам уповноваженим на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення, а отже позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіональною, рівня, зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є передчасним.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» (код ЄДРПОУ 45582229) зареєстровано у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, є платником податку на додану вартість; основним видом господарської діяльності є: - згідно коду КВЕД є - 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами та код КВЕД 47.30 - роздрібна торгівля пальним.
Для здійснення своєї діяльності, ТОВ «АРНІ 2024» має ліцензію на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі реєстр. № 990614202400860 терміном дії з 15.08.2024 року по 15.08.2029 року.
Судом встановлено, між ТОВ «АРНІ 2024» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК ОІЛ ПЛЮС» код ЄДРПОУ 36977514 (Покупець) був укладений договір № 34/24 ПММ на поставку нафтопродуктів від 17.09.2024.
Відповідно до п.1.2. Договору, Постачальник зобов'язується поставити ПММ (далі Товар), а Покупець, в свою чергу зобов'язується прийняти Товар за кількістю та якістю та оплатити в терміни, зазначені в цьому Договорі.
Відповідно до п.3.1. Договору, кожна партія товару поставляється Покупцю за його письмовою або усною заявкою зі складу ПММ Постачальника або іншого місця зберігання в термін, не більше 2-х днів з моменту отримання заявки.
Після отримання чергової усної заявки, ТОВ «АРНІ 2024» було виставлено на адресу контрагента рахунок на оплату № 655 від 15.07.2025 на постачання 2120 л. дизельного палива на загальну суму 105 779,52 грн., в т.ч. ПДВ - 17 629,92 грн.
Відвантаження палива відбулося в повному обсязі (1210 л.) підтверджується видатковою накладною № 704 15.07.2025 , що на загальну суму 105 779,52 грн., в т.ч. ПДВ - 17 629,92 грн.
Транспортування відбувалося у відповідності до товарно транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів № 00000000704 від 15.07.2025.
Відповідно до вимог абз. «б» п.187.1. ст. 187, п. 201.1. 201.3 ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ «АРНІ 2024», на підставі факту відвантаження товару, що підтверджується належно оформленим первинним документом, 15.07.2025 року було виписано та 01.08.2025 року направлено на реєстрацію податкову накладну № 66 (реєстр. № 9228134574) на загальну суму 105 779,52 грн., в т.ч. ПДВ 17 629,92 грн.
Проте, 01.08.2025 ТОВ «АРНІ 2024» було отримано квитанцію № 1 з ЄДРПН наступного змісту: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 15.07.2025 №66 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.5841%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
З метою проведення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників ТОВ «АРНІ 2024» направило до Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних письмові пояснення від 07.08.2025 року № 3 та пакет первинних документів в яких зазначено, що ТОВ «АРНІ 2024» (Постачальник) та ТОВ «ВІК ОІЛ ПЛЮС»(Покупець) був укладений Договір № 34/24 ПММ від 17.09.2024р. на поставку нафтопродуктів. Відвантаження палива відбулося в 07.2025р., яку в подальшому було заблоковано. Більш детальні пояснення - у додатках.
Окремо було додано до повідомлення письмові пояснення, в яких було детально розписано підстави, за якими була здійснена виписка податкової накладної № 66 від 15.07.2025, наявність основних засобів, працівників, приміщень.
Додатково, були надані копії документів, в тому числі первинні, а саме: 1. Копія податкової накладної № 66 від 15.07.2025 з квитанцією про зупинення реєстрації; 2. Копія договору № 34/24 ПММ на поставку нафтопродуктів від 17.09.2024; 3. Копія рахунку на оплату № 655 від 15.07.2025; 4. Копія видаткової накладної № 704 від 15.07.2025; 5. Копія товарно - транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів № 0000000704 від 15.07.2025; 6. Копія платіжної інструкції № 2366 від 16.07.2025; 7. Копія акцизної накладної № 79 від 15.07.2025; 8. Картка рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ВІК ОІЛ ПЛЮС»; 9. Копія договору поставки № П-10086 від 08.08.2024, укладеного з постачальником- ТОВ «ПЕЙД»; 10. Копія рахунку на оплату № 6720 від 14.07.2025; 11. Копія платіжної інструкції № 315 від 16.07.2025; 12. Копія платіжної інструкції № 321 від 17.07.2025; 13. Копія платіжної інструкції № 327 від 18.07.2025; 14. Копія видаткової накладної № 14448 від 14.07.2025; 15. Копія товарно - транспортної накладної №УП-00014448/1 від 14.07.2025; 16. Копія податкової накладної № 1047 від 14.07.2025; 17. Копія акцизної накладної № 2813 від 14.07.2025; 18. Картка рахунку 631; 19. Копія договору зберігання нафтопродуктів № 1/07-25 від 01.07.2025; 20. Копія рахунку на оплату № 2 від 31.07.2025; 21. Копія акту надання послуг № 2 від 31.07.2025; 22. Копія акту приймання нафтопродуктів по кількості № 00000000163 від 14.07.2025; 23. Копія платіжної інструкції №362 від 01.08.2025; 24. Картка рахунку 6851; 25. Копія ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць зберігання № 990614202400860 від 15.08.2024; 26. Копія штатного розкладу з 09.05.2025; 27. Копія наказу про призначення обов'язків бухгалтера № 02/072024 від 18.07.2024; 28. Копія податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2й квартал 2024 року; 29. Копія договору оренди ТЗ від 20.08.2024; 30. Копія договору оренди ТЗ від 29.08.2024; 31. Копія договору оренди ТЗ від 01.12.2024; 32. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 17.12.2024; 33. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 20.12.2024; 34. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 23.08.2024; 35. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 04.08.2025; 36. Оборотно - сальдову відомість по рахунку 281; 37. Документ щодо відповідності продукції, а саме сертифікат відповідності № 107; 38. Акт інвентаризації № 7 станом на 01 липня 2025 року; 39. Копія виписки з ЄДР.
Проте 14.08.2025 Відповідачем-1 було прийнято рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13173214/45582229, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 66 від 15.07.2025 з підстав: «наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства». В розділі «Додаткова інформація» зазначено - Відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Позивачем 26.08.2025 було подано скаргу, вих. № 26/08/66 на рішення № 13173214/45582229 від 14.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №66 від 15.07.2025. До скарги також було додано рішення № 8518 від 25.08.2025 щодо виключення Позивача з переліку ризикових платників податків. Однак рішенням № 34969/45582229/2 від 02.09.2025, скарга була залишена без задоволення.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Пункту першому додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» відповідають такі обставини: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктами 2-7 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827.
Згідно пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Суд зазначає, що між ТОВ «АРНІ 2024» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІК ОІЛ ПЛЮС» код ЄДРПОУ 36977514 (Покупець) був укладений договір № 34/24 ПММ на поставку нафтопродуктів від 17.09.2024.
Відповідно до п.1.2. Договору, Постачальник зобов'язується поставити ПММ (далі Товар), а Покупець, в свою чергу зобов'язується прийняти Товар за кількістю та якістю та оплатити в терміни, зазначені в цьому Договорі.
Відповідно до п.3.1. Договору, кожна партія товару поставляється Покупцю за його письмовою або усною заявкою зі складу ПММ Постачальника або іншого місця зберігання в термін, не більше 2-х днів з моменту отримання заявки.
Після отримання чергової усної заявки, ТОВ «АРНІ 2024» було виставлено на адресу контрагента рахунок на оплату № 655 від 15.07.2025 на постачання 2120 л. дизельного палива на загальну суму 105 779,52 грн., в т.ч. ПДВ - 17 629,92 грн.
Відвантаження палива відбулося в повному обсязі (1210 л.) підтверджується видатковою накладною № 704 15.07.2025 , що на загальну суму 105 779,52 грн., в т.ч. ПДВ - 17 629,92 грн.
Транспортування відбувалося у відповідності до товарно транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів № 00000000704 від 15.07.2025.
Відповідно до вимог абз. «б» п.187.1. ст. 187, п. 201.1. 201.3 ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ «АРНІ 2024», на підставі факту відвантаження товару, що підтверджується належно оформленим первинним документом, 15.07.2025 року було виписано та 01.08.2025 року направлено на реєстрацію податкову накладну № 66 (реєстр. № 9228134574) на загальну суму 105 779,52 грн., в т.ч. ПДВ 17 629,92 грн.
Проте, 01.08.2025 ТОВ «АРНІ 2024» було отримано квитанцію № 1 з ЄДРПН наступного змісту: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 15.07.2025 №66 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.5841%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
З метою проведення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників ТОВ «АРНІ 2024» направило до Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних письмові пояснення від 07.08.2025 року № 3 та пакет первинних документів в яких зазначено, що ТОВ «АРНІ 2024» (Постачальник) та ТОВ «ВІК ОІЛ ПЛЮС»(Покупець) був укладений Договір № 34/24 ПММ від 17.09.2024р. на поставку нафтопродуктів. Відвантаження палива відбулося в 07.2025р., яку в подальшому було заблоковано. Більш детальні пояснення - у додатках.
Окремо було додано до повідомлення письмові пояснення, в яких було детально розписано підстави, за якими була здійснена виписка податкової накладної № 66 від 15.07.2025, наявність основних засобів, працівників, приміщень.
Додатково, були надані копії документів, в тому числі первинні, а саме: 1. Копія податкової накладної № 66 від 15.07.2025 з квитанцією про зупинення реєстрації; 2. Копія договору № 34/24 ПММ на поставку нафтопродуктів від 17.09.2024; 3. Копія рахунку на оплату № 655 від 15.07.2025; 4. Копія видаткової накладної № 704 від 15.07.2025; 5. Копія товарно - транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів № 0000000704 від 15.07.2025; 6. Копія платіжної інструкції № 2366 від 16.07.2025; 7. Копія акцизної накладної № 79 від 15.07.2025; 8. Картка рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ВІК ОІЛ ПЛЮС»; 9. Копія договору поставки № П-10086 від 08.08.2024, укладеного з постачальником- ТОВ «ПЕЙД»; 10. Копія рахунку на оплату № 6720 від 14.07.2025; 11. Копія платіжної інструкції № 315 від 16.07.2025; 12. Копія платіжної інструкції № 321 від 17.07.2025; 13. Копія платіжної інструкції № 327 від 18.07.2025; 14. Копія видаткової накладної № 14448 від 14.07.2025; 15. Копія товарно - транспортної накладної №УП-00014448/1 від 14.07.2025; 16. Копія податкової накладної № 1047 від 14.07.2025; 17. Копія акцизної накладної № 2813 від 14.07.2025; 18. Картка рахунку 631; 19. Копія договору зберігання нафтопродуктів № 1/07-25 від 01.07.2025; 20. Копія рахунку на оплату № 2 від 31.07.2025; 21. Копія акту надання послуг № 2 від 31.07.2025; 22. Копія акту приймання нафтопродуктів по кількості № 00000000163 від 14.07.2025; 23. Копія платіжної інструкції №362 від 01.08.2025; 24. Картка рахунку 6851; 25. Копія ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць зберігання № 990614202400860 від 15.08.2024; 26. Копія штатного розкладу з 09.05.2025; 27. Копія наказу про призначення обов'язків бухгалтера № 02/072024 від 18.07.2024; 28. Копія податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2й квартал 2024 року; 29. Копія договору оренди ТЗ від 20.08.2024; 30. Копія договору оренди ТЗ від 29.08.2024; 31. Копія договору оренди ТЗ від 01.12.2024; 32. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 17.12.2024; 33. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 20.12.2024; 34. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 23.08.2024; 35. Копія повідомлення за формою 20-ОПП від 04.08.2025; 36. Оборотно - сальдову відомість по рахунку 281; 37. Документ щодо відповідності продукції, а саме сертифікат відповідності № 107; 38. Акт інвентаризації № 7 станом на 01 липня 2025 року; 39. Копія виписки з ЄДР.
Проте 14.08.2025 Відповідачем-1 було прийнято рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13173214/45582229, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 66 від 15.07.2025 з підстав: «наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства». В розділі «Додаткова інформація» зазначено - Відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Отже, зважаючи на обставини наявності у ТОВ «АРНІ 2024» відповідності матеріально-технічної бази для ведення профільного виду діяльності, суд приходить до висновку, що підстави для зупинення реєстрації вказаної податкової накладної є неприйнятними.
Крім того, Позивачем до повідомлення про подання пояснень № 3 від 07.08.2025 були надані усі необхідні документи, які складені та оформлені у відповідності до чинного законодавства.
Отже, навіть перебування в переліку ризикових платників податків, за умови надання повного переліку документів, які підтверджують законність проведення господарської операції, не може бути єдиною причиною для відмови в реєстрації податкової накладної.
Суд зазначає, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акту індивідуальної дії.
Окрім того суд зазначає, що мотиви прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації мають співвідноситись (кореспондувати) із підставами зупинення реєстрації податкової накладної.
Як вже встановлено судом, у реєстрації наведеної податкової накладної було відмовлено у зв'язку наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
При цьому відповідач не наводить конкретних документів, які на думку Комісії регіонального рівня складені з порушенням законодавства.
Проте аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
При цьому, означене формулювання, «наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», не надає змоги встановити, які саме документи складених із порушенням законодавства, а також вказані твердження суперечать наявним в матеріалах справи документам, які були надані ТОВ «АРНІ 2024» як до суду, так і до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Суд вказує, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.
Отже, позиція відповідача щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а в спірному рішенні не наведено належного обґрунтування причин відмови в реєстрації податкової накладної, складеною ТОВ «АРНІ 2024».
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 13173214/45582229 від 14.08.2025, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 66 від 15.07.2025 - є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано права вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 66 від 15.07.2025, складену ТОВ «АРНІ 2024», датою подання її на реєстрацію.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупності викладених обставин позов ТОВ «АРНІ 2024» підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2422,40 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією № 486 від 22.09.2025 року.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України на користь позивача судовий збір у сумі 2422,40 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат за надання професійної правничої допомоги, суд зазначає наступне.
За змістом частин 4-5 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 1 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Вирішуючи заяву, суд виходить із того, що склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інші), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Відповідно до статті 28 Правил адвокатської етики, затверджених 09 червня 2017 року Звітно-виборним з'їздом адвокатів України, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання), розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Аналізуючи наведені правові норми, суд зазначає, що на підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також їх розрахунку є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 та у постановах Верховного Суду від 23 січня 2020 року у справі № 300/941/19, від 31 березня 2020 року у справі № 726/549/19 та від 28 квітня 2021 року у справі № 640/13685/19.
Судом встановлено, що ТОВ «АРНІ 2024» було укладено договір про надання правничої допомоги з Адвокатським бюро «Машко Ганни Ігорівни» від 01.08.2025
За надання правничої допомоги в даній справі Позивач поніс витрати у розмірі 3000,00 грн. (три тисячі гривень, 00 копійок).
Вказані витрати, у відповідності до п.2.1. Договору складаються з: 3000,00 грн., фіксований розмір за підготовку та подання до суду позовної заяви.
На підтвердження понесених позивачем витрат, окрім договору про надання правничої допомоги, який наявний в матеріалах справи, надаємо наступні документи: акт приймання-передачі послуг від 16.10.2025; рахунок № 16/10 від 16.10.2025; платіжна інструкція №564 від 16.10.2025.
Щодо обґрунтованості та співмірності розміру таких витрат на адвоката суд зазначає наступне.
Верховний суду у питання розподілу витрат на професійну правничу допомогу, дійшов досить сталих висновків, що у разі підтвердження обсягу наданих послуг та їх вартості такі витрати підлягають розподілу за результатами розгляду справи не залежно від того, чи їх вже фактично сплачено стороною або тільки має бути сплачено в майбутньому (Постанова Великої Палати Верховного суду від 19.02.2020року у справі 755/9215/15-ц; Постанова Верховного суду від 01.09.2021року по справі 78/1522/18; Постанова Верховного суду від 10.11.2021року по справі 329/766/18).
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (установлення їх дійсності та необхідності), а також критерію розумності їх розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними й неминучими, а їх розмір - обґрунтованим (рішення у справі “East/West Alliance Limited» проти України», заява № 19336/04).
Враховуючи те, що наданими до суду документами витрати на правничу допомогу у конкретній адміністративній справі підтверджено, суд дійшов висновку про наявність підстав для розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу.
Враховуючи те, що наданими до суду документами витрати на правничу допомогу у конкретній адміністративній справі підтверджено, суд дійшов висновку про наявність підстав для розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу шляхом стягнення з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань витрат на правничу допомогу адвоката в сумі 3000 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» (вул. Сортувальна, буд. 5, м. Запоріжжя, Запорізький р-н, Запорізька обл.,69065; ІК в ЄДРПОУ 45582229) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005; ІК в ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053; ІК в ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним рішення, скасування його та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13173214/45582229 від 14.08.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» (ЄДРПОУ 45582229) від 15.07.2025 № 66 за датою її подання до реєстру.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-а, ІК ВП в ЄДРПОУ 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» (вул. Сортувальна, буд. 5, м. Запоріжжя, Запорізький р-н, Запорізька обл.,69065; ІК в ЄДРПОУ 45582229) понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 1500 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд.8, ІК в ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРНІ 2024» (вул. Сортувальна, буд. 5, м. Запоріжжя, Запорізький р-н, Запорізька обл.,69065; ІК в ЄДРПОУ 45582229) понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 1500 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 12 листопада 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков