Рішення від 11.11.2025 по справі 388/1091/25

справа № 388/1091/25

провадження № 2-о/388/66/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2025м. Долинська

Долинський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Кнурова О.А.,

при секретарі судового засідання Гриненко М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, як органу, що представляє Долинську міську територіальну громаду про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади,

встановив:

заявник звернувся до Долинського районного суду Кіровоградської області у порядку окремого провадження із заявою, у якій просив:

- визнати нерухоме майно - житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 безхазяйним майном та передати у комунальну власність Долинської міської територіальної громади в особі Долинської міської ради.

Свої вимоги заявник обґрунтувала тим, що на території Долинської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться житловий будинок квартирного типу. Зазначений об'єкт не перебуває у власності, користуванні чи управлінні міської ради та/або у підвідомчих підприємствах, установах, організаціях. Дані про реєстрацію права власності на це майно відсутні. Це нерухоме майно було взято на облік як безхазяйне нерухоме майно 04.01.2025 та про це було розмішене оголошення у друкованому засобі масової інформації. З часу взяття на облік пройшло більше року, однак ніхто не звернувся до міської ради з питання належності зазначеного майна. Долинська міська рада не вжила передбачених законодавством заходів для можливого набуття права комунальної власності на зазначене безхазяйне майно, що стало підставою звернення прокурора із відповідною заявою до суду.

Ухвалою від 23.05.2025 зазначену заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаною заявою з постановленням здійснювати розгляд справи у порядку окремого провадження.

Прокурор звернулася до суду із заявою, у якій, посилаючись на відсутність електроенергії та необхідність дотримання строків розгляду справи, просила розглянути справу за відсутності заявника, заяву про встановлення факту просила задовольнити у повному обсязі.

Представник Долинської міської ради також звернулась до суду із заявою, в якій просила розглянути справу за відсутності представника міської ради.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (розділ IV «Окреме провадження»).

Відповідно до положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За наведених вище обставин та положень цивільного процесуального законодавства, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, на підставі наявних у суду матеріалів справи.

Зваживши наведені у заяві доводи, дослідивши наявні у справі докази та з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення заяви про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, з огляду на таке.

Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Положеннями ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Визначення правового статусу права власності на об'єкт нерухомого майна та можлива передача безхазяйного майна у комунальну власність територіальної громади безумовно входить до кола інтересів держави і повинно реалізовуватись у межах наданих повноважень органом місцевого самоврядування. При цьому, за відсутності такої ініціативи з боку органу місцевого самоврядування, з дотриманням умов ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» ініціювати зазначене питання може прокурор. Зазначене свідчить про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у цій справі.

На підставі досліджених у судовому засіданні доказів, наданих учасниками справи, судом встановлено таке.

Відповідно до наказу начальника відділу житлово-комунального господарства, транспорту, благоустрою, містобудування, архітектури та капітального будівництва Долинської міської ради № 5 від 21.04.2022 житловому будинку, м. Долинська, вул. Соборності України, біля будинку № 54 присвоєно адресу: Україна, Кіровоградська область, Кропивницький район, місто Долинська, Соборності України, 58А.

За даними акту обстеження нерухомого майна № 1/2022 від 07.06.2022, комісією з питань виявлення, взяття на облік, збереження безхазяйного майна та відумерлої спадщини на території Долинської міської територіальної громади встановлено, що на території міста Долинська Кропивницького району, Кіровоградської області, знаходяться потенційні об'єкти безхазяйного майна, зокрема, житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 .

29.08.2022 виготовлено технічний паспорт НОМЕР_1 на зазначене нерухоме майно, замовником якого є Долинська міська рада.

За експлікацією до схеми розташування будівель та споруд указаного житлового будинку, загальна площа земельної ділянки житлового будинку складає 2290 м2, під забудовою - 714,4 м2, під основною будівлею - 714,4 м2,під двором - 1575,6 м2.

Вказаний житловий будинок має 9 поверхів та складається з 36 чотирикімнатних квартир та 35 однокімнатних квартир (загальна кількість квартир становить 71 квартира). Загальна площа становить 4168,5 м2, житлова площа становить 2464,7 м2.

Отже, у 2022 році було встановленого та документально закріплено знаходження на території Долинської територіальної громади у м. Долинська об'єкта нерухомого майна - житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на який не зареєстроване, а власник невідомий.

За даними витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 319568403 від 04.01.2023 державним реєстратором Долинської міської ради Овдій Н.В. 04.01.2023 взято на облік безхазяйне нерухоме майно - житловий будинок, будинок квартирного типу, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

У газеті «Долинські новини» від 01.10.2022 та від 14.01.2023 було розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 .

За інформацією обласного комунального підприємства «Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» № 838-17/20 від 02.12.2024, інвентарна справа на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , в архіві Долинського БТІ відсутня.

За інформацією Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях № 10-11-05245 від 03.12.2024, відомості про нерухоме майно за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 , від суб'єктів управління до Фонду з метою внесення до Реєстру (Єдиний реєстр об'єктів державної власності) не надавалися.

За інформацією ДП «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» № 02-12/03 від 09.01.2025 житловий будинок АДРЕСА_1 на балансі підприємства не обліковується. Вказаний об'єкт не був включений до плану санації Підприємства та не передавався у власність іншим фізичним/юридичним особам згідно з ч. 7 ст. 61 Кодексу України з питань банкрутства, оскільки не є власністю підприємства.

Зазначені вище, встановлені судом обставини учасниками справи не заперечувалися.

З огляду на наведені вище правовідносини, що виникли та з приводу яких ініційовано судовий розгляд, судом відзначається таке.

Положеннями ст. 179 ЦК України передбачено, що річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають, зокрема речові права на нерухоме майно.

Згідно з визначеннями наведених у ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Чинними положеннями цивільного законодавства передбачено, що якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Судом встановлено, що право власності на об'єкт нерухомого майна - житловий будинок, будинок квартирного типу, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ні за ким у встановленому законом порядку не зареєстровано.

Положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 335 ЦК України визначено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до умов ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.

Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Таким чином органом, уповноваженим представляти інтереси Долинської територіальної громади є Долинська міська рада.

Враховуючи встановлення наявності підстав для визначення Долинською міською радою об'єкта нерухомого майна - житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , - безхазяйним, за відсутності державної реєстрації права власності на це майно та відсутності відомостей про його власника, а також взяття 04.01.2023 такого майна органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на облік як безхазяйного та розміщення інформації про це у друкованих медіа, за минуванням більше одного року з дня взяття на облік та не підтвердження наявності власника майна за цей час, - суд констатує, що вимога заявника про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади є обґрунтованою і доведеною, на підставі чого суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення такої вимоги й таке рішення суду повною мірою відповідає завданню цивільного судочинства, зокрема, щодо справедливого вирішення цивільних справ.

Окремо, суд вважає за необхідне відзначити, що дане рішення, якими закінчено розгляд справи, після набрання ним законної сили може бути переглянуте за нововиявленими обставинами у порядку, передбаченому главою 3 ЦПК України.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, у зв'язку з чим, понесені заявником судові витрати, що складаються з витрат по сплаті судового збору, слід вважати фактично понесеними заявником.

Керуючись статтями 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 333, 354 ЦПК України, -

ухвалив:

заяву заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, як органу, що представляє Долинську міську територіальну громаду про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, - задовольнити.

Передати безхазяйне нерухоме майно - житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 у комунальну власність Долинської міської територіальної громади в особі Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Судові витрати у справі вважати фактично понесеними заявником.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду безпосередньо або через Долинський районний суд Кіровоградської області (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи:

- заявник - Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області, місцезнаходження: вул. Братів Лисенків, буд. 5, м. Знам'янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27400, ЄДРПОУ 02910025;

- заінтересована особа - Долинська міська рада Кропивницького району Кіровоградської області, місцезнаходження: вул. Соборності України буд. 28, м. Долинська, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28500, ЄДРПОУ 04055222.

Суддя О.А. Кнуров