ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/19660/25
провадження № 3/753/7107/25
"05" листопада 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Осіпенко Л.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли із УПП у м. Києві Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
У відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення від 06.09.2025 року серії ЕПР1 №445070, 06.09.2025 року о 02 год. 19 хв. в м. Києві шосе Харківське, 21/3 км гр. ОСОБА_1 був зупинений за порушення ПДР та порушення комендантської години, керуючи транспортним засобом "Tesla Model S" д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме не природна блідість обличчя, зіниці очей занадто звужені та не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, тіла, поведінка яка не відповідає обстановці, що склалася, занадто активний, від проходження огляду у встановленому законом порядку в лікаря нарколога водій категорично відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР - відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 06.09.2025 року о 02 год. 19 хв. керував транспортним засобом "Tesla Model S" д.н.з. НОМЕР_1 та був зупинений працівниками поліції. Свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав та зазначив, що працівники поліції, на його думку, діяли незаконно, не пред'являли документи на його вимогу, не пояснювали чому його зупинили під час повітряної тривоги. Просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Крім того просив долучити до справи медичні висновки від 13.09.2025 року, складені на його замовлення КНП "КМКЛ №10", які підтверджують, що 06.09.2025 року він не перебував ні у стані алкогольного сп'яніння, ні у стані наркотичного сп'яніння.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши та дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок дорожнього руху на території України, згідно з положеннями Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зокрема, ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Разом із тим, відповідно до вимог ст. 245 цього Кодексу завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, серед іншого, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 цього Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, відповідно до положень ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у своїх рішеннях неодноразово наголошував, зокрема в рішеннях у справах «Гурепка проти України (N2)» від 08.04.2010, «Лучанінов проти України» від 09.06.2011 про необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
У рішенні Європейського суду з прав людини у складі його Великої палати по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Тобто, ОСОБА_1 реалізував своє право володіти та керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно норм, встановлених законами держави Україна.
Диспозиція норми ч. 1 ст. 130 КУпАП є бланкетною, тобто спрямовує до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки учасників дорожнього руху, в тому числі і осіб, які керують транспортними засобами, та встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Процедура проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначена ст. 266 КУпАП, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затверджений наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395 (п.п. 1-7 розділу Х), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затв. постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103 (п.п. 3-8) та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніннях або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджений наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1413/735 .
Згідно встановленої діючим законодавством України процедури, огляд водія на стан алкогольного чи іншого сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. (ч. 2 ст. 266 КУпАП). У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч. 3 ст. 266 КУпАП). Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (ч. 4 ст. 266 КУпАП). Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 266 КУпАП).
Відповідно до п.п. 2-4, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'янінням або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Разом із тим, процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок №1103).
Зокрема, пунктом 3 Порядку №1103 передбачено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена також Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735).
Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння необхідна наявність наступних умов: 1) особа має керувати транспортним засобом; 2) повинен бути дотриманий встановлений порядок огляду на стан алкогольного сп'яніння; 3) складення протоколу про адміністративне правопорушення має відбуватися з дотриманням вимог КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 445070 від 06.09.2025 року (а.с. 1-2), направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або переховування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.09.2025 року (а.с. 5), відеозаписом події, яким зафіксовано обставини вчиненого правопорушення ОСОБА_1 оптичному диску (а.с. 10).
Із дослідженого у судовому засіданні відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 стоїть біля автомобіля на милицях, а працівник поліції пояснює йому причину зупинки транспортного засобу, а саме порушення ПДР (показчики поворотів червоного кольору, водій не пристебнутий ременем безпеки) та порушення комендантської години (0:00:28 хвилина відеозапису).
У відповідь, ОСОБА_1 почав поводитися агресивно, нецензурно виражався в бік працівника поліції, вимагав від нього пред'явити документи (0:00:30 - 0:01:51 хвилина відеозапису). На вимогу ОСОБА_1 , працівник поліції дістав посвідчення, пред'явив свої документи та запитав у ОСОБА_1 чи не вживає він наркотики (0:02:55 хвилина відеозапису) і запропонував пройти огляд на стан сп'яніння у лікаря нарколога, оскільки виявив у нього зовнішні ознаки сп'яніння, а саме: зіниці очей занадто звужені та не реагують на світло (0:03:05 хвилина відеозапису).
В подальшому працівник поліції ще раз запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у лікаря нарколога (0:03:36 хвилина відеозапису).
Далі з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 висловлював погрози на адресу працівника поліції (0:05:00 хвилина відеозапису) та заявляв, що йому байдуже, що з ним спілкується працівник поліції, так як він є військовим (0:06:33 хв. відеозапису).
В подальшому працівник поліції втретє запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у лікаря нарколога, на що ОСОБА_1 підвищив тон, знову вимагав показати документи, що посвідчують особу поліцейського (0:07:45 хвилина відеозапису).
Працівник поліції запропонував ОСОБА_1 зачинити його автомобіль та проїхати з ними до лікаря-нарколога, на що отримав у відповідь нецензурну лайку (0:08:55 хвилина відеозапису).
Також працівник поліції роз'яснив ОСОБА_1 , що його відсторонено від права керування транспортним засобом, у зв'язку з наявністю у нього ознак сп'яніння (0:09:07 хвилина відеозапису) та те, що відносно нього буде складено направлення до закладу охорони здоров'я на огляд з метою виявлення стану сп'яніння (0:09:19 хвилина відеозапису).
В подальшому працівник поліції вчетверте запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у лікаря нарколога (0:11:52 хвилина відеозапису), на що ОСОБА_1 повідомив «Да» (0:11:59 хвилина відеозапису), тож працівник поліції запропонував йому сісти в службовий автомобіль. Натомість ОСОБА_1 повідомив, що поїде на огляд лише після того, як на його виклик приїде слідчо-оперативна група.
Працівник поліції попередив ОСОБА_1 , що це буде розцінено як відмова від проходження огляду на стан сп'яніння (0:12:02 хвилина відеозапису).
Поки ОСОБА_1 викликав поліцію та очікував наряд, йому було вкотре запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння та роз'яснено, що за відмову у проходженні огляду відносно нього буде складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП за порушення вимог п. 2.5. ПДР (0:17:10 хвилина відеозапису).
В подальшому працівник поліції вп'яте запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у лікаря-нарколога та роз'яснив, що він зобов'язаний виконувати законну вимогу працівника поліції (0:20:50 хвилина відеозапису), на що ОСОБА_1 сказав «Так, я відмовляюсь» (0:21:00 хвилина відеозапису), тому працівник поліції знову запропонував сісти в службовий автомобіль, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачає склад адміністративного правопорушення.
Поліцейський знову запропонував ОСОБА_1 проїхати до закладу охорони здоров'я (0:22:16 хвилина відеозапису) на що той відповів що поїде на своєму авто (0:22:20 хвилина відеозапису) та категорично відмовився їхати до закладу охорони здоров'я на службовому автомобілі.
Спроба ОСОБА_1 донести суду, що його спілкування було спокійним, а вимоги працівників - незаконними, не узгоджується з поведінкою, що зафіксована на відеозаписі з нагрудних камер працівників поліції.
Невизнання ОСОБА_1 вини у вчиненому адміністративному правопорушенні розцінюється як намагання ухилитися від відповідальності за вчинене правопорушення, оскільки його вина об'єктивно підтверджується сукупністю зібраних по справі зазначених вище доказів, які узгоджуються між собою.
Зазначена поведінка ОСОБА_1 однозначно свідчить про його відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відеозапис з місця події є об'єктивним доказом, оскільки є незалежним від суб'єктивного сприйняття будь-якої особи, а тому такий доказ є належним та допустимим.
Крім того, надані суду висновки щодо результатів медичного огляду від 13.09.2025 року, відповідно до яких 06.09.2025 року громадянин ОСОБА_1 перебував у тверезому стані, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки йому інкримінується не перебування у стані сп'яніння, а відмова від проходження огляду на такий стан, що є самостійним складом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
У зв'язку з цим, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При накладенні стягнення згідно з вимогами ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Із врахуванням встановлених обставин та наявних даних про особу правопорушника, зважаючи на те, що ч. 1 ст. 130 КУпАП визначено безальтернативне стягнення, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у межах закону, який він порушив, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 285 КУпАП, суд,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 10.11.2025 року.
Суддя: Л.М. Осіпенко