Справа № 157/631/25
Провадження №2/157/368/25
31 жовтня 2025 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Солошик Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширської міської ради про визнання права на завершення приватизації земельних ділянок у порядку спадкування,
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Камінь-Каширської міської ради, в якому просить визнати за нею у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації та отримання на її ім'я правовстановлюючого документа на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Фаринки, Камінь-Каширського району Волинської області (за межами населених пунктів), площею 0,5272 га, кадастровий номер 0721486200:09:000:0008, та на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Волиця, Камінь-Каширського району Волинської області (за межами населених пунктів), площею 0,8564 га, кадастровий номер 0721486200:06:000:0123. В обґрунтування вимог зазначає, що 14 жовтня 1998 року вона вийшла заміж за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Камені-Каширському Волинської області помер її чоловік ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 06 липня 2023 року. Після смерті спадкодавця відкрилась спадщина на належне йому спадкове майно, зокрема, на земельні частки (паї), які згідно з Сертифікатом на право земельну частку (пай) серії ВЛ № 0238310, виданим Камінь-Каширською райдержадміністрацією 31 березня 1997 року та зареєстрованим у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку пай за № 826 від 02 квітня 1997 року, що знаходиться у с. Пнівне Камінь-Каширського району Волинської області, надавались останньому. Як вбачається з витягу з погосподарської книги № 5 за 2021-2025 роки по особовому рахунку НОМЕР_3 значиться житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; житловий будинок знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , рік побудови - 1974. У користуванні ОСОБА_2 рахувалась земельна ділянка площею 2,0540 га, із них: 0,2500 га - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; 1,8040 га (0,8564 га -рілля, 0,5275 га - сіножаті, 0,4201 га - пасовища) - земельна частка (пай), для ведення ОСГ. Як вбачається із довідки Пнівненського старостинського округу № 13 виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради від 24 березня 2025 року № 22, спадкодавець на день смерті проживав і був зареєстрований в спадковому будинку зі своєю дружиною ОСОБА_3 , дочкою ОСОБА_4 , дочкою ОСОБА_5 , дочкою ОСОБА_6 . Заповіт від імені ОСОБА_2 в Пнівненському старостинському окрузі не посвідчувався. Фактично прийняла спадщину за законом ОСОБА_1 . Спадкове майно складається із права на: житловий будинок з надвірними прибудовами, 1974 року будівництва, що знаходиться у АДРЕСА_1 ; земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею - 0,4201 га, кадастровий номер 0721486200:06:000:0120, що належить спадкодавцю відповідно до відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію власності від 22.12.2021 № 291791079; земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,8564 га, кадастровий номер 0721486200:06:000:0123, на яку розроблено технічну документацію та право власності не зареєстровано; земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,5275 га, кадастровий номер 0721486200:09:000:0008, на яку розроблено технічну документацію та право власності не зареєстровано. Відповідно до п. 1.2. витягу з рішення Камінь-Каширської міської ради від 11.11.2021 № 8/14-36 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства громадянами на території Камінь-Каширської міської ради», ОСОБА_2 надано для ведення особистого селянського господарства с. Волиця за межами населеного пункту, земельні ділянки, кадастрові номери 0721486200:06:000:0120 - 0,4210 га, 0721486200:06:000:0123 - 0,8564 га, с. Фаринки (за межами населених пунктів) - кадастровий номер 0721486200:09:000:0008 -0,5275 га. Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-7421328982021 від 21.07.2021, заявник ОСОБА_2 , кадастровий номер земельної ділянки 0721486200:09:000:0008, для ведення особистого селянського господарства, площею - 0,5275 га. Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-4616535660021 від 04.08.2021, заявник ОСОБА_2 , кадастровий номер земельної ділянки 0721486200:06:000:0123, для ведення особистого селянського господарства, площею - 0,8564 га. Таким чином, спадкодавець розпочав процедуру приватизації зазначених земельних ділянок, проте не завершив її (приватизацію) за своє життя. Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 73988383 від 18.09.2023 спадкової справи підтверджується той факт, що спадкова справа після смерті спадкодавця заведена. Так, на її ( ОСОБА_1 ) ім'я нотаріусом було видано свідоцтво на право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами серії НТО № 666669 та свідоцтво на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0721486200:06:000:0120. З метою оформлення своїх спадкових прав на спадкове майно, зокрема, на земельні ділянки з кадастровими номерами 0721486200:09:000:0008 та 0721486200:06:000:0123 вона 19 грудня 2024 року вона звернулася до приватного нотаріуса, проте останній їй відмовив у вчинені нотаріальних дій, зокрема, у видачі свідоцтва на земельні ділянки, оскільки нею не надано підтверджуючих документів на нерухоме майно (лист від 19 грудня 2024 року № 95/01-16). Оформлення відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину у вигляді відповіді на заяву, а не постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, не змінює суті такого документу нотаріуса і зводиться до відмови заявнику у видачі свідоцтва. Зазначене повністю узгоджується із висновками Верховного Суду, наведеними у постанові від 07 лютого 2024 року у справі 201/1883/21. Вона є спадкоємцем вищевказаного спадкового майна (земельних ділянок), однак через відсутність правовстановлюючих документів на це майно не може оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку, тому її право підлягає захисту в судовому порядку шляхом визнання за нею права на завершення приватизації земельної ділянки. У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 листопада 2021 року в справі № 759/19779/18 (провадження № 61-4523св21) вказано, що: «у справах про визнання права власності у порядку спадкування належним відповідачем є спадкоємець (спадкоємці), який прийняв спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування». Її діти відмовились від прийняття спадщини шляхом подання заяв до нотаріуса. Таким чином, належним відповідачем у справі є лише Камінь-Каширська міська рада, оскільки відсутні інші спадкоємці.
Ухвалою судді від 15 квітня 2025 року позовну заяву було залишено без руху та надано строк для сплати судового збору і надання документа про його сплату.
У встановлений строк позивачка усунула зазначені недоліки та ухвалою судді від 28 квітня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, у справі відкрито провадження, постановлено розглядати справу у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та задоволено клопотання про витребування копії спадкової справи у нотаріуса.
Ухвалою суду від 30 липня 2025 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, зі змісту позовної заяви та письмового клопотання вбачається, що вона просить справу розглянути у її відсутності.
Представник Камінь-Каширської міської ради Волинської області Пась В.І. у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
З'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Згідно зі ст. 328 ЦК України однією із підстав набуття права власності є спадкування, яке, у відповідності до ст. 1216 цього Кодексу, являє собою перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтями 1217, 1218, 1220, 1221 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Спадкоємці за законом, як визначено у ч. 1 ст. 1258 цього Кодексу, одержують право на спадкування почергово.
Згідно з положеннями ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, і той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, тобто протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 , виданого Пнівненською сільською радою Камінь-Каширського району Волинської області 14 жовтня 1998 року.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Камені-Каширському Волинської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Камінь-Каширським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного управління Міністерства юстиції 06 липня 2023 року.
З довідки Пнівненського старостинського округу № 13 Виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради № 22 від 24 березня 2025 року вбачається, що згідно з записом у погосподарській книзі № 5 за особовим рахунком № НОМЕР_3 значиться житловий будинок 1974 року побудови, що знаходиться у АДРЕСА_1 , за ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і постійно проживав у с. Волиця, спадкоємець ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину по закону, спадкове майно складається, зокрема із права на: земельну ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею - 0,4201 га, кадастровий номер 0721486200:06:000:0120, що належала спадкодавцю згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно про реєстрацію власності від 22.12.2021 № 291791079; земельну ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею 0,8564 га, кадастровий номер 0721486200:06:000:0123, на яку розроблено технічну документацію та право власності не зареєстровано; земельну ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею 0,5275 га, кадастровий номер 0721486200:09:000:0008, на яку розроблено технічну документацію та право власності не зареєстровано.
З витягу з рішення Камінь-Каширської міської ради № 8/14-36 від 11 листопада 2021 року «Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства громадянам території Камінь-Каширської міської ради» вбачається, що міська рада вирішила затвердити технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства та передати у власність земельні ділянки, зокрема, ОСОБА_2 : для ведення особистого селянського господарства за адресою с. Волиця (за межами населених пунктів), кадастровий номер 0721486200:06:000:0120 (площею 0,4201 га), та кадастровий номер 0721486200:06:000:0123 (площею 0,8564 га), с. Фаринки (за межами населених пунктів), кадастровий номер 0721486200:09:000:0008 (площею 0,5275 га).
Згідно з витягом № НВ-7421328982021 від 21.07.2021 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим планом до нього інформація про зареєстроване право власності про земельну ділянку с. Фаринки (за межами населених пунктів) з кадастровим номером 0721486200:09:000:0008 (площею 0,5275 га) в Державному земельному кадастрі відсутня.
Відповідно до витягу № НВ-4616535662021 від 04.08.2021 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим планом до нього інформація про зареєстроване право власності про земельну ділянку у с. Волиця (за межами населених пунктів) з кадастровим номером 0721486200:06:000:0123 (площею 0,8564 га) у Державному земельному кадастрі відсутня.
Статтею 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.
Згідно з пунктом «г» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
У частині першій статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, що передбачено пунктом «а» частини третьої статті 152 ЗК України.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами перебачений у статті 118 ЗК України.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації
Як вбачається з матеріалів справи, спадкодавець ОСОБА_2 розпочав процедуру приватизації вищезазначених двох земельних ділянок відповідно до чинного законодавства України, однак її не завершив.
Відповідно до спадкової справи № 43/2023, спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , є позивачка ОСОБА_1 .
Діти спадкодавця ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 у встановленому законом порядку від прийняття спадщини відмовилися, про що нотаріусу були подані відповідні заяви.
Відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Камінь-Каширського нотаріального округу Горбачук А.А. від 19 грудня 2024 року № 95/01-16, позивачці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначені дві земельні ділянки, оскільки останньою не надано підтверджуючих правовстановлюючих документів на нерухоме майно. У цьому повідомленні зазначається, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя не встиг зареєструвати своє право власності на надані йому органом місцевого самоврядування земельні ділянки, та у зв'язку з смертю останнього втрачена можливість звернення до відповідних установ, на які покладено згідно чинного законодавства функції реєстрації права власності на нерухоме майно.
З врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що до позивачки як спадкоємця в порядку спадкування за законом переходять усі набуті майнові права, в тому числі право на завершення розпочатої за життя ОСОБА_2 процедури приватизації земельних ділянок, яка завершується виконанням вимог ст. ст. 125, 126 ЗК України, у зв'язку з чим позовні вимоги належить задовольнити в повному обсязі.
За згодою позивачки суд не стягує з відповідача судові витрати.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 13, 77-81, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_5 ) до Камінь-Каширської міської ради (місце знаходження: вул. Воля, 2, м. Камінь-Каширський, Волинська область, ЄДРПОУ 34836909) про визнання права на завершення приватизації земельних ділянок у порядку спадкування, - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації та оформлення майнових прав відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» на земельну ділянку площею 0,5275 га, кадастровий номер 0721486200:09:000:0008, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Фаринки, Камінь-Каширського району Волинської області (за межами населених пунктів), та на земельну ділянку площею 0,8564 га, кадастровий номер 0721486200:06:000:0123, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована у с. Волиця, Камінь-Каширського району Волинської області (за межами населених пунктів).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: https://km.vl.court.gov.ua/sud0304/gromadyanam/csz/.
Дата складення повного тексту рішення - 05 листопада 2025 року.
Головуючий: О.В. Антонюк