П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/7409/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бойка А.В.,
суддів : Федусика А.Г.,
Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У серпні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Миколаївській області, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо обчислення виплати розміру пенсії за рішенням суду від 27.02.2023р. за нормами ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо обчислення позивачу розміру пенсії по інвалідності на виконання рішення суду від 27.02.2023р. із застосуванням п'ятикратної мінімальної заробітної плати на 1 січня відповідного року;
- визнати неправомірними дії відповідача щодо не застосування наявних довідок про заробітну плату в зоні відчуження при обчисленні і виплаті пенсії за рішенням суду від 27.02.2023р.;
- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області по блокуванню нарахованих за рішенням суду по справі №484/3245/15-а коштів та їх не виплаті;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності за рішенням суду від 27.02.2023р., із врахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством на підставі наявної довідки про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в матеріалах пенсійної справи уточнену відповідачем за рішенням суду від 20.03.2007р. по справі №2-а-59,2007 року, яке має преюдиційне значення для обчислення та виплати пенсії на виконання рішення суду 27.02.2023р., та з врахуванням зміни показника середньої заробітної плати працівників в галузях економіки України (Зс) з 01.03.2022р., з 01.03.2023р. та з 01.04.2024р.;
- зобов'язати відповідача виплатити протиправно заблоковані кошти 102 405,09 грн. та 55 731,20 грн., нараховані за рішенням суду по справі №484/3245/15-а.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.08.2024р. відмовлено у відкритті провадження у справі.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2024р. скасовано ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.08.2024р. в частині відмови у відкритті провадження у справі щодо позовних вимог, які стосуються перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження при обчисленні і виплаті його пенсії.
Справу у відповідній частині направлено до Миколаївського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.07.2025р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 18.07.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що виконання рішення суду від 27.02.2023р. відповідно до приписів п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, обчислення пенсії по інвалідності за ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має здійснюватися із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Розмір заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження з 3 жовтня 1986 року по 9 листопада 1986 року за довідкою без номера і дати і за уточненою довідкою №2726 від 13.07.2006р. складає 1139,52 крб. за 29 днів жовтня місяця 1986 року. Дана заробітна плата за роботу в зоні відчуження застосовується для обчислення коефіцієнта заробітної плати (Кзс), який застосовується для при обчислені розміру пенсії за п.9 Порядку №1210.
Апелянт стверджує, що на виконання пункту 2 постанови КМУ від 09.12.2021р. №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 і від 26 вересня 2012 р. №886» при виконанні рішення суду від 27.02.2023р. відповідач зобов'язаний станом на 01.01.2022р. обчислити розмір основної пенсії позивача (без доплат) за ст.54 Закону №796-XII за приписами Порядку №1210 з врахуванням постанови від 09.12.2021р. КМУ №1307, і якщо він буде більший за розмір пенсії обчислений за Законом №1058-IV, здійснити автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах Закону №796-XII.
Посилається апелянт і на те, що суд не дослідив законність застосування відповідачем показника середньої заробітної платив за 2006 рік в розмірі 928,80 грн., що є порушенням територіальним органом ПФУ абзацу 3 пункту 9 Порядку №1210. Також, суд не дослідив законність застосування відповідачем з 01.01.2022р. п'ятикратної мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2022р. для обчислення розміру пенсії за рішенням суду від 27.02.2023р., що є порушенням пункту 4 постанови КМУ від 09.12.2021р. №1307; не дослідив законність відмови відповідача по застосуванню довідки заробітної плати за роботу в зоні відчуження від 13.07.2006р. №2726 при обчисленні розміру пенсії за рішенням суду від 27.02.2023р.
Також, апелянт посилається на те, що суд не дослідив законність встановлення відповідачем кінцевого терміну виконання судового рішення по справі №484/3245/15-а, врахував правову позицію постанови від 05.11.2013р. по справі №21-293a13 колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, в якій зазначено, що кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це обмежує право пенсіонера на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії. Крім того, судом не надано правової оцінки діям ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо законності переведення ОСОБА_1 з 1.01.2015р. з пенсії по інвалідності за Законом №796-XII на пенсію по інвалідності за Законом №1058-IV.
ГУ ПФУ в Миколаївській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2023р. по справі №400/2572/22 територіальним органом ПФУ проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах зобов'язань, покладених судом. Відповідач просить суд апеляційної інстанції врахувати, що виконання судового рішення по справі №400/2572/22 здійснювалося в примусовому порядку відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». 17.09.2024р. в межах виконавчого провадження №72782943 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Брушковською О.В. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення. До того ж, фактичною підставою для звернення до суду із даними вимогами слугує незгода ОСОБА_1 із діями ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо виконання рішення суду від 27.02.2023р. Позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю територіального органу ПФУ, має встановлене законом право в порядку статті 383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, з 01.01.2015р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, призначену йому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон № 1058).
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 26.12.2017р. по справі №484/3245/15-а, що набрала законної сили, зобов'язано Первомайське об'єднане УПФУ Миколаївської області поновити з 01.08.2014р. виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі, визначеному постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області у справі №2-948/10 від 13.05.2010р., виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом за відповідний період. Зобов'язано Первомайське об'єднане УПФУ Миколаївської області провести з 01.08.2014р. нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі, визначеному постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області у справі №2-948/10 від 13.05.2010р., виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом за відповідний період.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.09.2020р. у справі №484/3245/15-а затверджено звіт ГУ ПФУ в Миколаївській області від 29.04.2020р. про виконання постанови Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 26.12.2017р. по справі №484/3245/15-а.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року у справі №400/2572/22, що набрало законної сили, зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити з 01.01.2022р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до приписів пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021р. №1307, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2023 року у справі №400/2572/22, ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, поданої в порядку ст.383 КАС України, з підстав виконання ГУ ПФУ в Миколаївській області судового рішення відповідно до покладених судом зобов'язань та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
ОСОБА_1 , стверджуючи, що ГУ ПФУ в Миколаївській області зобов'язане здійснити перерахунок його пенсії за рішенням суду від 27.02.2023р. із врахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в розмірі відшкодування фактичних збитків та з врахуванням зміни показника середньої заробітної плати працівників в галузях економіки України (Зс) з 01.03.2022р., з 01.03.2023р. та з 01.04.2024р., звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1 , виходив з того, що при зверненні до суду позивач фактично не погоджується з діями органу ПФУ щодо належного виконання судового рішення у справі №400/2572/22. За висновками суду, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2023р. по справі №400/2572/22 виконано Головним управлінням відповідно до покладених судом зобов'язань та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 виходячи з наступного.
Відповідно до ч.5 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021р. №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 і від 26 вересня 2012 р. №886», яка набрала чинності з 01.01.2022р., передбачено, що в разі коли в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також осіб, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.
Пунктом 3 Постанови №1307 Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 01.01.2022р., з 01.03.2022р. і з 01.12.2022р. на найбільш вигідних умовах.
Згідно до п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210, з урахуванням змін, внесених Постановою №1307, у разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою:
Кзс = Зп(мін) х 5/Зс1,
де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.
Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається:
для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи;
для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)
Кв = Ку/Ку + 1 х 100%,
де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснило обчислення розміру пенсійної виплати позивача станом на 01.01.2022р., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1210 «Про затвердження Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №1307:
- з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2022р. застосовано середньомісячний коефіцієнт заробітної плати 2,50124 (6500,00 грн. (мінімальна заробітна плата на 01.01.2022р.) х 5 / 12993,56 (середня заробітна плата за 2021 рік)). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.01.2022р. складає 13573,23 грн. (2,50124 х 5426,60 грн., середня заробітна плата по країні за 2014 - 2016 роки з урахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої зарплати 1,441557). Розмір пенсійної виплати станом на 01.01.2022р. становить 10153,50 грн.;
- із урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження - жовтень 1986 року - 0,01141 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 6,81564. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.01.2022р. складає: 9125,65 грн. (6,81564 х 1338,93 грн. (928,81 грн. (показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 рік) х 1,17 х 1,11 х 1,11). Розмір пенсійної виплати - 10153,50 грн.;
- із заробітної плати за жовтень 1986 року (0,01141 грн.). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 5,6 (з обмеженням). Обчислення розміру пенсійної виплати станом на 01.01.2022р. проведено відповідно до Постанови №1307 з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (5,6) відповідно до Закону №1058-IV. Середньомісячний заробіток з 01.01.2022р. склав 30388,96 грн. (5,6 х 5426,60 грн., за 2014 - 2016 роки з урахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої зарплати 1,441557).
Розмір пенсійної виплати становить 16171,39 грн., де:
13042,03 грн. - основний розмір пенсії, обчислений від страхового стажу та заробітної плати: 5426,60 грн. (3764,40 грн. х 1,441557) х 5,6 х 0,42917 (коефіцієнт страхового стажу);
328,78 грн. - доплата за понаднормовий стаж 17 років (1934,00 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.12.2021р. х 17%);
12033,73 грн. - розмір пенсії по інвалідності ((13042,03 грн. + 328,78 грн.) х 90% - % для обчислення пенсії по інвалідності);
773,60 грн. - підвищення інвалідам війни ІІ групи;
2934,46 грн. - збільшення інвалідам війни (Постанова №1381) (13042,03 грн. х 90% - % для обчислення пенсії по інвалідності х 25%);
379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС п.5 Постанови №112;
50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи.
З 01.03.2022р. органом ПФУ автоматично проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії (індексація заробітку), внаслідок чого розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.03.2022р. складає 18225,49 грн., де:
14867,90 грн. - основний розмір пенсії обчислений від страхового стажу та заробітної плати: (6186,32 грн. (3764,40 грн. х 1,64337498) х 5,6 х 0,42917 (коефіцієнт страхового стажу);
328,78 грн. - доплата за понаднормовий стаж 17 років (1934,00 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.12.2021 року х 17%);
13677,01 грн. - розмір пенсії по інвалідності ((14867,90 грн. + 328,78 грн.) х 90% - % для обчислення пенсії по інвалідності);
773,60 грн. - підвищення інвалідам війни ІІ групи (1934,00 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.12.2021р. х 40%);
3345,28 грн. - збільшення інвалідам війни (Постанова №1381) (14867,90 грн. х 90% - % для обчислення пенсії по інвалідності х 25%);
379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС п.5 Постанови №112;
50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни ІІ групи.
Також, з матеріалів справи вбачається, що за зверненням ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Миколаївській області встановлено, що до загального страхового стажу враховано період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС з 03.10.1986р. по 12.10.1986р. (10 днів перебування в першій зоні), хоча позивач виконував обов'язки 39 днів, тому даний період зараховано в пільговому обчисленні з 01.05.2023р.
Страховий стаж склав 43 роки 1 місяць 10 днів (в тому числі додатковий стаж 16 років 3 місяці 11 днів). Коефіцієнт страхового стажу - 0,43083.
Розмір пенсійної виплати станом на 01.05.2023 року становить 19909,70 грн, де:
- розмір пенсії за віком (41468,17 х 0,43083) - 17865,73 грн.;
- доплата за понаднормовий стаж (за 18 років) - 376,74 грн.;
- розмір пенсії по інвалідності (18242,47 грн. х 90%) - 16418,22 грн.;
- додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС - 379,60 грн.;
- цільова допомога інвалідам війни ІІ групи - 50,00 грн.;
- збільшення інвалідам війни (Постанова №1381) - 4019,79 грн.;
- підвищення інвалідам війни ІІ групи І категорії (40% х 2093,00 грн.) - 837,20 грн.;
- обмеження в індексації з 01.03.2023 року - 1795,11 грн.
При зверненні з даним позовом до суду свої вимоги ОСОБА_1 фактично обґрунтовує неправомірністю дій органу ПФУ щодо виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року у справі №400/2572/22.
Зокрема, позивач зазначає, що ГУ ПФУ у Миколаївській області перерахунок пенсії по інвалідності за рішенням суду від 27.02.2023р. здійснило без врахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи позивача, оскільки питання перерахунку та виплати пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно з довідкою від 13.07.2006р. №2726 не було предметом розгляду у справі №400/2572/22, така довідка взагалі не згадувалась у судових рішеннях по названій справі.
При цьому, як вже зазначалося, ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року у справі №400/2572/22, ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, поданої в порядку ст.383 КАС України, з підстав виконання ГУ ПФУ в Миколаївській області судового рішення відповідно до покладених судом зобов'язань та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
Зазначену ухвалу залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2024 року.
При цьому, залишаючи без змін ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.04.2024р., апеляційний суд у постанові від 30.05.2024р., перевірив висновки суду першої інстанції щодо повноти виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.02.2023р., зокрема і доводи стосовно дотримання пенсійним органом приписів пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210, із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021р. №1307.
Також, як вбачається з матеріалів справи, виконання судового рішення по справі №400/2572/22 здійснювалося в примусовому порядку відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». 17.09.2024р. в межах виконавчого провадження №72782943 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Брушковською О.В. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення.
Дослідивши зміст позовної заяви ОСОБА_2 і доводи, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, колегія суддів вважає, що шляхом звернення до суду з даним позовом позивач фактично оскаржує дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо здійснення перерахунку пенсії по інвалідності за рішенням суду від 27.02.2023р., доповнивши позов вимогою про зобов'язання при здійсненні перерахунку пенсії за рішенням суду по справі №400/2572/22 врахувати зміни показника середньої заробітної плати працівників в галузях економіки України з 01.03.2022р., з 01.03.2023р. та з 01.04.2024р. Тобто, позов спрямований на оскарження дій органу ПФУ, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, правову оцінку яким вже надано в судовому порядку.
Більше того, колегією суддів встановлено, що дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо не врахування при обчисленні пенсії довідки про заробітну плату від 13.07.2006р. №2726 ОСОБА_1 оскаржував в рамках судової справи №400/1395/23. Суд відмовив в задоволенні позову ОСОБА_1 у відповідній частині, зазначивши, що довідку про заробітну плату від 13.07.2006р. №2726, видану Ананьївським відділом внутрішніх справ УМВС України в Одеській області, неможливо підтвердити первинними документами, оскільки вони не збереглись. Суд звернув увагу, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 наявні декілька довідок про заробіток у зоні відчуження з жовтня про листопад 1986 року, в яких суми заробітної плати за вказаний період містять розбіжності (від 17.02.1997р. №1/48, від 04.05.2001р. №1350, від 12.09.2005р. №1586, від 13.07.2006р. №2726).
Що ж до вимог позову про зобов'язання територіальний орган ПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням зміни показника середньої заробітної плати працівників в галузях економіки України з 01.03.2022р., з 01.03.2023р. та з 01.04.2024р., то колегія суддів зазначає, що норма ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується при призначенні пенсії, тому показники середньої заробітної плати за 2022-2024 роки при її перерахунку не можуть бути враховані. При обчисленні пенсії має бути застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 рр. у відповідності до п.6 Постанови №1307, яким було внесені зміни до абз.3 п.9 Постанови №1210.
Оскільки позивачу було призначено пенсію у 1993 році, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», та враховуючи чинність норм частини 2 статті 42 Закону №1058, абзацу 3 пункту 9 Постанови №1210, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області правомірно застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення.
На підставі викладеного у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відсутність підстав для їх задоволення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги позивача та скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст. ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Суддя-доповідач А.В. Бойко
Судді О.А. Шевчук А.Г. Федусик