Справа № 420/10577/25
11 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому позивач просить суд:
1.Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати індексації-різниці грошового забезпечення 4463,15 грн в місяць за період з 2022 по 31.12.2022 року, з 01.04.2024 по 23.07.2024 року відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078,
2.Зобов'язати Військової частини НОМЕР_2 нарахувати і виплатити індексацію різницю грошового забезпечення 4463,15 грн в місяць за період з 2022 по 31.12.2022 року, з 01.04.2024 по 23.07.2024 року відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на положення Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України №2011-XII), «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ), Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078) та зауважує, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, та проведення якої у зв'язку із зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Втім, за період з 2022 по 31.12.2022 та з 01.04.2024 по 23.07.2024 відповідач в порушення абзаців 3, 4, 6 п.5 Порядку №1078 не виплатив позивачеві індексацію-різницю грошового забезпечення, що на думку ОСОБА_1 є протиправним, оскільки підвищення посадових окладів, яке відбулось у березні 2018 року, не перевищило суму індексації, що склалась у місяць підвищення, а саме у березні 2018 року.
Судом при вирішенні питання про відкриття провадження у справі було з'ясовано, що даний позов подано із пропуском встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, при цьому позивач заявляв про його поновлення.
Ухвалою суду від 16.04.2025, позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду в якій вказати інші підстави для поновлення пропущеного строку, оскільки зазначені у заяві про поновлення поданій разом з позовом, суд вважав неповажними.
Ухвалою суду від 29.04.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати індексації-різниці грошового забезпечення 4463,15 грн в місяць за період з 19.07.2022 по 31.12.2022 року, з 01.04.2024 по 23.07.2024 року відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, та зобов'язання Військової частини НОМЕР_2 нарахувати і виплатити індексацію різницю грошового забезпечення 4463,15 грн в місяць за період з 19.07.2022 по 31.12.2022 року, з 01.04.2024 по 23.07.2024 року відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, - повернуто позивачу.
Ухвалою суду від 29.04.2025 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині вимог про: 1.Визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати індексації-різниці грошового забезпечення 4463,15 грн в місяць за період з 2022 по 18 липня 2022 року включно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078; 2.Зобов'язати Військової частини НОМЕР_2 нарахувати і виплатити індексацію різницю грошового забезпечення 4463,15 грн в місяць за період з 2022 по 18 липня 2022 року включно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Також, ухвалою суду від 29.04.2025 про відкриття провадження у справі, судом було залучити Військову частину НОМЕР_2 до участі у розгляді даної справи, як другого відповідача (співвідповідача).
Відповідач - Військова частина НОМЕР_2 надала відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у позові. У своїх доводах зазначає, що позивач проходив військову службу з 24.04.2022 року по 18.10.2022 року у Військовій частині НОМЕР_3 (що підтверджується наказами командира Військової частини НОМЕР_3 від 24.04.2022 №72 та від 18.10.2022 №242, витяги - додатки №№3-4 до цього відзиву), а з 19.10.2022 по 23.07.2024 року - у Військовій частині НОМЕР_1 (витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2024 №207 надано позивачем в додатках до позовної заяви). Отже, спір щодо якого розглядається судом у цій справі, не пов'язаний зі службою позивача у Військовій частині НОМЕР_1 . З наданої позивачем довідки форми ОК-7, виданої Пенсійним фондом України (додаток №10 до позовної заяви), вбачається, що грошове забезпечення позивачу за квітень - червень 2022 року виплачувалося в травні - липні 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), в якому на фінансовому забезпеченні на той час перебувала і Військова частина НОМЕР_2 , і всі підпорядковані їй військові частини. Отже, відповідачем за позовними вимогами, про зобов'язання виплатити суму індексації за період з квітня по червень 2022 року, Військова частина НОМЕР_2 бути не може. Далі, починаючи з липня 2022 року і до кінця спірного періоду, нарахування грошового забезпечення позивачу здійснювалося Військовою частиною НОМЕР_3 , в якій він проходив службу, а виплата нарахованих коштів з серпня за липень 2022 року (тобто в поточному місяці за попередній) і до кінця спірного періоду - Військовою частиною НОМЕР_2 . На виконання Директиви Міністерства оборони України та Головнокомандувача ЗСУ від 24.11.2024 №Д-321/109/дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у ЗСУ в 2024 році" та наказу командира військової частини НОМЕР_5 від 26.11.2024 №271/дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у ВМС ЗСУ у 2024 році" Військові частини НОМЕР_1 , НОМЕР_3 переформовано у Військову частину НОМЕР_2 з кодом ЄДРПОУ НОМЕР_6 , а умовні найменування «Військова частина НОМЕР_1 » та «Військова частина НОМЕР_3 » і відповідні коди ЄДРПОУ з 20.02.2025 анульовано. Анулювання кодів ЄДРПОУ 26632453 та 26632462 підтверджується листом Головного управління оборонних активів Міністерства оборони України від 26.03.2025 №220/73/810 (додаток №2). Враховуючи зазначене, Військову частину НОМЕР_3 вже неможливо залучити до участі у справі, а провадження за позовом до Військової частини НОМЕР_1 підлягає закриттю.
Щодо суті позовних вимог відповідач вказує, що з картки особового рахунку військовослужбовця №Б-38 за 2022 рік, яка велася Військовою частиною НОМЕР_3 , вбачається, що позивачу з 24.04.2022 по 18.10.2022 нараховувалася та виплачувалася поточна індексація грошового забезпечення у таких розмірах: квітень 2022 року (за 7 днів) - 156,88 грн., травень 2022 року - 913,01 грн., червень 2022 року - 1017,21 грн., липень 2022 року - 1066,00 грн., серпень 2022 року - 1281,80 грн., вересень 2022 року - 1281,80 грн., жовтень 2022 року (за 18 днів) - 744,27 грн. Розрахунок сум індексації наведено в додатку №6 до відзиву. Отже, обов'язок щодо нарахування та виплати позивачу індексації за 2022 рік був виконаний відповідачем. За таких обставин вимоги позивача ґрунтуються на помилковому тлумаченні ним положень чинного законодавства, яким встановлено порядок індексації грошових доходів військовослужбовців та визначення розміру такої індексації. Враховуючи викладене, за доводами відповідача, Військова частина НОМЕР_3 та Військова частина НОМЕР_2 у спірних правовідносинах діяли правомірно, а тому підстави для визнання їхніх дій протиправними, і, відповідно покладення на відповідача зобов'язань, про які просить позивач, - відсутні.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 протягом спірного періоду проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та НОМЕР_3 , що знаходяться на забезпеченні у військовій частині НОМЕР_2 з 01.05.2022 по 23.07.2024.
До списків особового складу військової частини НОМЕР_1 позивача було зараховано з 19.10.2022, що вбачається з листа військової частини НОМЕР_1 від 22.01.2025 №4351/149, наданого у відповідь на звернення позивачу.
До дня зарахування позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 , яка відповідно до наданих відповідачем у відзиві доводів, відповідно до Директиви Міністерства оборони України та Головнокомандувача ЗСУ від 24.11.2024 №Д-321/109/дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у ЗСУ в 2024 році" та наказу командира військової частини НОМЕР_5 від 26.11.2024 №271/дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у ВМС ЗСУ у 2024 році" переформована разом з ВЧ НОМЕР_1 у Військову частину НОМЕР_2 з кодом ЄДРПОУ НОМЕР_6 , а умовні найменування «Військова частина НОМЕР_1 » та «Військова частина НОМЕР_3 » і відповідні коди ЄДРПОУ з 20.02.2025 анульовано, що підтверджується листом Головного управління оборонних активів Міністерства оборони України від 26.03.2025 №220/73/810.
Також, в указаному листі військовою частиною НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 24.04.2022 по 31.12.2022, з 01.04.2024 по 23.07.2024 у сумі 4463,15 грн. за кожний місць було повідомлено позивачу, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 09.04.2014 №111, військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, грошове забезпечення виплачується в порядках та розмірах, установлених для осіб офіцерського складу, осіб рядового сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом. Тобто для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцям, призваним на військову службу по мобілізації, застосовується такий же порядок та правила, які встановлені до військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, а саме: обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розраховується з квітня 2018 року (місяця, наступного за місяцем, в якому відбулось підвищення посадових окладів). Враховуючи викладене, за період проходження служби, здійснено нарахування та виплату індексації ГЗ відповідно до вимог нормативно-правових актів.
Також, позивачу було надано довідку про нараховані та виплачені суми грошового забезпечення, за даними якої, в період з квітня 2022 року по 18.07.2022 позивачу не виплачувалась різниця між сумою індексації належної до виплати в березні 2018 року і розміром підвищення грошового забезпечення в березні 2018 року з урахуванням абз. 4 п.5 Порядку №1078.
Вважаючи протиправними таку поведінку відповідача у спірних правовідносинах позивач звернувся о суду із цим позовом.
Вирішуючи справу суд виходить з такого.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч.2 ст.19 Закону №2017-III).
Водночас, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
Приписами ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (надалі - Закон № 1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Як встановлено ч.1, ч.6 ст. 2, ч.1-4 ст.4, ч.1, 2 ст.5, ч.2 ст.6 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»).
Відповідно до п.2 порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
В свою чергу, п.4 вказаного Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відтак, індексація грошового забезпечення, є однією з державних гарантій, спрямованою на забезпечення достатнього життєвого рівня населення, яка дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому, обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації покладається на всі державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності.
Базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу).
З підвищенням у березні 2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», посадових окладів військовослужбовців, правила нарахування індексації не змінилися та березень 2018 року став базовим місяцем для нарахування індексації, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з квітня 2018 року (місяця наступного за місяцем підвищення тарифних ставок).
Також, суд враховує, що Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, в тому числі «індексації-різниці».
Так, у відповідності до вимог абзаців 1-6 пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Отже, нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Позивач наполягає на тому, що за період його військової служби у 2022 році та в подальшому, мала виплачуватись щомісячна фіксована індексація відповідно до абз. 4, 6 п. 5 Порядку № 1078.
Оцінюючи доводи позивача суд звертає увагу, що відповідно до послідовної позиції Верховного Суду, викладеній зокрема у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 (з урахуванням ухвали від 30.03.2023 про виправлення описки), від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 12.04.2023 у справі № 420/6982/21, з урахуванням того факту, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078 березень 2018 року став місяцем підвищення доходу військовослужбовців, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 військовослужбовець має право на отримання суми індексації - різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
В указаних справах, Верховний Суд внаслідок системного і цільового способу тлумачення абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 дійшов висновку, що у березні 2018 року, як місяці підвищення доходу військовослужбовця відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання індексації - різниці, а якщо так, то у якій сумі.
Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, Верховний Суд зазначив, що для їхнього застосування суд повинен встановити:
розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А);
суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації - різниці до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже зазначалося, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації - різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Повертаючись до обставин цієї справи суд відзначає, що позивач вступив на військову службу пізніше березня 2018 року - місяця підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає військовослужбовець.
Як було встановлено судом, відповідно до наявних у справі документів, позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у в/ч НОМЕР_1 , в/ч НОМЕР_3 , з 01.05.2022 по 23.07.2024. Був призначений стрільцем стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_3 наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 24.04.2022 №72.
Даних про військову службу позивача до цього часу, у лавах ЗС України в матеріалах справи немає, та про наявність таких та такої служби позивачем не вказується.
Згідно картки особового рахунку позивача, наданої відповідачем про нараховане у 2022 році грошове забезпечення слідує, що збільшення посадового окладу позивача на нормативному рівні у спірному періоді не відбулось, зміна розмірів посадового окладу позивача спірному періоді була зумовлена виключно зміною посади та кількістю днів, за які розраховувалось грошове забезпечення військовослужбовця ОСОБА_1 .
За усталеними позиціями Верховного Суду, викладеними зокрема у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 12.04.2023 у справі № 560/13302/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21, від 03.05.2023 у справі № 160/10790/22 та від 22.06.2023 у справі № 520/6243/22, в яких визначено, що право на отримання індексації грошового забезпечення у фіксованій величині виникло саме у зв'язку зі змінами посадових окладів військовослужбовців з 01.03.2018, які на той час проходили військову службу, на підставі Постанови № 704, та виходячи із приписів абзаців 4, 6 Порядку № 1078, з березня 2018 року, останні мали право на перерахунок індексації грошового забезпечення, з урахуванням особливостей, запроваджених указаними нормами Порядку №1078.
Натомість за обставин цієї справи посадовий оклад позивача, який був призначений на посаду згідно наказу від 24.04.2022, у межах спірного періоду внаслідок законодавчих змін не підвищувався та визначався Постановою №704, яка вже діяла на момент призначення останнього на посаду.
Отже, за висновком суду, у позивача в спірному випадку, не виникло права для нарахування й виплати йому індексації-різниці відповідно до приписів абзацу 4, 6 п.5 Порядку № 1078.
Висновок суду узгоджений із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 04.04.2024 у справі 160/2481/23.
Відтак, відповідачем не було порушено прав позивача при нарахуванні і виплаті йому індексації грошового забезпечення за період, який є спірним у цій справі з 2022 по 18.07.2022 включно (з урахуванням ухвали суду від 29.04.2025 про повернення позову в частині позовних вимог), не було неправомірно зменшено її розмір, відтак, підстав для задоволення позовних вимог в цій частині не існує.
Позивачем не враховано, що Порядком №1078 не передбачено встановлення індексації-різниці (фіксованої індексації), яка виплачується індивідуально за посадою, яку обіймає працівник, тобто у такому самому розмірі, яку отримують інші працівники за тим же тарифним розрядом.
З урахуванням викладеного вище, суд вбачає позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, безпідставними, а відтак передбачені законом підстави для задоволення таких вимог відсутні.
Щодо зауваження військової частини НОМЕР_2 про необхідність закриття провадження у справі за позовом до військової частини НОМЕР_1 суд зазначає, що підстави для закриття провадження встановлені у ч.1 ст.238 КАС України, за приписами якої суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом; 3) якщо сторони досягли примирення; 4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили; 7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили; 8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Проаналізувавши наведену норму, судом не встановлено передбачених ч.1 ст.238 КАС України підстав для закриття провадження у даній справі, яке було відкрито ухвалою суду від 29.04.2025.
У своєму відзиві на позовну заяву, військова частина НОМЕР_2 не вказала яка конкретно передбачена частиною 1 статті 238 КАС України підстава, наявна у спірному випадку для закриття провадження у справі.
Судові витрати не розподіляються.
На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП АДРЕСА_1 .
Відповідачі:
Військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_2 .
Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3 .
Третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
.