Справа № 420/16811/21
11 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання судового рішення у справі № 420/16811/21,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду (с. Левчук О.А.) перебувала справа №420/16811/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року позов задоволено. Суд вирішив: Визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
17.03.2022 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
Ухвалою суду від 17.06.2025 року зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради у 30-денний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року по справі № 420/16811/21, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України.
Ухвалою суду від 09.07.2025 року прийнято звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо виконання рішення суду від 05 листопада 2021 року по справі № 420/16811/21 (вхід. № 63567/25 від 23.06.2025 року). Встановлено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року по справі № 420/16811/21. Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в тримісячний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року по справі № 420/16811/21, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України.
03.10.2025 року Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради поданий Звіт про виконання судового рішення у справі №420/16811/21 (вхід №103541/25 від 03.10.2025 року).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.10.2025 року Звіт за вхід №103541/25 від 03.10.2025 року було розподілено на суддю Радчука А.А.
У поданому звіті зазначено, що на виконання вказаного рішення суду Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради було проведено відповідний перерахунок. Сума доплати складає 7354,00 гривень.
На підтвердження вжитих заходів щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради повідомляє, що до головного розпорядника коштів - Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації направлено відповідну заявку на фінансування. Регіональний орган узагальнює отриману від районних органів соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень суду і подає Мінсоцполітики узагальнену інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях на зазначені цілі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. Станом на 20.10.2025 обсяг потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань необхідних для виконання 1 089 рішень суду по Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради складає 8 504 747, 00 грн. Враховуючи черговість виконання рішень за датою їх надходження, Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради станом на 20.10.2025 виплачено грошових зобов'язань з датою надходження 16.02.2022 року включно та частково з датою надходження 17.02.2022. Відповідно до листа Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації від 26.08.2025 № 5287/05/17-24/2-25/4364 щодо виділення коштів на забезпечення виконання рішень суду в Державному бюджеті України на 2025 рік передбачено видатки в обсязі 100 000,0 тис. грн.
Таким чином, оскільки рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року по справі № 420/3659/22 надійшло до Департаменту 21.06.2022 року, відповідачем повідомлено, що відповідне рішення буде виконано у повному обсязі Департаментом в порядку черговості після надходження відповідних коштів.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши у письмовому провадженні звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання судового рішення у справі №420/16811/21, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З цих підстав судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення та зобов'язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
03.10.2025 року Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради поданий Звіт про виконання судового рішення у справі №420/16811/21.
Відповідач такий звіт подав вчасно.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Дослідивши зміст звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, суд вважає, що судове рішення виконано не в повному обсязі.
Під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №420/16811/21, судом було встановлено, що відповідачем не виконано рішення в частині зобов'язання виплатити позивачу доплату грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2021 рік.
У поданому звіті зазначено, що Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради виконано рішення суду в частині проведення відповідного перерахунку. Сума доплати складає 7354,00 гривень, виплата доплати буде здійснена в порядку черговості після надходження відповідних коштів.
Департаментом повідомлено, що станом на 20.10.2025 обсяг потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань необхідних для виконання 1 089 рішень суду по Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради складає 8 504 747, 00 грн. Протягом липня 2022 року по 20 жовтня 2025 року Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради від Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської військової (обласної) державної адміністрації отримано та перераховано коштів на загальну суму 4 560 992,00 грн на виконання 586 рішень суду у порядку черговості. Враховуючи черговість виконання рішень за датою їх надходження, Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради станом на 20.10.2025 виплачено грошових зобов'язань з датою надходження 16.02.2022 року включно та частково з датою надходження 17.02.2022. Відповідно до листа Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації від 26.08.2025 № 5287/05/17-24/2-25/4364 щодо виділення коштів на забезпечення виконання рішень суду в Державному бюджеті України на 2025 рік передбачено видатки в обсязі 100 000,0 тис. грн.
Отже, судом встановлено, що відповідачем не у повному обсязі виконано рішення суду від 05.11.2021 року у справі №420/16811/21.
Разом з цим, суд приймає до уваги обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, та заходи, які вживаються відповідачем для його виконання, а тому вважає за можливе прийняти Звіт про виконання рішення суду в частині нарахування коштів.
З налізу положень ч. 11 ст. 382-3 КАС України та вищевикладених обставин слідує, що у разі, якщо суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту.
Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту судове рішення у справі №420/16811/21 не виконане у повному обсязі (зокрема в частині виплати нарахованої грошової допомоги) суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року по справі № 420/16811/21, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 370, 382-382-3 КАС України,
Прийняти Звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вхід №103541/25 від 03.10.2025 року) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року у справі № 420/16811/21.
Встановити Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року у справі № 420/16811/21, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати Звіт протягом 60-ти днів з дати отримання копії цієї ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук