про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
11 листопада 2025 рокусправа № 380/21160/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133) про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому із урахуванням уточненої позовної заяви, поданої 31 жовтня 2025 року на виконання вимог ухвали судді про залишення позовної заяви без руху, просить:
- визнати протиправним дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік 01 липня 2025 року;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 22 серпня 2025 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, прийняте стосовно позивача;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 протягом 5 днів з моменту набрання рішенням суду законної сили повідомити про прийняте у цій справі рішення органи національної поліції, до яких була надіслана заява ІНФОРМАЦІЯ_3 про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_1 ;
- стягнути судові витрати з відповідачів на користь позивача, у тому числі судові витрати на професійну правничу допомогу;
- справу розглядати в порядку спрощеного провадження без виклику сторін;
- прийняти окрему ухвалу щодо ІНФОРМАЦІЯ_5 для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону відповідачем (бездіяльність щодо розгляду заяви на відстрочку, ненадання відповіді на адвокатський запит, надання позивачу, у відповідь на заяву, інформації, що не відповідає дійсності).
Ухвалою судді від 27 жовтня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 04 листопада 2025 року продовжено позивачу встановлений судом процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви, визначених ухвалою від 27 жовтня 2025 року про залишення позовної заяви без руху, в частині подання до суду документа про сплату судового збору в розмірі 2906,88 грн.
Вимоги ухвали судді від 27 жовтня 2025 року про залишення позовної заяви без руху позивач виконав у повному обсязі 06 листопада 2025 року.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Аналіз вищезазначеної норми права вказує, що підставою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору є обґрунтоване припущення, що рішення суду у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Предметом оскарження у цій справі є, зокрема рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, прийняте стосовно позивача.
Водночас у матеріалах справи наявний лист ІНФОРМАЦІЯ_8 від 02 вересня 2025 року № А/6489, наданий у відповідь на заяву позивача, в якому зазначено, зокрема про те, що відповідно до протоколу від 26 червня 2025 року № 2025-0617-1140 засідання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України ВЛК військовозобов'язаного ОСОБА_1 було скасовано.
Своєю чергою до позовної заяви долучено також лист Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 13 жовтня 2025 року № 598/4/24902, яким представника позивача - адвоката Володимира Кулю повідомлено про те, що постанова військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнята стосовно громадянина ОСОБА_1 , до ЦВЛК ЗС України не надходила, не розглядалася та відповідно не скасовувалася.
Суд зазначає, що наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).
ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК) Збройних Сил України (абзац 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402).
Отже, відповідно до Положення № 402 ЦВЛК є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, у зв'язку з чим їй надано повноваження, зокрема перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи, а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з Положенням № 402 постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Зважаючи на предмет та підстави заявленого позову, а також ураховуючи вказані вище обставини, суд дійшов висновку, що рішення суду у цій справі може вплинути на права та обов'язки Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, а тому її необхідно залучити до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.
У заяві про усунення недоліків від 31 жовтня 2025 року представник позивача заявив клопотання про витребування доказів, у якому просить суд:
- витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_5 докази взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_9 01 липня 2025 року;
- витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_10 рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0.
Відповідно до приписів статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи у наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Крім того, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування обставин справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За змістом частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Ураховуючи предмет та підстави поданого позову, суд з метою повного та всебічного з'ясування обставин для ухвалення законного та обґрунтованого рішення у цій справі вважає за необхідне витребувати у відповідачів-1, 2 ті докази, про витребування, яких просить представник позивача у своєму клопотанні, оскільки вони мають важливе значення для правильного вирішення ініційованого позивачем спору.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
З урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та незначної складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін та інших учасників справи, суддя дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Керуючись ст.ст.12, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Залучити Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 08356179) до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.
Клопотання представника позивача про витребування доказів - задовольнити.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 докази взяття позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_1 01 липня 2025 року.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 належно засвідчену копію рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0.
Роз'яснити відповідачам їх право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз'яснити позивачу його право на подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачам, протягом п'яти днів з дня вручення відзиву.
Роз'яснити відповідачам їх право на подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'яти днів з дня вручення відповіді на відзив.
Роз'яснити третій особі її право на подання до суду пояснень щодо позову або відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення позову та п'яти днів з дня вручення відзиву.
Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://adm.lv.court.gov.ua/fair/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
СуддяКлименко Оксана Миколаївна