Рішення від 11.11.2025 по справі 640/18529/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2025 р. справа № 640/18529/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропросперіс" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 27.06.2019 № 532091207

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропросперіс" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 27.06.2019 № 532091207, згідно з яким застосовано штраф у розмірі 33372,57 грн.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю застосування штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування оскаржуваним податковим повідомленням рішенням, оскільки частина податкових накладних не видається на користь контрагентів, а реєстрація розрахунків коригувань до податкових накладних ініційована позивачем вчасно, у строки встановлені Податковим кодексом України, а несвоєчасність її реєстрації в ЄРПН допущена контролюючим органом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.10.2019 у справі № 640/18529/19 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 1, 2).

На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення", Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, судові справи передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.

26.03.2025 дана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду прийнято до провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду адміністративну справу № 640/18529/19 та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 96,97).

Цією ж ухвалою вирішено замінити відповідача - Головне управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116).

Відповідач правом подання відзиву на позов скористався. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що ненадання отримувачу (покупцю) податкової накладної не є підставою для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, та відповідно від накладення штрафу. Обов'язковою умовою є наявність одночасно двох складових: податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою. Вказав, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, містять код ставки податку на додану вартість «20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування ТОВ «Агропросперіс» наведені в акті перевірки. Крім того вказав, що п. 120-1.1 ст. 120-1 Кодексу не передбачає можливість звільнення від відповідальності в залежності від факту вини платника податків. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропросперіс» у повному обсязі (а.с. 99-103).

Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропросперіс» (код ЄДРПОУ 39003716) зареєстроване як юридична особа та є платником податку на додану вартість.

Видами економічної діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Агропросперіс" є: 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування (основний); 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.11 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 69.10 Діяльність у сфері права та інші (а.с. 92-95).

ГУ ДФС у м. Києві на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, в порядку п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - Податковий кодекс) проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Агропросперіс» за липень 2018 - квітень 2019 року.

За результатами перевірки складено акт від 29.05.2019 року №4820/26-15-12-07-20/39003716, згідно висновків якого перевіркою встановлено порушення п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме податкові накладні, виписані ТОВ «Агропросперіс» у періоді, що перевірявся, зареєстровані з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 272 648,77 грн. (а.с. 15). Актом перевірки встановлено, що, зокрема,

податкова накладна №84 від 27.07.2018 на суму ПДВ 61076,95грн., зареєстрований 10.09.2018, кількість днів затримки - 26, розмір штрафу - 20%;

податкова накладна №71 від 10.10.2018 на суму ПДВ 30047,14грн., зареєстрований 14.11.2018, кількість днів затримки - 14, розмір штрафу - 10%,

розрахунок коригування №82 від 31.12.2018 на суму ПДВ 1677,85грн., зареєстрований 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%;

розрахунок коригування №83 від 31.12.2018 на суму ПДВ 60634,39грн., зареєстрований 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%;

розрахунок коригування №85 від 31.12.2018 на суму ПДВ 40539,21грн., зареєстрований 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%;

розрахунок коригування №92 від 31.12.2018 на суму ПДВ 28343,42грн., зареєстрований 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%;

розрахунок коригування №89 від 31.12.2018 на суму ПДВ 27087,11грн., зареєстрований 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%;

податкова накладна №103 від 30.04.2019 на суму ПДВ 23242,70грн., зареєстрована 16.05.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%.

На підставі акту перевірки, враховуючи встановлені порушення контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.06.2019 №532091207, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 10% на загальну суму 21 157,18 грн. та штрафну санкцію в розмірі 20% на загальну суму 12 215,39 грн (а.с. 14).

Позивач скористався правом на оскарження в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарги Державна податкова служба України рішенням від 05.09.2019 №728/6/99-00-08-05-05 залишила скаргу без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 27.06.2019 №532091207 - без змін.

Вважаючи прийняте рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту - Порядок №1246).

Відповідно до підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до норм пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів, 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

У випадку встановлення факту вчинення платником податку порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних контролюючий орган відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України (визначає підстави, порядок оформлення та вручення податкового повідомлення-рішення) та положень пункту 2 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254, складає податкове повідомлення-рішення за формою «Н» - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України (додаток 13 до зазначеного Порядку).

Як встановлено з наявних в матеріалах справи копій податкових накладних/розрахунків коригування та квитанцій про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та, що не заперечується позивачем та відповідачем, такі накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з пропуском визначених Податковим кодексом України строків (від 1 до 26 днів пропуску). При цьому, встановлені обставини під час камеральної перевірки пропуску позивачем строків реєстрації податкових накладних позивачем не заперечується.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зауважує щодо відсутності підстав для застосування штрафних санкцій щодо податкових накладних та розрахунків коригування, оскільки на думку позивача штраф не застосовується у випадку несвоєчасної реєстрації трьох наступних видів податкових накладних:

- податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю);

- податкових накладних складених за операціями, які звільнені від оподаткування;

- податкових накладних складених за операціями, які оподатковуються за нульовою ставкою.

При розгляді справи встановлено, що позивач не заперечує факт несвоєчасної реєстрації спірних податкових накладних, однак, наголошує на тому, що вказані податкові накладні були складені у відповідності до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України як такі, що не підлягають наданню отримувачу (покупцю).

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини, серед інших зокрема: 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента.

В інших випадках не передбачених пунктом 8 у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 1307 у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися:

1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування;

2) в операціях, звільнених від оподаткування;

3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду. У разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки: 1 - у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України; 2 - у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України; 3 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 15 цього Порядку; 4 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 19 цього Порядку.

У зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1 або 2, у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).

У такому самому порядку складається податкова накладна у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту) у межах балансу платника податку для невиробничого використання; використання товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), в операціях, які не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування; використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), не в господарській діяльності; визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту) та які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.

Щодо застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації розрахунку коригування №82 від 31.12.2018 на суму ПДВ 1677,85грн., зареєстровано 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%; розрахунку коригування №83 від 31.12.2018 на суму ПДВ 60634,39грн., зареєстровано 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%; розрахунку коригування №85 від 31.12.2018 на суму ПДВ 40539,21грн., зареєстровано 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%; розрахунку коригування №92 від 31.12.2018 на суму ПДВ 28343,42грн., зареєстровано 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%; розрахунку коригування №89 від 31.12.2018 на суму ПДВ 27087,11грн., зареєстровано 16.01.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%; податкова накладна №103 від 30.04.2019 на суму ПДВ 23242,70грн., зареєстровано 16.05.2019, кількість днів затримки - 1, розмір штрафу - 10%, всього в сумі 18152,47 грн. суд зазначає наступне.

Вказані розрахунки коригування подавалися позивачем на коригування показників раніше поданих зведених податкових накладних. Подана для реєстрації податкова накладна №103 від 30.04.2019 також є зведеною податковою накладною. Вказана податкова накладна та розрахунки коригування відповідають вимогам Порядку №1307 щодо заповнення податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою та мають обов'язкові реквізити, необхідні для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Так, зокрема, у верхній лівій частині таких податкових накладних/розрахунків коригування у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» міститься помітка «X» та в усіх названих випадках зазначений тип причини: «08», що свідчить що вони складені на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість (а.с. 21-60).

За таких обставин застосування штрафу за порушення граничних строків подання розрахунків коригування №82 від 31.12.2018, №83 від 31.12.2018, №85 від 31.12.2018, №92 від 31.12.2018, №89 від 31.12.2018 та податкової накладної №103 від 30.04.2019 є безпідставним, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення в цій частині, а саме щодо застосування штрафу в розмірі 18152,47 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних №84 від 27.07.2018 на суму ПДВ 61076,95грн., зареєстрована 10.09.2018, кількість днів затримки - 26, розмір штрафу - 20% та №71 від 10.10.2018 на суму ПДВ 30047,14грн., зареєстрована 14.11.2018, кількість днів затримки - 14, розмір штрафу - 10%, всього в сумі 15220,10 грн. суд зазначає наступне (а.с. 19,20).

Судом встановлено, що вказані податкові накладні складені за результатами господарських операцій з контрагентами - нерезидентами України, зокрема, WILDGEN S.A., Luxemburg та Bloomberg Finance LP, USA. Предметом господарських операцій були надання нерезидентами юридичних та інформаційних послуг позивачу послуг (за кодами Державного класифікатора продукції та послуг «69.10.12» та «63.99»).

Суд зазначає, що інформаційні та юридичні послуги належать до видів послуг, для яких Податковим кодексом України встановлено спеціальне правило постачання, яке має вплив на факт оподаткування податком на додану вартість.

Згідно п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

У відповідності п. 186.3 ст. 186 Податкового кодексу України місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні, а також послуги з розроблення та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем.

Відповідно п. 180.2 ст. 180 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг, крім випадків, встановлених статтею 208-1 цього Кодексу.

Таким чином надання нерезидентами юридичних та інформаційних послуг (за кодами Державного класифікатора продукції та послуг «69.10.12» та «63.99») позивачу, який є юридичною особою та платником податку на додану вартість є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

При цьому податкові накладні складені позивачем за наслідками таких операцій є податковими накладними, які не надаються контрагенту, однак є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Враховуючи наведене, податковим органом правомірно застосовано штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних №84 від 27.07.2018 на суму ПДВ 61076,95грн. та №71 від 10.10.2018 на суму ПДВ 30047,14грн. в розмірі 15220,10 грн., оскільки підстави необхідні для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України відсутні.

Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.06.2019 № 532091207 в частині застосування штрафу в сумі 18152,47 грн. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача частину сплаченого судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі в 1150,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2019 № 532091207, в частині застосування штрафу в сумі 18152,47 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ТОВ «Агропросперіс» (код ЄДРПОУ 39003716, б. Гавела Вацлава 6, корпус 3, м. Київ, 03124) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) понесені судові витрати у вигляді судового збору 1150 (одна тисяча сто п'ятдесят) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.