Ухвала від 11.11.2025 по справі 280/8083/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

11 листопада 2025 рокуСправа № 280/8083/24 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в письмовому провадженні звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату (доплату) ОСОБА_1 розміру посадового окладу, окладу за військовими званнями та відсоткової ставки за вислугу років, премії, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 16.03.2022 по 31.12.2022; встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.01.2023 по 19.05.2023.

Рішення суду набрало законної сили 29.01.2025 року.

02.09.2025 до суду через підсистему “Електронний суд» надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю, в якій просить, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати розрахунки перерахованого грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні за станом здоров'я на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року у справі №280/8083/24. У разі не проведення правильного розрахунку заборгованості у відповідності до рішення суду, застосувати до посадових осіб фінансової служби Військової частини НОМЕР_1 заходи процесуального примусу, визначені КАС України.

Ухвалою суду від 03.09.2025 заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №280/8083/24 призначено до розгляду в порядку письмового провадження. Витребувано від Військової частини НОМЕР_1 письмові пояснення щодо обставин виконання рішення суду у справі №280/8083/24 разом із наявними доказами на їх підтвердження, а у разі невиконання рішення суду - пояснення щодо причин, які зумовили таке невиконання.

Ухвалою суду від 15.09.2025, зокрема, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 у строк 30 днів з дня отримання копії ухвали подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року у справі №280/8083/24 з підтверджуючими доказами про його виконання.

Ухвалою суду від 08.10.2025 відмовлено у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 від 04.10.2025 про виконання рішення у справі №280/8083/24; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати до Запорізького окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення 05.11.2024 року у справі №280/8083/24; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року у справі №280/8083/24 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали, з підтверджуючими доказами про його виконання.

11.11.2025 до суду надійшов звіт

Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду у справі №280/8083/24.

У звіті про виконання судового рішення відповідач зазначив, зокрема, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року по справі №280/8083/24 у частині здійснення перерахунку розміру посадового окладу, окладу за військовими званнями та відсоткової ставки за вислугу років, премії, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, військовою частиною НОМЕР_1 виконане. Проте у частині виплати обрахованого розміру грошового забезпечення військова частина НОМЕР_1 позбавлена можливості виконати відповідне судове рішення самостійно, проте вжила та вживала всіх необхідних заходів для виконання відповідного рішення у частині виплати грошових коштів військовою частиною . Так, після здійснення фінансування відповідних рахунків для виконання судових рішень з боку держави рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року по справі №280/8083/24 у частині виплати грошового забезпечення буде виконано. На виконання вищевказаної ухвали суду повідомляю суд про те, що на виконання судового рішення у справі № 280/8083/24 військова частина НОМЕР_1 не розпорядником бюджетних коштів і звернулася саме з рапортом до військової частини НОМЕР_2 з клопотанням про виділення коштів для виконання рішення суду від 05.11.2024 р. по справі № 280/8083/24 у зв'язку з підпорядкуванням до іншого роду військ Збройних сил України. Крім того військова частина НОМЕР_1 з 01 вересня 2025 року виведена з фінансового та інших забезпечень від військової частини НОМЕР_3 та передена до військової частини НОМЕР_2 , подане відповідне клопотання до вищестоящого командування щодо замовлення коштів по вказаній справі.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Згідно частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Частиною другою цієї статті визначено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Відповідно до частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до положень частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (частина третя статті 382 КАС України).

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина четверта статті 382 КАС України).

Згідно частини п'ятої статті 382-2 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

За приписами статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (абзац перший частини першої цієї статті).

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (абзац перший частини другої цієї статті).

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина одинадцята цієї статті).

Суд зазначає, що поданий відповідачем звіт свідчить про виконання рішення суду, разом із тим, докази виконання рішення в частині виплати обрахованого розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 до звіту не долучені, надана копія клопотання до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виділення необхідних коштів для виконання судового рішення, не є повним підтвердженням виконання рішення у повному обсязі, одночасно поданий звіт не відповідає вимогам частини третьої статті 382-2 КАС України в частині надання доказів направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів позивачу.

З урахування вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на теперішній час суду не надано доказів щодо повного відновлення порушеного права позивача.

При цьому, у відповідності до положень частини 11 статті 382-3 оскільки судом встановлено виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень не в повному обсязі, суд не припиняє здійснення судового контролю, а встановлює новий строк для подання звіту протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.

Згідно частин 2, 3, 4 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.

Застосування статті 382-3 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача, пов'язаних з невиконанням такого судового рішення.

За встановлених обставин суд відмовляє у прийнятті звіту. При цьому, оскільки відповідачем в межах компетенції вчинені дії щодо виконання рішення суду про що зазначено у звіті, проте докази стосовно виконання рішення надані суду не в повному обсязі, а саме в частині проведення виплати перерахованого розміру грошового забезпечення, то суд вважає, що вказані обставини виключають підстави для застосування до керівника суб'єкта владних повноважень негативних наслідків, встановлених ст.382 КАС України.

Згідно ч.2, 3 ст.382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №280/8083/24.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року у справі №280/8083/24 - відмовити.

Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року у справі №280/8083/24.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати Запорізькому окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення у справі №280/8083/24 протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали суду.

Звільнити керівника Військовій частині НОМЕР_1 , відповідального за виконання рішення 05.11.2024 року у справі №280/8083/24, від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року у справі №280/8083/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.294-297, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя А.В. Сіпака