Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 листопада 2025 року Справа№200/6814/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про:
- визнання протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.08.2025 р. № 056650011249 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.08.2025 р. ОСОБА_1 відповідно до частини третьої та частини п'ятої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням:
- до пільгового стажу за Списком №1 шахтарі «підземні» професії за періоди роботи з 22.01.1998 р. по 19.05.1998 р., з 03.04.2002 року по 31.12.2002 року;
- у формі РС право періоди роботи з 01.01.2003 р. по 31.12.2003 р., з 01.01.2004 по 31.03.2004 р., з 01.08.2004 р. по 31.10.2004 р., з 01.11.2004 р. по 12.11.2005 р., з 13.11.2005 р. по 07.11.2008 р., з 18.11.2008 р. по 31.12.2008 р., з 01.01.2010 р. по 31.01.2010 р., з 01.01.2013 р. по 01.12.2014 р. зарахувати до Список №1 з позначкою «підземні»;
- зарахувати період строкової військової служби з 26.05.1998 р. по 17.11.1999 р. до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.07.2000 р. по 14.12.2000 р.;
- включити періоди з 18.06.2008 р. по 07.11.2008 р., 18.11.2008 р. по 01.12.2014 р., з 02.12.2014 р. по 30.12.2024 р. до обрахунку пільгового стажу періоди роботи по провідним професіям прохідник підземний, з повним робочим днем в шахті;
- при повторному розгляді заяви підземний стаж зарахувати із збільшеною кратністю 1.25 (за 1 рік роботи додатково 3 місяці) та провести взаємне зарахування періодів роботи, що дають право на пенсію на більш пільгових умовах відповідно частини п'ятої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся з заявою до органів ПФУ щодо призначення пенсії незалежно від віку. За принципом екстериторіальності Відповідачем була розглянута його заява та додані до неї документи та винесено рішення про відмову в призначенні йому пенсії за віком відповідно до ч.3 ст114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Вказує на те, що відповідачем не зараховано до його страхового та пільгового стажу певні періоди його роботи та проходження служби в армії, а тому протиправно відмовлено у призначені пенсії. Вказане стало підставою звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 09 вересня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву. Відкрито провадження в адміністративній справі.
Витребувано від Відповідача наступні докази по справі:
- матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Витребувань від ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_3 :
- відомості з військово-облікової справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо підтвердження періодів проходження ним строкової військової служби з 26.05.1998 по 17.11.1999 р. (військова частина НОМЕР_2 ).
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу..
Від Відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якої просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначив, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано:
- період проходження військової строкової служби з 26.05.1998 по 17.11.1999 згідно військового квитка НОМЕР_3 від 26.05.1998, оскільки долучено копію військового квитка. Для зарахування необхідно долучити довідку про період проходження військової строкової служби, видану на підставі первинних документів або сканкопію оригіналу документу.
- період роботи з 01.07.2000 по 14.12.2000 згідно трудової книжки НОМЕР_4 від 25.12.1997, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків. Період доцільно підтвердити додатковими документами або результатами перевірки проведеної в тому числі за заявою власника трудової книжки.
До розрахунку пільгового стажу не враховано пільговий стаж в повному обсязі згідно довідки № 02/085Д5 від 21.10.2021, оскільки в пільговій довідці відсутній підпис бухгалтера та підпис відповідальної особи відділу кадрів, що не відповідає формі додатку № 5.
Період пільгової роботи зараховано до пільгового стажу по спеціальному стажу згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу та з врахуванням записів трудової книжки.
Згідно поданих документів право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа матиме з 31.08.2029. У разі повторного звернення за призначенням пенсії з додатковими документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто. На підставі вищевикладеного Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними.
Від ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання ухвали суду, надійшли пояснення, відповідно до яких зазначено, що у зв'язку з активними бойовими діями на території м. Курахово, Донецької області, у відповідний період та неодноразовою евакуацією ІНФОРМАЦІЯ_5 та втратою частини архівних матеріалів, документи, що підтверджують проходження ОСОБА_2 строкової служби з 26.05.1998 р. по 17.11.1999 р. у військовій частині НОМЕР_2 , наразі відсутні. Надав до суду запити до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та ПРАТ “ШУ ПОКРОВСЬКЕ" стосовно надання інформації зазначеної у Ухвалі від 09.09.2025 р.
У відповіді на відзив Позивач підтримав доводи, що викладені у позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з'ясував наступні обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , 01.08.2025 року звернувся із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком відповідно до ч 3 ст 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заяву про призначення пенсії від 01.08.2025 було опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961, Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
За результатом розгляду заяви від 01.08.2025 та документів доданих до неї, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 056650011249 від 08.08.2025 року про відмову ОСОБА_1 . в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058- IV.
Згідно вищезазначеного рішення, вік заявника 45 років 11 місяців 01 день.
Страховий стаж особи становить 46 років 02 місяці 16 днів (в т.ч. додаткові роки за список № 1 - 22 роки).
Пільговий стаж особи становить 23 роки 09 місяць 19 днів, з них:
- роботи підземні провідні професії (20)
- 14 років 05 місяців 13 днів (в кратному обчислення 18 років 24 дні;
- роботи за списком № 1 - 07 років 07 місяців 22 дні (в кратному обчисленні 05 років 08 місяців 25 днів)
За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано:
- період проходження військової строкової служби з 26.05.1998 по 17.11.1999 згідно військового квитка НОМЕР_3 від 26.05.1998, оскільки долучено копію військового квитка. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 пунктом 2.23 передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал додаються скановані копії оригіналів документів. Для зарахування необхідно долучити довідку про період проходження військової строкової служби видану на підставі первинних документів або сканкопію оригіналу документу;
- період роботи з 01.07.2000 по 14.12.2000 згідно трудової книжки НОМЕР_4 від 25.12.1997, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків. Період доцільно підтвердити додатковими документами або результатами перевірки проведеної в тому числі за заявою власника трудової книжки.
До розрахунку пільгового стажу не враховано пільговий стаж в повному обсязі згідно довідки №02/085Д5 від 21.10.2021, оскільки в пільговій довідці відсутній підпис бухгалтера та підпис відповідальної особи відділу кадрів, що не відповідає формі додатку №5. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Форма довідки затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 920. У довідці зокрема повинні зазначатися: періоди роботи, що зараховується до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до яких належить цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Пільгові довідки видаються підприємствами, установами, організаціями або їхніми правонаступниками на підставі документів.
Період пільгової роботи зараховано до пільгового стажу по спеціальному стажу згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу та з врахуванням записів трудової книжки.
Згідно поданих документів право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно п.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа матиме з 31.08.2029. У разі повторного звернення за призначенням пенсії з додатковими документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто.
Відповідно до трудової книжки сер. НОМЕР_5 (в частині спірних періодів) позивач працював:
- з 22.01.1998 по 19.05.1998 - машиністом підземних установок 3 розряду на дільницю шахтного транспорту №2 та звільнений із шахти за ст.36 п.3 КЗпП України по уходу в Армію (запис 6-7);
- з 01.12.1999 по 14.12.2000 - охоронником в ТОВ «Весна» (запис 8-9);
- з 03.04.2002 по 16.07.2004 - гірничим робітником підземним третього розряду з повним робочим днем у шахті (запис 12-13);
- з 01.08.2004 по 31.10.2004 - гірничим робітником 3 розряду (запис 14-15);
- з 01.11.2004 по 12.11.2005 - гірничим робітником підземним 3-го розрядку з повним робочим днем під землею (запис 16-17);
- з 30.11.2005 по 18.06.2008 - гірничим робітником підземного (запис 18-21);
- з 18.06.2008 по 05.09.2008 - учнем прохідника з повним робочим днем під землею (запис 21-23);
- з 05.09.2008 по 07.11.2008 - прохідником 4-го розряду з повним робочим днем під землею (запис 23-24);
- з 18.11.2008 по 01.12.2014 - прохідником 5-го розряду з повним робочим днем під землею (запис 25-28);
- з 02.12.2014 - прохідником 5-го розряду з повним робочим днем під землею (запис 29);
Відомостей про звільнення Позивача трудова книжка не містить.
Відповідно до записів копії військового квитка НОМЕР_3 від 26.05.1998 Позивач з 26.05.1998 по 17.11.1999 проходив військову строкову службу.
До суду ІНФОРМАЦІЯ_7 також надана копія військово-облікового документу ОСОБА_1 №271020211464347000020 де на сторінці 2 зазначено дату прийняття присяги 19.07.1998 рік.
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) судом встановлено, що до стажу позивача зараховано періоди роботи (в частині спірних періодів):
- з 22.01.1998 по 19.05.1998 до страхового стажу;
- з 03.04.2002 по 31.12.2002 до страхового стажу;
- з 01.01.2003 по 31.12.2003 Список №1;
- з 01.01.2004 по 31.03.2004 Список №1;
- з 01.08.2004 по 31.10.2004 Список №1;
- з 01.11.2004 по 12.11.2005 Список №1;
- з 13.11.2005 по 07.11.2008 Список №1;
- з 18.11.2008 по 31.12.2008 Список №1;
- з 01.01.2009 по 31.12.2009 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав
- з 01.01.2010 по 31.01.2010 Список №1;
- з 01.02.2010 по 31.12.2012 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав
- з 01.01.2013 по 01.12.2014 Список №1.
- з 02.12.2014 по 30.12.2024 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав.
Відомості щодо зарахування до страхового стажу періодів з 26.05.1998 по 17.11.1999 та з 01.07.2000 по 14.12.2000 відсутні.
Згідно відомостей по спеціальному стажу у довідці індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) позивача вбачається, в частині спірних періодів за 2003 - 2008 код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ013А1, з 2008 - 2012 - ЗПЗ014А2, за 2013 - ЗПЗ013А1, з 2014 - 2024 - ЗПЗ014А2.
Відповідно до довідки № 02/085Д5 від 21.10.2021 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, ОСОБА_1 працював у «Шахтопрохідне будівельне управління №9» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 18 листопада 2008 прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею тимчасово на два місяця, та з 15 січня 2008 по 31 грудня 2012 зарахований до штату постійно прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею, виконував роботи зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах на д.ш. «Красноармейская-Западная» -2 яка вела видобуток вугілля підземним засобом, що передбачено Списком 1 розділ 1 код КП 1.1 a підрозділ 1 підстава Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36.
Відповідно до довідки № 30 від 10.01.2025 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, ОСОБА_1 працював у ПРАТ «Шахтоуправління «Покровське» з 02.12.2014 по 30.12.2024 прохідником підземним дільниці №2, виконував на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 ПКМУ №461 від 24.06.2016, згідно п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України “Про пенсійне забезпечення».
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №1 з позначкою «підземні» спірних періодів роботи позивача з 22.01.1998 по 19.05.1998 та з 03.04.2002 по 31.12.2002, з 03.04.2002 по 01.01.2003 р. по 31.12.2003 р., з 01.01.2004 по 31.03.2004 р., з 01.08.2004 р. по 31.10.2004 р., з 01.11.2004 р. по 12.11.2005 р., з 13.11.2005 р. по 07.11.2008 р., з 18.11.2008 р. по 31.12.2008 р., з 01.01.2010 р. по 31.01.2010 р., з 01.01.2013 р. по 01.12.2014 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) судом встановлено, що до стажу позивача зараховано періоди роботи (в частині спірних періодів):
- з 22.01.1998 по 19.05.1998 до страхового стажу;
- з 03.04.2002 по 31.12.2002 до страхового стажу.
- з 01.01.2003 по 31.12.2003 Список №1;
- з 01.01.2004 по 31.03.2004 Список №1;
- з 01.08.2004 по 31.10.2004 Список №1;
- з 01.11.2004 по 12.11.2005 Список №1;
- з 13.11.2005 по 07.11.2008 Список №1;
- з 18.11.2008 по 31.12.2008 Список №1;
- з 01.01.2010 по 31.01.2010 Список №1;
- з 01.01.2013 по 01.12.2014 Список №1.
Відповідно до трудової книжки сер. НОМЕР_5 (в частині спірних періодів) позивач працював:
- з 22.01.1998 по 19.05.1998 - машиністом підземних установок 3 розряду на дільницю шахтного транспорту №2 та звільнений із шахти за ст.36 п.3 КЗпП України по уходу в Армію (запис 6-7);
- з 03.04.2002 по 16.07.2004 - гірничим робітником підземним третього розряду з повним робочим днем у шахті (запис 12-13);
- з 01.08.2004 по 31.10.2004 - гірничим робітником 3 розряду (запис 14-15);
- з 01.11.2004 по 12.11.2005 - гірничим робітником підземним 3-го розрядку з повним робочим днем під землею (запис 16-17);
- з 30.11.2005 по 18.06.2008 - гірничим робітником підземного (запис 18-21);
- з 18.06.2008 по 05.09.2008 - учнем прохідника з повним робочим днем під землею (запис 21-23);
- з 05.09.2008 по 07.11.2008 - прохідником 4-го розряду з повним робочим днем під землею (запис 23-24);
- з 18.11.2008 по 01.12.2014 - прохідником 5-го розряду з повним робочим днем під землею (запис 25-28).
Відповідно суд наголошує, що трудова книжка позивача містить достатні дані для визначення зазначених періодів в якості пільгового (спеціального) стажу без надання відповідних довідок.
Крім того, індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) також містять інформацію про спеціальний стаж позивача за періоди роботи за 2003 - 2008 код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ013А1, з 2008 - 2012 - ЗПЗ014А2, за 2013 - ЗПЗ013А1, з 2014 - 2024 - ЗПЗ014А2.
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511:
код підстави «ЗПЗ013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;
код підстави «ЗП3014А2» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (провідні професії), ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Таким чином, роботодавець звітував щодо спецстажу позивача, вся інформація щодо стажу позивача з 2003 по 2024 є в системі персоніфікованого обліку, а тому ці періоди роботи мають бути зараховані до пільгового стажу позивача без будь-якого додаткового підтвердження.
Крім того, відповідно до довідки № 02/085Д5 від 21.10.2021 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, ОСОБА_1 працював у «Шахтопрохідне будівельне управління №9» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 18 листопада 2008 прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею тимчасово на два місяця, та з 15 січня 2008 по 31 грудня 2012 зарахований до штату постійно прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею, виконував роботи зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах на д.ш. «Красноармейская-Западная» -2 яка вела видобуток вугілля підземним засобом, що передбачено Списком 1 розділ 1 код КП 1.1 a підрозділ 1 підстава Постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36.
Судом встановлено, що Відповідачем не враховано пільговий стаж в повному обсязі згідно довідки №02/085Д5 від 21.10.2021, оскільки в пільговій довідці відсутній підпис бухгалтера та підпис відповідальної особи відділу кадрів, що не відповідає формі додатку №5.
З приводу вищевказаного, суд зауважує, що певні недоліки щодо заповнення архівної довідки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а, від 30 листопада 2018 року у справі №235/4179/17.
Таким чином, вказані періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком №1 з позначкою «підземні».
Поряд із цим, позивач працював на провідних посадах у періоди спірні періоди з 18.06.2008 - 07.11.2008, з 18.11.2008 по 30.12.2024, протягом повного робочого дня «прохідником» на підземних роботах.
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) судом встановлено, що до стажу позивача зараховано періоди роботи (в частині спірних періодів):
- з 13.11.2005 по 07.11.2008 Список №1;
- з 18.11.2008 по 31.12.2008 Список №1;
- з 01.01.2009 по 31.12.2009 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав
- з 01.01.2010 по 31.01.2010 Список №1;
- з 01.02.2010 по 31.12.2012 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав
- з 01.01.2013 по 01.12.2014 Список №1.
- з 02.12.2014 по 30.12.2024 Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав.
Таким чином, спірні періоди роботи позивача з 18.06.2008 по 07.11.2008, з 18.11.2008 по 31.12.2008, з 01.10.2010 по 31.01.2010, з 01.01.2013 по 01.12.2014 підлягають зарахуванню до стажу роботи на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Періоди роботи з 01.01.2009 по 31.12.2009, з 01.02.2010 по 31.12.2012 та з 02.12.2014 по 30.12.2024 зараховано Відповідачем до пільгового стажу Позивача за ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.ав.
Таким чином, позовні вимоги в частині включення вказаним періодів до
Щодо зарахування до пільгового стажу Позивача періоду проходеження військової служби, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до трудової книжки сер. НОМЕР_5 (в частині спірних періодів) позивач працював:
- з 22.01.1998 по 19.05.1998 - машиністом підземних установок 3 розряду на дільницю шахтного транспорту №2 та звільнений із шахти за ст.36 п.3 КЗпП України по уходу в Армію (запис 6-7);
Відповідно до записів копії військового квитка НОМЕР_3 від 26.05.1998 Позивач з 26.05.1998 по 17.11.1999 проходив військову строкову службу.
До суду ІНФОРМАЦІЯ_7 також надана копія військово-облікового документу ОСОБА_1 №271020211464347000020 де на сторінці 2 зазначено дату прийняття присяги 19.07.1998 рік.
Згідно частини 1статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, за умови навчання за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на момент призову на строкову військову службу.
Суд, враховуючи те, що на момент призову на військову службу Позивач працював машиністом підземних установок 3 розряду на дільницю шахтного транспорту №2, та суд вище прийшов до висновку про зарахування вказаного періоду з 22.01.1998 по 19.05.1998 до пільгового стажу позивача, керуючись положеннями вищенаведеного законодавства, вважає, що час проходження позивачем строкової військової служби має бути зарахований до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.07.2000 по 14.12.2000, суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом, та про що зазначено вище, згідно записів в трудовій книжці сер. НОМЕР_5 (в частині спірних періодів) позивач працював з 01.12.1999 по 14.12.2000 - охоронником в ТОВ «Весна» (запис 8-9).
Судом встановлено, що Відповідачем не зараховано до страхового стажу період роботи з 01.07.2000 по 14.12.2000 згідно трудової книжки НОМЕР_4 від 25.12.1997, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Згідно абз. 1 ч.1 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).
За приписами ч.6 ст.20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Як передбачено частиною 2 ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171).
Згідно ч.1 ст.16 Закону №1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі; вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі в судовому порядку.
За змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином суд наголошує, що обов'язок по сплаті страхових внесків не може обмежувати права робітника на отримання пенсійних виплат.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.
З огляду на викладене, Відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу період роботи Позивача з 01.07.2000 по 14.12.2000.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.08.2025 р. № 056650011249 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того, позивач вважає, що має право на зарахування періодів роботи за провідною професією з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону № 1788, але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виїмкових машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Вирішуючи питання щодо можливості застосування до спірних правовідносин як джерела права роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8, суд виходить з такого.
За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Крім того, Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 «Про заходи щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка містить Додаток з Переліком проектів нормативних актів щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», який у свою чергу містить документи, що затверджуються міністерствами.
Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи, який наявний у позивача.
Суд також зазначає, що статтею 114 Закону № 1058-IV передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 18.11.2024 по справі № 200/1009/24.
Крім того, "підземний" стаж на провідних професіях зараховується із збільшеною кратністю.
Так, стаж на провідних професіях зараховується до "підземного" із збільшеною кратністю 1.25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу за Списком 1, що не відносяться до підземного, із зменшеною кратністю 0.75 (1 рік роботи за 9 місяців).
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 19.12.2024 по справі № 200/5674/24.
З зазначених підстав, суд вважає за доцільне при розрахунку пільгової пенсії позивача застосувати вказані вище норми.
Щодо застосування права на обрахування пільгового стажу при призначенні пенсії за віком за провідними професіями, суд виходить з наступного.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого проказу за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного повного року роботи прохідником - за 1 рік роботи 3 місяці.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ внесено зміни до Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пункт 16 цих положень передбачає, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії. Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено умови призначення пільгових пенсій.
Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Міністерство соціальної політики розглянуло звернення Пенсійного фонду України щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення».
У листі Міністерства соціальної політики України № 12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі-Закон № 1788), обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно вказаного листа, у зв'язку з тим, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечений» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
Листом від 02.10.2018 року № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 року № 12281 /0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно листа Міністерства соціальної політики України №1209-27 від 12.09.2018 року, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону №1058, органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ст. 114 Закону №1058 враховують роз'яснення №8.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Отже, Роз'яснення № 8 відповідає ознакам нормативно-правового акту, про що, зокрема, зазначено і в постанові Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 № 81.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2023 року у справі № 200/4767/23.
Постановою від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а Верховний Суд також залишив без задоволення касаційну скаргу пенсійного органу, підтвердивши необхідність застосування Роз'яснення № 8, що, в тому числі, було підставою для задоволення позову.
Вказане роз'яснення спрямоване на забезпечення найбільш сприятливого обрахування стажу окремим категоріям громадян, що були зайняті на роботах з особливо важкими умовами праці.
З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що при розрахунку стажу відповідач зобов'язаний застосовувати роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8.
Суд також зазначає, що статтею 114 Закону № 1058-IV передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 18.11.2024 по справі № 200/1009/24.
З зазначених підстав, суд вважає за доцільне при розрахунку пільгової пенсії позивача застосувати вказані вище норми.
При вирішені цього спору суд керується ч. 2 ст. 2 КАС України, в силу якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (не вчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у ч. 2 ст.19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України"
"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: - має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; - зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Критерій "прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
Суд зазначає, що, з урахуванням повідомлених і підтверджених відповідними доказами обставин, суд позбавлений в межах цієї справи дослідити питання виконання всіх умов, визначених законодавством, для прийняття рішення про призначення пенсії.
Враховуючи викладене, а також з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення (перерахунку) пенсії та визначення наявності підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку), суд вважає за необхідне, суд вважає за належне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.08.2025 ОСОБА_1 відповідно до частини третьої та частини п'ятої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням:
- до пільгового стажу за Списком №1 шахтарі «підземні» професії за періоди роботи з 22.01.1998 по 19.05.1998 р., з 03.04.2002 року по 31.12.2002 року;
- у формі РС право періоди роботи з 01.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.03.2004, з 01.08.2004 по 31.10.2004, з 01.11.2004 по 12.11.2005, з 13.11.2005 по 07.11.2008, з 18.11.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2010 по 31.01.2010, з 01.01.2013 по 01.12.2014 зарахувати до Список №1 з позначкою «підземні»;
- зарахувати період строкової військової служби з 26.05.1998 по 17.11.1999 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.07.2000 по 14.12.2000;
та обрахувати пільговий стаж ОСОБА_1 при повторному розгляді заяви, за провідними професіями з повним робочим днем в шахті періоди з 18.06.2008 по 07.11.2008, 18.11.2008 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 30.12.2024, з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцполітики населення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з урахуванням висновків суду.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що фактично, позовні вимоги задоволені, оскільки дії Відповідача визнані протиправними, а саме, в контексті спірного рішення відповідача, а зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Позивача судового збору у розмірі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.08.2025 р. № 056650011249 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.08.2025 ОСОБА_1 відповідно до частини третьої та частини п'ятої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням:
- до пільгового стажу за Списком №1 шахтарі «підземні» професії за періоди роботи з 22.01.1998 по 19.05.1998 р., з 03.04.2002 року по 31.12.2002 року;
- у формі РС право періоди роботи з 01.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.03.2004, з 01.08.2004 по 31.10.2004, з 01.11.2004 по 12.11.2005, з 13.11.2005 по 07.11.2008, з 18.11.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2010 по 31.01.2010, з 01.01.2013 по 01.12.2014 зарахувати до Список №1 з позначкою «підземні»;
- зарахувати період строкової військової служби з 26.05.1998 по 17.11.1999 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.07.2000 по 14.12.2000;
та обрахувати пільговий стаж ОСОБА_1 при повторному розгляді заяви, за провідними професіями з повним робочим днем в шахті періоди з 18.06.2008 по 07.11.2008, 18.11.2008 по 01.12.2014, з 02.12.2014 по 30.12.2024, з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцполітики населення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 968 грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя О.О. Галатіна