Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
11 листопада 2025 року Справа №200/8597/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
06.11.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, в якому просить суд:
визнати протиправними бездіяльність Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо невиконання п.5 наказу в.о.голови Добропільського міськрайонного суду Донецької області № 08-кг від 25.08.2025 року, а саме щодо нарахування та виплати мені суддівської винагороди за період з 06.12.2024 до 24.08.2025 (за час незаконного звільнення);
зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державну судову адміністрацію України виконати п.5 наказу в.о.голови Добропільського міськрайонного суду Донецької області № 08-кг від 25.08.2025 року, а саме нарахувати та виплатити мені суддівську винагороду за період з 06.12.2024 до 24.08.2025 (за час незаконного звільнення;
зобов'язати відповідачів подати звіт про виконання рішення постановленого в цій справі в строки, передбачені абзацом 3 ч.5 ст.382 КАС України.
Позивачем було надано квитанцію № 2061-9542-5692-8122 від 06.11.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1937,92 грн.
Відповідно до статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі, досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих до неї документів, суд констатує, що вона підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
У порушення вищевказаної норми, в позовній заяві позивачем не вказано відомості про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи, не зазначено поштові індекси сторін та місце проживання чи перебування Позивача, а саме не зазначено область та місто.
За приписами частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням відомостей відповідно до вимог пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити Позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви: п'ять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням відомостей відповідно до вимог пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачці.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.Б. Христофоров