Справа № 676/8296/25
Номер провадження 3/676/2883/25
11 листопада 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., за участю секретаря судових засідань Дарманської-Овчарук О.О., прокурора Кам'янець-Подільської окружної прокуратури Васильєвої Л.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області протокол та матеріали справи, що надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця в с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, жителя та зареєстрованого по АДРЕСА_1 , депутата восьмого скликання/секретаря, (реєстраційний номер облікової картки платника податків - не відомо), за ч.1 ст.172-7 КУпАП, -
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області ДПП, надійшов для розгляду протокол №578 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 27 жовтня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-2 КУпАП.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 21 травня 2024 року по вул. Шкільна, 6 в с. Кам'янка Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, в приміщенні будівлі Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, будучи відповідно до підпунктів «б» та «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п.2 ч.1 ст.28, ч.3 ст.35-1 Закону України «Про запобігання корупції», під час проведення засідання 37-ї сесії восьмого скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, при винесенні на розгляд питання № 2/VIII «Про внесення змін до рішення 26-ї сесії сільської ради № 28/VIII від 20.12.2022 року - Про умови оплати праці сільського голови» не повідомив (не пізніше наступного робочого дня) сесію сільської ради про наявність реального конфлікту інтересів шляхом самостійного публічного оголошення про це під час засідання 37-ї сесії восьмого скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП.
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вину визнав повністю та підтвердив обставини, зазначені в протоколі, просить суд накласти стягнення у виді штрафу, так як має змогу його сплатити.
Прокурор Васильєва Л.В. не заперечує стосовно накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Васильєвої Л.В., вивчивши протокол №578 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 27 жовтня 2025 року та додані до нього матеріали справи, здобув достатньо доказів для доведення вини останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.172-7 КУпАП, неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оцінивши в сукупності зібрані та досліджені докази, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення та його дії слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу порушника, сімейний стан, майнове становище особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вимоги ст. ст. 33, 34, 35 КУпАП, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-7 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень, що становить сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штраф підлягає сплаті за реквізитами: ГУК у Хмел.обл./Слоб-Кульч.стг/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, UA258999980313050106000022711, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави.
Судовий збір підлягає сплаті за реквізитами: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а вразі оскарження постанови, не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Документ, що підтверджує сплату штрафу не пізніше трьох робочих днів після закінчення вказаного строку, має бути наданий (надісланий) правопорушником до суду.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Згідно ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Я.І. Воєвідко