Провадження № 3/679/506/2025
Справа № 679/1638/25
11 листопада 2025 року місто Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Грибанова Л.О., розглянувши адміністративний матеріал, наданий ВП №2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючої, зареєстрованої у АДРЕСА_1 , проживаючої у АДРЕСА_2 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, -
встановив:
10 листопада 2025 року до Нетішинського міського суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 (протокол серії ВАД №419925 від 03 листопада 2025 року).
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення - є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст.7 ч.2 КУпАП).
У відповідності до положень ст.278 КУпАП України - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи, 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду, 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали, 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Окрім того, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №419925 від 03 листопада 2025 року та доданих до останнього документів вбачається, що - у період часу з 01 вересня 2025 року до 03 листопада 2025 року особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , перебуваючи по АДРЕСА_3 , ухилилась від виконання батьківських обов'язків щодо забезпечення навчання своїх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у Нетішинській гімназії «Ерудіт» НМР, які мають пропуски з відвідування навчального процесу без поважних причин.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 кваліфіковані за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, що передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, і, відповідно, санкція якої передбачає відповідальність осіб - батьків або осіб, які їх замінюють, - у виді штрафу від 100 (ста) до 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Однак, вивченням адміністративного матеріалу стосовно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, встановлено, що останній, в порушення вимог ст.251 КУпАП, відповідно до яких - доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у встановленому законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті, - не містить відповідну постанову суду, яка б підтверджувала факт притягнення правопорушника ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП (про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №419925 від 03 листопада 2025 року), та, відповідно, і кваліфікацію дій останньої щодо інкримінованих подій - безпосередньо за ознаками ст.184 ч.2 КУпАП, а саме, вчинення протиправних дій суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, - повторно, протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Крім того, наданий до суду матеріал стосовно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, - не містить і відповідні документи, що підтверджували б те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 - є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , або особою, на яку покладено виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останніх, і, відповідно, - суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки, у копіях свідоцтв про народження дітей, долучених до матеріалу, зокрема, серії НОМЕР_2 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Нетішинського міського управління юстиції у Хмельницькій області 05 вересня 2014 року, та серії НОМЕР_3 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нетішинського міського управління юстиції у Хмельницькій області 10 квітня 2012 року, відповідно, матір'ю неповнолітніх дітей зазначено - ОСОБА_6 .
До того ж, положенням ст.251 ч.2 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Водночас, суд вважає за необхідне зауважити, що, фабула інкримінованого особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №419925 від 03 листопада 2025 року, - містить некоректне визначення місця вчинення адміністративного правопорушення, а саме, як «по вулиці Шевченка, 6».
Окрім того, не зрозумілою, а саме, залишеною поза увагою посадової особи, уповноваженої на складання протоколів про адміністративні правопорушення, - є і суть невиконання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 передбачених законодавством обов'язків стосовно малолітньої (неповнолітньої) дитини - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , копія свідоцтва про народження якого долучена до матеріалів справи та щодо невиконання батьківських обов'язків стосовно якого матеріали були скеровані Службою у справах дітей ВК НМР до ВП №2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області для реагування та прийняття відповідного рішення, що надає підстави припустити можливе приховування вказаної інформації, а в цілому - унеможливлює правильність визначення об'єктивної сторони інкримінованого адміністративного проступку, застосування стягнення, тощо, оскільки, структура ст.184 КУпАП передбачає відповідальність батьків або осіб, що їх замінюють, за невиконання обов'язків щодо виховання дітей, яке полягає - в ухиленні від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Також, слід зазначити, що, у відповідності до вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України №1376 від 06 листопада 2015 року (п.6 розділ ІІ - документування адміністративних правопорушень), - усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою, в той час, як фабула, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №419925 від 03 листопада 2025 року, - практично не читабельна, що є порушенням вимог ст.256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення.
І, таким чином, беручи до уваги, що зазначене - перешкоджає об'єктивному розгляду даної справи, впливає на всебічність та об'єктивність правової оцінки факту та обставин скоєння адміністративного правопорушення, а також, на правильність, обґрунтованість та справедливість застосування до правопорушника заходів адміністративного стягнення, і, в цілому, унеможливлює розгляд даного адміністративного матеріалу по суті, - суд вважає за необхідне, у відповідності до положень ст.7 ч.2 КУпАП, згідно яких - провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, - повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 до ВП №2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області - для належного оформлення, що повністю узгоджується з приписами п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» за №11 від 17 жовтня 2014 року, де зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, що визначає зміст протоколу про адміністративне правопорушення, - вмотивованою постановою суду для належного оформлення, оскільки, - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також, встановлений порядок управління, які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій, і адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП, настає, якщо ці порушення, за своїм характером, не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності (ст.9 КУпАП).
Водночас, Нетішинський міський суд звертає увагу на - обов'язковість виконання судових рішень по всій території України державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами, та - настання подальшої юридичної відповідальності у випадку порушення зазначених норм, що безпосередньо закріплено у Конституції України, оскільки, обов'язковість судового рішення - є однією з основних засад судочинства у країні і держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, ст.9, ст.184, ст.245, ст.251, ст.256, ст.278, ст.280 КУпАП, суд, -
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , - повернути до ВП №2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: