Справа № 677/1636/25
Провадження № 2-о/677/91/25
11.11.2025 року м. Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області:
у складі головуючого - судді Шовкуна В.О.,
за участі секретаря судового засідання Демчишеної Ю.В.,
присяжних Єфремова В.Г., Сичука О.О.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Красилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Військова частина НОМЕР_1 про оголошення фізичної особи померлою, -
Стислий виклад позицій заявника та заінтересованих осіб.
До суду звернулася заявник із заявою, у якій просить прийняти рішення про оголошення фізичної особи померлою.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_4 , яка є рідною донькою заявника ОСОБА_1 .
Донька заявниці ОСОБА_4 народила двох дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьки дітей були записані зі слів матері, на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України. Донька заявниці ОСОБА_4 влітку 1987 року здала сина ОСОБА_5 (якому на той час було 2 роки) в Хмельницький будинок малюка і таємно виїхала в невідомому напрямку, ніби то до родичів в Абхазію.
В січні 1988 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до Красилівської міської ради із заявою про призначення її опікуном її онуків: неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .
Рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради народних депутатів Красилівського району Хмельницької області від 12.01.1988 року "Про призначення опікуна над неповнолітнім ОСОБА_5 та ОСОБА_2 " заявницю ОСОБА_1 було призначено опікуном її неповнолітніх онуків.
Заявниця ОСОБА_1 розшукувала і самостійно через своїх і доньчиних близьких, знайомих, родичів, і через правоохоронні органи свою доньку ОСОБА_4 , але її спроби не дали ніяких результатів.
Рішенням Красилівського районного суду Хмельницької області від 19.09.1997 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області, визнано безвісно відсутньою.
18.05.2000 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до міського голови Красилівської міської ради з заявою про призначення її піклувальницею над онуком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що перебував під опікою, у зв'язку з виповненням йому 15 років, онук ОСОБА_2 не заперечував проти того, щоб його бабуся була піклувальницею.
Рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради Хмельницької області № 471 від 31.05.2000 року "Про призначення піклувальника над неповнолітнім ОСОБА_5 " ОСОБА_1 призначено піклувальницею над неповнолітнім ОСОБА_5 .
На даний час ОСОБА_5 онук заявниці ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 значиться зниклим безвісти з 18.06.2024 року, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241008-626 від 08.10.2024 року та витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.06.2024 року.
У зв'язку зі зникненням безвісти ОСОБА_5 військовою частиною визначено коло осіб, які мають право на отримання виплат у зв'язку зі зникненням безвісти ОСОБА_5 , до якого входять його дружина ОСОБА_3 , їх спільна дитина та мати ОСОБА_4 .
ОСОБА_5 особистого розпорядження на випадок захоплення його у полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти або на випадок смерті не виготовляв.
З моменту відсутності ОСОБА_4 за місцем її постійного проживання в місті Красилові Хмельницької області минуло вже 38 років. З моменту оголошення ОСОБА_4 безвісно відсутньою минуло вже 28 років. Станом на сьогоднішній день будь-якої інформації про доньку заявниці не має взагалі і ця невизначеність в громадянському стані породжує для заявниці та інших членів сім'ї низку проблем в суспільстві.
Зокрема, виплата частини грошового забезпечення у зв'язку із зникненням безвісти сина ОСОБА_4 , яка згідно законодавства їй належить, не може бути виплачена заявниці ОСОБА_1 , яка була опікуном свого онука ОСОБА_2 , або ж сім'ї безвісти зниклого за особливих обставин при виконанні службового обов'язку щодо захисту територіальної цілісності та суверенітету України, і тому виникла необхідність звернутися до суду про оголошення ОСОБА_4 померлою.
Заявник та її представник надали письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, вимоги підтримують, просять їх задовольнити.
Заінтересована особа - Красилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) надали письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, заперечень не мають.
Заінтересована особа - ОСОБА_2 надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву підтримує, просила її задовольнити.
Заінтересована особа - ОСОБА_3 надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву підтримує, просила її задовольнити.
Від представника заінтересованої особи - Військової частини НОМЕР_1 - надійшла письмова заява про розгляд справи за їх відсутності, підтримують свої пояснення надані ними раніше, в яких заперечень не мають.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Зі змісту ст. 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав на підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 3 ч. 2ст. 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з ч. 1 ст. 308 ЦПК України суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Із свідоцтва про народження ОСОБА_6 , виданого Красилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), вбачається, що її матір'ю є заявник ОСОБА_1 . (а.с. 10).
Відповідно до свідоцтва про одруження ОСОБА_6 змінила прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ». (а.с. 11).
Рішенням Красилівського районного суду Хмельницької області від 19 вересня 1997 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області, визнано безвісно відсутньою. (а.с. 4-5).
В ході розшукових заходів встановити місцезнаходження ОСОБА_4 не виявилося можливим.
На даний час ОСОБА_5 онук заявниці ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 значиться зниклим безвісти з 18.06.2024 року, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241008-626 від 08.10.2024 року та витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.06.2024 року. (а.с. 21-22).
У зв'язку зі зникненням безвісти ОСОБА_5 військовою частиною визначено коло осіб, які мають право на отримання виплат у зв'язку зі зникненням безвісти ОСОБА_5 , до якого входять його дружина ОСОБА_3 , їх спільна дитина та мати ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Згідно з ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців.
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України)
Особливістю цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Так, нормами ст. 306 ЦПК України визначено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Таким чином вбачається, що заявник повинен мати особисту цивільно-правову заінтересованість у зміні правового статусу особи, яку просить оголосити померлою.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участі особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої є невідоме.
Як встановлено, оголошення померлою ОСОБА_4 необхідно для подальшого оформлення виплати частини грошового забезпечення у зв'язку із зникненням безвісти її сина.
В п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України, фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що у місці постійного проживання ОСОБА_4 немає відомостей про місце її перебування вже більше 38 років, а встановити таке не вдається, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити і оголосити ОСОБА_4 померлою, бо це породжує для заявниці певні правові наслідки.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Керуючись ст. 2, 13, 81, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 305-309 ЦПК України, суд, -
Заяву про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області, останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Датою оголошення ОСОБА_4 померлою вважати день набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з часу його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересовані особи:
- Красилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), місце знаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Театральна, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 21323523.
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання:
АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ;
-Військова частина НОМЕР_1 , місце знаходження: АДРЕСА_5 , Код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 .
Суддя: В.О. Шовкун
Присяжні: В.Г. Єфремов
О.О. Сичук