Справа № 466/9668/25
Провадження № 3/466/3205/25
06 листопада 2025 року місто Львів
Суддя Шевченківського районного суду м.Львова Торська І.В., розглянула матеріали справи щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про адміністративне правопорушення передбачене частиною першою статті 164-5 КУпАП,
встановив:
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 15.10.2025 серії ВАД №481630 ОСОБА_1 вчинив транспортування тютюнових виробів без марок акцизного податку за наступних викладених у протоколі обставин.
15.10.2025 року близько 16 год. 40 хв. по вул.Липинського, 13а м.Львів ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки MERSEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_1 перевозив тютюнові вироби, а саме «COMPLIMENT» у кількості 3 500 пачок сигарет в багажнику-салоні автомобіля на яких були відсутні марки акцизного податку встановленого зразка.
Проведено особистий огляд речей, передбачені статтею 264 КУпАП, що були у громадянина ОСОБА_1 та згідно зі статтею 265 КУпАП виявлені речі вилучено для тимчасового зберігання: сигарети марки «COMPLIMENT» BLUE KING SIZE 1000 пачок; «COMPLIMENT» RED KING SIZE 1000 пачок; «COMPLIMENT» BLUE DEMI SLIMS 1000 пачок; «COMPLIMENT» BLUE SUPER SLIMS 500 пачок. На загальну суму 210 000 гривень.
У протоколі від 15.10.2025 серії ВАД №481630 дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав.
Надаючи правову оцінку наявним матеріалам справи, суддя виходить з такого.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приписами частини першої статті 164-5 КУпАП як адміністративне правопорушення визначено зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Суб'єктом вчинення цього адміністративного правопорушення може бути лише посадова особа підприємства - виробника, імпортера і продавця таких товарів.
Тоді як предметом вчинення адміністративного правопорушення за частиною першою статті 164-5 КУпАП можуть бути тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
При цьому частиною першою статті 204 КК України як кримінальне правопорушення визначено незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів
Відповідно до частини другої статті 204 КК України незаконне виготовлення спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів або вчинене особою, яка раніше була засуджена за цією статтею, тягне за собою відповідальність у виді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією та знищенням незаконно вироблених або придбаних товарів, знарядь виробництва, сировини для їх виготовлення.
Отже, предметом вчинення відповідного кримінального правопорушення є, зокрема, тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну.
Відповідно до змісту пункту 215.3.2 Податкового Кодексу України до підакцизних товарів належать: тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну, у тому числі сигарети без фільтра, сигарети з фільтром, цигарки.
Об'єктивна сторона злочину полягає у таких діях: 1) придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів; 2) зберігання таких товарів; 3) їх транспортування; 4) збут незаконно виготовлених підакцизних товарів (ч. 1 ст. 204 КК України); 5) незаконне виготовлення алкогольних напоїв, тютюнових виробів або інших підакцизних товарів (ч. 2 ст. 204 КК України).
Транспортування - це переміщення підакцизних товарів транспортом (наземним, водним, повітряним) з одного місця в інше в межах України. Поняттям транспортування охоплюється, також, пересилання.
Придбання, зберігання, збут чи транспортування утворюють елемент складу цього злочину за умови, що вони вчинюються незаконно, тобто з порушенням вимог законодавства, що регулює питання обігу підакцизних товарів. Наприклад, законодавство забороняє роздрібну торгівлю етиловим, коньячним і плодовим спиртом, а також роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук та в не пристосованих для цього приміщеннях, на території дошкільних, навчальних і лікувальних закладів та на прилеглих територіях, у місцях проведення спортивних змагань, гуртожитках і в інших місцях, визначених місцевими органами влади.
За своєю конструкцією склад злочину, передбаченого ст. 204 КК України, є формальним. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення хоча б однієї з дій, які альтернативно становлять його об'єктивну сторону.
Як установлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 перевозив 3 500 пачок сигарет (тютюнових виробів) без марок акцизного податку. Дані щодо походження таких сигарет у матеріалах справи відсутні.
За виявленим 15.10.2025 фактом працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення від 15.10.2025. При цьому матеріали справи не містять даних про вжиття правоохоронним органом заходів, спрямованих на встановлення джерела походження таких сигарет, способу і місця їх виготовлення, мети їх придбання і перевезення ОСОБА_1 тощо. Указані обставини можливо встановити виключно у межах здійснення кримінального провадження, в якому вилучені тютюнові вироби повинні бути визнані речовими доказами, має бути визначено, якому коду УКТЗЕД відповідає зазначена продукція тощо.
При цьому у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які дані щодо реєстрації кримінального провадження за фактом виявлення перевезення тютюнових виробів (сигарет) без марок акцизного податку.
Суддя, дослідивши приєднані до матеріалів справи документи вважає, що матеріали адміністративної справи мають бути передані прокурору, оскільки в порушенні вбачаються окремі ознаки кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому приписи КУпАП не вимагають, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування, суддя достовірно встановив наявність усіх елементів складу кримінального правопорушення. Для ініціювання питання про проведення досудового розслідування достатньо наявності ознак вчинення кримінального правопорушення.
Під час розгляду справи суддя установив факт порушення порядку обігу підакцизних товарів, що свідчить про наявність ознак вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до частини 2 статті 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься, зокрема, при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Суддя звертає увагу на те, що у частині першій статті 164-5 КУпАП передбачено спеціальний суб'єкт вчинення адміністративного правопорушення. Так, до відповідальності за цією нормою може бути притягнуто виключно посадових осіб підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Будь-яких доказів, які б вказували на те, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємства, яке виробляє, імпортує чи продає тютюнові вироби, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять. Тоді як згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 є заступником начальника з відділу організації безпеки ПРАТ «Львівський обласний рибкомбінат».
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164-5 КУпАП, а виявлені і вилучені сигарети були без підроблених чи фальсифікованих марок акцизного податку, то суддя встановила відсутність складу такого адміністративного правопорушення.
Вказане є підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частин першої статті 247 КУпАП.
Підсумовуючи викладене, суддя констатує, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП, однак в таких діях вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною ст. 204 КК, в силу ст. 253 КУпАП матеріали цієї справи слід передати прокурору.
Керуючись статтями 164-5, 247, 253, 278, 284, 285 КУпАП, суддя
постановив:
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за частиною першою статті 164-5 КУпАП закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КупАП.
Матеріали справи №466/9668/25 про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною першою статті 164-5 КУпАП передати до Галицької окружної прокуратури м.Львова.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її прийняття.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя І.В.Торська