Справа № 210/4161/25
Провадження № 2-о/210/121/25
іменем України
06 листопада 2025 року
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі:
головуючого судді Вікторович Н.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання Біди А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про встановлення факту, перебування на утриманні померлого годувальника, -
16 червня 2025 року представник ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про встановлення факту, перебування на утриманні померлого годувальника та просив суд встановлення факту спільного проживання однією сім'єю між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та ОСОБА_3 по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на утриманні померлого годувальника свого чоловіка - ОСОБА_3 по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви представник позивача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . 23.09.2022 року заявниця зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 . До реєстрації шлюбу та після реєстрації ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали разом однією сім'єю, вели спільне господарство та проживали разом. Заявниця є пенсіонером та непрацездатною особою та не мала фактичної можливості працювати. За життя ОСОБА_3 перебував на обліку у Головному пенсійному фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію по інвалідності, яку повністю віддавав дружині для оплати комунальних послуг, придбання одягу, продуктів харчування, ліків та інші потреби. Розмір пенсії заявниці складає 5300,00 грн, тоді як розмір пенсії ОСОБА_3 становив більше 15 000,00 грн. 30 квітня 2025 року заявниця, в зв'язку з смертю чоловіка, звернулась до відділу обслуговування громадян №14 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою і документами про перехід на пенсію, у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак, інспектор усно пояснила, що відсутні документи про спільне проживання або перебування на утриманні. Аналогічну відповідь було надано в рішенні №912490169476 відділу перерахунків пенсій №4 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.05.2025 року. Оскільки заявник позбавлена реалізувати своє право на отримання страхових виплат, вона мусить звернутись до суду з вказаною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 червня 2025 року вказана справа надійшла до провадження судді Вікторович Н.Ю. (а.с. 6)
Ухвалою суду від 18 червня 2025 року відмовлено у відкритті провадження у справі за вказаною заявою. (а.с. 8-9)
Постановою колегії суддів Дніпровського апеляційного суду від 02 вересня 2025 року ухвалу Металургійного районного суду міста Кривого Рогу від 18 червня 2025 року скасовано та направлено заяву для продовження розгляду. (а.с. 55)
Відповідно до Протоколу передачі справи раніше визначеному складу суду від 10 вересня 2025 року, вказана справу була передана судді Вікторович Н.Ю. (а.с. 61)
Ухвалою суду від 11 вересня 2025 року відкрито провадження по вказаній справі. (а.с. 62)
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні присутня не була, однак, присутній у судовому засіданні представник заявниці - адвокат Ніколенко М.Є. заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та посилаючись на обґрунтування наведенні в заяві, просив суд її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в судовому засіданні присутній не був, про день та час розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Присутній у судовому засіданні 28 жовтня 2025 року в режимі відео конференції представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначила, що встановлення юридичного факту перебування на утриманні чоловіка на день його смерті має юридичне значення, оскільки в подальшому забезпечить заявниці право на призначення пенсії по втраті годувальника, просила прийняти рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
За правилами ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК Українивстановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлено, що 23 вересня 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 уклали шлюб, який був зареєстрований Довгинцівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та складено відповідний актовий запис №696, що підтверджується Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 23.09.2022 року. (а.с. 102)
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер, про що Департаментом адміністративних послуг виконкому Криворізької міської ради 21 квітня 2025 року складено відповідний актовий запис №1709, що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 21.04.2025 року (а.с. 101).
Випискою з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 576094 від 28.05.2024 року встановлено другу групу інвалідності з 01 червня 2024 року з причин загального захворювання, з черговим переоглядом 10.05.2025 року. (а.с. 86)
Відповідно до Акту складеного 04 червня 2025 року сусідами в будинку АДРЕСА_1 , підписи яких посвідчено майстром дільниці, інженером ТОВ «СітіСервіс-КР», зазначено, що ОСОБА_1 , 1963 року народження мешкає за адресою: АДРЕСА_2 з 2011 року по теперішній час.
ОСОБА_1 звернулася до Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, як особі яка має на неї право в разі втрати годувальника. (а.с.90)
Рішенням про відмову у перерахунку пенсії від 07.05.2025 року за підписом начальника відділу забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області С.Крамарь, повідомлено ОСОБА_1 , що в заяві на перерахунок пенсії відсутні документи про спільне місце проживання або перебування на утриманні. Крім того, роз'яснено ОСОБА_1 що відповідно до Закону України «Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю вона має право на її оскарження в органах вищого рівня в судовому порядку. (а.с. 100)
Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Перелік фактів, що встановлюються судом при розгляді справи визначено частиною першою статті 315 ЦПК України, який не є вичерпним.
Так, згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім'ї годувальника, які були на його утриманні.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі-Порядку), до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, а також надається документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
У відповідності до п.2.11 Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування: для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника - довідка про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на момент його смерті. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Приписами ч.1 ст. 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено: право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Згідно зі ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» члени сім'ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Отже, факт перебування фізичної особи на утриманні померлого, має значення для переходу на пенсію в разі втрати годувальника, яку може бути призначено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування навіть, коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.
Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду і що померлий виконував обов'язок з утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги необхідно з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги зі сторони померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі №520/6518/17.
Положеннями п.п. 9 п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами та доповненнями, до заяви про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника подаються документи про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Пунктом 2.11 вищевказаного Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім'ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Відповідно до Листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.06.2025, ОСОБА_3 , перебували на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як отримувач пенсії по інвалідності та за період з листопада 2024 року по квітень 2025 року розмір пенсії становить 90624,48 грн. (а.с. 119)
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що вона разом з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали в одному будинку, а саме АДРЕСА_1 . Оскільки пенсія ОСОБА_3 значно перевищувала розмір пенсії ОСОБА_1 всі витрати родини покривались пенсією померлого чоловіка.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона є сусідкою заявниці по справі ОСОБА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 повністю утримував ОСОБА_1 , оскільки вона мала дуже маленьку пенсію.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов до висновку про те, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні свого померлого чоловіка ОСОБА_3 , постійно мешкаючи разом з ним. Допомога, яка надавалась ОСОБА_3 була для позивача постійним і основним джерелом засобів до існування. Так, розмір його пенсії в рази перевищував пенсію за віком заявниці.
Будь-яких даних, які б спростовували факт перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого ОСОБА_3 , судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що з метою захисту права позивача на пенсійне забезпечення позовна заява в частині заявлених вимог про встановлення факту перебування на утриманні підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що чинне законодавство не передбачає іншого порядку підтвердження факту перебування на утриманні, його встановлення не пов'язується з вирішенням спору, оскільки ГУ ПФ України не оскаржує право ОСОБА_1 на отримання пенсії, а встановлення заявленого факту є необхідним для подальшого подання заявником документа, що засвідчував би перебування її на утриманні померлого чоловіка, і встановлення вищевказаного факту в порядку окремого провадження не суперечить нормам процесуального права, тому дана справа має розглядатись за правилами цивільного судочинства.
За таких обставин підстав для залишення позовних вимог без розгляду або закриття провадження суд не вбачає.
Керуючись ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 315 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про встановлення факту, перебування на утриманні померлого годувальника - задовольнити.
Встановити факту перебування на утриманні померлого годувальника та просив суд встановлення факту спільного проживання однією сім'єю між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та ОСОБА_3 по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на утриманні померлого годувальника свого чоловіка - ОСОБА_3 по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дати його складання шляхом подання апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної
Суддя: Н. Ю. Вікторович