Ухвала від 10.11.2025 по справі 855/14/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/14/25

УХВАЛА

10 листопада 2025 року м. Київ

Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Карпушової О.В., перевіривши матеріали позовної заяви Державної служби України з етнополітики та свободи совісті до Релігійної організації КОРЕЦЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ЖІНОЧИЙ СТАВРОПІГІЙНИЙ МОНАСТИР МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ про припинення релігійної організації,-

ВСТАНОВИЛА:

04 листопада 2025 року Державна служба України з етнополітики та свободи совісті звернулась до Шостого окружного адміністративного суду в порядку статті 289-9КАС України, з адміністративним позовом до Релігійної організації КОРЕЦЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ЖІНОЧИЙ СТАВРОПІГІЙНИЙ МОНАСТИР МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ, в якому просила:

1.Припинити релігійну організацію КОРЕЦЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ЖІНОЧИЙ СТАВРОПІГІЙНОГО МОНАСТИРЯ МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 13993497), зареєстровану 23.12.2003 року за адресою: Україна, 34700, Рівненська обл., Рівненський р-н, місто Корець, вул. Київська, будинок 56, в результаті ліквідації.

2. Передати майно, кошти та інші активи, що перебувають у власності релігійної організації КОРЕЦЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ЖІНОЧИЙ СТАВРОПІГІЙНОГО МОНАСТИРЯ МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ 13993497), зареєстрованої 23.12.2003 року за адресою: Україна, 34700, Рівненська обл., Рівненський р-н, місто Корець, вул. Київська, будинок 56, крім культового, у власність держави.

3. Призначити ліквідатором Заступника Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Вернера Ігоря Євгенійовича, РНОКПП НОМЕР_1 .

4. Визначити строк для подання вимог кредиторів два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

5. Копію рішення, що набрало законної сили, надіслати державному реєстратору відділу адміністративних послуг Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (адреса 01001, Україна, м. Київ, пров. Музейний, буд. 12).

Перевіривши матеріали позовної заяви, вважаю, на остання підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Так, згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі

За вимогами статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Статтею 160 КАС України визначені вимоги до позовної заяви, зокрема:

1. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

2. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

3. Позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом.

4. На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.

5. В позовній заяві зазначаються:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;

4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;

10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;

11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

6. Якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.

7. У разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

8. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

9. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Статтею 161 КАС України визначено перелік документів, що додаються до позовної заяви, зокрема, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Так, позивач обгрунтовую свої позовні вимоги виявленням порушень відповідачем норм, встановлених Законом 987-XII, а саме п.8 ч.2 ст.16 щодо діяльності релігійної організації, керівний центр якої знаходиться поза межами України, що на їх думку, є підставою для припинення релігійної організації.

Разом з тим, відповідно до п.8-2) ч.2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про припинення релігійної організації, передбаченої статтею 289-9 цього Кодексу, та передачу майна, коштів та інших активів, що перебувають в її власності, крім культового, у власність держави.

Отже, зазначені заявлені вимоги, трактуються на нормах КАС України.

Але, позивач в позовній заяві зазначає, що пунктом восьмим частини другої статті 16 Закону № 987 визначено, що у судовому порядку релігійна організація припиняється, зокрема, у випадку виявлення порушень вимог щодо діяльності релігійної організації, керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка здійснювала або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України, установлених Конституцією України, цим Законом та іншими законами України та робить висновок, що дослідницькою групою було виявлено порушення вимог законодавства щодо діяльності Корецького монастиря, яке не може бути усунене шляхом виконання припису, оскільки у разі виявлення таких порушень ДЕСС зобов'язана вчинити дії щодо припинення такої релігійної організації. Тобто релігійна організація підлягає припиненню пунктом восьмим частини другої статті 16 Закону № 987, незалежно від виконання нею припису.

Натомість, в позовній заяві не наведено жодних мотивів щодо наявності такого припису та вчинення дій позивача щодо складення такого припису.

Отже, позивачу слід уточнити, чи виносився припис відносно відповідача про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації, що є відповідно до ст. 30 Закону № 987-XII обов'язковим до виконання, та чи був виконаний відповідачем.

Разом з тим, позивачем також заявлено вимоги як:

3. Призначити ліквідатором Заступника Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Вернера Ігоря Євгенійовича, РНОКПП НОМЕР_1 .

4. Визначити строк для подання вимог кредиторів два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

5. Копію рішення, що набрало законної сили, надіслати державному реєстратору відділу адміністративних послуг Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (адреса 01001, Україна, м. Київ, пров. Музейний, буд. 12).

Обгрунтувань даних вимог у відповідності до норм КАС України, позовна заява не містить, як і не наведено жодної іншої норми Закону, яка б стверджувала про підсудність даних вимог адміністративному судочинству.

Крім того, позивач просить призначити ліквідатором Заступника Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Вернера Ігоря Євгенійовича, проте не зазначено, що чому, на їх думку, склад ліквідаційній комісії має бути сформовано саме з працівників позивача, як і не надано доказів того, що Вернер Ігор Євгенійович, РНОКПП НОМЕР_1 взагалі є працівником позивача та має такі повноваження.

Також в позовній заяві відсутні обгрунтування щодо повноважень адміністративного суду визначати строк для подання вимог кредиторів.

Отже, позивачу слід уточнити, на які норми Закону він посилається як на підставу звернення до суду з такими позовними вимогами.

Разом з тим, Положення про Державну службу України з етнополітики та свободи совісті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 812.

Даним положенням визначені повноваження Державну службу України з етнополітики та свободи совісті, серед яких чітко не визначено право позивача на звернення до суду з цим позовом.

З огляду на зазначене, позивачу слід уточнити, яким саме пунктом Положення чи якою іншою нормою Закону визначено повноваження Державної служби України з етнополітики та свободи совісті звертатися до суду з позовною заявою про припинення релігійної організації у порядку статті 289-9 КАС України.

З огляду на викладене, позовна заява Державної служби України з етнополітики та свободи совісті до Релігійної організації КОРЕЦЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ЖІНОЧИЙ СТАВРОПІГІЙНИЙ МОНАСТИР МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ про припинення релігійної організації підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання вказаних вище уточнень до позовної заяви до Шостого апеляційного адміністративного суду до 20 листопада 2025 року.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву Державної служби України з етнополітики та свободи совісті до Релігійної організації КОРЕЦЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ ЖІНОЧИЙ СТАВРОПІГІЙНИЙ МОНАСТИР МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ про припинення релігійної організації - залишити без руху.

Встановити Державній службі України з етнополітики та свободи совісті строк для усунення недоліків позовної заяви до 20 листопада 2025 року.

Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута, відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Карпушова