Постанова від 07.11.2025 по справі 160/21008/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/21008/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року (суддя Царікова О.В.) в адміністративній справі №160/21008/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Любомирівка -АГРО" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Любомирівка -АГРО" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 17.07.2025 року №66278/6/04-36-07-13-09 щодо відмови у застосуванні спеціальних положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ ТОВ «Любомирівка-Агро» (код ЄДРПОУ 38969699);

- зобов'язати ГУ ДПС у Дніпропетровській області застосувати до ТОВ «Любомирівка-Агро» (код ЄДРПОУ 38969699) встановлені п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди з 01.01.2018 по 31.09.2022 та винести відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не застосовано спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності, відповідно до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, оскільки обставини які зазначені у спірному рішенні не передбачені чинним законодавством.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року позов задоволено.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення від 17.07.2025 №66278/6/04-36-07-13-09. При цьому належним способом відновлення порушених прав позивача є саме зобов'язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області застосувати до ТОВ «Любомирівка-Агро» встановлені пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди з 01.01.2018 по 31.09.2022 та винести відповідне рішення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що платник податків зобов'язаний подавати повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проте вказані вимоги позивачем не дотримані, що і стало підставою для прийняття спірного рішення.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, з посиланням на те що доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Любомирівка-Агро» (код ЄДРПОУ 38969699) зареєстровано як юридична особа 07.11.2013, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 12031020000028720.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності позивача є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Також, підприємство займається такими видами діяльності як: 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, корнеплодів і бульбоплодів; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.

Так, між ТОВ «Любомирівка-Агро» та ПрАТ «Компанія ДНІПРО» 13.01.2022 року було укладено договір оренди будинку, споруди (іншого об'єкта нерухомості).

Предметом зазначеного договору є отримання у строкове платне користування об'єкта нерухомості для використання його в господарській діяльності, тобто розміщення офісу, за адресою: Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н, с-ще Покровське, вул. Центральна, 13.

Також, відповідно до попереднього договору купівлі-продажу корпоративних прав (частки в статутному капіталі) від 01.02.22р. ТОВ «Любомирівка-Агро» мало намір укласти основний договір купівлі-продажу корпоративних прав СФГ «Ясен» (Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н, Великомихайлівська ТГ, село Великомихайлівка, провулок Зарічний, будинок, 32) для здійснення своєї господарської діяльності на території Покровської селищної територіальної громади та Великомихайлівської територіальної громади.

Наказом ТОВ «Любомирівка-Агро» № 220201 від 01 лютого 2022 року визначено, що місцем зберігання документів та комп'ютерної техніки є орендоване приміщення за адресою: Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н, с-ще Покровське, вул. Центральна, 13.

Відповідним наказом головному бухгалтеру було доручено організувати переміщення первинних бухгалтерських документів (зокрема, договорів, додаткових угод, товарно-транспортних накладних, специфікацій, звітів, накладних, актів виконаних послуг, актів, актів списання, внутрішніх накладних, касових ордерів та книг, документів з нарахування заробітної плати, виписок із банків тощо) за період з січня 2018 року по січень 2022 року (включно), а також комп'ютерну техніку, до визначеного приміщення. Термін виконання - до 15 лютого 2022 року.

Для безпосереднього ведення господарської діяльності головний бухгалтер ТОВ «Любомирівка-Агро» - ОСОБА_1 підписала договір оренди житлового приміщення від 10 лютого 2022 року з метою переїзду та проживання на території ведення господарської діяльності ТОВ «Любомирівка-Агро».

Наказом ТОВ «Любомирівка-Агро» №031001 від 03 жовтня 2022 року, на підставі та з урахуванням наказу №220201 від 01 лютого 2022 року головному бухгалтеру було доручено організувати переміщення первинних бухгалтерських документів (зокрема, договорів, додаткових угод, товарно-транспортних накладних, специфікацій, звітів, накладних, актів виконаних послуг, актів, актів списання, внутрішніх накладних, касових ордерів та книг, документів з нарахування заробітної плати, виписок із банків тощо) за період з 01.02.2022 р. по 31.09.2022 року (включно) до місця зберігання документів та комп'ютерної техніки за адресою: Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н, с-ще Покровське, вул. Центральна, 13. Термін виконання - до 15 жовтня 2022 року.

Таким чином, всі первинні документи позивача та комп'ютерна техніка були переміщені на територію, яка наразі відноситься до території можливих бойових дій у Дніпропетровській області, а саме: Покровська селищна територіальна громада UA12140250000015858, до якої відноситься селище Покровське, та Великомихайлівська сільська територіальна громада UA12140050000051356, до якої відноситься село Великомихайлівка.

ТОВ «Любомирівка-Агро» звернулося до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з повідомленням від 25.06.2025 № 250601, в якому повідомлено про знаходження первинних документів на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та неможливості їх вивезення, у зв'язку із ризиком для життя чи здоров'я, відповідно пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України за період з 01.01.2018 по 31.09.2022.

Рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.07.2025 №66278/6/04-36-07-13-09 відмовлено позивачу у застосуванні положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

В обгрунтування зазначеного рішення контролюючим органом зазначено про відсутність документів та інформації, а саме:

- інформації щодо проведення інвентаризації відповідно до Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879;

- місце реєстрації ТОВ «Любомирівка-Агро» та знаходження об'єктів нерухомості не на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України;

- не повідомлення (повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (за формою 20-ОПП) не надані за місцем обліку) податкового органу про наявність (оренду) об'єктів за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, селище Покровське, вул.Центральна, 13.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до положень ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

На виконання пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

Відповідно до пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (у редакції на час подання повідомлення від 03.05.2023р. №13-18) було установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).

Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.

Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.

У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України № 3050-IX від 11.04.2023 (набрав чинності 06.05.2023) абзац перший підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладений в новій редакції « 69.28. Установити, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності».

З матеріалів справи слідує, що на момент виникнення спірних правовідносин, між ТОВ «Любомирівка-Агро» та ПрАТ «Компанія ДНІПРО» укладено договір оренди будинку, споруди (іншого об'єкта нерухомості) від 13.01.2022.

Пунктом 1 Договору визначено, що цим Договором регулюються правовідносини, пов'язані із передачею Орендодавцем Орендареві у строкове платне користування об'єкта за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, селище Покровське, вул. Центральна, 13.

Відповідно до пункту 2 цього Договору об'єкт передається Орендарю для використання його в господарській діяльності.

На підставі наказів ТОВ «Любомирівка-Агро» від 01.02.22 №220201 та від 03.10.22 №031001, всі первинні документи за період з січня 2018 по вересень (включно) 2022 року, а також комп'ютерна техніка були переміщені за місцем знаходження орендованого приміщення.

Також, позивачем було укладено попередній договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі СФГ «Ясен», яке зареєстроване за адресою Дніпропетровська область, Синельниківський район, с.Великомихайлівка, провулок Зарічний, будинок 3.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією , а також визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789 (із змінами).

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (надалі - Перелік №376) та визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.

Згідно з підпунктом 1.1 Переліку №376, з 24.02.2022 Покровська селищна територіальна громада, є територією можливих бойових дій (території, на яких ведуться (велися бойові дії).

Таким чином, викладені обставини підтверджують факт знаходження документів на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (відповідно до Переліку №376).

Відповідач зазначає про відсутність інформації щодо проведення інвентаризації відповідно до пункту 7 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2024 №879.

Відповідно до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України не надання інформації про проведення інвентаризації документів не є підставою для не застосування положення зазначеної норми Кодексу.

Так, контролюючим органом в оскарженому рішенні вказано, що ТОВ «Любомирівка-Агро», відповідно до баз даних ДПС змінювало адреси:

- З 09.12.2021 по 27.10.2022 - Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Космонавта Волкова, буд.6Д;

- З 28.10.2022 по 25.12.2023 - Дніпропетровська область, вул.Шепарда Алана (стара назва - вул.Суворова), буд.10, офіс 8;

- 26.12.2023 по дату розгляду повідомлення - Дніпропетровська область, Кам'янський район, селище Соколівка, вулиця Гвоздовського, буд.4, офіс 8.

Абзацом 1 п.п.69.28 пункту 69 підрозділу ХХ ПКУ встановлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Як встановлено судом, податковою адресою позивача наразі є: Дніпропетровська область, Кам'янський район, селище Соколівка, вул. Гвоздовського, буд.4, кв.8

У той же час, за змістом підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України вказані положення застосовуються до платників податків, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих рф територій України, і втратили можливість пред'явити документи через їх втрату (знищення), унаслідок бойових дій або неможливість їх вивезення у зв'язку з їх знаходженням на окупованих рф територіях України.

Тобто, зареєстрована податкова адреса платника податків не є визначальною обставиною для застосування положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

У спірному випадку встановлено, що первинні документи знаходяться на території селища Покровське (Покровська селищна територіальна громада). На вказаній території позивач провадив господарську діяльність про що, зокрема, свідчать надані докази, а саме: договір оренди будинку, споруди від 13.01.2022р. для використання його в господарській діяльності, наказів про переміщення первинних документів та комп'ютерної техніки, а також попередній договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі СФГ «Ясен» для подальшого провадження господарської діяльності.

У свою чергу, Покровська селищна територіальна громада UA12140250000015858, до якої відноситься селище Покровське, включена до Переліку №376, як територія можливих бойових дій з 24 лютого 2022 року.

Стосовно зазначення контролюючим органом про неподання позивачем повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти, які пов'язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність (форми №20-ОПП), за адресою Дніпропетровська область, Синельниківський район, селище Покровське, вул. Центральна, 13 суд зазначає таке.

Повідомлення за формою №20-ОПП є складовою облікових даних конкретного платника податків, оскільки стосується об'єктів оподаткування та/або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, щодо яких здійснюється податковий контроль.

Згідно з пунктом 117.1 статті 117 ПК України, неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.

Відтак, неподання платником податків повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП є лише підставою для застосування до такого платника штрафних санкцій, але жодним чином не впливає на ведення господарської діяльності, та не може свідчити про те, що за вказаною адресою не проводилась господарська діяльність.

Отже, неподання повідомлення за формою №20-ОПП вказує на порушення платником податків обов'язку повідомити про здійснення господарської діяльності за його місцезнаходженням, але жодним чином не спростовує факту зберігання первинних документів на такому об'єкті.

Відтак, відсутність у повідомленні за формою №20-ОПП цього об'єкта, у спірний період та на час звернення з повідомленням, не може бути підставою для відмови у задоволенні вимог платника податків при поданні повідомлення в порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Таким чином, не подання ТОВ «Любомирівка-Агро» повідомлення форми 20-ОПП не свідчить про відсутність підстав для незастосування пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Також законодавство не закріплює за платником імперативного обов'язку, що первинні документи мають зберігатися виключно в офісних приміщеннях.

Як зазначено позивачем, останнім видано накази від 01.02.2022 та від 03.10.2022 про визначення місця зберігання документів та комп'ютерної техніки.

За змістом п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України обов'язковою кваліфікуючою умовою, зокрема, є неможливості пред'явлення первинних документів у зв'язку із їх неможливістю вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

Так, в багатьох районах Покровської селищної територіальної громади (Синельниківський район) відбувається, як примусова, так і добровільна евакуація населення, що підтверджує ризик вивезення первинних документів для життя чи здоров'я платника податків.

Також суд зауважує, що у силу спеціального застереження пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, до винесення остаточного рішення у справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.

Отже, навіть сама по собі лише обставина прийняття адміністративним судом позову платника податків до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі вже унеможливлює здійснення суб'єктом владних повноважень заходу податкового контролю у вигляді документальної перевірки платника податків з приводу дотримання податкової дисципліни в частині достовірності та повноти нарахування і сплати податків (зборів).

Відповідно до п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У розумінні п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Разом із тим, за приписами п. 37.3 ст. 37 Податкового кодексу України, підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є: ліквідація юридичної особи; смерть фізичної особи, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою; втрата особою ознак платника податку, які визначені цим Кодексом; скасування податкового обов'язку у передбачений законодавством спосіб.

Також, окремими підставами для припинення податкового обов'язку учасника суспільних відносин є збіг визначеного п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України строку давності на самостійне визначення контролюючим органом суми грошових зобов'язань платника податків, процедура списання безнадійного податкового боргу у порядку ст. 101 ПК України, а також запроваджена пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України заборона на проведення контролюючим органом документальної перевірки у разі складання платником податків повідомлення про втрату первинних документів внаслідок бойовий дій на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

При цьому, положеннями пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими врегульовуються питання підтвердження обставин неможливості пред'явлення документів внаслідок збройної агресії з боку Російської Федерації не встановлено конкретної форми повідомлення про неможливість вивезення документів, не визначено переліку документів, які платник податків повинен надати для підтвердження факту неможливості вивезення документів, не визначено, в які строки платник податків повинен подати повідомлення про неможливість вивезення документів, не визначено підстав, з яких контролюючий орган може відмовити платнику податків в застосуванні положень пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Положеннями даного підпункту Податкового кодексу України визначено право платника податків подати повідомлення про неможливість пред'явлення документів та вказати загальний перелік документів та період їх створення.

Натомість, обов'язок доведення відсутності згаданих пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України факторів та заявлених позивачем обставин неможливості пред'явлення первинних документів через їх неможливість вивезення прямо покладений законом саме на контролюючий орган.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного виснвоку, що позивачем, виконано всі дії, які передбачені підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в той час як відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення від 17.07.2025 №66278/6/04-36-07-13-09, а тому, позовні вимоги про визнання оскарженого рішення протиправним та його скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, зобов'язання контролюючого органу застосувати до ТОВ «Любомирівка-Агро» встановлені п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди з 01.01.2018 по 31.09.2022 та винести відповідне рішення не може бути розцінене як втручання в його дискреційні повноваження, оскільки контролюючим органом вже прийнято рішення про відмову у застосуванні вказаних положень.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя О.М. Лукманова