Ухвала від 10.11.2025 по справі 160/4327/25

УХВАЛА

10 листопада 2025 р.Справа № 160/4327/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду питання щодо зупинення провадження по справі за апеляційною скаргою Третього апеляційного адміністративного суду на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №160/4327/25

за позовом ОСОБА_1

до Третього апеляційного адміністративного суду

про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_2 , позивач) звернулась із позовом до Третього апеляційного адміністративного суду, у якому просила суд:

-визнати протиправним і скасувати наказ керівника апарату Третього апеляційного адміністративного суду від 06 січня 2025 року № 5-К у частині встановленого їй розміру надбавки за вислугу років на державній службі, як головному спеціалісту відділу документального забезпечення Третього апеляційного адміністративного суду у 2025 році, а саме: з 01 січня 2025 року на рівні 30 % посадового окладу;

- зобов'язати Третій апеляційний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату їй, головному спеціалісту відділу документального забезпечення Третього апеляційного адміністративного суду, надбавки за вислугу років на державній службі з 01 січня 2025 року відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України “Про державну службу», а саме на рівні 50 відсотків посадового окладу.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправним і скасовано наказ керівника апарату Третього апеляційного адміністративного суду від 06 січня 2025 року № 5-К у частині встановленого розміру надбавки за вислугу років на державній службі головному спеціалісту відділу документального забезпечення Третього апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 у 2025 році, а саме : з 01 січня 2025 року на рівні 30 % посадового окладу.

Зобов'язано Третій апеляційний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату головному спеціалісту відділу документального забезпечення Третього апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі з 01 січня 2025 року відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України “Про державну службу», а саме: на рівні 50 відсотків посадового окладу.

На зазначене рішення Третій апеляційний адміністративний суд подав апеляційну скаргу.

Ухвалою Верховного Суду від 29.05.2025 у справі №160/4327/25 було визначено підсудність справи №160/4327/25 за позовом ОСОБА_1 до Третього апеляційного адміністративного суду про визнання протиправним, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії за Другим апеляційним адміністративним судом.

Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2025 та 06.08.2025 відкрито апеляційне провадження у вказаній справі та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, дійшла висновку про наявність підстав для зупинення провадження з огляду на наступне.

Згідно із п.п. 21, 22 ч. 1 ст. 4 КАС України, типові адміністративні справи це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги. Зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження у справі за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Статтею 236 КАС України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Колегією суддів встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.11.2024 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/7215/24 за позовом фізичної особи до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування наказу в частині та зобов'язання вчинити дії.

Верховний Суд в ухвалі від 18.11.2024 визначив такі ознаки типової справи:

1) позивач - державний службовець місцевого загального суду;

2) відповідачі - місцевий загальний суд та територіальне управління ДСА, відповідальне за забезпечення фінансування та функціонування місцевих загальних судів, де працюють позивачі;

3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними і тими самими нормами права, а саме: у зв'язку з встановленням позивачам з 01.01.2024 надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог пункту 12 розділу "Прикінцеві положення" Закону №3460-IX (на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу), положення якого, на думку позивачів, суперечать спеціальному Закону №889-VIII, відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків;

4) позивачами заявлені аналогічні за суттю вимоги:

- визнати протиправним і скасувати наказ в частині встановлення з 01.01.2024 надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік служби, але не більше 30% посадового окладу;

- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01.01.2024 відповідно до статті 52 Закону №889-VIII на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу

Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах №240/7215/24 та №160/4327/25 свідчить, що остання є подібною зразковій адміністративній справі № 240/7215/24.

При цьому той факт, що позивачем є державний службовець апеляційного адміністративного суду, а відповідачем - апеляційний адміністративний суд, не призводить до висновку про неможливість віднесення справи №160/4327/25 до типової, оскільки нормативно-правове регулювання спірних відносин є аналогічним.

За інформацією із Єдиного державного реєстру судових рішень станом на час апеляційного розгляду справи №160/4327/25 рішення Верховного Суду від 30.05.2025 у зразковій справі №240/7215/24 законної сили не набрало та 25.06.2025 Великою Палатою Верховного Суду відкрито апеляційне провадження.

Частиною 3 статті 291 КАС України визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За таких обставин, зважаючи на обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/7215/24.

Керуючись ст. ст. 236, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження у справі №160/4327/25 за апеляційною скаргою Третього апеляційного адміністративного суду на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі № 160/4327/25 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/7215/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Любчич Л.В.

Судді Спаскін О.А. Присяжнюк О.В.