Справа № 420/22133/25
10 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул.Сім'ї Бродських, 19, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» (Фонтанська дор.,71, офіс 217, м.Одеса, 65016) про стягнення заборгованості, -
З позовом до суду звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул.Сім'ї Бродських, 19, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» (Фонтанська дор.,71, офіс 217, м.Одеса, 65016) про стягнення із Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» заборгованості у розмірі 91 280,68 (дев'яносто одну тисячу двісті вісімдесят гривень) 68 копійок в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на відповідача постановою №267 за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, було накладено штраф у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 копійок. Оскільки штраф не було сплачено у встановлений законом строк, відповідачу нарахована пеня у розмірі 6280,68 грн. Позивач, посилаючись на приписи Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», просить стягнути з відповідача заборгованість на загальну суму 91280,68 грн. в дохід Державного бюджету України, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду 14.07.2025 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Поштовим відділенням конверт для відповідача було повернуто. При цьому, як вбачається з наявного у матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» вказана адреса: Фонтанська дор.,71, офіс 217, м.Одеса, 65016.
Частиною одинадцятою статті 126 КАС України, передбачено, що в разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому, відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» є юридичною особою, яка зареєстрована та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ЄДРПОУ 44328696, місцезнаходження юридичної особи: Фонтанська дор.,71, офіс 217, м.Одеса, 65016.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №267 від 25.02.2025 року на відповідача накладено штраф у розмірі 85000 грн. за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року №428 (далі - Порядок контролю) рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п'ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Позивач зазначає, що постанова №267 надіслана відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за №0601118677360. Рекомендований лист №0601118677360 був надісланий Регулятором на адресу відповідача, яка була зазначена ним у його заяві про отримання ліцензії, а саме: 65016, Одеська обл., місто Одеса, Фонтанська дорога, будинок 71, офіс 217. Окрім того, вказана адреса є офіційним місцезнаходженням юридичної особи ТОВ «ЕНЕРГОМРІЯ» згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Згідно трекінгу рекомендований лист № 0601118677360 прибув до відділення одержувача 07.03.2025 року, а тому, зважаючи на вимоги пункту 10.5 Порядку № 428, Постанова № 267 відповідачем отримана 12.03.2025 року (доказ додається).
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, відповідач мав сплатити штраф накладений Постановою №267 до 11.04.2025 року включно. Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили.
З урахуванням положення статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня, яка становить 6280,68 грн., відтак загальна сума заборгованості - 91 280,68 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
26.11.2016 року набрав чинності Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП), яким визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу». Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону. Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, яку ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції НКРЕКП.
Суд наголошує, що пункт 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №267 від 25.02.2025 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 85000,00 грн. відповідачем не оскаржено та станом на час розгляду даної справи згадувана постанова у вказаній частині є чинною.
Судом встановлено і не спростовано відповідачем, що станом на час розгляду справи штраф, застосований пунктом 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №267 від 25.02.2025 року відповідачем не сплачений.
Як було зазначено вище, відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу». Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.
Постановою №267 на ТОВ «ЕНЕРГОМРІЯ» було накладено штраф у розмірі
85 000,00 (вісімдесят п'ять тисяч) грн.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом про НКРЕКП строк, то пеня складає 6 280 (шість тисяч двісті вісімдесять) гривень 68 копійок:
з 12.04.2025 року по 07.07.2025 року - 87 днів
Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000%
Пеня = 85 000,00 грн. (сума боргу) * 31,000% (розрахункова ставка)/100% * 87 (кількість днів)/365 (днів у році) = 6 280,68 грн.
Таким чином, станом на 07.07.2025 року пеня за несвоєчасну сплату штрафу, накладеного Постановою №267, становить 6 280 (шість тисяч двісті вісімдесять) гривень 68 копійок.
Отже, загальна сума заборгованості становить:
85 000 грн. + 6 280,68 грн. = 91 280,68 грн.
Докази, які б підтверджували сплату штрафу в сумі 85000,00 грн. та пені в сумі
6280,68 грн. на момент вирішення спору у справі відсутні, що є підставою для їх стягнення у судовому порядку.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» про стягнення заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд також вважає за необхідне на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139, 241-246,263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул.Сім'ї Бродських, 19, м.Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» (Фонтанська дор.,71, офіс 217, м.Одеса, 65016) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОМРІЯ» 91 280,68 (дев'яносто одну тисячу двісті вісімдесят) гривень 68 копійок в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С.Єфіменко