Іменем України
10 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1804/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яким просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нарахування та виплати мені з 01.04.2025 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати (поновити нарахування) мені з 01.04.2025 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» і виплатити (поновити виплату) її з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 з 01.12.2014 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, а з 01.08.2020 у зв'язку зі зміною місця свого проживання, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач, з 01.01.2007 та довічно, пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23 визнана протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо не нарахування та не виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Після набрання цим судовим рішенням законної сили відповідач у листопаді 2023 року у добровільному порядку з 01.07.2021 провів нарахування цієї щомісячної доплати до моєї пенсії та щомісячно її виплачував в розмірі 2000 грн. по 31.03.2025.
3 01.04.2025 виплату цієї щомісячної доплати відповідач припинив, мотивуючи своє рішення тим, що на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24, він провів перерахунок пенсії з 01.12.2019 і встановив, що основний розмір пенсії збільшився понад 2000 грн., а тому підстав для встановлення з 01.04.2025 цієї щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 немає.
Позивач вважає, що відповідач протиправно припинив виплату з 01.04.2025 названої щомісячної доплати до пенсії позивача.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що згідно наявної інформації в електронній базі даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01.01.2007 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Пенсійну виплату ОСОБА_1 з грудня 2014 року переведено на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де він перебував на обліку по липень 2020 року.
Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 визначено в межах зобов'язань, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві рішеннями судів у справах № 761/42048/17 та № 640/15950/20.
З серпня 2020 року виплату пенсії ОСОБА_1 переведено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Основний розмір пенсії позивача переглядався в серпні 2019 року на виконання рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 27.12.2018 по справі 761/42048/17 в результаті чого збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень.
Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача її розмір збільшився більше ніж на 2000 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 немає.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суді від 11.07.2023 у справі № 360/406/23, що набрало законної сили 25.10.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо не нарахування та не виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23 у листопаді 2023 року ОСОБА_1 з 01.07.2021 проведено нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі № 360/951/24 скасовано, прийнято нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти до розгляду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2024 № ЛК-1/24, видану Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» та провести ОСОБА_1 , з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії та її виплату у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799, з урахуванням виплачених сум.
На виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 Головним управлінням у березні 2025 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» з 01.12.2019 з урахуванням виплачених сум.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 на Головне управління обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" не покладалось.
Після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 основний розмір пенсії позивача з 01.04.2025 складає 7723,43 грн.
Отже з 01.04.2025 основний розмір пенсії позивача становить 7723,43 грн (до перерахунку, проведеному у березні 2025 року, було 5468,96 грн, різниця складає 2254,47 грн, тобто з 01.04.2025 основний розмір пенсії позивача збільшився понад 2000,00 грн). Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн, підстав для встановлення з 01.04.2025 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 немає. Отже, позивачу щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн на підставі Постанови № 713 нараховувалась та виплачувалась відповідачем з 01.07.2021 по 31.03.2025.
Пенсією в розмірі 12404,33 грн, обчисленому на виконання рішення суду у справі № 360/951/24, ОСОБА_1 забезпечено з квітня 2025 року.
Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, є безпідставними.
Враховуючи наведене, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 відсутні.
Ухвалою суду від 18.09.2025 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху.
Ухвалою суду від 25 вересня 2025 року після усунення недоліків прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідив письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 по лінії Міністерства внутрішніх справ.
Листом від 09.05.2025 № 1200-0308-5/11446 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на запит від 21.04.2025 № 2800-030301-9/26097 представника позивача повідомило, що після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 її основний розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», до пенсії обчисленої виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного рішенням суду у справі № 360/951/24, відсутні.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із преамбулою та абзацом першим пункту 1 Постанови №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Суд, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, які полягають у такому.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Вказана правова позиція підтримана також у постанові Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а.
Судом встановлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суді від 11.07.2023 у справі № 360/406/23, що набрало законної сили 25.10.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо не нарахування та не виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп. відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 у справі № 360/406/23 у листопаді 2023 року ОСОБА_1 з 01.07.2021 проведено нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", в результаті чого розмір пенсії з 01 грудня 2023 року становив 9462,83 грн.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі № 360/951/24 скасовано, прийнято нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти до розгляду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2024 № ЛК-1/24, видану Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» та провести ОСОБА_1 , з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії та її виплату у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799, з урахуванням виплачених сум.
На виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі № 360/951/24 Головним управлінням у березні 2025 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.05.2024 № ЛК-1/24, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» з 01.12.2019 з урахуванням виплачених сум.
Також з вказаного перерахунку пенсії слідує, що з 01 квітня 2025 року позивачу щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн не нараховується та не виплачується.
З урахуванням наведеного, суд у цій справі дійшов висновку про те, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Луганській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
На думку суду, відповідач не довів, що припиняючи з 01.04.2025 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними.
Таким чином, з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі №420/2473/22, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, з наведених вище мотивів та підстав позовні вимоги підлягають до задоволення у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Луганській області щодо припинення з 01.04.2025 нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, та зобов'язання відповідача відновити з 01.04.2025 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до Постанови №713.
На підставі вищевикладеного, позовна заява підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, з урахуванням наведеного розмір судового збору, що підлягає сплаті за дану позовну заяву складає 968,96 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн., що підтверджується квитанцією №СТCX-E529-5EP4-97ХС від 22.09.2025.
З огляду на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню та оскільки даний спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 256, 262, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення ОСОБА_1 з 01.04.2025 нарахування та виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити з 01.04.2025 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова