ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" листопада 2025 р. справа № 300/9540/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву про виправлення описки в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.06.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, звернувся до суду з адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань № Б/Н, складеної відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду 01 квітня 2021 року №300/3109/20 про розмір грошового забезпечення з основним розміром 90% грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким Іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, з урахуванням виплачених сум, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань № Б/Н, складеної відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду 01 квітня 2021 року №300/3109/20 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 залишено дану позовну заяву без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам статей 123, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно, ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 повернуто ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
28.10.2025 представник позивача звернувся до суду із заявою про виправлення описки в ухвалі суду від 20.10.2025, згідно зазначено, що при виготовленні тексту ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 невірно вказано розмір судового збору 1211,20 грн замість 1211,24.
Відповідно до частини 2 статті 253 КАС України питання про внесення виправлень суд може вирішити в порядку письмового провадження.
Згідно із пунктом 10 частини 1 статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, суд вважає за необхідне вирішити питання про внесення виправлень в даній адміністративній справі в порядку письмового провадження.
Згідно частини 1 статтв 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Тобто, за вимогами вказаної статті помилки у тексті судового рішення, які зумовлені арифметичними помилками або граматичними помилками (описками), що стосуються істотних обставин або ускладнюють виконання рішення, можуть бути усунуті судом, який ухвалив рішення або ухвалу.
Суд зазначає, що описки - це помилки, зумовлені неправильним написанням слів, цифр тощо (пропуск літери, цифри, їх перестановка тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, найменувань спірного майна, зазначення дат та строків. Особливо це стосується резолютивної частини рішення. В резолютивній частині будь-яка описка має істотне значення, оскільки вона може утруднити виконання рішення. Помилки можуть бути виправлені в ухвалі або в постанові суду незалежно від того, чи набрало воно законної сили і чи воно виконане. Після внесення виправлень чи арифметичних помилок текст рішення змінювати не можна
Таким чином, вищевказана норма не дозволяє під виглядом виправлення недоліків судового рішення вносити будь-які зміни до його змісту, зокрема змінювати висновки та мотиви судового рішення.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору регулюються Законом України "Про судовий збір".
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2024 рік становить 3028 грн.
Зважаючи на предмет спору, суд зазначає, що звернена ОСОБА_1 у даній справі позовна вимога носить немайновий характер.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, судовий збір, що підлягав сплаті в даній справі становить 1211,20 грн.
Суд зазначає, що позивач за подання до суду адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 1211,24 грн. Вказана обставина підтверджується копією квитанції за №5199-6886-4914-6746 від 06.12.2024 (а.с.5).
Кошти в розмірі 1211,24 грн, сплачені згідно вказаної квитанції, зараховані до спеціального фонду Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 37951998 на рахунок UA698999980313111206084009612, за призначенням платежу - судовий збір за подання до адміністративного суду позову ОСОБА_1 .
Тобто загальна сума судового збору, яку сплачено позивачем при зверненні до суду з цим позовом становить 1211,24 грн, що є більшим, ніж встановлено Законом України "Про судовий збір" на 0 гривень 4 копійки.
Суд зазначає, що ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 повернуто ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Відтак, сума надміру сплаченого судового збору становить 0 гривень 4 копійки, який сплачений згідно квитанції №5199-6886-4914-6746 від 06.12.2024.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Частиною 2 статті 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Таким чином, враховуючи факт сплати позивачем судового збору за подання даного адміністративного позову у розмірі більшому, ніж встановлений чинним законодавством за звернення до суду з даною позовною заявою, можна дійти висновку щодо наявності підстав для повернення надмірно сплаченої суми судового збору у розмірі 0,04 грн.
Відтак, судом встановлено, що в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 вірно розраховано суму судового збору.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що в ухвалі суду від 20.10.2025 не допущено помилки (описки) у розмірі розрахованого судового збору, а тому, відсутні підстави для задоволення заяви про виправлення описки.
На підставі наведеного, керуючись статтями 243, 248, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника позивача - Єрьоміної В.А. від 27.10.2025 про виправлення описки - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення або проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Микитин Н.М.