Рішення від 07.11.2025 по справі 650/6647/25

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 650/6647/25

провадження № 2/650/3833/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі: головуючого - судді Сікори О.О., за участю секретаря - Завістовської Л.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 представник позивача ОСОБА_2 до Бериславської міської ради, треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав померлому ОСОБА_5 на праві приватної власності, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку загальною площею 0, 0895 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала померлому ОСОБА_5 на праві приватної власності, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовна заява мотивована тим, що після смерті спадкодавця відкрилася спадщина у виді нерухомого майна.

Позивач не може отримати свідоцтво про право власності, з причини непрацюючого нотаріуса яким заведено спадкову справу і яким матеріали справи до іншої установи не передано.

Отже, оскільки у встановленому законом порядку позивач не може оформити свої спадкові права та отримати свідоцтво про право на спадщину, він змушений звернутися до суду з даним позовом.

На судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

На судове засідання представник відповідача, не з'явився.

На судове засідання треті особи, не з'явилися.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з огляду на таке.

Після смерті спадкодавця позивача, ОСОБА_5 , який 21 серпня 2004 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть, залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 .

Вказане майно належало померлому на підставі договору купівлі продажу від 30 вересня 1995 року посвідченого державним нотаріусом Кравцовою С.М. та укладеного з продавцем ОСОБА_6 .

Вулиця Леніна була перейменована на Центральну (https://berislav- mr.gov.ua/city/tochnyj-perelik-vulyts-yaki-otrymaly-no/).

У подальшому, після смерті спадкодавця державним нотаріусом Бериславської ДНК ОСОБА_7 заведено спадкову справу № 425/04, що підтверджується відповідним свідоцтвом про право на спадщину за законом від 06 червня 2005 року за реєстровим №945.

Після смерті спадкодавця позивач прийняв спадщину, є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_5 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про право на спадщину за законом від 06 червня 2005 року за реєстровим №945.

Факт родинних відносин підтверджується відповідним актовим записом про народження (позивач є сином спадкодавця).

При цьому, інші спадкоємці за законом після смерті спадкодавця, а саме ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що зазначені як треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не претендують на вказану спадщину у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 .

Разом із цим, на даний час позивач не має можливості оформити свої спадкові права на вищевказане спадкове майно, оскільки вказана Бериславська ДНК зупинила свою діяльність на період воєнного часу, що підтверджується відповіддю Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 19.08.2025 року.

Відповідно до вказаного листа, у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, працівникам державних нотаріальних контор, у тому числі Бериславської держнотконтори, згідно з наказом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02.05.2022 «Про встановлення простою», з 03.05.2022 встановлено простій, який виник не з вини працівників, до припинення обставин, що його викликали.

Разом з цим, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 No 376, м. Берислав Бериславської міської територіальної громади включено до переліку територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, з 01.05.2023.

Виконання обов'язків завідувача Бериславської держнотконтори на іншу державну нотаріальну контору не покладалися.

Документи нотаріального діловодства та архіву Бериславської держнотконтори до Державного нотаріального архіву Херсонської області не передавались.

Окрім того, відповідно до ст.30 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року (в редакції на момент укладення договору купівлі продажу житлового будинку) при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності на земельну ділянку без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. У разі зміни цільового призначення надання земельної ділянки у власність або користування здійснюється в порядку відведення, однак спадкодавець не встиг отримати правовстановлюючий.

Відповідно до Генерального плану (ділянка №103) земельна ділянка під будинком має площу 0, 0895 га.

Тому також наявні підстави для визнання права власності на земельну ділянку під житловим будинком АДРЕСА_1 (до перейменування Леніна) за позивачем.

Позивач на даний час вживає заходи, щодо оформлення своїх спадкових прав на майно, яке залишилося після смерті спадкодавця, однак позбавлений можливості оформити свої спадкові права у зв'язку із простоєм Бериславської ДНК (зупинка діяльності), не передачею справ іншому нотаріусу або до архіву, відсутні відомості щодо збереження нотаріальної справи за час окупації.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 1222 ЦК України спадкоємцями за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Відповідно до статті 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За таких обставин, виходячи з приписів статті 16 ЦК України це право підлягає захисту в судовому порядку. Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Наведені докази є належними та допустимими, оскільки отримані у встановленому законом порядку, містять інформацію щодо предмету доказування, узгоджуються між собою, не заперечуються сторонами та не викликають сумніву щодо їх достовірності. Отже, із зазначених положень цивільного законодавства вбачається, що позивач є спадкоємцем після померлого, якому на момент смерті належало майно, а отже він має право ставити на вирішення суду питання про перехід прав належних спадкодавцю до нього у порядку спадкування. Ухвалюючи рішення, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів як позивача, так і відповідача, який не заперечує проти задоволення вимог позивача. Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої та частини третьої статті 141 ЦПК України судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору суд покладає на позивача, враховуючи при цьому, що право останнього не було порушене неправомірними діями або бездіяльністю відповідача, вирішення вимоги позову не віднесено до компетенції відповідача та участь останнього обумовлена особливістю порядку вирішення спорів подібної категорії. З урахуванням викладеного та керуючись статтями 12, 13, 141, 200, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 представник позивача ОСОБА_2 до Бериславської міської ради, треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав померлому ОСОБА_5 на праві приватної власності, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку загальною площею 0, 0895 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала померлому ОСОБА_5 на праві приватної власності, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Херсонського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О.О. Сікора

Попередній документ
131656246
Наступний документ
131656248
Інформація про рішення:
№ рішення: 131656247
№ справи: 650/6647/25
Дата рішення: 07.11.2025
Дата публікації: 12.11.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:; про приватну власність, з них:; визнання права власності
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (31.10.2025)
Дата надходження: 20.10.2025
Предмет позову: визнання права власності на спадкове майно
Розклад засідань:
31.10.2025 08:30 Великоолександрівський районний суд Херсонської області
07.11.2025 16:00 Великоолександрівський районний суд Херсонської області