133/3495/25
3/133/2572/25
10.11.25 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Дем'янова Ж.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Хмільницької окружної прокуратури Бридька А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Козятин справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Махнівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області, являючись згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах.
Згідно з рішенням № 01-08-08 8 сесії 8 скликання Махнівської сільської ради від 20.04.2021 ОСОБА_1 набув повноважень депутата Махнівської сільської ради.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.
В примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 , є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до статті 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах; пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно- правових актів.
Тобто, у ОСОБА_1 , виник обов'язок подати декларацію за 2024 рік до 00:00 години 31.03.2025.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , лише 13.05.2025 о 13 годині 20 хвилин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2024 рік (https://public.nazk.gov.ua/documents/2b2b4599-b53d-47c1-8b11-2789b03b4f24).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , подавав наступні Е-декларації: 04.01.2024 щорічна за 2021 рік; 04.01.2024 щорічна за 2022 рік; 22.01.2024 щорічна за 2023 рік.
У зв'язку із заповненням, вище вказаних декларацій ОСОБА_1 був достеменно відомий порядок подачі декларацій.
Згідно з наданою інформації з Махнівської сільської ради ОСОБА_1 доводились вимоги фінансового контролю.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 являючись депутатом 8 скликання Махнівської сільської ради, будучи згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 13.05.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні прокурор підтвердив наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Надав висновок у адміністративній справі щодо наявності у діяннях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до якого просив призначити стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме - 850 грн.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчинені адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі та пояснив, що не слідкував за змінами щодо відновлення строків подачі щорічних декларацій особи, яка припинила діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а тому допустив порушення указаного законодавства.
Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши його матеріали суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних і досліджених у справі доказів, зокрема:
- даними протоколу про адміністративні правопорушення № 643 від 01.09.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29.04.2025, а також усними пояснення у судовому засіданні, у яких останній підтверджує обставини, зазначені у протоколі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
- копією щорічної декларації ОСОБА_1 , поданою 13.05.2025;
- копією № 01-08-08 8 сесії 8 скликання Махнівської сільської ради від 20.04.2021;
- рапортом працівника УСР у Вінницькій області ДСР НПУ Олексія Різника.
При цьому, суд зауважує, що матеріали справи не містять даних про поважні причини, які об'єктивно перешкоджали ОСОБА_2 своєчасно подати декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не встановлено таких і судом.
Оцінюючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена та його дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Тому беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його суб'єктивне ставлення до вчиненого, а також усі в сукупності обставини та їх поєднання, суд дійшов висновку про можливість накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у мінімальному розмірі.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у дохід держави.
Відомостей про належність ОСОБА_1 до осіб, на яких поширюється дія ст.5 Закону України «Про судовий збір» щодо підстав для звільнення від його сплати не встановлено.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити особі, на яку накладено адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Жанна ДЕМ'ЯНОВА