Рішення від 03.11.2025 по справі 927/748/25

РІШЕННЯ

Іменем України

03 листопада 2025 року м. Чернігівсправа № 927/748/25

Господарським судом Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за участю секретаря судового засідання Мігди Р.Ю., за правилами загального позовного провадження, в відкритому судовому засіданні розглянуто справу

за позовом Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави,

вул. Шевченка, 98, м. Корюківка, Корюківський район, Чернігівська область, 15300,

в особі позивача Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації,

вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000;

до відповідача Корюківської міської ради,

вул. Бульварна, 6, м. Корюківка, Корюківський район, Чернігівська область, 15300;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси Україна», вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601;

про витребування земельної ділянки лісового фонду

за участю повноважних представників сторін:

від позивача: Ковальова О.В. - діє в порядку самопредставництва юридичної особи згідно з випискою з ЄДРПОУ;

від відповідача: Бабич В.С. - діє в порядку самопредставництва юридичної особи згідно з випискою з ЄДРПОУ;

від третьої особи: не прибув;

від прокуратури: Князев Д.В. - прокурор відділу.

У судовому засіданні 03.11.2025, Господарський суд Чернігівської області, на підставі частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Корюківською окружною прокуратурою поданий позов в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації до Корюківської міської ради з проханням:

- скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності за Корюківською міською радою на земельну ділянку за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1743722274224;

- скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га;

- витребувати з незаконного володіння Корюківської міської ради на користь держави в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації земельну ділянку площею 20,8996 га, що є частиною земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га, в межах 17 поворотних точок за наступними координатами: 1) Х 5740728.45 Y 4280197.98 2) Х 5740392.25 Y 4279772.59 3) Х 5740422.96 Y 4279679.92 4) Х 5740425.65 Y 4279654.46 5) Х 5740429.88 Y 4279639.21, 6) Х 5740447.41 Y 4279461.76 7) Х 5740545.05 Y 4279267.86 8) Х 5740629.46 Y 4279481.12 9) Х 5740657.22 Y 4279558.93 10) Х 5740723.76 Y 4279609.37 11) Х 5740739.45 Y 4279647.69 12) Х 5740778.78 Y 4279761.87 13) Х 5740798.21 Y 4279829.41 14) Х 5740857.19 Y 4280011.65 15) Х 5740853.81 Y 4280016.54 16) Х 5740840.13 Y 4280025.52 17) Х 5740828.49 Y 4280053.18.

Мотивуючи позов прокурор зазначив, що земельна ділянка за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га (категорія: землі сільськогосподарського призначення), зареєстрована 09.01.2019 за Корюківською міською радою, сформована в тому числі за рахунок земельної ділянки лісового фонду, що належить Чернігівській обласній державній (військовій) адміністрації за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, площею 20,9998 га, знаходиться на праві постійного користування ДП Спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України", що мають спільну площу накладення в розмірі 20,8996 га.

Суд прийняв позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання в справі на 13.08.2025; установив учасникам справи процесуальні строки для подачі письмових заяв по суті спору (ухвала від 23.07.2025).

За клопотанням прокурора суд залучив до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси Україна», як постійного користувача земельної ділянки за кадастровим номером7422485500:06:002:3000, площею 20,9998 га.

Відповідач, у належний строк, подав відзив на позов. Проти задоволення позовних вимог заперечив. Вважає, що прокурором обраний невірний спосіб захисту. Звертав увагу, що віндикаційний позов полягає в вимозі неволодіючого власника до володіючого не власника про повернення речі в натурі. Мета віндикації полягає в відновленні володіння власника (титульного володільця), що в свою чергу, забезпечує можливість використання ним усього комплексу правомочностей, що в сукупності складають речове право. Натомість, згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав (долучених прокурором до матеріалів справи), власником земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, площею 20,9998 га, є держава в особі Чернігівської обласної державної адміністрації, відтак ця ділянка з володіння позивача не вибувала. За доводами прокурора, земельна ділянка за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га, належить на праві комунальної власності Корюківській міській раді, в тому числі сформована за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, площею 20,9998 га, що належить на праві державної власності Чернігівській обласній державній адміністрації. Спільна площа накладення цих ділянок складає 20,8996 га, тобто належним способом захисту, на думку відповідача, є негаторний позов. Водночас припинення існування земельної ділянки як об'єкта цивільних правовідносин (у разі скасування реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі) унеможливлює вчинення будь-яких дій щодо неї, у тому числі передачу цієї ділянки (її частини) іншій стороні. Заперечив проти покладення на відповідача витрат по залученню спеціаліста землевпорядної організації ПП «Елітзем».

Позивач та прокурор скористались правом на подачу відповіді на відзив, позов підтримали.

Відповідач, подав заперечення на відповідь на відзив. Підтримав правову позицію, наведену в відзиві на позов.

13.08.2025, у зв'язку з оголошенням повномасштабної повітряної тривоги на території країни, в тому числі місті Чернігові, підготовче засідання не відбулось, відкладене на іншу дату - 27.08.2025, про що учасники справи повідомлені засобами електронного зв'язку в підсистемі Електронний суд.

27.08.2025, за результатами підготовчого засідання, суд постановив закрити підготовче провадження, призначив розгляд справи по суті на 17.09.2025, про що третя особа повідомлена в порядку статей 120, 121 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), засобами електронного зв'язку в підсистемі Електронний суд.

17.09.2025, у судове засідання прибули: повноважні представники сторін та прокурор.

Неприбуття третьої особи в судові засідання 27.08.2025 та 17.09.2025 без пояснення поважності причин, яка належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи, не є перешкодою для вирішення спору по суті за наявними матеріалами справи, з урахуванням змісту частини 1 та п. 1 частини 3 статті 202 ГПК України.

Суд розпочав розгляд справи по суті, заслухав прокурора, представників позивача та відповідача, відклав судове засідання по суті спору на 06.10.2025, про що третя особа повідомлена, в порядку статей 120, 121 ГПК України, засобами електронного зв'язку в підсистемі Електронний суд.

06.10.2025, у зв'язку з оголошенням повномасштабної повітряної тривоги на території країни, в тому числі місті Чернігові, судове засідання не відбулось, відкладене на іншу дату - 03.11.2025, про що учасники справи повідомлені засобами електронного зв'язку в підсистемі Електронний суд.

03.11.2025, у судове засідання прибули: повноважні представники позивача, відповідача та прокурор.

Прокурор повідомив, що помилково до матеріалів справи ним не долучений державний акт про право постійного користування землею серії ЯЯ № 377308, виданий ДП "Корюківське лісове господарство", на підставі розпорядження Чернігівської ОДА від 19.06.2012 № 227. Суд долучив цей документ до матеріалів справи, натомість, при ухваленні судового рішення керується відомостями включеними до Державного земельного кадастру та Реєстру речових прав на нерухоме майно (долучені до матеріалів справи в порядку, встановленому ГПК України).

Суд продовжив розгляд справи по суті, розглянув подані документи і матеріали, з'ясував фактичні обставини справи, дослідив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, та

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 6 Лісового кодексу України (далі - ЛК України, в редакції чинній станом на 19.06.2012) ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

За статтею 7 ЛК України в державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Згідно з п. 4 частини 1 статті 31 ЛК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території, зокрема, передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

За змістом статті 5 ЛК України (в редакції діючій станом на 19.06.2012), до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

За приписами статті 17 ЛК України в постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища.

Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

За п. 2 частини 1 статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV (в редакції чинній станом на 19.06.2012), місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

На підставі розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 19.06.2012 № 227, Державному підприємству «Корюківське лісове господарство» виданий державний акт серії ЯЯ № 377308 на право постійного користування земельною ділянкою площею 20,9998 га для ведення лісового господарства на території Наумівської сільської ради Корюківського району Чернігівської області.

20.08.2012, згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробленою 25.10.2011, ТОВ «Геоінформпроект», ОСОБА_1 , до Державного земельного кадастру внесені відомості про вказану земельну ділянку площею 20,9998 га з присвоєнням їй кадастрового номеру 7422485500:06:002:3000; категорія земель: землі лісогосподарського призначення; за видом цільового призначення: для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг (код 09.01).

Будь-яких порушень при внесенні відомостей про спірну земельну ділянку до ДЗК, судом не встановлено.

29.08.2015, до поземельної книги, відкритої 20.08.2012 щодо земельної ділянки площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, внесений запис № 003 про державну форму власності цієї ділянки в особі Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674); державний акт на право постійного користування серії ЯЯ № 377308.

05.03.2018, до поземельної книги щодо земельної ділянки площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, внесений запис № 007 щодо постійного користувача цієї ділянки - Державне підприємство «Корюківське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00993515).

Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ДП «Корюківське лісове господарство», 17.01.2023, припинило свою діяльність на підставі рішення засновників щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації; юридична особа - правонаступник: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси Україна», код ЄДРПОУ 44768034).

Відповідно до п. 1.4.10. Статуту ДСГП «Ліси України» (затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 06.02.2025 № 34), Підприємство є правонаступником ДП «Корюківське лісове господарство» на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 853 «Про припинення державного підприємства «Корюківське лісове господарство» та затвердження складу комісії з припинення».

08.02.2023, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, внесений запис № 49202556 про реєстрацію державної власності на земельну ділянку площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, в особі Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674) (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2690409674224).

11.02.2023, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, внесений запис № 49257103 про реєстрацію речового права, права постійного користування на земельну ділянку площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, за Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України», код ЄДРПОУ 44768034, згідно з державним актом на право постійного користування серії ЯЯ № 377308, виданого 20.08.2012, видавник: відділ Держкомзему у Корюківському районі; передавального акту б/н, виданий 09.01.2023, видавник: комісія з припинення ДП «Корюківське лісове господарство».

Корюківською окружною прокуратурою, шляхом опрацювання публічної кадастрової карти встановлено, що земельна ділянка площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, що перебуває в комунальній власності Корюківської міської ради, частково сформована за рахунок земельної ділянки лісового фонду, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, що належить державі в особі Чернігівської ОДА та знаходиться на праві постійного користування в ДСГП «Ліси України», площа накладення цих ділянок складає 20,8996 га, що стало підставою для звернення прокуратурою з цим позовом до суду на захист інтересів держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації.

Суд установив, що згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 27.09.2018 № 25-7567/14-18-сг «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», Корюківській міській ОТГ передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 7093,0017 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Корюківської міської ОТГ Корюківського району Чернігівської області, перелік яких наведений в акті приймання-передачі земельних ділянок, у тому числі (п. 20) ділянку площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, за цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Наумівської сільської ради.

На підставі вказаних розпорядчих актів державним реєстратором, 09.01.2019, здійснено державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за Корюківською міською ОТГ в особі Корюківської міської ради, код ЄДРПОУ 04061760, про що внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1743722274224).

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області» Наумівська сільська рада увійшла до складу територіальної громади Корюківської міської ради.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру (сформований 21.07.2025 за № НВ-9971428432025), земельна ділянка площею 79,0793 га з присвоєнням їй кадастрового номеру 7422485500:06:002:3018 зареєстрована в ДЗК 19.02.2014 на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 04.02.2019, розробник ЧРФ ЦДЗК, Корінь О.В.; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення: для ведення фермерського господарства (код 01.02); відомості про форму власності - комунальна в особі Корюківської міської ради, внесено до ДЗК 17.02.2019, запис № 003.

Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Укрдержліспроект", який здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності та відомчої підпорядкованості, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування, підтверджено часткове накладання земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, на землі лісового фонду, які перебувають у постійному користуванні ДСГП «Ліси України», квартал 107, виділи 25, 26, Тихоновицьке лісництво ДП «Корюківське лісове господарство» (лист від 18.04.2025 № 02/607-25, до якого доданий фрагмент накладки на ортофотоплан межі кварталу 107, Тихоновицьке лісництво ДП «Корюківське лісове господарство»).

Приватне підприємство «Елітзем», що діє на підставі ліцензії Держземагентства України на проведення робіт із землеустрою (АД № 076186 від 12.10.2012) та кваліфікаційних свідоцтв землевпорядників (№ 001322, № 001323 від 03.01.2013), на підставі договору від 07.07.2025 № 33/25, на замовлення обласної прокуратури, виконало роботи з визначення поворотних точок меж земельної ділянки лісового фонду, що знаходиться в межах земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, і даних про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної межі, визначило площу земельної ділянки лісового фонду постійного користувача ДСГП «Ліси Україна», що знаходиться в межах спірної ділянки, що складає 20,8996 га, встановило координати окружної межі земельної ділянки лісового фонду ДП «Ліси України» в межах 17 поворотних точок, за наступними координатами: 1) Х 5740728.45 Y 4280197.98 2) Х 5740392.25 Y 4279772.59 3) Х 5740422.96 Y 4279679.92 4) Х 5740425.65 Y 4279654.46 5) Х 5740429.88 Y 4279639.21, 6) Х 5740447.41 Y 4279461.76 7) Х 5740545.05 Y 4279267.86 8) Х 5740629.46 Y 4279481.12 9) Х 5740657.22 Y 4279558.93 10) Х 5740723.76 Y 4279609.37 11) Х 5740739.45 Y 4279647.69 12) Х 5740778.78 Y 4279761.87 13) Х 5740798.21 Y 4279829.41 14) Х 5740857.19 Y 4280011.65 15) Х 5740853.81 Y 4280016.54 16) Х 5740840.13 Y 4280025.52 17) Х 5740828.49 Y 4280053.18, тобто вчинила дії з ідентифікації частини ділянки, що накладається на земельну ділянку постійного лісокористувача.

Прокурором, в інтересах держави, скерований до суду віндикаційний позов про витребування на користь належного власника - Чернігівської ОДА, земельної ділянки площею 20,8996 га, що є частиною земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, в межах 17 поворотних точок, згідно з наведеними вище координатами.

Також прокурором заявлено вимоги про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, з одночасним припиненням зареєстрованих щодо неї речових прав, що направлені на усунення перешкод власника держави в особі Чернігівської ОДА у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000.

Підстави представництва інтересів держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації прокурор обґрунтовує неналежним виконанням нею повноважень щодо захисту речових прав держави на земельну ділянку за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, що в 2012 році надана в постійне користування ДСГП «Ліси України» (третій особі), порушених за фактом накладення на її частину іншої ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018 (спільна площа накладення 20,8996 га), що на праві комунальної власності, 09.01.2019, зареєстрована за Корюківською міською ОТГ в особі Корюківської міської ради, як землі сільськогосподарського призначення, що створює передумови використання даної ділянки всупереч її цільового призначення та створює перешкоди державі в особі Чернігівської ОДА в користуванні та розпорядженні цією ділянкою (землі лісового фонду).

Чернігівська ОДА була обізнана з фактом порушення речового права (права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000), про що свідчить зміст її листа від 17.07.2025 № 01-01-32/7813 (на запит прокурора від 18.06.2025 № 51-77-2552вих25), проте повідомила, що не має наміру самостійно вживати заходи на відновлення порушених прав, оскільки не наділена повноваженнями щодо перевірки правомірності дій ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, в тому числі щодо вибуття земель із державної в комунальну власність.

У порядку частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор, попередньо, до звернення до суду, повідомив позивача про намір подати позов в інтересах держави в особі Чернігівської ОДА до Корюківської міської ради про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права власності за Корюківською міською радою на земельну ділянку площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018; скасування в ДЗК реєстрації цієї ділянки; витребування з незаконного володіння Корюківської міської ради на користь держави в особі Чернігівської ОДА земельної ділянки площею 20,8996 га, що є частиною ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018.

Наявність у прокурора підстав щодо захисту інтересів держави в межах цієї справи сторонами під сумнів не ставиться.

Щодо обраного прокурором способу захисту.

Відповідно до частини 2 та пункту "б" частини 3 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, крім іншого, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Згідно з усталеною позицією Великої Палати Верховного Суду застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (подібні висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (пункт 57), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (пункт 40), від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (пункт 89), від 16.06.2020 у справі № 145/2047/16-ц (пункт 7.23)).

Таким чином, розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 2) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах.

Відповідно до статті 387 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Віндикаційний позов є позовом речовим і як такий належить до речових способів захисту права власності. Його зміст полягає в вимозі неволодіючого власника до володіючого невласника про повернення речі в натурі. При цьому, відповідно до статті 396 ЦК України, за допомогою віндикаційного позову може захищатися володіння також і носія іншого речового права (титульного володільця), а не тільки права власності. Безпосередня мета віндикації полягає в відновленні володіння власника (титульного володільця), що, у свою чергу, забезпечує можливість використання ним усього комплексу правомочностей, що складають належне йому речове право (п. 141 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2024 у справі № 910/2592/19).

Тобто предметом віндикаційного позову є вимога неволодіючого власника до особи, яка незаконно фактично володіє майном, про його повернення (витребування) з чужого незаконного володіння.

Володіння як фактичний стан слід відрізняти від права володіння. Зокрема, права володіння, користування та розпоряджання майном належать власнику майна (частина 1 статті 317 ЦК України), незалежно від того, є він фактичним володільцем чи ні. Тому власник не втрачає право володіння нерухомим майном у зв'язку з державною реєстрацією права власності за іншою особою, якщо остання не набула права власності. Натомість така інша особа внаслідок реєстрації за нею права власності на нерухоме майно стає фактичним володільцем такого майна, але не набуває права володіння, допоки право власності зберігається за попереднім володільцем. Тому заволодіння земельною ділянкою шляхом державної реєстрації права власності є можливим незалежно від того, набув володілець право власності (і право володіння) на таку ділянку чи ні. Володіння нерухомим майном, яке посвідчується державною реєстрацією права власності, може бути правомірним або неправомірним (законним або незаконним). Натомість право володіння, якщо воно існує, неправомірним (незаконним) бути не може.

У випадку незаконного, без відповідної правової підстави заволодіння такою особою нерухомим майном, право власності (включаючи права володіння, користування та розпорядження) насправді і далі належатиме іншій особі - власникові. Тому заволодіння земельною ділянкою шляхом державної реєстрації права власності є можливим незалежно від того, набув володілець право власності (і право володіння) на таку ділянку чи ні. Останній має право витребувати це майно з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності.

Усталеною є практика Великої Палати Верховного Суду, коли позивач вважає, що його право порушене тим, що право власності зареєстроване за відповідачем, а отже, належним способом захисту є віндикаційний позов, оскільки його задоволення, тобто рішення суду про витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння, є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Натомість вимоги про скасування рішень, записів про державну реєстрацію права власності на це майно за незаконним володільцем не є необхідними для ефективного відновлення порушеного права (постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц, від 09.11.2021 у справі № 466/8649/16-ц, від 22.01.2025 у справі № 446/478/19).

Підсумовуючи, слід зазначити, що коли право власності на спірне нерухоме майно зареєстроване за іншою особою, то належному способу захисту права відповідає вимога про витребування від цієї особи (стягнення з неї) нерухомого майна. Задоволення віндикаційного позову щодо такого майна, тобто рішення суду про витребування нерухомого майна із чужого володіння, є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно, зареєстроване в цьому Реєстрі за кінцевим набувачем, який є відповідачем (постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.112018 у справі № 488/5027/14-ц (пункти 98, 123), від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16 (пункти 115, 116), від 19.05.2020 у справі № 916/1608/18 (пункт 80), від 30.06.2020 у справі № 19/028-10/13 (пункт 10.29.), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (пункти 63, 74), від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункт 146)).

Як вбачається з відомостей внесених до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, за Державним земельним кадастром (витяги з яких долучені прокурором до матеріалів справи), власником земельної ділянки площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, є держава в особі Чернігівської ОДА, постійний користувач - ДСГП «Ліси України». Тобто всупереч доводам прокурора, ця ділянка (її частина) не вибувала з володіння держави, а тому за висновком суду, відсутні правові підстави для її витребування з незаконного володіння Корюківської міської ради.

Визначальним критерієм для розмежування віндикаційного та негаторного позовів є відсутність або наявність у позивача володіння майном; відсутність або наявність в особи володіння нерухомим майном визначається виходячи з принципу реєстраційного підтвердження володіння; особа, до якої перейшло право власності на об'єкт нерухомості, набуває щодо нього всі правоможності власника, включаючи право володіння.

Суб'єкт, за яким зареєстроване право власності, визнається фактичним володільцем нерухомого майна.

Водночас, матеріалами справи підтверджено наявність у власника - держави в особі Чернігівської ОДА, перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 20,9998 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000, за рахунок накладення на її частину іншої земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, право власності щодо якої зареєстровано за Корюківською міської ОТГ в особі Корюківської міської ради.

Факт часткового накладання земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, на землі лісового фонду, які перебувають у постійному користуванні ДСГП «Ліси України», квартал 107, виділи 25, 26, Тихоновицьке лісництво ДП «Корюківське лісове господарство», підтверджено Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Укрдержліспроект" та землевпорядною організацією - ПП «Елітзем», якою ідентифіковано частину земельної ділянки, що накладається на земельну ділянку постійного лісокористувача - ДСГП «Ліси України», шляхом визначення поворотних точок меж земельної ділянки лісового фонду, що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, і даних про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної межі, та встановлено спільну площу перетину цих ділянок - 20,8996 га, що сторонами не спростовується.

За статтею 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до частини 13 статті 79-1 ЗК України та частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Згідно з дефініціями, наведеними в статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр":

державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;

кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер (частини 1, 9 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр").

За даними Державного земельного кадастру земельну ділянку площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, зареєстровано в ДЗК, 19.02.2014, на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 04.02.2019, розробник ЧРФ ЦДЗК, Корінь О.В.; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення: для ведення фермерського господарства (код 01.02.); відомості про форму власності - комунальна в особі Корюківської міської ради, внесено до ДЗК 17.02.2019.

Прокурором на підставі належних доказів доведено, що формування цієї ділянки вчинене з порушенням вимог діючого законодавства, оскільки ця ділянка має спільне накладення з іншою за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000 (спільна площа накладення 20,8996 га), що за відомостями з ДЗК була сформована раніше - 20.08.2012 та віднесена до земель лісогосподарського призначення, що згідно з державним актом серії ЯЯ № 377308, виданого 19.06.2012, на праві постійного користування надана лісокористувачу - ДП «Корюківське лісове господарство», правонаступником якого є ДСГП «Ліси України», власник держава в особі Чернігівської ОДА.

За частиною 3 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV, в разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання в випадку, передбаченому п. 1 частини 7 статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведена державна реєстрація прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено, що земельна ділянка площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, сформована в тому числі за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3000 (спільна площа накладення 20,8996 га), що на праві власності належить державі в особі Чернігівської ОДА, постійний лісокористувач - ДСГП «Ліси України», суд дійшов висновку, що задоволення позову в частині вимог про усунення перешкод власнику в користуванні та розпорядженні спірною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації в ДЗК земельної ділянки площею 79,0793 га, за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, з одночасним припиненням щодо неї всіх зареєстрованих речових прав, що забезпечить ефективне поновлення майнових прав держави в особі позивача.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18.01.2023 у справі № 488/2807/17 звертала увагу, що в разі поєднання в одній вимозі віндикаційного та негаторного позовів суд має визначити, яку мету переслідує позивач, і застосувати належні норми права, зокрема, задовольняючи такий позов частково. Власник земельної ділянки може просити про захист права володіння шляхом витребування такої ділянки з володіння кінцевого набувача, що є підставою для внесення запису (відомостей) про право власності на спірну земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Після того власник може ставити питання про захист від порушень, які не пов'язані з позбавленням його володіння спірною земельною ділянкою.

Суд звертає увагу прокурора, що ним невірно застосовані висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові від 22.01.2025 № 446/478/19 до спірних правовідносин при обранні способу захисту, оскільки фактичні обставини вказаної справи суттєво відрізняються від даної, зокрема, щодо реєстраційного підтвердження права власності позивача та речових прав користувача цієї ділянки.

Щодо розподілу судових витрат.

При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, до яких зокрема належать витрати пов'язані з залученням спеціалістів та судовий збір.

За частинами 1, 4 статті 129 ГПК України судовий збір покладається в спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються в разі часткового задоволення - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів. Розмір витрат на оплату робіт залученого стороною експерта, спеціаліста, перекладача має бути співмірним із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт (частини 4, 5 статті 127 ГПК України).

Матеріалами справи підтверджуються витрати обласної прокуратури по сплаті судового збору за розгляд цього спору в суді першої інстанції на суму 9084,00 грн (згідно з платіжною інструкцією від 14.07.2025 № 2030) та витрати в сумі 5000,00 грн на залучення спеціаліста, землевпорядної організації ПП «Елітзем», інженер-землевпорядник Бойко Д.О. (кваліфікований сертифікат № 001323, виданий Державним агентством земельних ресурсів України 03.01.2013), з метою доведення факту накладення земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018 на землі лісового фонду, надані в постійне користування ДСГП «Ліси Україна» та ідентифікації спільної площі накладення обох ділянок, про що свідчать долучені докази: договір від 07.07.2025 № 33/25, акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 09.07.2025 № 33/25 та платіжна інструкція від 09.07.2025 № 1991.

За висновком суду, витрати з залучення спеціаліста на суму 5000,00 грн, пов'язані виключно з предметом дослідження цієї справи, зокрема, підтвердженням накладення земельних ділянок за кадастровими номерами 7422485500:06:002:3018, 7422485500:06:002:3000, з визначення площі та меж перетину цих ділянок.

Враховуючи, що позов прокурора підлягає частковому задоволенню, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 6056,00 грн та витрати по залученню спеціаліста в сумі 3333,35 грн підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись статтями 13, 14, 42, 46, 50, 53, 55, 73 - 80, 86, 126, 129, 202, 233, 236 - 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити частково позов керівника Корюківської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674) до Корюківської міської ради (код ЄДРПОУ 04061760), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (код ЄДРПОУ 44768034) про витребування земельної ділянки лісового фонду.

2. Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га.

3. Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності за Корюківською міською радою (код ЄДРПОУ 04061760) на земельну ділянку за кадастровим номером 7422485500:06:002:3018, площею 79,0793 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1743722274224.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Стягнути з Корюківської міської ради (вул. Бульварна, 6, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300; код ЄДРПОУ 04061760) на користь Чернігівської обласної прокуратури (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000; код ЄДРПОУ 02910114) судовий збір у сумі 6056,00 грн та витрати по залученню спеціаліста в сумі 3333,35 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови в відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 ГПК України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні були оголошені лише вступна та резолютивна частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку визначеному статтею 257 ГПК України.

Повне судове рішення складене та підписане 10.11.2025.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.

Суддя А.В. Романенко