1Справа № 335/10652/25 3/335/2731/2025
10 листопада 2025 року суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Шалагінова А. В., за участі секретаря судового засідання Савченко О. І., прокурора Медведєвої В. О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 4 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, б. 107Б, справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
27.10.2025 до суду надійшли справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , який вчинив правопорушення, пов'язані з корупцією, за таких обставин.
ОСОБА_1 при звільненні з 31.08.2024 з посади командира взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , який відповідно до пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»), чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, ОСОБА_1 , на порушення вищезазначених вимог Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення).
Постановою судді від 10.11.2025 справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні вищезазначених правопорушень визнав повністю, зазначив, що при оформленні документів на звільнення 31.08.2024 не приділив увагу необхідності подання вищезазначених декларацій. Про несвоєчасне їх подання дізнався вже після отримання повідомлення від НАЗК, після чого одразу подав ці декларації 17.06.2025 та 18.06.2025.
Прокурор, з огляду на досліджені під час судового розгляду докази, вважала, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушень, вчинення яких йому інкриміновано відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення. Обставин, що вказують на поважність причин несвоєчасної подачі декларацій, ОСОБА_1 суду не зазначив. Прокурор просила визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та з огляду на позицію ОСОБА_1 , визнання ним вини, - призначити адміністративне стягнення, передбачене санкцією даної статті у виді штрафу в мінімальному його розмірі.
Заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення, суд дійшов таких висновків.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту «г» частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» особами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є, зокрема, військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 13.04.2024 № 104 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 27.03.2024 № 150 на посаду командира 3 взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , який прибув до військової частини НОМЕР_3 , з 13.04.2024 зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 та на всі види забезпечення, окрім продовольчого та котлового, а грошове засідання у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З копії послужного списку ОСОБА_1 випливає, що військову присягу він прийняв 05.07.1995.
В матеріалах справ про адміністративні правопорушення наявна копія пам'ятки про необхідність подання декларацій, яка містить підпис ОСОБА_1 про ознайомлення з її змістом, зокрема, з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо порядку та строків подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 30.08.2024 № 256 визначено старшого лейтенанта ОСОБА_1 , командира 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 29.08.2024 № 458 у запас за підпунктом «б» (за станом здоров'я) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), вважати таким, що з 31.08.2024 справи та посаду здав і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 30.08.2024 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 31.08.2024 виключено з продовольчого забезпечення у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
31.08.2024 ОСОБА_1 отримав припис про прибуття 01.09.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для постановки на військовий облік.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 на виконання ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 30.09.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 31.09.2024.
Також ОСОБА_1 на виконання ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (минулий рік після звільнення) до 01.04.2025.
Згідно з відомостями з Реєстру, вказані декларації ОСОБА_1 подав 18.06.2025 та 17.06.2025 відповідно.
Таким чином, вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується вищезазначеними доказами, що долучені до протоколів про адміністративні правопорушення. Належність і допустимість цих доказів учасниками справи під час судового розгляду не оспорювалась.
Дослідивши надані докази в їх сукупності, доходжу висновку, що вони не суперечать один одному, а є послідовними і переконливими, та підтверджуючими порушення ОСОБА_1 вимог, встановлених ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що свідчить про наявність у діях останнього складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») та несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення)
Що стосується поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 вищезазначених декларацій, то таких поважних причин під час розгляду справ не встановлено.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, згідно зі ст. 17 КУпАП, не встановлено, строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ст. 38 КУпАП, не закінчилися.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника (вік, соціальне положення, майновий стан), ступінь його вини, відношення до скоєного адміністративного правопорушення, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
З урахуванням даних про особу ОСОБА_1 , його вік, майновий стан, а також те, що він раніше до відповідальності не притягувався, на даний час не працює, доходжу висновку, що необхідним і достатнім буде накладення на нього адміністративного стягнення з урахуванням положень ч. 2 ст. 36 КУпАП у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яка передбачає відповідальність за обидва вчинених ОСОБА_1 правопорушення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст.ст. 7, 9, 15, 23, 24, 27, 29, 33, 34, 35, 36, 38, 40-1, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 294, 300, 300-1, 307 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та з урахуванням положень ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (Отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997, Номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783, Номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Повний текст постанови виготовлений 10 листопада 2025 року.
Суддя А. В. Шалагінова