Справа № 2011/21114/12
17.04.2013 Дзержинський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді - Хайкін В.М.,
при секретарі - Шептуха В.М.,
з участю судового розпорядника Мірошниченко В.О.
з участю представника позивача Клименко В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовною заявою Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа - Департамент економіки та комунального майна про визнання укладеним договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова,-
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить визнати укладеним договір між відповідачем та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Харківська міська рада посилалася на те, що відповідно до статті 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Згідно статті 144 Конституції України, та статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що набрав чинності з 12 березня 2011 року, замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
В судовому засіданні представник Харківської міської ради та Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, Клименко В.О., який діяв на підставі та в межах виданих йому довіреностей, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву с проханням розглядати справу в його відсутність, зазначивши, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, та докази, надані в їх обґрунтування, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що набрав чинності з 12 березня 2011 року, замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
Згідно з ст. 1 зазначеного закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» під плануванням і забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво та реконструкцію існуючої забудови та територій.
Згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 15.03.2012 р. за № ХК 14212038722, ОСОБА_1 є замовником на реконструкцію приміщень технічного поверху №№ I-XIII під адміністративно-побутові приміщення по АДРЕСА_1 .
На виконання положень статті 27-1 Закону України «Про планування та забудову територій» рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради
від 15.04.2009 року № 173 було затверджено Порядок пайової участі (внеску) замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної інфраструктури м. Харкова (надалі по тексту - Порядок пайової участі).
Згідно з п. 1.2 Порядку пайової участі залучення до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова є обов'язковим для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.
У 2011 році, у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року № 804 затверджено новий Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, який містить аналогічні положення щодо обов'язковості залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до вказаних Порядків пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту.
Визначений Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», та Порядком пайової участі обов'язок ОСОБА_1 не виконав та не звернувся до Департаменту економіки та комунального майна для укладення відповідного договору про пайову участь.
Відповідно до вимог ч. 11 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461, замовник будівництва зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня прийняття об'єкта в експлуатацію письмово поінформувати про це орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта та подати копію декларації або сертифіката.
За дату прийняття об'єкта в експлуатацію вважається дата реєстрації інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області декларації або видачі сертифіката.
Реконструйовані приміщення технічного поверху №№ I-XIII під адміністративно-побутові приміщення по вул. Космічній, 21 прийнято в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 15.03.2012 р. за № ХК14212038722.
Однак, Відповідач в порушення вимог ч. 11 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не повідомила про це своєчасно виконавчі органи Харківської міської ради.
Відповідно до п. 3.1.11 Положення про управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 року № 7/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання», функціями Управління є створення сприятливих умов для залучення внутрішніх і зовнішніх інвесторів у розвиток інфраструктури міста Харкова.
Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 05.04.2012 р. №134/0/114-12 поінформовано ОСОБА_1 про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова та попереджено, що у разі не врегулювання вказаного питання воно буде вирішуватись у судовому порядку.
У відповідь на лист від 05.04.2012 р. №134/0/114-12 звернення щодо укладення договору про пайову участь від ОСОБА_1 до Харківської міської ради не надходило.
Для вирішення в судовому порядку питання щодо залучення
ОСОБА_1 до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна звернулось до Юридичного департаменту листом від 06.07.2012 року № 599/0/124-12.
Згідно з п. 3.2.8. Положення про Юридичний департамент Харківської міської ради», затвердженого рішенням Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 року № 7/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання», до функцій Юридичного департаменту відповідно до завдань та повноважень відноситься представлення у встановленому законодавством порядку інтересів міської ради та її виконавчих органів і міського голови в судах і інших органах під час розгляду правових питань і спорів.
Статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими Законами України. Таким чином, Харківська міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Харкова.
Відповідно до ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений законом.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 Цивільного Кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Харківської міської ради є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст. 649 ЦК України, ст. ст. 39, 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461, суд, -
Позов Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа - Департамент економіки та комунального майна про визнання укладеним договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова - задовольнити.
Визнати укладеним договір між ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25610834) у наступній редакції :
про пайову участь у розвитку інфраструктури
м. Харкова
м. Харків «___» _________ 2012 р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010року № 07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» з однієї сторони, та ОСОБА_1 , надалі «Замовник» з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. №804, уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції приміщень технічного поверху №№ I-XIII під адміністративно-побутові приміщення по вул. Космічній, 21.
2.0бов'язки сторін
2.1.«Замовник»:
2.1.1. Здійснює перерахування до міського бюджету м. Харкова
(код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) коштів у розмірі 47000 грн. (сорок сім тисяч гривень нуль копійок) згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
Сплата пайового внеску здійснюється у повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 30 календарних днів з дня укладення даного договору.
2.2. «Департамент» надає «Замовнику» за його зверненням довідку про повну сплату пайової участі після остаточного розрахунку за даним договором.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених п. 2.1.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету міста Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. 0собливі умови
4.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством.
4.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
4.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права і зобов'язання на виконання умов договору переходять до правонаступників.
4.4. У разі зміни власника на нерухоме майно, зазначене в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
4.5. Спори, що виникають між сторонами, при виконанні або розірванні договору, вирішуються судом.
4.6. Договір набирає чинності з моменту його укладення і діє до моменту остаточного виконання обов'язків сторін.
4.7. Цей договір складений у 2 примірниках, які мають силу оригіналу.
5. Юридична адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Заступник міського голови - директор Департаменту економіки та комунального майна ---------------- М.І. Фатєєв м. Харків, 61003 пл. Конституції, 7Від «Замовника» ----------------О.В.Шумілкін АДРЕСА_2 тел. 066-988-80-41
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий: