Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 листопада 2025 року Справа№200/4344/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального провадження за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (84306, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул.Тихого Олекси, будинок 6, ЄДРПОУ 23343582) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Олександра Поля,57, м.Дніпро, 49031, ЄДРПОУ 43968079) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просило:
- визнати протиправними дії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені з податку на додану вартість у загальній сумі 35 045 997,04 грн. у період дії Рішення від 29.11.2022 №4052/6/32-00-04-04-01-02, яким підтверджується неможливість своєчасного виконання ПАТ «Донбасенерго» свого податкового обов'язку під час дії воєнного стану у відповідності до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України;
- зобов'язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків внести зміни до інтегрованої картки з податку на додану вартість ПАТ «Донбасенерго» шляхом виключення нарахувань пені з податку на додану вартість у загальній сумі 35 045 997,04 грн. у період дії Рішення від 29.11.2022 №4052/6/32-00-04-04-01-02, яким підтверджується неможливість своєчасного виконання ПАТ «Донбасенерго» свого податкового обов'язку під час дії воєнного стану у відповідності до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення рішення.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що рішенням відповідача від 29.11.2022 № 4052/6/32-00-04-04-01-02 було визнано, що позивач не має можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, у тому числі по своєчасній сплаті податків до бюджету. Незважаючи на зазначене рішення, у порушення вимог п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України відповідачем нараховується пеня за несвоєчасну сплату податку на додану вартість. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що заборгованість позивача з податку на додану вартість була визначена відповідачем податковими повідомленнями рішеннями, які є узгодженими, тому приписи п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині нарахування пені не розповсюджуються на спірні правовідносини. Просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2021
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального провадження та призначено підготовче засідання на 16.07.2025 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.07.2025 року залишено позовну заяву без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2025 року продовжено розгляд справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 07.11.2025
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Згідно із пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Кодексу, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 36.1 статті 36 Кодексу визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п. 36.5 статті 36 Кодексу, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 Кодексу виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Кодексу платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених Кодексом.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, вважається податковим боргом.
Відповідно до підпункт пп.14.1.162 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно ІКП з податку на додану вартість Публічного акціонерне товариства "Донбасенерго пеня у розмірі 28 003 047,26 грн. нарахована за несвоєчасну сплату штрафних санкцій з податку на додану вартість:
- 27 759 492,46 грн. пені нараховано при погашенні штрафних санкцій з ПДВ у розмірі 139 817 940,10 грн. за ППР від 09.07.2019 № 0002454709 , яке оскаржувалось в судовому порядку. Постановою Верховного суду від 06.06.2023 по справі №280/4556/19 касаційну скаргу Східного МУ ДПС по роботі з ВПП задоволено, вказана постанова набрала законної сили 06.06.2023;
- 243 132,92 грн. пені нараховано при погашенні штрафних санкцій з ПДВ у розмірі 2 092 953,15 грн. за ППР від 20.12.2023 №0011100401 , яке винесене за результатами судового оскарження - Постанови Апеляційного суду від 13.12.2023 по справі №200/209/23, яка набрала законної сили 13.12.2023;
- 421,88 грн. пені нараховано при погашенні штрафних санкцій з ПДВ у розмірі 5 331,38 грн. за ППР від 07.05.2024 № 0004160401, яке є узгодженим та відображено в ІКП 27.05.2024.
Отже, пеня позивачу нараховувалась за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість визначених податковими повідомленнями рішеннями. Зазначені обставини не є спірними та визнаються сторонами.
Крім того, нарахування пені у сумі 7 042 949,78 грн. виникло за рахунок несвоєчасної сплати грошових зобов'язання за податковими деклараціями з ПДВ:
за декларацією за березень 2023 року, №9085391806, (сума зобов'язання з ПДВ 28 508 042,00 грн., строк сплати 01.05.2023) у період з 08.07.2024 по 15.07.2024 нараховано пені у розмірі 3 304 233,60 грн.;
за декларацією за квітень 2023 року, №9116658605, (сума зобов'язання з ПДВ 35 796 116,00 грн., строк сплати 30.05.2023) у період з 15.07.2024 по 17.07.2024 нараховано пені у розмірі 1 484 995,85 грн.;
за декларацією за січень 2024 року, №9033755985, (сума зобов'язання з ПДВ 2 800 984,00 грн., строк сплати 01.03.2024) у період з 24.10.2024 по 28.10.2024 нараховано пені у розмірі 148 512,71 грн.;
за декларацією за лютий 2024 року, №9064107682, (сума зобов'язання з ПДВ 15 027 224,00 грн., строк сплати 01.04.2024) у період з 28.10.2024 по 31.10.2024 нараховано пені у розмірі 643 009,19 грн.;
за декларацією за березень 2024 року, №9099956287, (сума зобов'язання з ПДВ 20 396 363,00 грн., строк сплати 30.04.2024) у період з 31.10.2024 по 28.11.2024 нараховано пені у розмірі 827 162,83 грн.;
за декларацією за квітень 2024 року, №9135504990, (сума зобов'язання з ПДВ 4 533 618,00 грн., строк сплати 30.05.2024) у період 28.11.2024 нараховано пені у розмірі 148 147,74 грн.;
за декларацією за серпень 2024 року, №9273811332, (сума зобов'язання з ПДВ 20 342 740,00 грн., строк сплати 30.09.2024) у період з 24.01.2025 по 05.03.2025 нараховано пені у розмірі 129 939,45 грн.;
за декларацією за вересень 2024 року, №9310389148, (сума зобов'язання з ПДВ 9 036 200,00 грн., строк сплати 30.10.2024) у період 05.03.2025 нараховано пені у розмірі 129 230,04 грн.;
за декларацією за жовтень 2024 року, №9350563183, (сума зобов'язання з ПДВ 13 221 878,00 грн., строк сплати 02.12.2024) у період з 10.03.2025 по 02.04.2025 нараховано пені у розмірі 127 032,36 грн.;
за декларацією за листопад 2024 року, №9386134914, сума зобов'язання з ПДВ 17 143 258,00 грн., строк сплати 30.12.2024) у період з 02.04.2025 по 28.04.2025 нараховано пені у розмірі 100 686,01 грн.
Отже, податковий орган у відповідності до приписів з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України зараховував кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Разом з цим, позивач вважає такий розподіл та нарахування пені протиправним посилаючись на приписи підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії або акцизні склади, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, та переліків документів на підтвердження» (далі - Порядок 225) ПАТ «Донбасенерго» 29.09.2022 та 01.11.2022 звернулось до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Східне МУ ДПС) з заявою щодо неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків .
Рішенням Східного МУ ДПС від 29.11.2022 № 4052/6/32-00-04-04-01-02 заява ПАТ «Донбасенерго» була задоволена, та визнано, що підприємство не має можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, у тому числі по своєчасній сплаті податків до бюджету.
Отже, приписами підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено , що платник податків, який визнаний таким, що не має можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання, звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань, при цьому без будь яких обмежень щодо виду податкових зобов'язань , часу їх виникнення, їх узгоджень та таке інше.
Тому доводи відповідача щодо правомірності нарахування пені суд не сприймає.
Отже, відповідачем протиправно було нараховано пеню на загальну суму 35 045 997,04 грн.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, дії податкового органу щодо нарахування пені позивачу є протиправними , та позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в сумі 24 224,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (84306, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул.Тихого Олекси, будинок 6, ЄДРПОУ 23343582) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Олександра Поля,57, м.Дніпро, 49031, ЄДРПОУ 43968079) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .
Визнати протиправними дії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо нарахування пені з податку на додану вартість у загальній сумі 35 045 997,04 грн. у період дії Рішення від 29.11.2022 №4052/6/32-00-04-04-01-02, яким підтверджується неможливість своєчасного виконання ПАТ «Донбасенерго» свого податкового обов'язку під час дії воєнного стану у відповідності до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Зобов'язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків внести зміни до інтегрованої картки з податку на додану вартість ПАТ «Донбасенерго» шляхом виключення нарахувань пені з податку на додану вартість у загальній сумі 35 045 997,04 грн. у період дії Рішення від 29.11.2022 №4052/6/32-00-04-04-01-02, яким підтверджується неможливість своєчасного виконання ПАТ «Донбасенерго» свого податкового обов'язку під час дії воєнного стану у відповідності до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Стягнути зі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Олександра Поля,57, м.Дніпро, 49031, ЄДРПОУ 43968079) за рахунок бюджетних асигнувань на рахунок на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (84306, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул.Тихого Олекси, будинок 6, ЄДРПОУ 23343582) витрати по сплаті судового збору в сумі 24 224,00 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири гривні ) 00 коп.
Рішення складено та підписано 07.11.2025 року.
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка