07 листопада 2025 р. Справа № 440/3128/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Перцової Т.С. , Макаренко Я.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 (суддя Головко А.Б.; м. Полтава) по справі № 440/3128/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі також - відповідач, ГУПФУ в Полтавській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; визнання протиправним та скасування рішення від 06.01.2025 року № 083950023472; зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що пенсійний орган безпідставно відмовив у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки посада "професійний майстер сцени" відноситься до артистичного персоналу, робота на якій надає право на відповідну виплату.
Рішенням від 16 квітня 2025 року Полтавський окружний адміністративний суд частково задовольнив позов ОСОБА_1 .
Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 06.01.2025 року № 083950023472.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.12.2024 року про призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його ухвалення з порушенням судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 по справі № 440/3128/25 за позовом ОСОБА_1 та винести постанову про залишення позову без задоволення в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач зазначив, що за результатами розгляду пенсійної справи на дату перерахунку було встановлено, що позивач відповідно до наданої довідки про стаж № 258/1 від 29.11.2024 року працював на посаді провідного майстра сцени у Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. МАГАРА» з 15.10.2024 року. Указана посада не передбачена Переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року №583, у зв'язку з чим ГУ ПФУ в Полтавській області винесено рішення від 06.01.2025 № 083950023472. Також відповідач зазначив, що позивачем не дотримано всіх вимог, передбачені нормою пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, оскільки на день досягнення пенсійного віку позивач працював на посаді, що не передбачена Переліком №583, а отже відсутні законні підставі для призначення та виплати грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач не реалізував своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Зі змісту апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вбачається, що рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржується, отже, в межах розгляду цієї справи надається правова оцінка рішенню суду першої інстанції в частині задоволення позову.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в грудні 2024 року призначена пенсія за віком.
30.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив призначити йому грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій згідно пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 06.01.2025 року № 083950023472 відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги, оскільки посада провідного майстра сцени у Комунальному закладі "Запорізький академічний обласний український музично - драматичний театр імені В.Г. Магара" не передбачена Переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року N 583.
Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 06.01.2025 року № 083950023472, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалюючи рішення в частині задоволених позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що висновку, що ОСОБА_1 на день досягнення пенсійного віку працював на посаді провідного майстра сцени у Комунальному закладі "Запорізький академічний обласний український музично - драматичний театр імені В.Г. Магара", яка відповідає посаді артиста, та робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон №1058-IV/.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, але не раніше досягнення 55 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 затверджений Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати.
Положеннями пункту 2 Порядку №1191 визначено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. N 583.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Згідно пункту 6 Порядку №1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону №1058-ІУ, станом на день її призначення.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1191, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Верховний Суд у постанові від 15.06.2022 у справі №200/854/19-а визначив, що норму пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання грошової допомоги особа має дотриматись таких вимог:
- станом на день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь яких причин перестали отримувати її право на зазначену грошову допомогу втратили);
- станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону №1058 станом на час виникнення спірних відносин) на зазначених вище посадах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 583 затверджено Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, в пункті 4 якого зазначено, що до творчих працівників (крім перелічених у пунктах 1-3 цього Переліку) театрів опери і балету, музичних театрів відносяться: а) артисти драми, артисти оркестру, які грають на духових інструментах, за наявності стажу творчої роботи на сцені на посадах, зазначених у цьому підпункті, не менше 25 років.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про театри і театральну справу", до професійних творчих працівників театру належать художній та артистичний персонал театру. Трудові відносини з професійними, творчими працівниками, художнім та артистичним персоналом державних та комунальних театрів оформлюються шляхом укладання контрактів. Керівник державного чи комунального театру може залучати артистичний та художній персонал понад штатну чисельність на підставі цивільно-правового договору в порядку, визначеному законом. Формування кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних театрів здійснюється на конкурсній основі в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Перелік професійних творчих працівників театрів і перелік посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій затверджуються Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Переліком посад професійних творчих працівників театрів та посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2006 року № 208, визначено посади професійних творчих працівників театрів, зокрема, артистичний персонал: артисти всіх спеціальностей; артисти-стажисти: провідні майстри сцени, вищої, першої, другої категорії; артисти допоміжного складу.
Крім того, наказом Міністерства культури і мистецтв України від 04.02.2000 №32 затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 84 "Діяльність у галузі драматичного мистецтва та інша розважальна діяльність", яким відповідно до положень розділу "Професіонали" 8. Артист театру драми, в тому числі, провідний майстер сцени затверджені наступні вимоги: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією артиста драми (театру драми, юного глядача) вищої категорії не менше 5 років.
Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивач з 22.07.1983 по 28.02.1987 навчався у Дніпропетровському акторському відділені театрального училища; з 04.03.1987 по 30.06.1999 працював на посаді актора театру «Запорізького обласного театру юного глядача»; з 01.07.1999 по 03.01.2000 працював на посаді актора вищої категорії «Муніципального театру ВИ»; з 11.01.2000 по 31.10.2004 працював на посаді актора вищої категорії «Запорізького обласного театру»; з 01.11.2004 по 14.10.2016 працював на посаді артиста драми вищої категорії в Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара»; з 15.10.2016 по 14.10.2019 працював на посаді артиста драми вищої категорії в Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара»; з 02.11.2019 прийнятий на посаду артиста драми вищої категорії в Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара»; з 15.10.2024 переведений на посаду провідного майстра сцени в Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара».
Згідно з довідкою Комунального закладу «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара» від 29.11.2024 № 250/1, станом на 29.11.2024 ОСОБА_1 перебуває на посаді провідний майстер сцени у Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара».
Періоди роботи в Комунальному закладі «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара»:
1 листопада 2004 року прийнятий на посаду артиста драми вищої категорії, на підставі наказу № 306-ОС від 01.11.2004р., згідно книги наказів. Звільнений з посади артиста драми вищої категорії 14 жовтня 2016 р. у зв'язку з запровадженням контрактної форми роботи в театрі (ст. 36 п.9 КзпП України), наказ № 93-ОС від 13.10.2016 р. згідно книги наказів. Відпустки без збереження заробітної плати в період 01.11.2004 р. -14.10.2016 р. не було.
15 жовтня 2016 року прийнятий на посаду артиста драми вищої категорії, на підставі наказу № 94-ОС від 13.10.2016 року згідно книги наказів. Звільнений з посади артиста драми вищої категорії 14 жовтня 2019 р. з підстав визначених контрактом (закінчення строку дії, пп. 3.2. п. VI контракту) п. 8 ст. 36 КзпП України, наказ № 61-к від 01.10.2019 р., згідно книги наказів. Відпустки без збереження заробітної плати в період 15.10.2016 р.- 14.10.2019 р. не було.
2 листопада 2019 року прийнятий на по посаду артиста драми вищої категорії на підставі наказу № 89-к від 01.11.2019 р., згідно книги наказів, 15 жовтня 2024 р. переведений на посаду провідного майстра сцени на підставі наказу № 128-к від 10.10.2024 р. згідно книги наказів. Відпустки без збереження заробітної плати в період 02.11.2019 р.- 29.11.2024 р. не було.
Зважаючи на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ОСОБА_1 на день досягнення пенсійного віку працював на посаді провідного майстра сцени у Комунальному закладі "Запорізький академічний обласний український музично - драматичний театр імені В.Г. Магара", яка відповідає посаді артиста, та робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 06.01.2025 року № 083950023472 є протиправним та підлягає скасуванню.
Обираючи спосіб захисту позивача у спірних правовідносинах суд врахував, що відповідач наразі не реалізував своє повноваження щодо розрахунку спеціального страхового стажу позивача та не дослідив обставин отримання позивачем іншої пенсії раніше, у зв'язку з чим дійшов правильного висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 30.12.2024 року про призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та ухвалив законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 по справі № 440/3128/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова Я.М. Макаренко