07 листопада 2025 року Суми Справа № 480/8609/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" про стягнення штрафних санкцій.
Суть спору. Позиція сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу у сумарній вартості 6783 грн, згідно рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 000072 від 07.06.2023 та № 000090 від 05.07.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з порушенням відповідачем законодавства про рекламу до нього було застосовано штраф, який у добровільному порядку не сплачено, що стало підставою для звернення до суду.
14.08.2023 судом було постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином (а.с. 27), правом подання відзиву не користався. Тому суд на підставі норми ч.6 ст.162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Обставини, встановлені судом. Висновки суду та їх мотиви.
04.03.2023 позивачем було виявлено та зафіксовано внутрішню рекламу, яка не відповідає вимогам Закону України "Про рекламу", а саме: в відділі торгівлі продовольчими товарами (бакалія, хлібобулочні вироби, кондитерські продукти) магазину "ТНЦ" за адресою: м. Суми, вул. Інтернаціоналістів, буд. 56 , корпус Б, в якому здійснює торгівельну діяльність відповідач, розміщена промо-стійка, з зображенням торговельного знаку "ОПІЛЛЯ", під яким виготовляється пиво та три пляшки пива: "Опілля фірмове", "Опілля корифей", "Опілля жигулівське".
Враховуючи, що на промо-стійці були розміщені продовольчі товари, уповноваженою особою позивача було встановлено порушення ч. 2 ст. 22 Закону України "Про рекламу", згідно з приписами якої реклама алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані напої забороняється засобами внутрішньої реклами.
Виявлені в ході контролю порушення були зафіксовані на відео і фото та складено протокол про порушення законодавства про рекламу №000075 від 16.05.2023.
16.05.2023 винесено рішення №000077 про початок розгляду справ про порушення законодавства про рекламу.
18.05.2023, в порядку ч.2 ст.26 Закону, відповідачу направлено вимогу №1775-05.4/23 від 17.05.2023, в якій зазначені встановлені порушення, повідомлено про необхідність надання письмових пояснень щодо виявлених порушень, інформації щодо вартості розміщеної реклами, зобов'язання надати їх у термін до 31.05.2023, а також повідомлено про розгляд справи на 07.06.2023 відносно нього про порушення законодавства про рекламу.
Відповідач на засідання справи 07.06.2023 не з'явився, інформацію про вартість розповсюдженої реклами, чи пояснення по суті виявлених правопорушень, не надав.
На підставі матеріалів справи (протокол, відео, фото реклами) було прийнято рішення №000072 від 07.06.2023 про накладення на відповідача штрафу в розмірі 5083,00 грн за порушення порядку розповсюдження.
Рішення № 000072 від 07.06.2023 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням 07.06.2023 та отримано за довіреністю 09.06.2023.
Також на підставі неподання на вимогу органу державної влади, на яких згідно законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, документів, усних та/або письмових пояснень, відео та звукозаписів, інформації щодо вартості розміщеної реклами, було складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 000087 від 08.06.2023 та винесено рішення про початок розгляду справи № 000089 від 08.06.2023.
08.06.2023 до відповідача було направлено повторну вимогу № 2043-05.4/23 у зв'язку з тим, що не була надана відповідь на вимогу (від 17.05.2023 № 1775-05.1/23) щодо надання необхідної інформації про вартість реклами, яка розповсюджувалась з порушенням законодавства про рекламу, а також повідомлено про розгляд відносно нього справи про порушення законодавства про рекламу на 05.07.2023. Одночасно відповідача повідомлено про наслідки неподання або подання завідомо недостовірної вартості реклами, а також неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням, та повідомлено про право та можливість звернутися з додатковою письмовою заявою про розгляд матеріалів без його участі, або прийняти участь у розгляді справи підключившись до конференції ZOOM. Дану вимогу направлено за місцем реєстрації відповідача та отримано ним 09.06.2023.
Відповідач на засідання справи 05.07.2023 не з'явився, інформацію про вартість розповсюдженої реклами чи пояснення по суті виявлених правопорушень не надав.
На підставі матеріалів справи було встановлено факт правопорушення відповідачем вимог ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу" і прийнято рішення № 000090 від 05.07.2023 про накладання штрафу в розмірі 1700 грн за недотримання вимог встановлених органом державної влади, на який згідно із законом покладено контроль дотримання вимог законодавства про рекламу, відповідно до положень ч.6 ст.27 Закону України "Про рекламу".
Відповідачем було оскаржено в судовому порядку рішення № 000090 від 05.07.2023, проте рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2023 у справі № 480/8178/23 в задоволенні позову ТОВ "Ресурс ЛТД-1" до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено.
Положеннями приписів пункту 5 ч. 2 ст. 22 Закон України "Про рекламу" № 270/96-ВР визначено, що реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами внутрішньої реклами.
Відповідно до ч. 2 статті 26 Закону № 270/96-ВР на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Частиною 7 ст. 27 Закону № 270/96-ВР встановлено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Питання щодо накладення штрафів на осіб, винних у порушенні законодавства про рекламу врегульовані Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 (далі - Порядок).
Відповідно до пунктів 9 - 11 Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу складається протокол та приймається рішення про початок розгляду справи. За результатами розгляду справи приймається рішення.
Відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V у разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Як встановлено судом, позивачем в межах розгляду справи про порушення законодавства про рекламу було прийнято рішення № 000072 від 07.06.2023 про накладання штрафу у розмірі 5083,00 грн за порушення законодавства про рекламу, а також було прийнято рішення № 000090 від 05.07.2023 про накладання штрафу у розмірі 1700 грн за порушення законодавства про рекламу.
Відповідно до ч. 11 ст. 27 Закону України "Про рекламу" рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Не погодившись із рішенням №000090 від 05.07.2023 про накладання штрафу у розмірі 1700 грн відповідач звернувся до суду. Проте рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2023 у справі № 480/8178/23 в задоволенні позову було відмовлено.
Отже, рішення позивача №000072 від 07.06.2023 про накладання на позивача штрафу у розмірі 5083,00 грн за порушення законодавства про рекламу, а також рішення №000090 від 05.07.2023 про накладання штрафу у розмірі 1700 грн є чинними.
При цьому, відповідачем не надано доказів на спростування обставин, викладених у вказаних рішеннях, як і не надано доказів на підтвердження сплати штрафу в загальній сумі 6783 грн, накладеного зазначеними рішеннями.
Згідно з вимогами п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу" сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Отже, оскільки штраф відповідачем не сплачений, доказів на спростування зазначеного не надано, то позовні вимоги про стягнення штрафу в загальній сумі 6783 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи, що матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (вул. Лихвинська Стінка, 25, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 40356714) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" (вул. Кооперативна, 5, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 14013621) про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс ЛТД-1" (вул. Кооперативна, 5, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 14013621) штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу в загальній сумі 6783 грн на користь Державного бюджету (р/р UA228999980313080106000018355, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970404, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), код платежу 21081100).
3. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук