07 листопада 2025 року м. Рівне №460/16536/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення від 14.07.2025 №172050007169 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, що видане на заміну рішення про призначення пенсії від 14.05.2025 та зобов'язання відповідача призначити з 15.03.2025 й відновити виплату пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою суду від 15.09.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 19.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що з досягненням 54 років йому було призначено пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, в подальшому на заміну рішення про призначення пенсії, відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії з підстав не підтвердження періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993. Звертає увагу, що станом на 01.01.1993 прожив у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років, що підтверджено посвідченням потерпілого 3 категорії та довідкою органу місцевого самоврядування. За наведеного вказує, що рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії є протиправними, у зв'язку з чим просить суд позов задовольнити повністю.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідженням письмових доказів, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малий Жолудськ Володимирецького району Рівненської області.
Позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 29.04.2009 Рівненською обласною державною адміністрацією (дублікат замість посвідчення № НОМЕР_2 ).
Відповідно до записів диплому серії НОМЕР_3 позивач в період з 01.09.1986 по 24.06.1989 навчався в Кузнецовському середньому професійному-технічному училищі №12.
З 04.12.1989 по 05.11.1991 проходив військову службу, що підтверджується записами військового квитка НОМЕР_4 .
Згідно з довідкою Рафалівської селищної ради Рівненської області від 26.03.2025 №02-24/399, позивач дійсно проживав в с. Малий Жолудськ Володимирецького району Рівненської області з 14.03.1971 по 24.11.1989, з 11.01.1991 по 04.04.2019.
Підстава: погосподарська книга №7 за 1986-1990 роки, особовий рахунок № НОМЕР_5 ;
погосподарська книга №2 за 1991-1995 роки, особовий рахунок №54;
погосподарська книга №1 за 1996-2000 роки, особовий рахунок № НОМЕР_6 ;
погосподарська книга №1 за 2001-2005 роки, особовий рахунок № НОМЕР_7 ;
погосподарська книга №7 за 2006-2010 роки, особовий рахунок № НОМЕР_8 ;
погосподарська книга №6 за 2011-2015 роки, особовий рахунок № НОМЕР_9 ;
погосподарська книга №5 за 2016-2020 роки, особовий рахунок № НОМЕР_10 .
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991, с. Малий Жолудськ Володимирецького (Вараського) району Рівненської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (3 зона).
27.03.2025 та в подальшому 29.04.2025, 07.05.2025 з урахуванням додатково поданих документів щодо страхового стажу, позивач звернувся із заявою до пенсійного органу про призначення пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням №172050007169 від 16.05.2025 ОСОБА_1 призначено пенсію як потерпілому 3 категорії - з 15.03.2025.
Відповідно до ст. 44, ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, на підставі наказу Головного управління ПФУ в Рівненській області від 26.06.2025 №736, проведено перевірку довідки про факт реєстрації та проживання в зоні гарантованого добровільного відселення від 26.03.2025 №02-24/399, виданої Рафалівською селищною радою ОСОБА_1 та складено Акт перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 01.07.2025 №1700-1002-1/3869 (далі - Акт).
Висновки Акту: «За результатами перевірки довідки про факт рестрації та проживання від 26.03.2025 №02-24/399 встановлено, що мають місце записи про реєстрацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Малий Жолудськ Вараського (Володимирецького) району Рівненської області з 01.01.1986 по 31.08.1986, з 27.07.1989 по 24.11.1989 та з 03.11.1991 по 04.04.2019. Підтвердити період проживання з 01.09.1986 по 26.07.1989 та з 11.01.1991 по 02.11.1991 немає можливості, оскільки відповідно до диплома НОМЕР_3 , ОСОБА_1 з 01.09.1986 по 24.06.1989 навчався у Кузнецовському СПТУ та згідно військового квитка НОМЕР_4 з 04.12.1989 по 02.11.1991 проходив військову службу. Враховуючи вищенаведене, довідку від 26.03.2025 №02-24/399 вважати недостовірною. Рекомендовано надати оновлену довідку.».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення від 14.07.2025 №172050007169 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на заміну рішення про призначення пенсії від 14.05.2025. У призначенні пенсії позивачу відмовлено з тієї підстави, що відсутній необхідний період проживання у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 - 3 роки.
У вказаному рішенні зазначено про те, що вік заявника 54 роки 13 днів, страховий стаж становить 31 рік 9 місяців 14 днів. За результатами Акту перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 01.07.2025 №1700-1002-1/3869, періоди постійного проживання заявника у зоні гарантованого добровільного відселення згідно довідки від 26.03.2025 №02-24/399 не підтверджено, зазначену довідку зазначену довідку визнано не достовірною та рекомендовано надати оновлену довідку. Таким чином, документами не підтверджено період проживання/роботи заявника в зоні гарантованого добровільного відселення.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058-ІV. Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років, з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років, з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років, з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років, починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Суд звертає увагу на те, що за змістом примітки до абзацу п'ятого пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ для встановлення початкової величини зниження пенсійного віку на 3 роки постійне проживання або робота в зоні гарантованого добровільного відселення протягом усього періоду з моменту аварії по 31 липня 1986 року не є обов'язковим; достатньо, що особа, яка звернулася за призначенням пенсії, постійно проживала або працювала у вказаній зоні певний час у період з моменту аварії (тобто, 26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року.
Аналогічна правова позиція щодо встановлення початкової величини зниження пенсійного віку висловлена Верховним Судом в постанові від 6 лютого 2018 року у справі №556/1153/17.
Обставини щодо наявності у позивача необхідного страхового стажу та досягнення відповідного віку, не є спірними. Спір у даній справі виник виключно щодо наявності чи відсутності факту постійного проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, зокрема станом на 01.01.1993 не менше 3 років.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (із змінами в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №22-1).
Вказаний порядок прийнято відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з підпунктом 7 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1, документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку:
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження;
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
потерпілим від Чорнобильської катастрофи:
для осіб, які постійно працювали (працюють) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення;
для осіб, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються відомості про місце проживання, зазначені у пункті 2.22 цього розділу, та/або документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування (в редакції Постанови Пенсійного фонду №55-1 від 19.12.2023);
для осіб, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році, додаються документи, видані Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями;
посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Так, пунктом 2.22 цього розділу передбачено, що для підтвердження інформації про місце проживання особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Підпунктом 6 пункту 2.6. розділу II Порядку №22-1 визначено, що при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються, зокрема документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відтак, механізм реалізації права, передбаченого законом, зокрема, щодо переліку документів, необхідних для призначення пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чітко передбачений Порядком №22-1.
З аналізу наведених норм слідує, що документами, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема потерпілим від Чорнобильської катастрофи є, зокрема (1) документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування (зокрема, відповідна довідка) та (2) посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів (пункт 4.2 розділу IV Порядку №22-1).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (пункт 4.7 розділу IV Порядку №22-1).
Суд враховує, що документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (частина 3 статті 65 Закону №796-XII).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років. Приписами пункту 3 частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років (категорія 3).
Отже, право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII мають особи, які постійно проживали (працювали) у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років станом на 01.01.1993, що підтверджується документами про проживання, які видані органами місцевого самоврядування (зокрема, довідкою), як передбачено підпунктом 7 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1.
Як зазначалось судом, позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 29.04.2009 Рівненською обласною державною адміністрацією (дублікат замість посвідчення № НОМЕР_2 ).
У спірному рішенні відповідача зазначено, що за результатами Акту перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 01.07.2025 №1700-1002-1/3869, періоди постійного проживання заявника у зоні гарантованого добровільного відселення згідно довідки від 26.03.2025 №02-24/399 не підтверджено, зазначену довідку зазначену довідку визнано не достовірною та рекомендовано надати оновлену довідку. Таким чином, документами не підтверджено період проживання/роботи заявника в зоні гарантованого добровільного відселення.
Так, згідно з довідкою Рафалівської селищної ради Рівненської області від 26.03.2025 №02-24/399, позивач дійсно проживав в с. Малий Жолудськ Володимирецького району Рівненської області з 14.03.1971 по 24.11.1989, з 11.01.1991 по 04.04.2019.
В описові частині Акту перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 01.07.2025 №1700-1002-1/3869 зазначено:
«Перевіркою достовірності відомостей, зазначених в довідці про факт реєстрації та проживання від 26.03.2025 №02-24/399 встановлено:
1. В погосподарській книзі №7 за 1986-1990 роки Великожолудської сільської ради особовий рахунок №484, голови сім'ї ОСОБА_2 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , син, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі «Для учащихся» на 01.01.1986 зазначено: ОСОБА_3 8 кл.; на 01.01.1987 зазначено: 9 кл.; на 01.01.1988 зазначено: Кузнец. ПТУ ІІ к.; на 01.01.1989 зазначено: ПТУ ІІІ к.; В графі «Отметка о времено отсутствующих членах семьи» вибув зазначено: Кузнецовськ ІІІ курс: повернувся зазначено: 27.07.89; вибув зазначено: 24.11.89; повернувся зазначено: 11.01.91.
2. В погосподарській книзі №2 за 1991-1995 роки Великожолудської сільської ради особовий рахунок №54, голови сім'ї ОСОБА_4 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , зять, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі «Послідуючі зміни в роботі» на 01.01.1992 зазначено: Раф. мебл. ф-ка; на 01.01.1993 - 01.01.1994 зазначено: -//-, на 01.01.1995 зазначено: Раф. мебл. ф.
3. В погосподарській книзі №l за 1996-2000 роки Великожолудської сільської ради особовий рахунок №53, голови сім'ї ОСОБА_4 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , зять, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі «Послідуючі зміни в роботі» на 01.01.1997 зазначено: Рівн. АС робітник; на 01.01.1998 - 01.01.2000 зазначено: -//-.
4. В погосподарській книзі №l за 2001-2005 роки Великожолудської сільської ради особовий рахунок №49, голови сім'ї ОСОБА_4 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , зять, 14.03.1971 р.. В графі «Місце роботи та його адреса» зазначено: м. Кузнецовськ АЕС робітник.
5. В погосподарській книзі №7 за 2006-2010 роки Великожолудської сільської ради с. Малий Жолудськ особовий рахунок №430, голови сім'ї ОСОБА_5 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , брат, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі «Місце роботи та його адреса» на 01.01.2006 зазначено: не працює; на 01.01.2007 - 01.01.2010 зазначено: -//-.
6. В погосподарській книзі №6 за 2011-2015 роки Великожолудської сільської ради с. Малий Жолудськ особовий рахунок № НОМЕР_9 , голови сім'ї ОСОБА_5 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , брат, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі «Місце роботи та його адреса» зазначено: не працює (зазначено простим олівцем).
7. В погосподарській книзі №5 за 2016-2020 роки Великожолудської сільської ради с. Малий Жолудськ особовий ракунок №02-0388-1, голови сім'ї ОСОБА_5 , в членах сім'ї значиться запис про ОСОБА_1 , брат, ІНФОРМАЦІЯ_1 . В графі «Відмітка про членів домогосподарства, що зовсім вибули з нього зазначено: вибув 04.04.19 в м. Вараш.».
Висновки Акту перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 01.07.2025 №1700-1002-1/3869: «За результатами перевірки довідки про факт рестрації та проживання від 26.03.2025 №02-24/399 встановлено, що мають місце записи про реєстрацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Малий Жолудськ Вараського (Володимирецького) району Рівненської області з 01.01.1986 по 31.08.1986, з 27.07.1989 по 24.11.1989 та з 03.11.1991 по 04.04.2019. Підтвердити період проживання з 01.09.1986 по 26.07.1989 та з 11.01.1991 по 02.11.1991 немає можливості, оскільки відповідно до диплома НОМЕР_3 , ОСОБА_1 з 01.09.1986 по 24.06.1989 навчався у Кузнецовському СПТУ та згідно військового квитка НОМЕР_4 з 04.12.1989 по 02.11.1991 проходив військову службу. Враховуючи вищенаведене, довідку від 26.03.2025 №02-24/399 вважати недостовірною. Рекомендовано надати оновлену довідку.».
Проте, суд зазначає, що іншої «оновленої довідки» взамін довідки Рафалівської селищної ради Рівненської області від 26.03.2025 №02-24/399, матеріали справи не містять.
Дійсно, відповідно до записів диплому серії НОМЕР_3 позивач в період з 01.09.1986 по 24.06.1989 навчався в Кузнецовському середньому професійному-технічному училищі №12.
Суд наголошує, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.07.2023 у справі №460/2589/20, дані трудової книжки не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, що підтверджено відповідними довідками органу місцевого самоврядування та посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи. Враховуючи наявність у позивача посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідки органу місцевого самоврядування, що підтверджує факт реєстрації та проживання позивача на території зони гарантованого добровільного відселення, Верховний Суд погодився з висновками суду першої інстанції про наявність у позивача права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно достатті 55 Закону №796-ХІІ.
Отже, дані трудової книжки, відомості про навчання та інші - не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, які підтверджено наявною довідкою органу місцевого самоврядування та посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3.
Матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 під час навчання в Кузнецовському середньому професійному-технічному училищі №12 проживав у м.Кузнецовськ.
Натомість, суд враховує, що навчальний заклад знаходився на території Рівненської області того ж району, в декількох кілометрах від місця, де був зареєстрований та проживав позивач (близько 25 км), що давало можливість щодня добиратися транспортом з місця проживання та реєстрації позивача до місця його навчання.
Таким чином, суд наголошує, що факт навчання позивача з 01.09.1986 по 24.06.1989 в Кузнецовському середньому професійному-технічному училищі №12 не спростовує факту його постійного проживання у зоні гарантованого добровільного відселення (в селі Малий Жолудськ) в цей період.
Щодо періоду з 11.01.1991 по 02.11.1991, то судом встановлено, що з 04.12.1989 по 02.11.1991 позивач дійсно проходив військову службу, що підтверджується записами військового квитка НОМЕР_4 .
Таким чином, у період з 11.01.1991 по 02.11.1991, позивач не проживав на території зони гарантованого добровільного відселення, що за змістом позовної заяви ним визнається.
За наведеного, суд вважає, що позивач дійсно проживав в с. Малий Жолудськ Володимирецького району Рівненської області зокрема, з 26.04.1986 по 24.11.1989 (3 роки 6 місяців 30 днів), з 03.11.1991 по 04.04.2019 (1 рік 1 місяць 30 днів станом на 01.01.1993; 27 років 5 місяців 2 дні повністю).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 проживав в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 - 4 роки 8 місяців 29 днів (з 26.04.1986 по 24.11.1989, з 03.11.1991), а сукупний період проживання у цій зоні становить 31 рік 1 день (по 04.04.2019).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що період проживання позивача на території зони гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить більше 3 необхідних років.
При цьому, оскільки позивач у період, що дає право на встановлення початкової величини зниження пенсійного віку (з 26.04.1986 по 31.07.1986) проживав в зоні гарантованого добровільного відселення, то він має право на встановлення початкової величини зниження пенсійного віку на 3 роки.
Оскільки, станом на 01.01.1993 позивач проживав на території зони гарантованого добровільного відселення більше 3 років, то його пенсійний вік відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягає зниженню з розрахунку: 3 роки початкова величина та 1 рік за 2 роки проживання, тобто максимально на 6 років.
Обов'язковою умовою призначення пенсії на пільгових умовах за статтею 55 Закону №796-ХІІ є досягнення особою відповідного віку.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років.
За наведеного, з урахуванням зменшення пенсійного віку на 6 років, достатній вік позивача для призначення пенсії має становити 54 роки (60-6).
Судом встановлено, що на момент подання заяви до пенсійного органу про призначення пенсії на пільгових умовах, позивачу виповнилося 54 років. Тому, вказана умова є дотриманою.
Одночасно суд зауважує, що також обов'язковою умовою призначення пенсії на пільгових умовах за статтею 55 Закону №796-ХІІ є наявність у особи відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.
З урахуванням зменшення на 6 років, достатній страховий стаж позивача для призначення пенсії має становити 26 років (32-6).
Відповідач у рішенні про відмову у призначенні пенсії вказав, що страховий стаж позивача становить 31 рік 9 місяців 14 днів.
Таким чином, у позивача наявний необхідний страховий стаж, а обставини щодо наявності необхідного страхового стажу не є спірними у даній справі. Тому, вказана умова також є дотриманою.
За наведеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особа, яка станом на 01.01.1993 прожила на території зони гарантованого добровільного відселення не менше 3 років, а також прожила достатню кількість років в цій зоні для зменшення пенсійного віку на 6 років максимально.
Отже, суд дійшов висновку, що Головне управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області рішенням від 14.07.2025 №172050007169 безпідставно та не правомірно відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відтак, вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню в судовому порядку.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Матеріалами справи підтверджується, що 54 роки позивачу виповнилося 14.03.2025 (день досягнення пенсійного віку), а до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії позивач звернувся вперше 27.03.2025, тобто не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Тому, в даному випадку пенсія підлягає призначенню з 15.03.2025.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. А частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного, позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору, а саме 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 14.07.2025 №172050007169 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 15.03.2025 пенсію за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 07 листопада 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_11 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Н.В. Друзенко