07 листопада 2025 року № 320/23908/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Щавінського В.Р., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, та просить суд:
- визнати протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувані Національної поліції України в зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 03 червня 2004 року по 06 липня 2004 року, з 06 липня 2004 року по 21 липня 2014 року, з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 року, з 01 по 31 жовтня 2019 року - у загальній кількості 13 років 07 місяців 03 дні;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції Україні здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 стаж служби в поліції, який дає право на встановленню поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачувано відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років сформованої за періоди 03 червня 2004 року по 06 липня 2004 року, з 06 липня 2004 року по 21 липня 2014 року, з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 року, з 01 по 31 жовтня 2019 року - у загальній кількості 13 років 07 місяців 03 дні, встановити надбавку з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.05.2023 звернувся з рапортом до начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з проханням здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 03 червня 2004 року по 21 липня 2014 року, з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 року, з 01 по 31 жовтня 2019 року та встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років у загальній кількості 13 років 07 місяців 03 дні, та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років у пільговому обчисленні. Проте за результатами розгляду означеного рапорту відповідач зазначив про відсутність підстав для зарахування вислуги у пільговому обчисленні 13 років 07 місяців 03 дні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, а також про відсутність підстав для здійснення перерахунку стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. Позивач вважає вказану відмову протиправною.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що оскільки позивач станом на дату звернення до суду проходить службу в поліції, відсутні передумови для здійснення обрахунку вислуги років і зарахування до неї пільгової вислуги років так як трудові відносини з позивачем тривають. Відповідач зазначив, що відповідно до чинного законодавства календарна вислуга років, яка дає право на призначення пенсії поліцейським за вислугу років, зазначається у наказах про звільнення зі служби в поліції. Оскільки позивач наразі проходить службу в Департаменті, у відповідача були відсутні правові підстави для обрахунку і встановлення календарної та пільгової вислуги років позивачу. На переконання відповідача, позовні вимоги позивача щодо здійснення обрахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, спрямовані на захист ще фактично не порушених його прав, оскільки для здійснення такого обрахунку відсутні встановлені законодавством передумови. На думку відповідача, законодавчо не передбачено можливість зарахування до календарної вислуги років вислуги років на пільгових умовах та містить виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що наведені у відзиві аргументи представника відповідача є безпідставними, необґрунтованими та не підтверджені доказами, відповідно позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 з 2004 року проходить службу в органах внутрішніх справ України.
26.05.2023 ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з проханням здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 03 червня 2004 року по 21 липня 2014 року та з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 рік, з 01 по 31 жовтня 2019 року та встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років у загальній кількості 13 років 07 місяців 03 дні, а також відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 03 червня 2004 року по 21 липня 2014 року та з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 рік, з 01 по 31 жовтня 2019 року, що у загальній кількості становить 13 років 07 місяців 03 дні.
14.06.2023 за результатами розгляду рапорту, я отримав відповідь з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за вихідним № 7579/55/01-2023 згідно якої, для здійснення перерахунку стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, установлення такої надбавки із зарахуванням періодів пільгової вислуги років, а також зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні у загальній кількості 13 років 07 місяців 03 дні немає законних підстав.
Вважаючи дії відповідача необґрунтованими та протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні відносини, що склалися між сторонами регулюються Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII), який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Положеннями статті 60 Закону № 580-VIII передбачено, що відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.
За приписами статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно із частиною третьою статті 93 Закону № 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
При цьому, пунктом 7 постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» відповідно до статті 94 Закону №580-VIII, Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови №988.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.
Згідно підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом МВС України від 17.01.2002 № 42 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29.07.2008 № 361) затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 місяця служби за кожен місяць служби.
Пунктом 2 означеного наказу встановлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується працівникам, які звільняються зі служби після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 № 1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ від 29.07.2008 № 361 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ № 546 від 12.08.2011) затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі), окремо визначених посад карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі) органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад режимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку. До таких посад віднесено, зокрема посади старшого оперуповноваженого та оперуповноваженого.
Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14.11.2007 № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено посади: оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого.
Своєю чергою, згідно преамбули Закону № 2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищезазначених вимог Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України Постановою №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.
Таким чином, аналіз наведених положень законодавства, що регулює спірні правовідносини, дає підстави для висновку, що положення Постанови №393 не регулюють питання, передбачені частиною другої статті 78 Закону № 580-VIII щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
При цьому, Постанова №393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої статті 78 Закону № 580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, оскільки вона прийнята на виконання Закону №2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.02.2023 у справі №320/12166/20.
Надаючи оцінку доводам позивача в частині незгоди із позицією відповідача щодо відмови у зарахуванні пільгової вислуги років позивача за спірні періоди до його календарної вислуги років, суд зазначає таке.
За доводами відповідача позивач продовжує проходження служби в поліції. Відповідачем фактично не заперечується можливість зарахування періоду проходження служби в поліції за спірні періоди в пільговому обчисленні до вислуги років позивача у разі такої необхідності, а саме для призначення пенсії поліцейському.
Так, з листа Департаменту від 14.06.2023 №7579/55/01-2023 вбачається, що відповідно до Порядку №260 до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII і лише в календарному обчисленні, їх зарахування в пільговому обчисленні законодавством не передбачено. Періоди, що зараховуються на пільгових умовах, визначені пунктом 3 Постанови №393, зараховуються до вислуги років лише для визначення розміру пенсії. Вислуга років на пільгових умовах обчислюється та зазначається в наказі при звільненні зі служби в поліції відповідно до положень Закону №2262-ХІІ.
Зважаючи на викладене, для здійснення перерахунку стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, установлення такої надбавки із зарахуванням періодів пільгової вислуги років, зазначених у зверненні позивача, а також зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні у загальній кількості 13 років 08 місяців 22 дні немає законних підстав.
Своєю чергою позивач у рапорті від 26.05.2023 не просив зарахувати в календарну вислугу років періоди служби з 03 червня 2004 року по 21 липня 2014 року та з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 рік, з 01 по 31 жовтня 2019 року в пільговому обчисленні саме для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідь, надана листом від 14.06.2023 №7579/55/01-2023 є по своїй суті роз'ясненням щодо підстав та моменту виникнення у позивача права на включення цієї вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги.
За змістом означеного листа відповідач не заперечує наявності у позивача за період його служби з 03 червня 2004 року по 21 липня 2014 року та з 22 липня 2014 року по 30 квітня 2018 року, з 01 січня по 28 лютого 2019 року, з 01 квітня по 31 травня 2019 року, з 01 по 31 липня 2019 рік, з 01 по 31 жовтня 2019 року вислуги років у пільговому обчисленні та не відмовляє у її зарахуванні в календарну вислугу під час звільнення позивача зі служби в поліції на пенсію, а отже лист від 14.06.2023, з яким висловлює незгоду позивач, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яким відмовлено у вирішенні цього питання.
Таким чином суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною відмови Департаменту у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років, оскільки питання призначення пенсії позивачу вирішуватиметься під час його звільнення зі служби в поліції та призначення пенсії, тобто вказане є передчасним.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.02.2023 у справі №320/12166/20.
Враховуючи те, що позивач проходить службу в поліції, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер та суперечить процедурі та визначеному у застосованих нормативних актах обставинам та часу їх застосування. Крім того, відсутні підстави вважати, що при звільнення позивача зі служби в поліції та обчисленні його стажу для призначення пенсії за вислугу років відповідачем буде відмовлено йому у зарахуванні пільгового стажу для її призначення.
З урахуванням наведеного надзвичайно важливого значення набуває необхідність належного з'ясування судом питання щодо того, про захист яких саме прав особи пред'явлено позов.
Доцільно зауважити, що адміністративне судочинство спрямоване на захист уже порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень рішення, вчиненню ним дій чи допущенням бездіяльності порушуються права позивача. Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.