(про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду,
зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)
06 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/36367/21
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 13.10.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Позивач подав заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення на стягнення з відповідача нараховану доплату до пенсії у розмірі 135834,84 грн. з 13.10.2021 по 30.09.2022.
В обґрунтування поданої заяви позивач указує, що рішення суду, що ухвалено в цій справі та набрало законної сили, в частині виплати заборгованості з пенсії протягом тривалого часу відповідачем не виконується з посиланням на обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення, чим порушуються пенсійні права позивача та право на виконання рішення суду.
Відповідач на заяву надав заперечення.
Сторони в судове засідання не з"явилися, повідомили про розгляд справи належним чином.
Суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви у порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205 та ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглядаючи заяву позивача, суд зауважує на таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" від 21 листопада 2024 року №4094-IX, який набрав чинності 19 грудня 2024 року, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1 та 3 названої правової норми за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою, зокрема для встановлення або зміни способу або порядку виконання, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з 19 грудня 2024 року стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України доповнена самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Позивач просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення на стягнення з відповідача нараховану доплату до пенсії у розмірі 135834,84 грн. з 13.10.2021 по 30.09.2022.
На підтвердження нарахованої доплати у вказаній сумі надав розрахунок, що підлягає виплаті по пенсійній справі за судовим рішенням у справі №240/36367/21, в якій вказано розмір заборгованості за період з 13.10.2021 по 30.09.2022 у сумі 135734,84 грн. та копію витягу з реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, у якому міститься інформація про те, що позивачу нараховано пенсію на виконання судового рішення у справі №240/36367/21 за період з 13.10.2021 по 30.09.2022 у розмірі 135734, 84 грн.
Суд зазначає, що вказаний розрахунок та витяг виданий станом на 30.11.2022, про що свідчить відмітка уповноваженої особи відповідача.
Разом з тим, відповідач надав суду письмові пояснення , в яких зазначив, що на виконання рішення № 240/36367/21 та з врахуванням вимоги Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) № 3.3/66918 від 22.09.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області Заявнику з 13.10.2021 проведено перерахунок підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з двох мінімальних заробітних плат, тобто 6000,00 грн., з 01.12.2021 - 6500,00 грн.
В результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії становив:
з 13.10.2021 - 17027,76 грн., в тому числі 12000,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (6000,00 грн. х 2),
з 01.12.2021 - 18699,76 грн., в тому числі 13000,00 грн. - підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення (6500,00 грн. х 2).
Сума донарахованих коштів за період з 13.10.2021 по 30.09.2022, з урахуванням фактично виплачених коштів, складала 135734,84 грн.
На виконання рішення № 240/36367/21 з урахуванням вимоги Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 71083 від 15.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області Заявнику з 13.10.2021 здійснено перерахунок підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік, тобто:
з 13.10.2021 - 17027,76 грн., в тому числі 12000,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (6000,00 грн. х 2),
з 01.12.2021 - 18699,76 грн., в тому числі 13000,00 грн. - підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення (6500,00 грн. х 2).
з 01.10.2022 - 20177,74 грн., в тому числі 13400,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (6700,00 грн. х 2).
За період з 13.10.2021 по 31.08.2023 нарахована доплата в сумі 140134,84грн., що підтверджується копією розрахунку.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" визначено, що розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду, становить 1600,00 гривень.
У зв'язку з цим, розмір підвищення, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановленого до пенсії на виконання рішення № 240/36367/21 з 01.01.2024 перераховано, а саме з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати 1600 грн., що застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду, тобто 3200,00 грн. (1600,00 грн. х 2).
Відтак, за період з 13.10.2021 по 31.08.2024 перерахована доплата до пенсії з врахуванням зміни розміру підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення, яка визначена в розмірі 59134,84 грн. та включена до підсистеми ІКІС ПФУ "Реєстр судових рішень" .
Вказані обставини підтверджуються розрахунком, що підлягає виплаті по пенсійній справі за судовим рішенням у справі №240/36367/21, в якій вказано розмір заборгованості за період з 13.10.2021 по 31.08.2022 - 59134,84 грн.
Таким чином, суд зазначає, що станом на день розгляду справи відповідач має перед стягувачем (позивачем) заборгованість, яка нарахована на виконання рішення суду, що ухвалено в цій справі у розмірі 59134,84 грн., а не 135834,84 грн. , як просить позивач.
З вказаного слідує, що на користь позивача належить стягнути з відповідача нараховану доплату до пенсії у розмірі 59134,84 грн.
При вирішенні питання наявності підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення, суд враховує останні правові позиції Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Так, дослідженням судової практики з Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що Сьомий апеляційний адміністративний суд у постановах від 15.09.2025 у справах Вінницького окружний адміністративного суду № 120/3058/21-а, № 120/10355/22 та від 17.09.2025 у справі Житомирського окружного адміністративного суду № 240/2802/23 скасував ухвали про відмову у зміні способу і порядку виконання судових рішень. Задовольнив заяви позивачів та стягнув на користь позивачів нараховані заборгованості з пенсійних виплат.
Крім того, постановами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2025 у справі №240/6393/23 та від 16.09.2025 № 240/16813/21 ухвали суддів Житомирського кружного адміністративного суду Капинос О.В. та Леміщака Д.М., якими змінено спосіб і порядок виконання судових рішень у вказаних справах з зобов"язального характеру на стягнення, залишено без змін.
Таким чином, враховуючи вимоги частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), правову позицію Сьомого апеляційного адміністративного суду, суд дійшов висновку, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання рішення суду у даній справі, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача нараховану доплату до пенсії за період з 13.10.2021 по 31.08.2024 у розмірі 59134,84 грн., тому заяву слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву задовольнити частково.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2022 у справі №240/36367/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 нараховану доплату до пенсії за період з 13.10.2021 по 31.08.2024 у розмірі 59134,84 грн. (п"ятдесят дев"ять тисяч сто тридцять чотири гривні вісімдесят чотири копійки).
В іншій частині відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос