за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення
07 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/6871/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року, яке набрало законної сили 19 серпня 2025 року, позов задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10 квітня 2025 року №ХА16113; зобов'язано здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10 квітня 2025 року №ХА16113 (з урахуванням раніше виплачених сум).
Ухвалою суду від 22 вересня 2025 року задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та зобов'язано відповідача (боржника) - ГУ ПФУ у Волинській області подати у строк тридцять днів з дня отримання ухвали звіт про виконання рішення суду.
30 жовтня 2025 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення суду.
Письмових заперечень щодо зазначеного звіту позивач не подав.
Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.
При розгляді звіту про виконання судового рішення суд враховує таке.
Вимоги до звіту суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення визначені у частинах другій, третій статті 382-2 КАС України. Так звіт має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно із частинами першою, другою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Поданий ГУ ПФУ у Волинській області звіт відповідає приписам статті 382-2 КАС України.
У звіті відповідач повідомив, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі №140/6871/25 проведено з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10 квітня 2025 року №ХА16113. Перерахований розмір пенсії з 01 лютого 2023 року становить 18241,37 грн, з 01 березня 2024 року (з урахуванням індексації) - 19715,55 грн, з 01 березня 2025 року (з урахуванням індексації) - 21215,55 грн; сума нарахувань за період з 01 лютого 2023 року по 18 серпня 2025 року (з урахуванням виплачених сум) становить 93319,02 грн та у жовтні 2025 року виплачено 7656,19 грн. Оскільки рішення суду від 18 липня 2025 року у цій справі набрало законної сили після набрання чинності Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі - Порядок №821), то таке судове рішення буде виконуватися відповідно до вимог, передбачених таким Порядком.
До звіту надані витяг з Централізованої підсистеми “Призначення та виплати пенсій (ППВП)», витяги з пенсійної справи, розрахунок суми, що підлягає виплаті згідно з рішенням від 18 липня 2025 року у справі №140/6871/25 (а.с.50-55).
Так відповідно до витягу з пенсійної справи з 01 березня 2023 року основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 17678,12 грн (50% грошового забезпечення у розмірі 35356,23 грн), а загальний розмір пенсії (з підвищеннями, надбавками) - 18241,37 грн (а.с.54). Загальний розмір пенсії з 01 березня 2024 року становить 19715,55 грн, з 01 березня 2025 року - 21215,55 грн, різниця між нарахованою та виплаченою сумами пенсії за період з лютого 2023 року по серпень 2025 року - 93319,02 грн (а.с.52-53, 55). У примітці довідки-розрахунку суми пенсії, нарахованої до виплати за лютий 2023 року - серпень 2025 року, вказано про виплату у жовтні 2025 року відповідно до Постанови №821 частини заборгованості у сумі 7656,19 грн.
Згідно з пунктом 2 Постанови №821 (набрала чинності 17 липня 2025 року) видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Як видно з витягу з Централізованої підсистеми “Призначення та виплати пенсій (ППВП)», така встановлена 06 жовтня 2025 року.
Порядком №821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Пунктом 6 Порядку №821 передбачено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Враховуючи, що ухвалою суду від 22 вересня 2025 року було задоволено заяву позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, яка була подана з підстави непроведення перерахунку пенсії, а відповідач подав до суду звіт разом із доказами проведення такого перерахунку, внаслідок чого розмір пенсії збільшився, що свідчить про вжиття відповідачем усіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання судового рішення, тому, на думку суду, наявні правові та фактичні підстави для прийняття звіту ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі №140/6871/25.
Керуючись статтями 248, 381-1, 382 - 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у справі №140/6871/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк