Рішення від 06.11.2025 по справі 640/7508/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 640/7508/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський Крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Державної екологічної інспекції Столичного округу про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Ритуальна служба спеціалізованого комунального підприємства «Київський Крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Ритуальна служба СКП «Київський крематорій», позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної екологічної інспекції Столичного округу (далі - ДЕІ Столичного округу, відповідач) про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції Столичного округу з проведення позапланової перевірки Ритуальної служби СКП «Київський крематорій»; визнання протиправним та скасування припису від 15.12.2020, винесеного Державною екологічною інспекцією Столичного округу на підставі акту від 10.12.2020 №02-432.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем отримано 17.12.2020 припис від 15.12.2020 на підставі акту перевірки № 02-432 від 10.12.2020 складеного ДЕІ Столичного округу, за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері поводження з медичними відходами, діяльність яких призводить до утворення, збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення медичних відходів.

Вважаючи оскаржуваний припис складеним з порушенням законодавства, підстави для здійснення заходу державного нагляду (контролю) протиправними, звернулася до суду із цим позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/7508/21, вирішено, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Відповідач відзив на позов у визначений судом строк не подав.

Відповідно до частини 3 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

На підставі пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами справа №640/7508/21 передана на розгляд та вирішення Волинському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Волинського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 цю справу передано для розгляду судді Костюкевичу С.Ф.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 адміністративну справу №640/7508/21 прийнято до провадження судді Костюкевича С.Ф., розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, письмові докази по справі, суд встановив наступне.

Ритуальна служба СКП «Київський крематорій» зареєстрована в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.08.2005, номер запису: 10681230000006714, код ЄДРПОУ 05416768. Основним видом діяльності є 96.03 організація поховань і надання суміжних послуг.

На підставі наказу ДЕІ Столичного округу від 25.11.2020 №3/2/967, у зв'язку з направленням ДЕІ України № 44 від 25.11.2020 та Доручення Прем'єр-міністра України від 29.01.2020 №2777/1/1-20 щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання у сфері поводження з медичними відходами, діяльність яких призводить до утворення, збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення медичних відходів у період з 27.11.2020 по 10.12.2020 проводилася позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» (місцезнаходження: 03039, м. Київ, вул. Байкова, 16, код ЄДРПОУ 05416768), за результатами якої складено акт №02-432 від 10.12.2020.

15.12.2020 на підставі акту перевірки № 02-432 від 10.12.2020 ДЕІ Столичного округу складено припис, яким Ритуальну службу СКП «Київський крематорій» зобов'язано усунути такі порушення: - подати документи для постановки на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря до 15.02.2021; - обладнати місця відбору проб відповідно до ДСТУ 8725:2017 «Якість повітря. Викиди стаціонарних джерел. Методи визначення швидкості та об'ємної витрати газопилових потоків» та КНД 211.2.3.063-98 «Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів. Інструкція» до 15.01.2021; - не допускати змішування відходів до 16.12.2020; ліквідувати засмічення земельної ділянки з кадастровим номером 8 000 000 000:79:008:006 на площі 93,31 кв.м., 40,71 кв. м., 97,11 кв.м. до 15.01.2021; - не допускати зберігання відходів у несанкціонованих місцях до 15.01.2021; здійснювати перевезення небезпечних відходів при наявності обов'язкового страхування цивільної відповідальності перевізника за збитки, які можуть бути завдані ним під час перевезення до 15.01.2021; - провести ідентифікацію об'єктів поводження з небезпечними відходами відповідно до Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» до 15.02.2021; - забезпечити виконання заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин передбачених розділом 4 Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 08.07.2019 № 8036100000-10502 до 01.01.2021; - привести обсяги організованих викидів стаціонарних джерел у вигляді суспендованих твердих часток на джерелах № 1, 2 у відповідність з Дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 08.07.2019 № 8036100000-10502 до 01.01.2021.

Не погодившись із указаним рішенням суб'єкта владних повноважень Ритуальна служба СКП «Київський крематорій» звернулась до адміністративного суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон № 1264-XII).

За приписами частини другої статті 10 Закону № 1264-XII (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) діяльність, що перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.

Відповідно до статті 35 Закону № 1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Згідно з частиною першою статті 20-2 Закону № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:

надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;

обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 № 275, Держекоінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з частиною першою статті 68 Закону № 1264-XII порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05 квітня 2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі - Закон № 877-V).

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзацу першого частини десятої цієї статті посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Стаття 5 Закону № 877-V регламентує позапланові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю).

У силу частин першої, другої статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до частини п'ятої цієї статті перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

У силу абзацу дев'ятого частини шостої статті 7 Закону № 877-V в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до частин сьомої, восьмої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкта господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно з частиною одинадцятою статті 7 Закону № 877-V у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

За змістом частини першої статті 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.

Водночас у частині першій статті 10 Закону № 877-V визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: бути поінформованим про свої права та обов'язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб'єкта господарювання).

Статтею 11 Закону № 877-V передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Отже, наведені правові норми свідчать про те, що припис органу державного нагляду (контролю) є розпорядчим документом, в якому, з урахуванням характеру спірних правовідносин, мають бути наведені конкретні порушення суб'єктом господарювання норм законодавства про охорону навколишнього природного середовища, які вже мали місце на момент проведення перевірки, та встановлені строки усунення цих порушень, оскільки метою видання приписів є саме усунення таких виявлених порушень.

Разом з тим, сам собою акт перевірки та дії посадових осіб контролюючого органу зі складання цього акта не створюють правових наслідків у вигляді виникнення обов'язків, зміни чи припинення будь-яких прав для суб'єкта господарювання, крім виникнення права на подання зауважень до акта.

Припис органу державного нагляду (контролю) є розпорядчим документом, в якому, з урахуванням характеру спірних правовідносин, мають бути наведені конкретні порушення суб'єктом господарювання норм законодавства, які вже мали місце на момент проведення перевірки, та встановлені строки усунення цих порушень, оскільки метою видання приписів є саме усунення таких виявлених порушень.

До припису можуть включатися виключно вимоги, направлені на усунення конкретних порушень, виявлених у ході перевірки. Жодні інші вимоги до припису включатися не можуть. Порушення, які виявлені перевіркою, повинні бути доведені, підтверджуватись документально і належним чином зафіксовані у акті перевірки, фактично існувати станом на момент складання акту, як джерела доказової інформації, а матеріали перевірки повинні підтверджувати, що порушення вимог законодавства вчинені саме тим суб'єктом господарювання, який перевірявся.

Заходи в приписі керівнику суб'єкта господарювання повинні бути спрямовані на забезпечення ним належних умов своєї діяльності відповідно до вимог нормативно-правових актів і документів, сформульовані конкретно з посиланням на відповідну норму права, порушення якої допущено за висновками контролюючого органу, і в стислій формі.

Спосіб усунення порушень, визначений у приписі, повинен узгоджуватись з нормами законодавства, а терміни його виконання мають визначатись у кожному конкретному випадку, виходячи з реальних можливостей суб'єкта господарювання, умов його діяльності, кількості, виду і характеру виявлених за наслідками перевірки порушень, надавати достатній строк, упродовж якого можливе його реальне виконання.

Суд встановив, що на підставі наказу ДЕІ Столичного округу від 25.11.2020 №3/2/967, у зв'язку з направленням ДЕІ України № 44 від 25.11.2020 та Доручення Прем'єр-міністра України від 29.01.2020 №2777/1/1-20 щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання у сфері поводження з медичними відходами, діяльність яких призводить до утворення, збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення медичних відходів, ДЕІ Столичного округу у період з 27.11.2020 по 10.12.2020 провела позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» (місцезнаходження: 03039, м. Київ, вул. Байкова, 16, код ЄДРПОУ 34809110).

За результатами проведеної перевірки складено акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів акту №02-432 від 10.12.2020.

15.12.2020 з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, відповідач виніс припис, згідно з яким відповідно до пункту 1 на позивача покладено обов'язок у строк 1 місяць після отримання припису: п. 1 подати документи для постановки на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря до 15.02.2021; п. 2 обладнати місця відбору проб відповідно до ДСТУ 8725:2017 «Якість повітря. Викиди стаціонарних джерел. Методи визначення швидкості та об'ємної витрати газопилових потоків» та КНД 211.2.3.063-98 «Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів. Інструкція» до 15.01.2021; п. 3 не допускати змішування відходів до 16.12.2020; п. 4 ліквідувати засмічення земельної ділянки з кадастровим номером 8 000 000 000:79:008:006 на площі 93,31 кв.м., 40,71 кв. м., 97,11 кв.м. до 15.01.2021; п. 5 не допускати зберігання відходів у несанкціонованих місцях до 15.01.2021; п. 6 здійснювати перевезення небезпечних відходів при наявності обов'язкового страхування цивільної відповідальності перевізника за збитки, які можуть бути завдані ним під час перевезення до 15.01.2021; п. 7 провести ідентифікацію об'єктів поводження з небезпечними відходами відповідно до Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» до 15.02.2021; п. 8 забезпечити виконання заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин передбачених розділом 4 Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 08.07.2019 № 8036100000-10502 до 01.01.2021; п. 9 привести обсяги організованих викидів стаціонарних джерел у вигляді суспендованих твердих часток на джерелах № 1, 2 у відповідність з Дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 08.07.2019 № 8036100000-10502 до 01.01.2021.

В обґрунтування порушення відповідачем було зазначено ст. ст. 17, 34 Закону України «Про відходи», ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи», суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, - забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; - здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації, чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються-збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації; - не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; - не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; - здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів.

Частина 4 ст. 17 Закону України «Про відходи» встановлює, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

З метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів (стаття 26 Закону України «Про відходи»).

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що на виконання п. 3, 8, 9 оскаржуваного припису, Ритуальна служба СКП «Київський крематорій» листом № 01-04/602 від 30.12.2020 повідомила ДЕІ Столичного округу, що вчасно виконала вимоги зазначених пунктів припису, а саме:

на виконання пункту № 3 припису, Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» невідкладно були прийняті відповідні заходи, зокрема: установлені додаткові баки для роздільного збору сміття (скла, пластику, паперу), з метою недопущення зміщування зазначених відходів;

на виконання пункту № 8, 9 припису, Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» було укладено договір підряду № 25 Д від 04.11.2020 з ТзОВ «Кластер Україна» на проведення робіт по об'єкту «Капітальний ремонт кремаційного корпусу міського крематорію на вул. Байковій, 16, Голосіївський район. Влаштування системи очищення повітря» (за кодом ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація). ТзОВ «Кластер Україна» проводяться роботи з встановлення відповідних фільтрів, які скорочують зазначені викиди. Наразі роботи знаходяться на стадії завершення.

Також, встановлення зазначених фільтрів приводить до відповідності обсяги організованих викидів стаціонарних джерел у вигляді суспендованих твердих часток на джерелах № 1, 2 з дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 08.07.2019 № № 803610000-10502 (пункт № 9 припису).

Щодо виконання п. 2, 4, 5, 6, 7 припису, то листом № 01-04/21 від 14.01.2021 Ритуальна служба СКП «Київський крематорій», повідомила ДЕІ Столичного округу, що вчасно виконала вимоги зазначених пунктів припису, а саме:

на виконання пункту № 2 припису, позивачем обладнано місце відбору проб сходами. Відповідно до п. 7.5 розділу 7 ДСТУ 8725:2017, вимоги до облаштування робочої платформи й робочого майданчика має бути враховано й реалізовано під час проектування нових або реконструкції діючих джерел викидів та газоочисних установок, на діючих - за наявності конструктивних, технічних і економічних можливостей. При цьому, вказано, що обладнання Київського крематорію виготовлено в 1972 році, введено в експлуатацію у 1975 році та конструктивні особливості та розміри камери димовідведення не передбачали обладнання робочими платформами та робочими майданчиками, які би могли витримати від двох до шести осіб з обладнанням, масою від 50 до 300 кг, як зазначено у вимогах ДСТУ 8725:2017. Конструктивні особливості камери димовідведення не дозволяють обладнання труби відпрацьованих газів ніякими робочими платформами та робочими майданчиками, відповідно до вимог ДСТУ 8725:2017. Нормами 70-х років минулого століття було не передбачено ні встановлення фільтрів, ні таких конструкцій. Крім того, у зв'язку з тим, що робота печей крематорію є безперебійною, труба відпрацьованих газів нагрівається до значної температури (~ 300 С) та проведення будь-яких зварювальних робіт неможливо;

на виконання пункту № 4 припису, Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» ліквідовано засмічення земельних ділянок, які не є на балансі підприємства. Будівельне сміття утворилось в результаті виконання підрядних робіт ТзОВ «Будівельна компанія «Адамант», про що було повідомлено письмово перевіряючих. Також позивачем виконано пункт № 5 припису щодо недопущення зберігання відходів у несанкціонованих місцях.

на виконання пункту № 6 припису, Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» укладено договір обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів № 76-0111-20-00002 від 29.12.2020 з ПАТ «Страхова компанія» Українська страхова група»;

на виконання пункту № 7 Припису, Ритуальною службою СКП «Київський крематорій» отримано висновок про результати ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки від Головного управління держпраці у Київській області № 54/3/20/21042 від 31.12.2020.

Крім того, на виконання п. 1 припису, то листом № 01-04/73 від 12.02.2021 Ритуальна служба СКП «Київський крематорій», повідомила ДЕІ Столичного округу, що вчасно виконала вимоги пункт № 1 припису та подала відповідний пакет документів до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (вхід. № 5925/10/21 від 11.02.2021), який зараз знаходиться на розгляді.

Суд зазначає, що в адміністративному судочинстві обов'язок доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, які оскаржуються позивачем в адміністративному позові, покладено на суб'єкта владних повноважень, тобто у даному випадку на відповідача - ДЕІ Столичного округу, з діями та рішенням якої не погоджується позивач ПАТ (а на час звернення до суду з цим позовом - ДП) Ритуальна служба СКП «Київський крематорій».

У ході розгляду даної справи відповідачем жодним чином не спростовано доводів позивача, викладених в обґрунтування позову (доводів про його фактичне виконання).

Відповідно до приписів частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Суд зауважує, що вказана норма, яка з неї вбачається, не містить імперативних приписів щодо дій суду в разі неподання суб'єктом владних повноважень відзиву. В той же час ця норма наділяє суд повноваженнями на власний розсуд вирішувати як діяти в зазначеній ситуації.

У даному випадку відповідачем-суб'єктом владних повноважень не було подано відзив на позов без зазначення причин його неподання (такий не було подано ані до Окружного адміністративного суду міста Києва після постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі від 19.04.2021, ані до Волинського окружного адміністративного суду після прийняття даної справи до свого провадження 03.03.2025).

Указана пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень під час розгляду даної справи у суді кваліфікується судом як визнання відповідачем позову Ритуальної служби СКП «Київський крематорій», що дає підстави для визнання протиправним та скасування оскаржуваного припису від 15.12.2020, відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню в цій частині.

При цьому, скасовуючи оскаржуваний припис, суд також зважає і на те, що такий станом на час вирішення цієї справи фактично вичерпав свою дію, адже сплив термін його виконання, визначений у приписі до 15.12.2020. При цьому відповідачем у ході судового розгляду цієї справи не було наведено будь-яких доводів і не надано жодних доказів як щодо законності прийняття оскаржуваного припису, так і щодо необхідності його виконання позивачем станом на час розгляду даної справи у суді.

Разом з тим, як вже зазначалося судом, акт перевірки та дії посадових осіб контролюючого органу з проведення позапланової перевірки не створюють правових наслідків у вигляді виникнення обов'язків, зміни чи припинення будь-яких прав для суб'єкта господарювання, крім виникнення права на подання зауважень до акта. Відтак в даній частині позовних вимог слід відмовити.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов суд задовольняє частково, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 1 135,00 грн (50%), який сплачений відповідно до квитанції від 07.04.2021 на суму 2 270,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції Столичного округу від 15.12.2020, винесений на підставі акту від 10.12.2020 №02-432.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Столичного округу на користь Ритуальної служби спеціалізованого комунального підприємства «Київський Крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) судовий збір в розмірі 1 135,00 грн (одна тисяча сто тридцять п'ять гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Ритуальна служба спеціалізованого комунального підприємства «Київський Крематорій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03039, м. Київ, вул. Байкова, 16; код ЄДРПОУ 05416768).

Відповідач: Державна екологічна інспекція Столичного округу (01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3 корп. 2; код ЄДРПОУ 42163667).

Суддя С.Ф. Костюкевич