06 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/10098/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у сумі 237522,01 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зобов'язана сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Такий обов'язок відповідач не виконує та за нею обліковується податковий борг на загальну суму 237522,01 грн (з податку на доходи фізичних осіб - 204039,19 грн, з військового збору - 16974,94 грн, з податку на додану вартість - 15487,88 грн, з адміністративних штрафів та інших санкцій - 1020,00 грн), який виник у зв'язку із несплатою грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями, та пені. Направлення податкової вимоги не призвело до погашення податкового боргу, тому позивач просив стягнути з відповідача цей борг у дохід бюджету.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 10 вересня 2025 року судом надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за останньою відомою адресою реєстрації місця проживання, вказаною в Єдиному державному демографічному реєстрі (а.с.60-61). Поштове відправлення повернулося суду із довідкою відділення поштового зв'язку “за закінченням терміну зберігання» та відбитком календарного штемпеля від 26 вересня 2025 року (а.с.65-68). Крім того, повідомлення для відповідача про відкриття провадження розміщено на веб-порталі судової влади України 02 жовтня 2025 року (а.с.69).
Відповідач відзив на позовну заяву не подала.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
У період з 17 січня 2001 року по 30 січня 2018 року ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що наявні відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.60).
Відповідно до довідки ГУ ДПС у Волинській області станом на 22 липня 2025 року за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 237522,01 грн, з них: 204039,19 грн - податок на доходи фізичних осіб; 16974,94 грн - військовий збір, податок на додану вартість - 15487,88 грн, адміністративні штрафи та інші санкції - 1020,00 грн) (а.с.3).
Як видно з розрахунку податкового боргу (а.с.4-7), податковий борг з податку на доходи фізичних осіб виник внаслідок несплати грошових зобов'язань, донарахованих платнику податковими повідомленнями-рішеннями від 21 червня 2024 року №0173222407 у сумі 340,00 грн (штрафна санкція за неподання декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік) та від 21 червня 2024 року №0173172407 в сумі 135051,11 грн (з них 135051,11 грн - основний платіж та 13505,10 грн - штрафна санкція) згідно з актом перевірки від 31 травня 2024 року №14367/03-20-24-07/ НОМЕР_1 за період господарської діяльності у 2017 році (а.с.9, 10). З урахуванням пені у сумі 55142,98 грн податковий борг становить 204039,19 грн.
Податковий борг з військового збору виник у зв'язку із несплатою грошового зобов'язання, визначеного ГУ ДПС у Волинській області на підставі акта перевірки від 31 травня 2024 року №14367/03-20-24-07/ НОМЕР_1 у податковому повідомленні-рішенні від 21 червня 2024 року №0173182407 у сумі 16974,94 грн (з них 11254,26 грн - основний платіж, 1125,43 грн - штрафна санкція) (а.с.11). З урахуванням пені у сумі 4595,25 грн борг становить 16974,94 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість виник внаслідок несплати грошових зобов'язань, донарахованих податковим повідомленням-рішенням від 21 червня 2024 року №0173192407 в сумі 15487,88 грн (з них 9484,00 грн - основний платіж та 984,40 грн - штрафна санкція) за актом перевірки від 31 травня 2024 року №14367/03-20-24-07/2258105402 (штрафна санкція за заниження податку на додану вартість за січень 2017 року, квітень 2017 року та травень 2017 року) (а.с.12). З урахуванням пені у сумі 5055,48 грн податковий борг становить 15487,88 грн.
Податковий борг у сумі 1020,00 грн виник внаслідок несплати штрафних (фінансових) санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням від 21 червня 2024 року №0173232407, прийнятим на підставі того ж акта перевірки (за ненадання для перевірки первинних документів за 2017-2018 роки, які підтверджують понесені валові витрати, пов'язані з отриманням доходу) (а.с.13).
В Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок» вказані суми боргу перед бюджетом обліковується як непогашені (а.с.19-26, 32-59).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).
За приписами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України обумовлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі акта перевірки від 31 травня 2024 року №14367/03-20-24-07/2258105402, у зв'язку із встановленими порушеннями податкового законодавства, ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкові повідомлення-рішення від 21 червня 2024 року №0173222407, №0173172407, №0173182407, 0173192407, якими донарахувало відповідачу грошові зобов'язання (а.с.9-13).
Податкові повідомлення-рішення надіслані ГУ ДПС у Волинській області рекомендованим листом з повідомленням про вручення за податковою адресою відповідача та були вручені 04 липня 2024 року (а.с.18).
Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень, їх скасування відповідач суду не надала.
Отже, визначені такими податковими повідомленнями-рішеннями грошові зобов'язання є узгодженими.
Несплачені грошові зобов'язання у встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк набули статусу податкового боргу.
Наявність податкового боргу за вказаними платежами підтверджується витягами з Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок» (а.с.19-26, 32-59), з яких видно наявність заборгованості не тільки зі сплати грошових зобов'язань згідно з податковими повідомленнями-рішеннями, а й пені у сумі 5055,48 грн з податку на додану вартість, 55142,98 грн з податку на доходи фізичних осіб, 4595,25 грн - військового збору.
За змістом підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пунктів 59.1, 59.4 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
ГУ ПФУ у Волинській області сформована та надіслана ОСОБА_1 податкова вимога від 01 березня 2018 року форми «Ф» №8578-17 про наявність податкового боргу у сумі 62341,18 грн, яку остання отримала 16 березня 2018 року (а.с.8).
Матеріали справи не містять доказів переривання податкового боргу після надіслання податкової вимоги, чи її скасування, що виключає необхідність надіслання нової податкової вимоги внаслідок збільшення податкового боргу.
Крім того, за приписами підпункту 65.10.4 пункту 65.10 статті 65 ПК України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.
Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункти 95.1, 95.2 статті 95 ПК України).
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов'язання у сумі 237522,01 грн є узгодженими та не сплачені відповідачем у встановлений строк, щодо їх розміру не подано відзиву на позов, як і не надано доказів погашення боргу, то суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення в дохід бюджету з ОСОБА_1 вказаного податкового боргу.
Керуючись статтями 9, 72-77, 162, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід бюджету податковий борг у сумі 237522,01 грн (двісті тридцять сім тисяч п'ятсот двадцять дві грн 01 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк