Рішення від 27.10.2025 по справі 308/9446/25

Справа № 308/9446/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді - Хамник М.М.,

за участю секретаря судових засідань - Камілли В.Я.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Гангура М.І.,

представника відповідача - Кльофи В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПрАТ «Закарпаттяобленерго» про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Гангур М.І., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувсь в суд з позовом до ПрАТ «Закарпаттяобленерго», в якому просить Рішення ПрАТ «Закарпаттяобленерго» про: порушення ОСОБА_1 Правил роздрібного ринку електричної енергії; покладення на останнього обов'язку повідомити про усунення порушень правил ПРРЕЕ; визнання Акту про порушення за №141433 від 15.04.25 таким, що відповідає вимогам п.8.2.5 ПРРЕЕ, а відтак складеним правомірно, яке оформлене Протоколом від 05.06.2025 за №2169 - визнати незаконним та скасувати, та стягнути з Відповідача судові витрати.

В обґрунтування позову, зазначає, що15.04.2025 об 11 годині 09 хвилин, невідомі йому особи, які виявились представниками оператора системи розподілу ПрАТ «Закарпаттяобленерго», без пред'явлення будь-яких службових посвідчень та без отримання дозволу від Позивача, проникли до його житла за адресою: АДРЕСА_1 та провели перевірку вказаного об'єкта. В результаті даної перевірки, було складено Акт про порушення №142133 від 15.04.2025, в якому, зокрема, зазначено про порушення Позивачем п.п. 5.5.5 та п. 2.3.12 ПРРЕЕ, а саме - виявлено використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові цілі. Об'єкт комерційної діяльності використовує електричні мережі призначені для побутових потреб.

05.06.2025 відбулося засідання комісії ПрАТ «Закарпаттяобленерго» з розгляду акту про порушення №142133 від 15.04.2025, за наслідками якого комісія склала Протокол №2169 від 05.06.2025 та вирішила, що зазначений акт про порушення відповідає вимогам п.8.2.5 ПРРЕЕ, а відтак його складено правомірно, зобов'язано Позивача повідомити електропостачальника про дату усунення порушення, ОСР залишено за собою право, у разі невиконання вимог п.9 акту про порушення, самостійно перевести побутового споживача на малого непобутового споживача.

Вважає рішення відповідача, оформлене Протоколом №2169 від 05.06.2025 протиправним, прийнятим з порушенням ПРРЕЕ, а відтак таким, що підлягає скасуванню оскільки представниками оператора системи розподілу Відповідача не було пред'явлено будь-яких службових посвідчень та не було отримано дозволу від Позивача на вхід до його житла та проведення перевірки, а також не зроблено запису в Акті про відмову Позивача від його підпису та не проведено у зв'язку з цим відеофіксації. Окрім цього, Відповідачем не надано доказів, що особи, які складали Акт, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , мають повноваження на складання актів про порушення, пройшли відповідне навчання та інструктаж, у Акті не зазначено змісту виявленого порушення, не вказано виду підприємницької діяльност та яку господарську діяльність виявлено на об'єкті перевірки, в чому вона полягає і якими доказами підтверджується; безпідставно вказано, що об'єкт перевірки - житловий будинок облаштований під готельний комплекс за адресою проживання Позивача.

Окрім того, представник позивча стверджує, що факт використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові цілі Відповідач підтверджує роздруківками із сайтів готельних послуг та фотоматеріалами з місця порушення. Аналіз вищезазначених роздруківок засвідчує, що об'єкт, який на них зображений та щодо якого була розповсюджена відповідна реклама, розташований за адресою АДРЕСА_2 , тоді як об'єкт стосовно якого складено Акт про порушення №142133 від 15.04.2025 та прийнято оспорюване рішення розташований за адресою АДРЕСА_3 .

Крім того, вважає, що оскаржуване рішення прийнято неповноважним складом комісії та поза межами 30-денного строку, встановленого пунктом 2.8 Наказу.

Окрім того, зазначив, що саме Позивач був ініціатором проведення розподілу потужностей електроенергії, у зв'язку з чим, останній протягом поточного року неодноразово звертався до Відповідача з метою забезпечення окремого комерційного обліку електричної енергії з відповідними запитами та листами про розгляд проекту електропостачання, в задоволенні яких Позивачу відмовляли. Так, 04.02.2025 рішенням №154-25/2396 Відповідачем погоджено робочий проект «Реконструкція зовнішніх електричних мереж по розподілу дозволеної потужності на кафе та побутові приміщення, за адресою: АДРЕСА_3 ». З метою реалізації даного проекту, Позивачем, від дня погодження проекту (04.02.2025) до перевірки (15.04.2025), були проведені монтажні та ремонтні роботи згідно проекту. Окрім цього, були замовлені, відповідно до погодженого проекту лічильники, які пройшли параметризацію у Відповідача 02.04.2025 та отримані Позивачем 15.04.2025. 18.04.2025 лічильники були встановлені. Після проведення всіх вищезазначених дій, 22.04.2025, Позивачем була подана заява про приєднання, 30.04.2025 були опломбовані лічильники та підписані договори №111968 та №о/р НОМЕР_1 , а також відбулося перше засідання комісії з розгляду актів про порушення, яку Позивачу запропонували перекласти на 1 тиждень. Того ж дня Позивачем було отримано листа з копією акту про порушення. На момент складання акту та засідання комісії, жодної комерційної діяльності кафе не вело.

Ухвалою суду від 03.07.2025 року даний позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

07.07.2025 ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області відкрито провадження у справі, та призначено до розгляду у загальному позовному провадженні.

24.07.2025 представником відповідача ПрАТ «Закарпаттяобленерго» - Кльофою В.В. подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задовленні позову в повному обсязі. Відзвив мотивовано тим, що готельно-ресторанний комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » являється загальнодоступним громадським місцем, що підтверджується, зокрема, інформацією з відкритих джерел, таких як сторінки вказаного об'єкта в соціальних мережах Фейсбук та Інстаграм. Крім того, як видно з наданих записів камер відеоспостереження, у працівників Товариства, а також третіх осіб був наявний безперешкодний доступ до території комплексу «Villa Lamperti», а позивач самостійно завів вказаних осіб до приміщення кафе де між ними відбувся діалог по суті виявленого порушення ПРРЕЕ. Окрім того, згідно з доданих до позовної заяви відеозаписів, вбачається, що позивачеві було детально роз'яснено суть виявленого на його об'єкті порушення ПРРЕЕ, а оформлення Акту про порушення ПРРЕЕ №142133 від 15.04.2025 р. було здійснено в його присутності та за його участі, що також підтверджується зауваженням, викладеним в графі «Зауваження до складеного Акту».

Представнки відповідача вказує, що об'єкти позивача за адресами АДРЕСА_4 , використовувалися для здійснення підприємницької діяльності, при цьому живилася від будинку за адресою АДРЕСА_3 , відтак працівниками Товариства в графі «адреси» акту про порушення обгрунтовано вказано саме останню адресу, як таку де встановлено порушення ПРРЕЕ.

Ствержує, що електрична енергія на об'єкті позивача за адресою АДРЕСА_3 використовувалась на непобутові комерційні потреби, що зафіксовано Актом про порушення та підтверджується відомостями реклами на вебсайтах готельних послуг в мережі Інтернет, а також фотофіксацією вивісок.

Окрім того, доводи позивача про неповноважність Комісії, спростовуються також, тим, що Протокол комісії з розгляду Актів про порушення №2169 від 05.06.2025 р. був підписаний у відповідності до положень Наказу, головою комісії - директором комерційним Плискою І., начальником внутрішньої та економічної безпеки Фараджяном В. та начальницею відділу правового забезпечення взаємодії зі споживачами Чекан В., що вже є достатнім для прийняття та оформлення рішення за фактом розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ. Відтак, Акт про порушення розглянуто повноважним складом комісії, а прийнятий Протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення №2169 від 05.06.2025 р. оформлено у порядку та спосіб передбачені законодавством.

31.07.2025 представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Гангуром М.І. подано до суду відповідь на відзив, в якому останній зазначив, що територія, куди проникли працівники Відповідача, є власністю та місцем проживання Позивача, що підтверджено відповідним витягом з реєстру нерухомості. Окрім того зазначив, що обґрунтовуючи доведеність факту використання Позивачем побутової електроенергії в комерційних цілях, Відповідач посилається на розміщення 15.07.2025 року на інтернет ресурсі оголошення про здачу кімнат в гостьовому дворі « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Однак, відповідач посилається на факт, який виник після складання Акту про порушення та винесення оскаржуваного рішення, а отже не може враховуватися судом при вирішенні даного спору. Тим більше, що на дату цієї публікації Позивачем вже було здійснено заходи щодо розподілу потужностей електричної енергії. Також зазначив, що відповідачем ані при складанні акту, ані при винесенні спірного рішення не доведено як факту здійснення Позивачем підприємницької діяльності так і факту систематичності такої діяльності.

31.07.2025 представником позивача - адвокатом Гангур М.І. подано заяву про забезпечення позову, в якому останній просив вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення, а також заборони відповідачу вчиняти дії по припиненню постачання електроенергії позивачу до набрання судовим рішенням у даній справі законної сили.

01.08.2025 представником відповідача подано заперечення на заяву про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 01.08.2025 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Гангура М.І. про забезпечення позову.

06.08.2025 представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, в якому останній зазначив, що доступ працівників Товариства до об'єкту позивача для фіксація порушення ПРРЕЕ був правомірним та здійснювався без порушення норм чинного законодавства, оскільки право безперешкодного доступу представників Товариства до електроустановок розміщених на об'єкті споживача прямо передбачено нормами чинного законодавства. Зазначає, що згідно наданих доказів, позивачем підтверджується, що на момент складення Акту про порушення електроживлення об'єктів за адресами АДРЕСА_4 , здійснювалося з об'єкту за адресою АДРЕСА_3 , на підтвердження вказаного відповідач додатково надає «Однолінійну схему приєднання до місцевої (локальної) електромережі», яка є додатком 1 до договору №114010642 від 08.02.2016 р. на підставі якого споживачу ОСОБА_1 здійснювався розподіл електричної енергії об'єкту за адресою АДРЕСА_3 . Стверджує, що Акт про порушення є документом, який фіксує порушення ПРРЕЕ, та є доказом, який підтверджує використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові цілі. Окрім того, під час оформлення протоколу комісії з розгляду Актів про порушення №2169 від 05.06.2025 р. було враховано й інші докази необхідність яких передбачена п. 2.3.12. ПРРЕЕ, зокрема, фото об'єктів зроблене на місці фіксації порушення, фото фасадної таблички «Villa Lamperti» на об'єкті, рекламну інформацію з надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, які містяться в матеріалах справи. Крім того, відповідачем до відзиву додано докази (знімки екрану з веб сайту www.booking.com) того, що на сьогоднішній день, а також до моменту складення Акту про порушення гостьовий двір Villa Lamperti пропонує надання готельних номерів, зокрема з 2024 року по сьогоднішній час.

Ухвалою суду від 09.09.2025 закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивач - адвокат Гангур М.І. позовні вимоги підтримав та просив задоволити позов.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 будучи допитаним як свідок підтвердив обставини викладені у позовній заяві. Зокрема, стверджував, що на об'єкті нерухомості на якому виявлено порушення ПРРЕЕ, не здійснювалась підприємницька діяльність, це зокрема, видно і на досліджених відеозаписах, оскільки в кафе не було жодного відвідувача. Заперечив також розміщення реклами в мережі інтернет щодо надання послуг з проживання у ОСОБА_4 .

Представник відповідача - адвокат Кльофа В.І. в судовому засіданні просив відмовити у задовленні позову.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позовної заяви, дослідивши і об'єктивно оцінивши наявні у справі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що згіно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, позивач ОСОБА_1 є власником земельних ділянок, розташованих за адресами: АДРЕСА_2 , 128, АДРЕСА_5 , а також є власником дачного будинку розташованого за адресою АДРЕСА_2 , дачного будинку розташованого за адресою АДРЕСА_5 та кафе, реконструкція дачного будинку під кафе, розташованого за адресою АДРЕСА_5 .

Позивач ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується податковими деклараціями платника єдиного податку фізичноїособи-підпримця.

Згідно довідки старости с.Дийда Степана Егреші №214 від 17.04.2025 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_6 , але фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 більше 8 років разом із сім'єю.

Згідно довідки старости с. Дийда Степана Егреші №215 від 17.04.2025, кафе за адресою АДРЕСА_5 , на даний час не працює та не проводить комерційну діяльність.

Згідно листа комерційного директору ПрАТ «Закарпаттяобленерго» Плиски І. №154-25/2396 від 04.02.2025, робочий проект «Реконструкція зовнішніх електричних мереж по розподілу дозволеної потужностіна кафе та побутові приміщення, за адресою: АДРЕСА_3 » погоджено з ПрАТ «Закарпаттяобленерго».

15.04.2025 року під час здійснення перевірки об'єкта споживання будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , представниками відповідача ПрАТ «Закарпаттябленерго» за участі споживача ОСОБА_1 складено Акт № 142133 про порушення пунктів 5.5.5 та 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме виявлено використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові цілі. Об'єкт комерційної діяльності використовує електричні мережі призначені для побутових потреб.

Споживач ОСОБА_1 із зазначеним актом не погодився, про що міститься запис останнього.

Споживача було повідомлено про те, що розгляд складеного акту про порушення ПРРЕЕ буде проводитися на засіданні комісії 30.04.2025 р. о 09:00 за адресою: АДРЕСА_7 .

30.04.2025 між ФОП ОСОБА_1 та ПрАТ «Закарпаттяобленерго» укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №111968, за об'єктом споживання за адресою: кафе, реконструкція дачного будинку під кафе АДРЕСА_5 .

30.04.2025 між ОСОБА_1 та ПрАТ «Закарпаттяобленерго» укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №о/р115090154, на об'єкт споживача, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .

05.06.2025 року рішенням комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Закарпаттябленерго», оформленим протоколом № 2169, Акт про порушення №141433 від 15.04.2025 визнано таким, що відповідає вимогам п. 8.2.5 ПРРЕЕ, а відтак складено парвомірно, оскільки, має місце факт виявлення порушення ПРЕЕ. У зв'язку з тим, що на момент рогляду Акта про порушення споживачем не вжито заходів щодо усунення порушення ПРРЕЕ, то про фактичну дату його усунення, ОСР повідомити електропостачальника додатково. У разі не виконання споживачем вимог зазначених у п. 9 Акту про порушення №142133 від 15.04.2025, у визначений абз.8 п.2.3.12 ПРРЕЕ строк, ОСР залишає за собою право самостійно перебвести побутового споживача на малого непобутового споживача, взаєморозрахунки за спожиту електричну енергію з яким будуть здійснюватися електропостачальником за відповідним тарифом (цінами) для непобутових споживачів. Товаритсвом рекомендовано споживачу укласти договір розподіленої електричної енергії.

Згідно наданих фотознімків об'єкту з веб-сайту Гугл карти та знімку екрана з веб-сайту публічної кадастрової карти із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок 2120483600:30:001:0019, 2120483600:30:001:0057, 2120483603:02:000:0179, які знаходяться за адресами: АДРЕСА_8 , та на яких розміщені об'єкти нерухомості, вказані земельні ділянки прилягають одна до одної та встановлюють прямокутник, на протилежній від дороги стороні якого знаходиться земельна ділянка під об'єктом АДРЕСА_2 , що свідчить про те, що фактично вищевказані об'єкти являють собою один комплекс будівель.

Згідно Додатку №1 до договору про користування електричною енергією №114010642 від 08.02.2016, Однолінійної схеми приєднання до місцевої (локальної) електромережі, електроживлення об'єктів за адресами АДРЕСА_4 , здійснювалося з об'єкту за адресою АДРЕСА_3 .

Окрім того, вказане підтверджується позивачем в позовній заяві, де стверджується, що ним на момент подання позовної заяви проведено реконструкцію зовнішніх електричних мереж розподілу дозволеної потужності на кафе та побутові приміщення, за адресою АДРЕСА_3 , а також додано «Однолінійну схему електропостачання споживача», яка є додатком до договору від 30.04.2025 за №111968 щодо об'єкту за адресою АДРЕСА_5 , згідно якої станом на день подання позовної заяви вказаний комплекс живиться з двох окремих вводів, один з яких підключений до струмоприймачів житлової будівлі, а інший до нежитлової.

Також судом з наданих фотографій встановлено, що у вільному доступі в мережі Інтернет міститься сайт готельно-ресторанного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресами: АДРЕСА_5 (згідно соціальної мережі Instagram), АДРЕСА_2 (згідно сайту Planet of Hotels та інших сайтів). Крім того, судом встановлено, що в мережі Інтернет на сайті olx.ua, booking містяться оголошення про оренду гостьового двору «Villa Lamperti».

Стаття 15ЦК України передбачає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно з ч. 3 ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частин 4-5 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язки енергопостачальників або інших суб'єктів, визначених законом щодо постачання та розподілу електричної енергії, встановлюються законом, що регулює відносини у сфері постачання та розподілу електричної енергії. Послуга з постачання електричної енергії надається згідно з умовами договору та вимогами правил, затверджених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з п. 62 ч. 1 ст. 1 статті 1 Закону України «Про ринокелектричної енергії» побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність)

Згідно з п. 47 ч. 1 статті 1 вказаного Закону непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.

Відповідно до частини 1 статті 4Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Згідно з частиною 4 статті 46 вказаного Закону оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором. Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії оприлюднюються операторами систем розподілу в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до частин 1, 2 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Згідно з частинами 2, 3 статті 58 вказаного Закону побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до цього Закону. Споживач зобов'язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; 5) надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про сумарну номінальну потужність споживання електричної енергії своїх електроустановок, якщо технічна спроможність таких установок може забезпечити споживання в обсязі 600 ГВт·год на рік та вище.

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (ч. 4 статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії»

Відповідно до п. 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до п. 2.3.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається.

Відповідно до п. 5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи має право: отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики; на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача.

Відповідно до п.5.5.5 підпунктів 1,2,20 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 20)не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Відповідно до п.2.3.12 Правил, підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати:

отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;

рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах;

зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;

рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку передбаченому розділом VIII цих Правил.

При складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.

У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.

ОСР/ОСП надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ або акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (у разі наявності).

Представник позивача як на підставу заявлених ним позовних вимог посилався на те, що рішення комісії ПраТ «Закарпаттяобленерго» з розгляду Акту про порушення №142133 від 15.04.2025, оформлене протоколом №2169 від 05.06.2025, підлягає визнанню незаконним та скасуванню з таких підстав: не надано доказів, що працівники відповідача ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 , мали повноваження на складення Акту про порушення №142133 від 15.04.2025; в Акті не вказано зміст виявленого порушення, не вказано вид підприємницької діяльності; не надано доказів, що житловий будинок облаштований під готельний комплекс за адресою проживання позивача.

Відповідно до п. 8.2.5 Правил, Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Оглянутими в судовому засіданні відеозаписами, наданими позивачем, підтверджується спілкування позивача ОСОБА_1 саме як з уповноваженими представниками відповідача при складанні Акта про порушення №142133 від 15.04.2025.

За інформацією мережі інтернет, яка є у вільному доступі на сайтіhttps://www.booking.com/hotel/ua/villa-lamperti.uk.htm, а також наявними в матеріалах справи копіями знімків екрана із сайтів підтверджується, що за адресою: АДРЕСА_5 , АДРЕСА_9 , здійснюється господарська діяльність щодо надання платних послуг для проживання та відпочинку угостьовому дворі Villa Lamperti. Розміщено, що у гостьовому домі Villa Lamperti наявні готельні номери різних категорій з цінами проживання в номерах станом на 2024 рік, наявні ресторан, літня тераса, спуск до озера.

Отже, аналізуючи встановлені в ході судового розгляду факти, суд вважає доведеним, що домоволодіння, належне позивачу ОСОБА_1 , періодично використовується ним для здачі в оренду, що підтверджується доданими до Акту про порушення фото приміщення належного позивачу з розміщеною на фасаді вивіскою комерційного характеру: Villa Lamperty та відомості з Інтернет ресурсу Planet of Hotels. Тобто слід дійти висновку, що електроенергія у вказаному домоволодінн використовується в тому числі не на побутові потреби.

Факти та обставини, на які посилається позивач та його представник, як підстави недійсності рішення відповідача, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 19,81,82,141,263, 353 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ПрАТ «Закарпаттяобленерго» про визнання незаконним та скасування рішення, - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

Позивач:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач:

-ПрАТ «Закарпаттяобленерго», ЄДРПОУ: 00131529, адреса: 89412, Ужгородський район, с. Оноківці, вул. Головна, буд. 57.

Повний текст рішення суду складено 06.11.2025.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області М.М. Хамник