Постанова від 30.10.2025 по справі 308/10880/25

308/10880/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.10.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Державної митної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження -.; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 інші дані на момент складання протоколу не відомі - відсутні, за ст. 485 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про порушення митних правил N0507/UA305000/2025 від 18 липня 2025 року, вбачається, що 20.03.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 20.03.2025 №20/20-02-01/7/301 (вх. Закарпатської митниці від 20.03.2025 №5432/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 11.03.2025 №220/9/321.

У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що зазначеним листом Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомлено Державну митну службу України щодо не отримання вантажів гуманітарної допомоги, отримувачами яких є військові частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 .

Відповідно до п.111 листа військової частини НОМЕР_4 від 18.12.2024 №5230, військовою частиною не отримано гуманітарну допомогу тепловізори у кількості 2 шт. У колонці «Примітка» навпроти пункту 111 військовою частиною НОМЕР_4 зазначено «Гарантійний лист №1310 від 01.11.22». Зазначений вантаж було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги.

Як вказано у протоколі про порушення митних правил, за результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України зазначеного вантажу, який переміщувалися у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено наступне:

04.12.2022 о 20 год. 54 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги тепловізори у кількості 2 шт. Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеної вище гуманітарної допомоги громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи: гарантійний лист кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги підписаний командиром військової частини НОМЕР_4 від 11.12.2022 №1310 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 Отримувач/«Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано тепловізора «Hicmikro LH15» - 2 шт.».

Закарпатською митницею направлено лист-запрошення від 03.04.2025 №7.7-20/20-10/10/1298 ОСОБА_4 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного гуманітарного вантажу через митний кордон України.

Станом на 18.07.2025 ОСОБА_5 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.waermebild24.com.) вартість аналогічного/подібного тепловізора «Hicmikro LH15» становить 859 євро за 1 шт., загальна вартість тепловізорів склала 1718 євро, що за курсом НБУ складало 65 636.19 грн.

Розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення тепловізорів становить: 21003,58 грн., з яких ввізне мито - 6 563,62 грн., ПДВ - 14 439,96 грн.;

У протоколі про порушення митних правил вказан на те, що таким чином, громадянин України ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 21 003,58 грн. Зазначені дії останнього кваліфіковано як такі, що мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.

Представник митниці у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_6 визнати винним у порушенні митних правил та накласти на нього стягнення передбачене санкцією ч.1 ст. 485 МК України.

ОСОБА_6 , у судове засідання не з'явився повторно, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся в порядку передбаченому законодавством, судові повістки направлені на її поштову адресу, також оголошення про його виклик до суду та інформація щодо розгляду справи розміщено на сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області та оголошення про її виклик у судове засідання за посиланням: https://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam/csz/.

Вказане свідчить про те, що судом вживалися заходи щодо його належного повідомлення про дату та час судового засідання.

Згідно з ч. 4ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

З урахуванням вимог ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами посадові особи цих підприємств.

Статтею 485 МК України , заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що 20.03.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 20.03.2025 №20/20-02-01/7/301 (вх. Закарпатської митниці від 20.03.2025 №5432/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 11.03.2025 №220/9/321.

Згідно вказаного листа Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомлено Державну митну службу України щодо не отримання вантажів гуманітарної допомоги, отримувачами яких є військові частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 .

Відповідно до п.111 листа військової частини НОМЕР_4 від 18.12.2024 №5230, військовою частиною не отримано гуманітарну допомогу тепловізори у кількості 2 шт. У колонці «Примітка» навпроти пункту 111 військовою частиною НОМЕР_4 зазначено «Гарантійний лист №1310 від 01.11.22». Зазначений вантаж було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги.

За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України зазначеного вантажу, який переміщувалися у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено наступне: 04.12.2022 о 20 год. 54 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги тепловізори у кількості 2 шт. Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеної вище гуманітарної допомоги громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи: гарантійний лист кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги підписаний командиром військової частини НОМЕР_4 від 11.12.2022 №1310 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 Отримувач/«Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано тепловізора «Hicmikro LH15» - 2 шт.».

Закарпатською митницею направлено лист-запрошення від 03.04.2025 №7.7-20/20-10/10/1298 ОСОБА_4 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного гуманітарного вантажу через митний кордон України.

Станом на 18.07.2025 ОСОБА_5 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.

Окрім того, до суду для надання пояснень ОСОБА_1 також не з'явився, жодних письмових пояснень чи заперечень від нього не надходило.

Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення

Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.waermebild24.com.) вартість аналогічного/подібного тепловізора «Hicmikro LH15» становить 859 євро за 1 шт., загальна вартість тепловізорів склала 1718 євро, що за курсом НБУ складало 65 636.19 грн.

Розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення тепловізорів становить: 21003,58 грн., з яких ввізне мито - 6 563,62 грн., ПДВ - 14 439,96 грн.;

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 21 003,58 грн., тим самим вчинив порушення митних правил, передбачене статтею 485 Митного кодексу України.

З огляду на викладене, суд вважає, що дії ОСОБА_1 за статтею 485 МК України, кваліфіковано вірно.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил; доповідною запискою управління контролю та адміністрування митних платежів; листом від 20.03.2025 №20/20-02-01/7/301 (вх. Закарпатської митниці від 20.03.2025 №5432/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби; листом Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 11.03.2025 №220/9/321; листом військової частини НОМЕР_4 від 18.12.2024 №5230; баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ; гарантійним листом кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги підписаний командиром військової частини НОМЕР_4 від 11.12.2022 №1310; декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Виходячи з наведеного, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, на ОСОБА_1 , слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить - (21 003,58 грн. - 50% ) 10 501,79 грн.

Згідно з положенням ч.5ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Відповідно до ст.40-1КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності до п.5ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.485, 489, 495, 527-529, МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 10 501,79 (десять тисяч п'ятсот одну гривню, 79 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі - 605,60 грн.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Відповідно доч.1 ст. 307 та ч.2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.В.Фазикош