Рішення від 20.10.2025 по справі 130/3274/24

2-а/130/3/2025

130/3274/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2025 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Порощука П.П.

за участі секретаря судових засідань Маліщук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жмеринка справу за адміністративним позовом за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, яку він мотивує тим, що згідно постанови за справою про адміністративне правопорушення від 25.10.2024, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. Постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу отримав лише 03.11.2024 року. Відповідно до постанови правопорушення полягає в тому, що 17.10.2024 року о 11.00 год. ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою постановки на військовий облік військовозобов'язаних. Однак, було з'ясовано, що громадянин ОСОБА_1 , не став на військовий облік військовозобов'язаних та по теперішній час не звертався до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за декларованим (зареєстрованим) місцем проживання для взяття його на військовий облік військовозобов'язаних, чим порушив вимоги абз.11 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.2 п.1 ч.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року (порушення правил військового обліку). Згідно аб.11 п.2 ч.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - взяттю на військовий облік військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку. Згідно а.2 п.1 ч.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року - військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України № 303/2014 віл 17.03.2014 року « Про часткову мобілізацію» та по теперішній час діє особливий період, то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та на нього накладено штраф в сумі 17000 грн ». Зазначив, що вказану постанову отримав лише 03.11.2024 року. Під час розгляду вищевказаної справи він не був присутній, і оскаржувана постанова не містить його підпису про отримання в день її винесення, оскільки скерована на його адресу поштою. Вказав, що був впевнений і знав, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 оскільки навчальний заклад де він навчався раніше усіх юнаків - призовників ставили на облік та навчальний заклад подавав інформацію про кожного студента згідно з вимогами чинного законодавства, а тому він не розумів як таке може бути, що він зі слів працівників ТЦК та СП не перебуває на обліку. Вважає, що постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за вказане порушення є незаконною та підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 14.04.2025 року прийнято до свого провадження адміністративну справу та відкрито провадження по справі в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.

14.08.2025 року ухвалою суду клопотання представника позивача адвоката Остапенко М.В.. задоволено. Приєднано до матеріалів справи наданий представником позивача адвокатом Остапенко М.В. доказ - копію військово-облікового документу та військово-обліковий документ (електронний) Войтовича О.В.

В судове засідання представник позивача адвокат Остапенко М.В. не з'явилася, надавши заяву про проведення розгляду справи у її відсутність.

Представник відповідача Шпильовський А. в судове засідання не з'явився, попередньо надав на електронну адресу суду заяву про проведення розглду справи в його відсутність, в задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві.

Враховуючи вищезазначене при винесенні оскаржуваної постанови було дотримано усі вимоги чинного законодавства.

Суд, дослідивши надані докази, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.

08.12.2024 позивачу видано військово-обліковий документ №281120240693188800004 відповідно до якого ОСОБА_1 було взято на облік 17.10.2024 (а.с.108) за його заявою від 17.10.2024 (а.с.81). 17.10.2024 року інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , оскільки останній не став на військовий облік військовозобов'язаних та по теперішній час не звертався до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за декларованим (зареєстрованим) місцем проживання для взяття його на військовий облік військовозобов'язаних, чим порушив вимоги абз.11 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.2 п.1 ч.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року. Вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.210 КУпАП та його повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 15.00 год 25.10.2024 року в кабінеті 25 ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_1 , про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 . Ним надані пояснення, що він не знав, що потрібно було стати на військовий облік, другий примірник протоколу отримано ОСОБА_1 , про що також свідчить його особистий підпис (а.с.16-17).

Згідно постанови №8169 від 17.10.2025 за справою про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн. Зі змісту постанови убачається, що позивач порушив вимоги абз.11 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.2 п.1 ч.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року (порушення правил військового обліку). Згідно аб.11 п.2 ч.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - взяттю на військовий облік військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку. Згідно а.2 п.1 ч.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року - військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України № 303/2014 віл 17.03.2014 року « Про часткову мобілізацію» та по теперішній час діє особливий період, то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та на нього накладено штраф в сумі 17000 грн » (а.с.11-12).

Частиною 3 ст. 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.ч.1,3,5 ст.33 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу»).

Пунктом 2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу» визначено, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до ст.18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші25років і раніше не перебували навійськовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" визначено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини 6 статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Військово-обліковими документами є посвідчення про приписку до призовної дільниці; військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

В матеріалах справи наявна копія військово-облікового документу, виданого 25.02.2025 ( у день складення протоколу про адміністративне правопорушення), згідно якого ОСОБА_1 придатний до військової служби .

У відповідності до п. 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Згідно п. 81 Порядку взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Згідно ч.10 ст.1Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Отже, законодавець встановив строк звернення особи з заявою до ТЦК СП з метою взяття на військовий облік в тому числі осіб, які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку

В протоколі позивач не заперечує, що на військовому обліку військовозобов"язаних не перебував, оскільки не знав, що є порушенням вказаних вище нормативно-правових актів та за яке відповідальність передбачена ч.3 ст.210 КУпАП.

Характер триваючого правопорушення оцінюється судом у кожному конкретному випадку індивідуально. Триваюче правопорушення це проступок, пов'язаний з тривалим неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом.

Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом усього часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми.

Відсутність особи на військовому обліку внаслідок непостановки на такий є триваючим адміністративним правопорушенням, оскільки воно було виявлене ТЦК, після явки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 , наслідком чого було складення протоколу про адміністративне правопорушення від 17.10.2024, тобто вже після набрання чинності 19.05.2024 ч.3 ст.210 КУпАП, а отже, позивача правомірно притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення за вказаною нормою Закону.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно зі ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

З огляду на вищевказане та зважаючи на встановлені обставини справи, суд вважає, що в діянні ОСОБА_1 містилися ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, а тому суб'єктом владних повноважень правомірно складено щодо нього протокол про адміністративне правопорушення за вказаною статтею КУпАП, а оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення є правомірною, і підстав для її скасування не вбачає, обставини вчинення позивачем адміністративного правопорушення підтверджені наявними матеріалами справи. Стягнення в межах санкції ч.3 ст.210 КУпАП накладено з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Дослідивши в сукупності всі надані у справі докази, суд вважає, що відповідач при прийнятті рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, належним чином оцінив обставини справи, розглянув справу про адміністративне правопорушення у порядку, що визначений КУпАП, прийняв рішення, яке відповідає вимогам Закону, а тому суд вважає прийняте рішення законним та обґрунтованим, підстав для задоволення позовних вимог і його скасування не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляція до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Порощук П.П.