майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
04 листопада 2025 р. м. Житомир Справа № 906/823/25
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Соловей Л.А.,
за участю секретаря судового засідання: Васильєвої Т.О.,
за участю представників сторін:
від позивача: Дудченко В.В., довіреність №1-4030 від 26.08.2024 (в режимі
відеоконференції);
від відповідача: не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (м.Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (м.Малин Житомирської області)
про стягнення 2 840 790,03грн.
Процесуальні дії по справі. Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Житомирської області про стягнення 2 840 790,03грн, з яких: 2 347 652,65грн компенсації вартості відібраних без номінації обсягів природного газу за жовтень 2016 року, лютий-березень 2017 року, березень 2018 року, а також 102 871,29грн 3% річних та 390 266,09грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, у жовтні 2016 року, лютому-березні 2017 року, березні 2018 року відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання відповідачу природного газу у відповідних обсягах спірного періоду. Відповідачем документально не оформлено актами приймання-передачі та відібрано без номінацій природний газ загальним обсягом 814,356тис.куб.м., що є різницею між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі звіту оператора газорозподільних систем (АТ "Житомиргаз") та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання. З огляду на викладене, позивач вважає, що спожитий понад номінації обсяг природного газу має бути оплачений відповідачем. За порушення строків оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу позивачем нараховано 3% річних та інфляційні втрати, які просить стягнути з відповідача, оскільки таке право передбачене ст.625 ЦК України.
Ухвалою суду від 27.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 12.08.2025.
Ухвалою суду від 12.08.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, по 25.09.2025 (включно), та відкладено підготовче засідання на 23.09.2025.
Ухвалою суду від 23.09.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/823/25 до судового розгляду по суті на 04.11.2025.
Представник позивача у судовому засіданні 04.11.2025 позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву та правом на участь в судовому засіданні; повноважного представника в судові засідання не направляв, про причини неявки суд не повідомляв, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать довідки про доставку ухвал суду від 27.06.2025, від 12.08.2025 та від 23.09.2025 в електронний кабінет ТОВ "Малин Енергоінвест".
Крім того, відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.1, 2 ст.3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач мав доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з п.1 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Оскільки явка представника відповідача в судове засідання не визнана обов'язковою, а надання письмового відзиву є правом відповідача, а не його обов'язком, суд вважає, що неявка представника відповідача та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи, Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (Оператор ГТС/позивач) до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії НКРЕКП серія АЕ № 194511 від 28.02.2013, здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (відповідач) є споживачем юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" від 04.10.2017 №720-р "Про деякі питання опалювального сезону 2017/18 року", від 03.10.2028 №717-р "Про деякі питання опалювального сезону 2018/19 року" на ПАТ "НАК "Нафтогаз України" покладено обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17, 2017/2018, 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі, ТОВ "Малин Енергоінвест".
ТОВ "Малин Енергоінвест" є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 ЗУ "Про ринок природного газу", оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
В 2016, 2017, та 2018 роках, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/2017", від 04.10.2017 №720-р "Про деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року", від 03.10.2018 №717-р "Про деякі питання опалювального сезону 2018/2019 року", між ТОВ "Малин Енергоінвест" та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" були укладені договори на постачання природного газу, вказані обставини вже встановлені в межах справ №906/569/22, №906/973/19.
Таким чином, у спірний період ТОВ "Малин Енергоінвест" мав договірні відносини з постачання природного газу з ПАТ "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу відповідачу, внаслідок чого ТОВ "Малин Енергоінвест" у деяких місяцях здійснювався відбір природного газу з газотранспортної системи позивача без поданих номінацій його постачальником, а саме:
- у жовтні 2016 року 7,004 тис. куб. м;
-у лютому 2017 року 331,820 тис. куб. м;
-у березні 2017 року 120,235 тис. куб. м;
-у січні 2018 року 355,297 тис. м куб.
Обсяги відбору природного газу та факт відбору таких обсягів ТОВ "Малин Енергоінвест" встановлені в межах справи №906/569/22 та підтверджуються наступним:
- у жовтні 2016 року - зведений реєстр місячних обсягів газу, що подані в точку виходу ПАТ "Житомиргаз" за жовтень 2016 року; реєстр реалізації природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам у жовтні 2016 року (а.с.12-22);
- у лютому 2017 року - реєстр обсягів природного газу які були використані споживачами по договорах з НАК "Нафтогаз України" по газорозподільній мережі ПАТ "Житомиргаз" на лютий 2017 року; реєстр реалізації природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам у лютому 2017 року (а.с.23, 36-50);
- у березні 2017 року та січні 2018 року - алокація (звіт) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Житомиргаз" за березень 2017, скріншот з системи ERP SAP щодо наданих послуг транспортування та банківську виписку на підтвердження оплати за транспортування природного газу за березень 2017 року; реєстр реалізації природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам у березні 2017 року (а.с.24-35; 54-55).
Таким чином, відповідачем у жовтні 2016 року, у лютому, березні 2017 року та у січні 2018 року документально не оформлено актами приймання - передачі та відібрано без номінацій природний газ загальним обсягом 814,356 тис.куб.м, що є різницею між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі звіту оператора газорозподільних систем (АТ "Житомиргаз") та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання - передачі природного газу за відповідний період споживання.
Посилаючись на ч.2 ст.8 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" позивач вважає, що відповідач зобов'язаний упродовж 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок боргу ТОВ "Малин Енергоінвест" через відсутність компенсації вартості спожитого природного газу без номінацій згідно з ч.2 ст.8 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", що загалом складає 4 829 456,82грн, яку відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами оплатити позивачу (а.с.79).
Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу становить 67 075,79грн.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 01.10.2024 у справі №906/569/22 стягнуто з відповідача на користь позивача вартість компенсації за період 01.10.2021 по 01.07.2022.
Строк оплати (за період 01.07.2022 по 01.06.2025) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, а тому відповідач зобов'язаний сплатити 2347652,65грн.
Однак, ТОВ "Малин Енергоінвест" не здійснив оплату вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу на користь позивача, чим допустив прострочення строку для оплати, порушуючи відповідне зобов'язання.
Враховуючи відсутність оплати вартості відібраних без номінацій обсягів, позивач завернувся з матеріально правовою вимогою про стягнення з ТОВ "Малин Енергоінвест" 2 347 652,65грн компенсації вартості відібраних без номінації обсягів природного газу за жовтень 2016 року, лютий-березень 2017 року, березень 2018 року, а також 102 871,29грн 3% річних та 390 266,09грн інфляційних втрат.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відносини, які виникли між сторонами, врегульовані приписами Цивільного кодексу України, Закону України "Про ринок природного газу", Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2493.
Згідно з ст.5 р.1 гл.І Кодексу ГТС, номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу відбір природного газу за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період.
Оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій (ст. 1 р. 3 гл. І Кодексу ГТС).
Згідно з п.9 гл.1 р.8 Кодексу ГТС, замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з газотранспортної системи; замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та які відбираються з неї.
Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (п.1 гл.1 р. 9 Кодексу ГТС).
Наведені вище положення Кодексу ГТС дають підстави дійти висновку, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.
Зазначене мотивовано тим, що газотранспортна система є технологічним комплексом, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу (частина 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу"). А функції з транспортування, розподілу та постачання природного газу розділені між різними суб'єктами ринку. Зазначене зумовлює необхідність координації та співпраці таких суб'єктів.
Частиною 1 ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Такі спеціальні обов'язки визначені Кабінетом Міністрів України в постановах від 01.10.2015 №758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)"; від 22.03.2017 №187 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" та від 19.10.2018 №867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу". Відповідно до вказаних постанов, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" було зобов'язане постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів. До таких виробників належав і відповідач. Незважаючи на це, постачання природного газу повинно було відбуватися з урахуванням вимог, які визначалися чинними нормативно-правовими актами, зокрема, Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом ГТС.
З метою запровадження комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, в Україні ухвалено ЗУ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" від 03.11.2016 №1730-VIII, а згодом ЗУ "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 №1639-IX.
Оскільки на практиці виникали ситуації, коли ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не подавав номінацій оператору ГТС, а виробники теплової енергії продовжували споживати природний газ, АТ "Укртрансгаз" довелося балансувати газотранспортну систему за рахунок власного природного газу. Враховуючи ці обставини, законодавець визначив умови та суб'єкта ринку природного газу, якому споживач повинен сплатити вартість спожитого природного газу за відсутності підтверджених номінацій. Адже не може залишитися без урегулювання ситуація, коли особа спожила природний газ, проте нікому не оплатила його вартості.
Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" було внесено зміни до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції, відповідно до якої дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону № 1730 (в редакції Закону №1639), підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акта звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положеннями про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України на виконання ст.11 Закону України "Про ринок природного газу", чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Аналіз наведених приписів Закону №1730 дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень ст. 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.
Як встановлено судом, АТ "Укртрансгаз" вже зверталося до суду із позовною вимогою про стягнення із ТОВ "Малин Енергоінвест" вартості компенсації відібраних без номінацій обсягів природного газу у жовтні 2016, у лютому 2017, у березні 2017, у січні 2018 років за період з 01.10.2021 по 01.07.2023, справа №906/569/22 (період, який передує наведеному у даній справі).
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 01.10.2024 у справі №906/569/22 позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
У справі №906/569/22 судом вже досліджено та встановлено обставини застосування Закону №1730 до спірних правовідносин, обставини відбору відповідачем у спірний період природного газу без підтверджених номінацій та без документального оформлення такого відбору із постачальником, суб'єктність сторін в контексті застосування положень ч.2 ст.8 Закону України №1730, а також встановлено вартість компенсації, яку повинен здійснити відповідач на користь позивача на підставі ч.2 ст.8 Закону України №1730, тому такі обставини не підлягають доказуванню під час розгляду наведених у цьому позові вимог, зважаючи на ч. 4 ст. 75 ГПК України.
Обсяг відбору ТОВ "Малин Енергоінвест" природного газу без подання номінацій підтверджується реєстром обсягів природного газу, які були використані споживачами по договорах з НАК "Нафтогаз України", складеним оператором з розподілу природного газу АТ "Житомиргаз" та реєстром теплопостачальних підприємств з якими документально оформлені обсяги природного газу за прямими договорами НАК "Нафтогаз України".
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 8 ЗУ № 1730, обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.
З урахуванням того, що ст.8 Закону №1730 визначено, що компенсація позивачу має бути здійснена відповідачем за цінами реалізації природного газу, чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів, то при розрахунку загального розміру заборгованості позивачем враховано обсяги споживання природного газу, використані відповідачем для виробництва теплової енергії для різних категорій споживачів, а також враховано ціни для виробників теплової енергії за категоріями споживачів, які діяли протягом періоду відборів природного газу без номінацій.
Виходячи з наведеного, враховуючи, що відповідач здійснював відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 814,356 тис.куб.м. у жовтні 2016 року, лютому-березні 2017 року, березні 2018 року без поданих постачальником газу номінацій, вартість вказаних обсягів компенсується позивачу відповідно до порядку встановленого ч. 2 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" щомісяця рівними частинами упродовж 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідач про дійсність відбору газу та зазначених позивачем у позовній заяві обсягів не заперечив, не спростував доводів позовної заяви, не надав суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що досліджені в ході судового розгляду.
Враховуючи наведене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача 2 347 652,65грн основного боргу (за період з 01.07.2022 по 01.06.2025), який виник з огляду на відбір природного газу ТОВ "Малин Енергоінвест" з газотранспортної системи без поданих постачальником номінацій.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором.
На підставі вказаної норми закону, враховуючи порушення строків виконання грошового зобов'язання, позивачем на суму заборгованості нараховані відповідачу 3% річних у розмірі 102 871,29грн та інфляційні втрати в сумі 390 266,09грн.
Судом здійснено перерахунок 3% річних та інфляційних втрат та встановлено, що інфляційні в сумі 390 266,09грн нараховано правомірно, розмір обґрунтовано заявлених вимог в частині стягнення 3% річних за період з 02.08.2022 по 17.06.2025 становить 101 999,59грн. Суд відмовляє в позові в частині стягнення 871,70грн 3% річних.
Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги вищезазначених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов є правомірним, обґрунтованим, а отже підлягає задоволенню на суму 2 839 918,33грн, з яких: 2 347 652,65грн основного боргу, 101999,59грн 3% річних та 390 266,09грн інфляційних втрат. Суд відмовляє в позові в частині стягнення 871,70грн 3% річних.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 34 079,02грн покладається на ТОВ "Малин Енергоінвест".
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (вул.Українських повстанців, 25А, м.Малин, Житомирська область, 11601, код ЄДРПОУ 37555721) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (вул.Кловський узвіз, 9/1, м.Київ, 01021, код ЄДРПОУ 30019801)
- 2 347 652,65грн основного боргу;
- 101 999,59грн 3% річних;
- 390 266,09грн інфляційних втрат;
- 34 079,02грн судового збору.
3. В позові відмовити в частині стягнення 871,70грн 3% річних.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати:
1 - у справу;
2-3 сторонам через "Електронний суд".