Рішення від 03.11.2025 по справі 210/6335/25

МЕТАЛУРГІЙНИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

Справа № 210/6335/25

Провадження № 2-а/210/71/25

РІШЕННЯ

іменем України

03 листопада 2025 року

Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі:

головуючої судді Чайкіної О.В., за участі секретаря судового засідання Комбарової Д.С.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №уп/6268 від 08 вересня 2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовної заяви

10 вересня 2025 року ОСОБА_1 , що є директором ТОВ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ», ЄДРПОУ 38465370, на контрольно-пропускному пункту біля будівлі номер АДРЕСА_1 передано постанову №УП/6268 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 08 вересня 2025 року на загальну суму 59 500,00 гривень.

У вказаній вище постанові Відповідач стверджує, що порушено наступні положення чинного законодавства України:

(1) абзац 4 частини 1 та абзац 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України»,

(2) абзац 6 частини 1 статті 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,

(3) частина 7 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»,

(4) частина 1 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»,

(5) пунктів 1, 34, 74, 79 та пункту 4 додатку 31 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 на підставі чого було притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі частини 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказану постанову ОСОБА_1 вважає противоправною, необґрунтованою та такою, що винесено відповідачем без урахування фактичних обставин справи, де відсутній склад правочину, за який передбачено накладення штрафу відповідно до частини 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

15 липня 2025 року після перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 384675370, комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 складено Акт перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку.

Акт перевірки містить 12 пунктів, що розкривають стан організації та ведення військового обліку. При цьому, недоліки містяться у пунктах: 1, 2, 4, 8, 9 та 11 Акту перевірки.

Пункт 1 усунуто шляхом надання Наказу №37-К від 04 вересня 2024 року «Щодо покладання обов'язків із ведення військового обліку на ОСОБА_2 ».

Пункт 2 усунуто шляхом надання копій плакату з правилами військового обліку.

Пункт 4 усунуто шляхом надання Списку персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу.

«На підприємстві (зауваження пункту 8. Акту перевірки) проводиться організація планування та здійснення звіряння облікових даних списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах з обліковими даними, що містяться у картках первинного обліку підчас підготовки Списку персонально-військового обліку та Відомості оперативного обліку військовозобов'язаних особою, відповідальною за ведення військового обліку».

Із чого слідкує висновок, що надсилання до 5 числа кожного місяці здійснюється у разі зміни облікових даних робітників. Разом з тим, Відповідачем не надано доказів про зміну облікових даних працівників підприємства - військовозобов'язаних.

Наявність недоліків у військово-облікових документах вказаних у пункті 4 Акту перевірки працівників підприємства - військовозобов'язаних виходить за межу відповідальності роботодавця.

«Стосовно пункту 9. Акту перевірки щодо стану взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, у яких призовники, військовозобов'язані та резервісти перебувають на військовому обліку, щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, необхідно зауважити, - до товариства відповідні розпорядження районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не надходили».

Так, за пунктом 2. Постанови Відповідача висновок щодо недостовірної та застарілої інформації наданого Позивачем Списку персонального військового обліку відсутні дані, яка саме інформація не відповідає вимогам достовірності, та не вказано достовірні дані, що змінено Позивачем.

Щодо недіючого ВОС (пункт 3 Постанови Відповідача) у наданому Позивачем Списку персонального військового обліку мова йдеться про недіючі військово-облікові спеціальності.

Разом з тим, Позивач має можливість вказувати лише ті військово-облікові спеціальності, що вказано у військово-облікових документах, наданих працівниками Позивача. І якщо працівниками не проведено оновлення даних іх військово-облікових документів, то й у Позивача відсутня можливість сказати актуальну військово-облікову спеціальність працівника.

За пунктом 4 Постанови Відповідача стосовно військовозобов'язаного працівника ОСОБА_3 із тексту документу неможливо встановити що саме не відповідає дійсності в постанові на військовий облік військовозобов'язаного працівника ОСОБА_3 .

Відповідно до пункту 5. Постанови Позивача до звітніх документів внесено дані зі слів робітників, що не відповідає дійсності. Оскільки вказані працівники було прийнято на роботу у 2019-2020 роках, то інформація щодо військово-облікових даних заповнювалася лише в особистій картці робітника. У подальшому, після початку повномасштабного вторгнення росії, ці працівники відмовилися надати військово-облікові документи. А дехто з них взагалі не має та не планує отримувати військово-облікові документи, попри вимоги діючого законодавства України.

Акт перевірки не містить доказів порушення Позивачем зобов'язання щодо звіряння даних списків персонального військового обліку.

Під час складання Протоколу №1751 про адміністративне правопорушення від 27 серпня 2025 року відповідно до чинного законодавства підприємство надало представнику територіального центру Пояснення щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУАП за вихідним номером 21 від 27 серпня 2025 року, що підтверджує відповідним записом Позивача у протоколі, складеному Відповідачем.

Вказані вище пояснення Позивача залишені без розгляду Відповідачем та не знайшли відображення у Постанові № УП/6268 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 08 вересня 2025 року на загальну суму 59 500,00 гривень.

Аргументи учасників

15 жовтня 2025 року відповідач направив відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що 15.07.2025 року під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс-Інвест» ЄДРПОУ 38465370, комісією було виявлено порушення ведення військового обліку на підприємстві та надано час для усунення недоліків.

У зв'язку з не повним усуненням недоліків, ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено порушення посадовою особою відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві, директором ОСОБА_1 (наказ №37-К від 04.09.2024 року, рішення № 01/2025 від 10.07.2025 року) абзацу 4 ч. 1 та абзацу 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України»; абзацу 6 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; ч. 1 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; та пунктів 1, 34, 74, 79 та пункту 4 додатку 31 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року. За результатами перевірки підприємства було складено Акт перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку в ТОВ «Компанія ТрансІнвест» від 15.07.2025 року.

Таким чином директором ТОВ «Компанія Транс-Інвест» ОСОБА_1 , яка безпосередньо відповідає за ведення військового обліку, не здійснено належне виконання вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та виконання Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року, які були виявлені в ході перевірки, а саме:

1. відсутня актуальна нормативно - правова база; відсутній графік звіряння затверджений керівником; відсутній наказ (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік.

2. не здійснюється контроль за результатами прибуття призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

3. списки персонального військового обліку згідно додатку 5 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року ведуться з порушенням ( відомості відображені в додатку 5 містять недостовірну та застарілу інформацію), що є порушенням пункту 36 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року. У справах на призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні копії військово-облікових документів, що є порушенням пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року.

4. У військово - обліковому документі та наданих списках персонального військового обліку у військовозобов'язаних ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - зазначено недіючий ВОС.

5. Зазначена інформація у поданих списках персонального військового обліку (Додаток 5) щодо постановки на військовий облік військовозобов'язаного ОСОБА_3 не відповідає дійсності.

6. Внесено до звітних документів інформацію щодо військового обліку ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 зі слів військовозобов'язаних, без звірки з офіційним військово - обліковим документом.

7. Відсутній журнал обліку результатів перевірки під час проведення перевірки та виявлено його не відповідність під час усунення недоліків.

8. Звіряння облікових даних із записами у військово-облікових документах не проводиться.

9. Виконання відповідного графіку звіряння, затвердженого розпорядженням голови відповідної районної, міського голови не виконується, заходи оповіщення на низькому рівні.

10. Правила військового обліку військовозобов'язаним та резервістам під особистий підпис в журналі не доводяться, як під час прийняття на роботу так і вразі введення.

Матеріалами адміністративної справи встановлено, що виявлені під час перевірки недоліки не були усунуті в повному обсязі.

Під час розгляду адміністративної справи посадовою особою та представником було надано письмові заперечення.

Дане заперечення було долучено до матеріалів адміністративної справи та досліджено під час розгляду справи по суті з наступним висновком керівника: викладені доводи є безпідставними та не обґрунтованими, так як виходячи з вище викладеного на підставі наявних в матеріалах справи доказів, на час винесення постанови наявні порушення ведення військового обліку на підприємстві.

Отже, дані доводи не спростовують порушення посадовою особою вимог чинного законодавства, за порушення якого передбачена адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП. Таким чином в діях (бездіяльності) посадової особи наявний склад адміністративного правопорушення за статтею 210-1 КУпАП.

Позивачем не надано жодного достовірного доказу протиправності винесеної постанови чи порушення вимог статей КУпАП. Викладені доводи в позовній заяві є надуманими та недостовірними, які не підлягають задоволенню.

Фактичні обставини справи та докази на їх підтвердження

Відповідно до наказу №37-К від 04.09.2024 року «Щодо покладання обов'язків із ведення військового обліку на ОСОБА_2 » покладено на ОСОБА_11 , директора товариства, обов'язків щодо ведення військового обліку в ТОВ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ» з 05 вересня 2024 року.

У зв'язку із покладенням обов'язків з веденням військового обліку ОСОБА_12 зобов'язана:

- перевіряти у громадян України під час прийняття на роботу наявності військово-облікових документів;

- доводити до працівників призовників, військовозобов'язаних та резервістів Правила військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу;

- надсилати у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу, звільнення з роботи до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повідомлення про зміну облікових даних військовозобов'язаних працівників;

- оповіщати працівників на вимогу територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виклик і забезпечувати їх своєчасне прибуття;

- подавати до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на їх вимогу відомості про працівників призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік яких ведеться;

- проводити роз'яснювальні роботи серед працівників підприємства призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- забезпечувати повноту та достовірність облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку, з якими укладено трудові договори;

- взаємодіяти з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- періодично звіряти списки персонального військового обліку працівників підприємства із записами у військово-облікових документах;

- вносити у п'ятиденний строк з дня подання відповідних документів змін до списків персонального військового обліку щодо прізвища, власного імені та по батькові, реквізитів паспорта громадянина України;

- складати і подавати щороку до 1 грудня до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зведений список громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, з якими укладено трудові договори у ТОВ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ»;

- приймати від працівників призовників, військовозобов'язаних та резервістів під розписку у бланках розписок їх військово-облікових документів для подання таких документів до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також оформлювати бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- оформлювати документи необхідні для бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- здійснювати постійний контроль за виконанням посадовими особами підприємства вимог Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, з якими укладено трудові договори, правила військового обліку;

- вести та зберігати журнали військового обліку результатів перевірки стану військового обліку у ТОВ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ»;

- забезпечити ведення військового обліку з урахуванням вимог законодавства.

15 липня 2025 року після перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 384675370, комісією Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного у місті Кривий ІНФОРМАЦІЯ_6 складено Акт перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку.

Підсумки перевірки:

Не прописані функціональні обов'язки (інструкції) посадових осіб об'єкта перевірки, які є відповідальними за організацію та ведення військового обліку, а також організацію бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; актуальна нормально-правова база відсутня; графік звіряння, затверджений керівником відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій - відсутній; план роботи на рік відсутній; наказ (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік відсутні; списки персонального військового обліку, копії військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів - зберігаються окремо не належним чином, та не розбиті по категоріям; у військово-обліковому документі та наданих списках персонального військового обліку у ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не діючий ВОС, ОСОБА_3 постановка на військовий облік не відповідає інформації у поданих списках персонального військового обліку; ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 інформація військового обліку надана зі слів військовозобов'язаних, не підтверджена відповідними документами; виконання відповідного графіка звіряння затвердженого розпорядженням голови відповідної районної, держадміністрації, міського голови - не виконується, заходи оповіщення на низькому рівні; правила військового обліку військовозобов'язаним та резервіста під особистий підпис не доводився.

Висновок: стан організації і ведення військового обліку не в повному обсязі відповідають вимогам керівних документів. Оцінка показника «НЕГАТИВНА».

Рекомендації: виправити всі недоліки та пройти звірку на протязі 30 діб.

27 серпня 2025 року було зафіксовано порушення та здійснено складання протоколу №1751 на ОСОБА_1 .

Позивач надала письмові пояснення і зауваження до змісту протоколу, відповідно до яких зазначила, що оскільки недоліки товариства при ведені військового обліку, вказані в акті перевірки, було усунено у встановлений чинним законодавством терміни, у діях, які кваліфіковані особою владних повноважень за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП склад правопорушення відсутній.

За результатами розгляду адміністративної справи начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 було оголошено рішення в вигляді постанови № УП/6268 від 08.09.2025 року, з негайним доведенням рішення позивачу.

Як підставу для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності зазначено те, що 15.07.2025 року під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс-Інвест», код ЄДРПОУ 38465370, комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 було виявлено триваюче правопорушення посадовою особою, відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві, директором ОСОБА_14 (наказ №37-К від 04.09.2024 року, рішення № 01/2025 від 10.07.2025 року) абзацу 4 ч. 1 та абзацу 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України» підприємства, установи та організації усіх форм власності здійснюють згідно із законодавством заходи щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; абзацу 6 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підприємства, установи і організації зобов'язані: сприяти територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки у їхній роботі в мирний час та в особливий період; ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом; ч. 1 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форми власності зобов'язані на вимогу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки сповістити призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, забезпечити їх своєчасне прибуття за цим викликом та пунктів 1, 34, 74, 79 та пункту 4 додатку 31 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року. За результатами перевірки підприємства було складено Акт перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку в ТОВ «Компанія ТрансІнвест» від 15.07.2025 року, Код ЄДРПОУ 38465370.

Таким чином директором ТОВ «Компанія Транс-Інвест» ОСОБА_1 , яка безпосередньо відповідає за ведення військового обліку, не здійснено належне виконання вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та виконання Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, які були виявлені в ході перевірки, а саме:

1. відсутній графік звіряння, затверджений керівником та відсутній план роботи по в/о за 2024 рік.

2. списки персонального військового обліку згідно додатку 5 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року ведуться з порушенням Так, відомості, які були відображені в додатку 5, містять недостовірну та застарілу інформацію, що є порушенням пункту 36 Порядку. У справах на призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні копії військово-облікових документів, що є порушенням пункту 37 Порядку.

3. У військово - обліковому документі та наданих списках персонального військового обліку у військовозобов'язаних ОСОБА_15 та ОСОБА_5 - зазначено недіючий ВОС.

4. Зазначена інформація у поданих списках персонального військового обліку (Додаток 5) щодо постановки на військовий облік військовозобов'язаного ОСОБА_3 не відповідає дійсності.

5. Внесено до звітних документів інформацію щодо військового обліку ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 зі слів військовозобов'язаних, без звірки з офіційним військово - обліковим документом.

6. Відсутній журнал обліку результатів перевірки під час проведення перевірки та виявлено його не відповідність під час усунення недоліків.

7. Звіряння облікових даних із записами у військово-облікових документах не проводиться.

8. Відповідний графік звіряння, затверджений розпорядженням голови відповідної районної, міського голови не виконується, заходи оповіщення на низькому рівні.

9. Правила військового обліку військовозобов'язаним та резервістам під особистий підпис в журналі не доводяться, як під час прийняття на роботу так і вразі введення нових правил.

Після проведення перевірки на усунення вищезазначених недоліків надавався термін 30 днів, але протягом цього строку виявлені порушення у повному обсязі не усунуто.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, докази надані позивачем на підтвердження позовних вимог в їх сукупності, а також докази зі сторони відповідача, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 9, 244 КАС України, суд виходить з такого.

Мотиви суду та застосовані норми права

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Правомірність та обґрунтованість оскаржуваної постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 є предметом спору, який передано на вирішення суду.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про оборону України» підприємства, установи та організації усіх форм власності:

- виконують державні контракти (договори), укладені за результатами проведення оборонних закупівель, в тому числі проводять наукові дослідження та виконують розробки у сфері оборони, створюють і підтримують у готовності мобілізаційні потужності, зберігають матеріальні цінності мобілізаційного резерву;

- здійснюють на договірних засадах виробництво і поставки Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, та правоохоронним органам продукції, виконують інші роботи, надають комунально-побутові та інші послуги, що не передбачені державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель;

- здійснюють згідно із законодавством заходи щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації;

- забезпечують та беруть участь у здійсненні заходів цивільного захисту.

Посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності:

- виконують передбачені законодавством обов'язки у сфері оборони;

- забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання;

- несуть відповідальність за підготовку підприємств, установ та організацій до виконання мобілізаційних завдань, збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву;

- забезпечують виробництво оборонної продукції та постачання її за призначенням у встановлені строки та за визначеною номенклатурою, а також виконання робіт, надання послуг.

Суб'єкт господарювання, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері транспорту, в особливий період забезпечує перевезення військовополонених залізничним транспортом.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізаційна підготовка - комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

За визначенням у Законі України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 року, з дня оприлюдненення Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.

Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 09 травня 2024 №3696-IX, який набув чинності 19 травня 2024,стаття 210-1 КУпАП викладені в такій редакції: «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

- тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню,

- тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період

- тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Отже, суд констатує, що на дату винесення відповідачем оскаржуваної постанови в Україні діяв особливий період, що є підставою для застосування ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Стаття 280 КУпАП встановлює обов'язок органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

За правилами ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В спірному випадку, суть виявленого відповідачем в діях позивача адміністративного правопорушення полягає в тому, що позивач не усунула недоліки у визначений термін після проведення перевірки.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що всі недоліки, визначені в акті перевірки, було усунуто. Саму постанову ОСОБА_14 вважає противоправною, необґрунтованою та такою, що винесено відповідачем без урахування фактичних обставин справи, де відсутній склад правочину, за який передбачено накладення штрафу відповідно до частини 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу»,Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.

Відповідно до ч. 1ст. 21 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» підприємства, установи і організації, щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідних органам державної влади, іншим держаним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Згідно абз. 3 ч. 2ст. 16 Закону України «Про оборону України» посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

У відповідності до ч. 5ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Згідно з ч. 1ст. 42 вказаного Закону керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном встановлює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487(далі - Порядок № 1487).

Пунктом 8 Порядку №1487 передбачено, що організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників. Обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом. У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу - обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації. Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку.

Відповідно до пункту 87 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

Як встановлено судом, позивачку було притягнуто до адміністративної відповідальності як особу на яку покладено обов'язки з ведення військового обліку військовозобов'язаних, резервістів та заброньованих осіб, а саме за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, яке вчинено в особливий період.

Так, посадовою особою юридичної особи приватного права, є особа, що виконує організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції в юридичній особі приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також здійснює вказані функції за спеціальними повноваженнями.

Організаційно-розпорядчі функції службових осіб приватного права - це функції (обов'язки) по здійсненню керівництва трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників в юридичній особі приватного права незалежно від організаційно-правової форми. Такі функції, як правило, виконують керівники юридичних осіб приватного права, а також їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами тощо), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Адміністративно-господарські функції службових осіб приватного права - це функції (обов'язки) по управлінню або розпорядженню майном юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми (встановлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі функції (обов'язки), як правило, виконують начальники планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючі складами, магазинами, майстернями, ательє, а також їх заступники, керівники відділів.

За наведеного, суд дійшов висновку, що позивачка, як директор ТОВ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ», на яку покладено обов'язки ведення військового обліку, є суб'єктом правопорушення у розумінні ч.3 ст. 201-1 КУпАП, оскільки відповідає за організацію військового обліку на підприємстві.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведеного, суд приходить до висновку, що в діях позивачки наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною третьою статті 210-1 КУпАП, а саме порушення Закону України «Про оборону України», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.

На переконання суду, відповідачем в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України було доведено правомірність своїх рішень, оскільки в судовому засіданні було встановлено, що було вчинено порушення позивачем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Твердження позивача про незаконність та необґрунтованість постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Строк притягнення до адміністративної відповідальності, визначений у статті 38 КУпАП не порушено.

Отже, оскільки позивачем не усунуто всі недоліки, викладені в акті перевірки стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку ТОВ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ», ЄДРПОУ 38465370, суд погоджується зі стороною відповідача, що адміністративна справа правомірно розглянута за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП на підставі наявних документів у справі з винесенням постанови від 08.09.2025 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу.

Підсумовуючи вищенаведене, з урахуванням встановлених у справі обставин та вищезазначених норм законодавства, суд вважає що постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 №УП/6268 від 08 вересня 2025 року про притягнення ОСОБА_14 до адміністративної відповідальності відповідно за ч.3 ст.210-1 КУпАП є правомірною та не підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.2, 12, 25, 72, 77, 262, 286 КАС України, ст.ст.7, 201-1, 245, 251, 252, 254, 256, 258, 276, 283, 284 КУПАП, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №уп/6268 від 08 вересня 2025 року - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Повне рішення складено 06 листопада 2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , має місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_3 .

Суддя: О. В. Чайкіна