Справа № 750/11436/25
Провадження № 2-а/750/261/25
07 листопада 2025 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі судді Слісаря А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернігівській області Департаменту патрульної поліції, поліцейського патрульної поліції в Чернігівській області Полосьмака Богдана Олександровича, інспектора патрульної поліції в Чернігівській області Семендяй Михайла Михайловича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття справи,
у серпні 2025 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в Чернігівській області Департаменту патрульної поліції, поліцейського патрульної поліції в Чернігівській області Полосьмака Богдана Олександровича, інспектора патрульної поліції в Чернігівській області Семендяй Михайла Михайловича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанову поліцейського патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернігівській області капрала Полосьмака Богдана Олександровича серії ЕНА № 5265449 від 20.07.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та закрити провадження у цій справі та постанову поліцейського патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернігівській області лейтенанта Семендяя Михайла Михайловича серії ЕНА № 5265440 від 20.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та закрити провадження у цій справі, мотивуючи свої вимоги тим, що 20 липня 2025 року він перебував зі своїм знайомим у транспортному засобі Ford Fiesta НОМЕР_1 . Знайомий запропонував позивачу переїхати на автомобілі у інше місце на що позивач не заперечував за умови, що за кермо сяде його знайомий. Під час руху вони помітили що за ними їде авто, вони зупинилися та помінялись місцями. Його було зупинено працівниками поліції, які повідомили, що позивач порушив правила комендантського часу та попросили пред'явити документиґ. Однак позивач не надав документів, а тому на нього були складені постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Позивач вказує, що до оскаржуваних постанов не додано жодних доказів того, що саме він керував транспортним засобом, а постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не є беззаперечним доказом вчинення ним правопорушення.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 12.09.2025 було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та поновлено позивачу строк на оскарження вище вказаних постанов.
Від представників відповідачів надійшов відзив на позовну заяву до якого також додано DVD-диск, зазначає, що позивачем пропущено строк для звернення до суду, оскільки позивач знав про існування оскаржуваних постанов у день їх складання та відмовився від їх отримання про що у постановах наявна відмітка, у зв'язку з чим, наявні підстави залишити позов без розгляду, крім того, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки автомобіль під керування позивача був правомірно зупинений патрульними поліцейськими тому що автомобіль рухався під час комендантської години. Крім того, після зупинки автомобіля, на вимогу патрульного поліцейського пред'явити посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб, позивач не виконав ці вимоги та не пред'явив на перевірку вказаних документів чим порушив відповідні пункти Правил дорожнього руху та був притягнутий до адміністративної відповідальності. Вказує, що у тексті постанови є посилання на відео які є доказами вчинення позивачем адміністративних правопорушень. Позивач вказував що не має при собі реєстраційних документів, що вбачається із відеозапису з портативного відео реєстратора.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Поліцейський патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернігівській області капрал Полосьмак Богдан Олександрович виніс постанову серії ЕНА № 5265449 від 20.07.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП за вчинене ним правопорушення за наступних обставин. 20 липня 2025 року о 04-29 год. у м. Чернігові по вул. Захисників України, 12 Б, ОСОБА_1 керував транспортним засобом та не мав при собі реєстраційних документів на транспортний засіб Ford Fiesta НОМЕР_1 , чим порушив п.2.1.б. Правил дорожнього руху України(а.с.9).
Поліцейський патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернігівській області лейтенант Семендяй Михайло Михайлович виніс постанову серії ЕНА № 5265440 від 20.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП за вчинене ним правопорушення за наступних обставин. 20 липня 2025 року о 04-15 год. у м. Чернігові по вул. Захисників України, 12 Б, ОСОБА_1 керував транспортним засобом та не пред'явив посвідчення водія, реєстраційного документа та поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, чим порушив п.2.4.а. Правил дорожнього руху України(а.с.10).
Позивач не погоджується з вказаними постановами вказуючи, що не надано доказів що саме він керував транспортним засобом.
Однак, суд вважає позицію позивача намаганням уникнути відповідальності, оскільки з переглянутого відеозапису з портативної камери патрульних поліцейських, чітко вбачається, що поліцейські на автомобілі рухаються за автомобілем Форд, до якого після зупинки відразу підійшли та за кермом автомобіля перебував саме позивач і при спілкуванні з останнім він жодного разу не вказував, що не він керував автомобілем та на вимогу патрульних не надав для перевірки посвідчення водія, реєстраційного документа та поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах, у таких випадках якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення.
Згідно п. 2.1. Правил дорожнього руху України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:
а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
б) реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, Національної поліції, Служби безпеки, Управління державної охорони - технічний талон);
в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків та (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв - дозвіл, виданий уповноваженим органом МВС, а у разі встановлення проблискового маячка оранжевого кольору на великогабаритних та великовагових транспортних засобах - дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції, крім випадків встановлення проблискових маячків оранжевого кольору на сільськогосподарській техніці, ширина якої перевищує 2,6 м, на механічних транспортних засобах дорожньо-експлуатаційної служби, на транспортних засобах спеціального, спеціалізованого призначення та на транспортних засобах із розпізнавальним знаком “Діти»;
г) на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, - документацію відповідно до вимог, встановлених Законами України “Про автомобільний транспорт», “Про дорожній рух» та “Про перевезення небезпечних вантажів» (далі - спеціальні правила);
ґ) чинний страховий поліс (договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в Єдиній централізованій базі даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, або страховий сертифікат “Зелена картка» (на електронному або паперовому носії), виданий іноземним страховиком відповідно до правил міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка»;
д) у разі встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака “Водій з інвалідністю» - документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).
Згідно п. 2.4.а) ПДР України, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1 ПДР.
Також прямий обов'язок водія мати при собі та на вимогу поліцейського надати вищезгадані документи закріплено в ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух».
Згідно положень вищевказаної норми водій зобов'язаний мати при собі посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб (у разі найму (оренди)/лізингу транспортного засобу замість реєстраційного документа на транспортний засіб водій може мати при собі та пред'являти його копію, вірність якої засвідчено нотаріально, разом з оригіналом або копією договору про найм (оренду)/лізинг транспортного засобу, вірність якої засвідчено нотаріально), а у випадках, передбачених законодавством, - поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страховий сертифікат "Зелена картка"), пред'явити у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія, реєстраційному документі на транспортний засіб, або пред'явити електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії, або відображення інформації про його наявність в електронному свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу), а також інші документи, передбачені законодавством; - виконувати передбачені законом вимоги поліцейського, а водії військових транспортних засобів - поліцейського або посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами.
Виходячи з наведених вище правових норм, право органів Національної поліції перевіряти наявність документів, зазначених в пункті 2.1 Правил дорожнього руху кореспондується із обов'язком водія мати при собі та на вимогу працівника поліції пред'явити такі документи.
Крім того, судом було досліджено правомірність зупинки автомобіля під керуванням позивача.
Загальновідомим фактом є дія комендантської години на території Чернігівської області яка триває щодня з 00:00 до 04:00, однак автомобіль під керуванням позивача рухався та був зупинений патрульними поліцейськими до 04:00 години.
Закон України «Про правовий режим воєнного стану», визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.
Визначення терміну «комендантська година» міститься у пункті 5 частини першої статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", а саме - це заборона перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень.
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів. Без перепусток під час комендантської години на вулицях та в інших громадських місцях дозволено перебування та рух транспортних засобів Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби. Національної поліції, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС а також транспортним засобам спеціалізованого призначення, які виконують невідкладне службове завдання, за умови ввімкнення спеціальних світлових сигнальних пристроїв.
Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно із Законом № 2123-ІХ від 15.03.2022 статтю 8 було доповнено частиною четвертою наступного змісту: «Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до п. 4 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану затвердженого постановою КМУ № 1456 від 29 грудня 2021 (далі - Порядок), перевірка документів в осіб, огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян здійснюється лише після введення воєнного стану в межах території та у строки, зазначені в указі Президента України про введення воєнного стану, на підставі наказу військового командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення). Зазначеним наказом призначається комендант, визначаються його завдання, повноваження із забезпечення єдиного управління визначеними силами та засобами Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДПС, ДМС, ДСНС, військових адміністрацій (у разі їх утворення) та координації їх дій під час здійснення заходів особливого режиму.
Пунктом 5 Порядку визначено, що право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.
Враховуючи те, що 24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 на території України було введено воєнний стан, який також не був скасований на момент вчинення позивачем адміністративних правопорушень, у зв'язку з чим відбулося розширення повноважень та обов'язків поліцейських на період воєнного стану та 60 днів після його припинення або скасування, зокрема, Управління патрульної поліції в Чернігівській області Департаменту патрульної поліції, а тому дії поліцейських щодо зупинки транспортних засобів, перевірки документів є законними та жодним чином не суперечать чинному законодавству.
Крім того, згідно статті 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 1 ст.126 КУпАП.
Також, у постановах вказано про відеозапис який додається до постанови, а тому це спростовує доводи позивача про те, що оскаржувана постанова не містить посилання на докази.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для виконання покладених на неї завдань та здійснення повноважень, визначених законом, може застосовувати такі технічні прилади, технічні засоби та спеціалізоване програмне забезпечення: 1) фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні прилади та технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень; 2) технічні прилади та технічні засоби з виявлення радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз; 3) безпілотні літальні апарати та спеціальні технічні засоби протидії їх застосуванню; 4) спеціальні технічні засоби перевірки на наявність стану алкогольного сп'яніння; 5) спеціалізоване програмне забезпечення для здійснення аналітичної обробки фото- і відеоінформації, у тому числі для встановлення осіб та номерних знаків транспортних засобів.
Технічні прилади та технічні засоби, передбачені пунктами 1 і 2 цієї частини, поліція може закріплювати на однострої, у/на безпілотних літальних апаратах, службових транспортних засобах, суднах чи інших плавучих засобах, у тому числі тих, що не мають кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, які свідчать про належність до поліції, а також монтувати/розміщувати їх по зовнішньому периметру доріг і будівель ( ч. 2 ст. 40).
Таким чином, дана стаття дозволяє поліцейському використовувати інформацію, отриману, зокрема із відеотехніки з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху, в тому числі відеозаписи отримані із відео реєстратора поліцейського.
Згідно частин 1-3 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Відповідно до частин 1-2 ст. 77 КУС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки патрульні поліцейські діяли у межах своїх повноважень, а обставини на які посилається позивач у справі, як на підставу своїх вимог, не підтвердилися у судовому засідання та були спростовані доказами наданими суду стороною відповідача, а саме відеозаписом з якого чітко вбачається керування позивачем транспортним засобом та не надання на вимогу патрульних для перевірки відповідних документів.
Керуючись статтями 2, 6-10, 72, 77, 90, 241-246, 255, 286, 292, 295 КАС України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління патрульної поліції в Чернігівській області Департаменту патрульної поліції (вул. Громадська, 66, м. Чернігів), поліцейського патрульної поліції в Чернігівській області Полосьмака Богдана Олександровича (вул. Громадська, 66, м. Чернігів), інспектора патрульної поліції в Чернігівській області Семендяй Михайла Михайловича (вул. Громадська, 66, м. Чернігів), Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття справи - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: А.В. СЛІСАР